Buitenland. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. We schrijven 7 Meide almanak vertelt het ons, verhuizingen en meer andere zaken bewijzen het ons: doch anders zouden we moeielijk kunnen gelooven, dat we reeds in bloeimaand zijn, zoo koud blijft het weder. De Meimaand brengt bloem en knop, leerden we reeds toen we nog jong waren. Ook dit jaar logenstrafte de Mei die leer niet, al was knop en bloesem dan ook sobertjes. Maar de Meimaand van dit jaar ontnam ods weder veel van 't geen ze gaf. Bedroevend was het gistermorgen om aan te zien, hoe de wind en hagelbuien, in den afgeloopen nacht het geboomte hadden geteisterdals bezaaid lag de grond op sommige plaatsen met pas ontloken groen. Zulk weder in Mei is wel wat buiten wensch en verwachting. Oüdeschild, 6 Mei. Naar gelaDg zich de visschersvloot uitbreidt, wordt ook aan de inrichtingen van nijverheid, die met de vis- scherij in zoo nauw verband staan, allengs uitbreiding gegeven. Reeds is er eene zeil makerij bijgekomen. Het aantal garnalen- kokerijen is weer met een vermeerderd. Door 6 verschillende firma's worden thans garnalen gekookt. Ook is weer een ijspakhuis in aanbouw, zoodat er spoedig drie zulke gebouwen staan. Laatstgenoemde inrichtingen hebben dit jaar nog geen debiet gehad. Door de Wieringer visschers is in de Noordzee een steur gevangen, die meer dan 30 kilogram weegt. Te Groningen is overleden de bekende industrieel, de heer Willem Albert Scholten, die den 6 October 1819 te Loenen op de Yeluwe was geboren. Zijn eerste fabriek van aardappelenmeel vestigde hij te Groningen in 1841 en hij kwam zelf in 1861 daar wonen. Thans was hij eigenaar van 24 fabrieken en 31 boerderijen. Hij was o. a. stichter van de Nederl. Amerik. Stoomvaartmaatschappij, van de GroningerRotterdamsche Stoomb. maatsch. en van het Kinderziekenhuis. Scholten werd o. a. ridder van den Nederlandschen Leeuw in 1870, van het Legioen van Eer in 1878, van de Stanilasorde in 1883. Zijn eenige zoon, de heer J. E. Scholten, zal hem als bestuurder der groote nijverheids ondernemingen opvolgen. Ook onder behandeling geweest van Sequah. Zeker had Sequah, toen hij te Gouda vertoefde, niet gedacht, op zijn rijtoer door Waddingsveen onderweg nog een patiënt te vinden. Deze leed evenwel minder aan rheumatiek dan wel aan stijfhoofdigheiddoch ook daarvoor bewees Sequah een afdoend middel te hebben. De patiënt, zekere T. v. D., melkboer te Waddingsveen, reed op zijn hondenwagen langs het kanaal, toen de heer Davenport, hem achterop rijdende, hem ver zocht, op zijde te gaan. Daaraan nu verkoos onze melkboer, een eerste vechtersbaas uit zijne buurt, niet te voldoen. De hondenkar hield het midden van den weg en de equipage bleef nummer twee. Nogmaals wordt T. v. D. door een vrien delijk gebaar verzocht, uit te halen, echter met hetzelfde resultaat. Tot een derde verzoek kwam het echter niet. De heer Davenport geeft zijne echtgenoote de leidsels over, en in minder dan twee minuten tijd is onze hoofdige melkboer uit de kar gehaald, op echt Engelsche manier door elkaar geschud en onder aan den dijk ver huisd. De hondenequipage wordt op zijde van den weg gezet en het echtpaar Davenport vervolgt, met de inmiddels ongeduldig geworden schimmels, zijn tocht. Niet minder dan 900 exemplaren van bet hondenras zijn ingeschreven voor de internationale hondententoonstelling welke van Vrijdag 6 tot Zondag 8 Mei in het Paleis voor volksvlijt te Amsterdam wordt gehouden. Onder de ingeschrevenen zijn meer dan 400 uit het buitenland. Geldprijzen zijn uitgeloofd tot een bedrag van f8000, en daarenboven 200gouden, verguldzilveren, zilveren en bronzen medailles. Onder de ingeschrevenen zijn exemplaren uit Oostenrijk en Zwitserland waaronder drie echte kortharige St. Bernhards, van het bekende klooster. Zaterdag en Zondag worden concoursen gehouden met das-honden op den vos, waar voor onderaardsche gangen in den tuin van het Paleis zijn gemaakt. Zondag was geheel Breda vol van een gerucht, dat, volgens een aan de Kon. Militaire Academie ontvangen Franschen brief, genoemde inrichting 's nachts te 1 uur in de lucht zou vliegen. Hoewel over het algemeen slechts aan een grap gedacht werd, gingen toch enkele lichtgeloovigen niet zonder eenigen angst den nacht tegemoet Doch, al was er ook werkelijk een brief ontvangen, er gebeurde niets; Iets nieuws. In het Landbouw-Weekblad van 30 April wordt bij advertentie te koop aangeboden een prachtige 2-jarige stier, uit stekend geschikt voor Dekhengst. Men meldt uit lekkerkerk Vrijdag jl. werd alhier door de ambtenaren der directebelastingen enz., een koe benaderd, die aan de eigenaars „drie kleine kooplieden" tegen goede winst werd weergegeven. Een dier ambtenaren offerde van zijn winstaandeel drie dagen achtereen zoodanig aan Bachus, dat ook hij ze9r noodzakelijk benaderd had moeten worden. Te Rijnsburg is de klok weder op de oude tijd gebracht, na eerst met de Greenwich-tijd gelijk te zijn geweest. Aan het L. D. schrijft men van daar Pas vier dagen heeft de Rijnsburgsche gemeente- klok den tijd van Greenwich aangewezen, of allerlei storingen in de gewone dagelijksche sleur doen zich reeds gevoelen, vooral, omdat de naburige gemeenten den goeden ouden tyd behouden hebben. De Rijnsburgsche daglooner b. v. begeeft zich op Greenwich tijd naar den akker onder Katwijk. De Katwijksche klok (Amsterd. tyd) meldt hem wanneer de tijd van schaften daar is. Het gevolg daarvan is, dat hij 20 minuten werkt zonder daarvoor betaald te worden, en daar hij dagelijks driemaal gaat schaften, geeft hij zijn baas dan één uur cadeau. De klokken-manifestatie op 1 Mei heeft zijn arbeidsdag dus één uur verlengd. Donderdagmorgen is de Rijnsburgsche klok weer 20 minuten vooruit gezet. 't Komt ons voor dat niet de arbeider maar de baas de schade had. Door een onbekende is Zaterdagnacht een schot gelost op de woning van den heer C. Avis, landbouwer te Haarlemmermeer, gelukkig zonder iemand te treffen. De kogel, welke van zeer groote afmeting was, ging door een glazen koepel, verbrijzelde een kamer deur en vloog langs een der kinderen, die nog niet te bed was. De politie is met het feit in kennis gesteld en dadelijk op onderzoek uitgegaan. Uit Het. Vacl. blijkt, dat voor de beide groote spoorwegmaatschappijen een alleszins af doende reden bestond, niet te voldoen aan het bekende verzoek der Kamers van Koophandel te Amsterdam en Rotterdam. Reeds den dag waarop deze in buitengewone zitting bijeen kwamen ter bespreking der zaak, was door de Noordbrabantsch-Duitsche Spoorwegmaatschap pij bij den „Verein Deutscher Eisenbahn Ver- waltugen" het voorstel ingediend, den Holland- schen Spoorwegen de keuze te laten tusscben Midden- en "Westeuropeeschen tijd. Uit Serawak wordt aan het „B. Iiblcl." geschreven, dat in de laatste dagen over het geheele eiland een zacht golvende beweging wordt gevoeld. Deskundigen beweren voegt het genoemd blad er bij (men heeft hier toch niet aan een April grap te denken dat dit ongewoon verschijnsel hieraan moet worden toegeschreven, dat het eiland Borneo opgehouden heeft zeevast te zijn en, evenals een schip, driftig is geworden, zoodat het in den archipel ronddrijft, met waarschijnlijk niet gering gevaar voor de scheepvaart. Een der gebouwen te Parijs, welke in de laatste dagen met een dynamietontplofüng bedreigd worden, is het wassenbeelden-museum van Grevin. De directeur heeft een brief ontvangen, waarin hij gewaarschuwd wordt dat men het museum in de lucht zal laten springen als een beeldengroep, de gevangenneming van Ravachol voorstellende, niet terstond wordt weggenomen. Twintig jaar geleden wenschte een Liver- poolsche stoompakketmaatschappij een stuk land te koopen van een dame van 35-jarigen leeftijd. Zij verkocht het land voor geen al te hoogen prijs, maar bepaalde, dat zij gedurende haar geheele leven voor twee personen vrij reizen met kost inbegrepen zou hebben op de verschillende stoomschepen der maatschappij. Dit werd toegestaan. Maar wat stonden de directeuren der maatschappij te kijken, toen den dag na de teekening van het contract de dame haar huis verhuurde, haar meubels verkocht en aan boord ging van een der stoomschepen. Sedert reist ze steeds met een juffrouw van gezelschap, dan eens op deze, dan op die boot der maatschappij. Deze heeft haar eens 2000 pond sterling geboden, als zij van haar recht afstand deed, maar zij staat voor geen geld ter wereld haar recht af. In de Timok Valley (Servië) is de vorige week een Mahomedaansche zigeunerstam tot de Grieksche Kerk overgegaan. De doop der vierhonderd personen werd gevolgd door een groot volksfeest. In de open lucht werden schapen gebraden, er werd overvloedig wijn geschonken en gedanst. De mannen hadden allen nieuwe kleeren gekregen en de vrouwen gouden en zilveren sieraden. Volgens particuliere berichten uit Parijs, welke van eene geloofwaardige zijde afkomstig zijn, zouden op Corfu ongeveer 1000 KG. dyna miet en buskruit zijn gestolen. Te Verviers is eene bejaarde vrouw over leden, die aldaar sedert veertien dagen een armoedig zolderkamertje bewoonde. In een koffer vond men Spaansche effecten, 25 ter waarde van 500 en 50 van 150 frcs, een aantal spoorweg- aandeelen en andere waarden, een beurs met 100 frcs., fijn linnen, juweelen, kostbare snuiste rijen, o. a. een kussen met een geslachtswapen en grafelijke kroon in ivoor. De overledene bleek te zijn eene Amalia von Büchel, geboren te Elberield en gewoond hebbende in Frankrijk, Amerika, enz. Een tamelijk welgekleed man trad een der groote restauraties van Parijs binnen, zette zich aan tafel en bestelde een uitgekozen diner. Hij dronk fijne wijnen, champagne en vroeg de kost baarste sigaren. Toen het uur van vertrek geslagen had, zeide hij bedaard: „Ik heb geen geld." De restauratiehouder maakte zich natuurlijk kwaad en was reeds op 't punt de politie te gaan halen, toen de ander hem tegenhield. „Ik ben anarchist," zeide hij glimlachend. „Ik raad u mij niet in onaangenaamheden te brengen." Oogenblikkeljjk werd de patroon, die zich met schrik het lot van Véry herinnerde, kalm, vrien delijk zelfs, ootmoedig en nederig. Hij hielp den cliënt zijne overjas aantrekken bedankte hem misschien wel voor de eer, welke hij hem aan gedaan had, en liet hem gerust heengaan Schaden, 5 Mei. Aangevoerd10 paarden f40 a 250; 11 Stieren f40 a f 230,; 241 Gelde- koeien f 80 a f 280 111 Kalf koeien f120 a 22050 Vaarzen f 90 a 140; Graskalv. t af; 106 Nuchtere Kalveren f 4,— a 16 Schapen f a f -- Bokk. en Geit 1 a 2,50 gld.Varkens f 12 a f 17 Biggen f 6,— a f 9, Kippen a ct. Eenden a ct Boter per KG. f 0,90, a 1,00 Kaas per kilogram 25 a 30 ct.Kipeieren per 100 240 a 260 ct.Eendeieren per 100 f 3 a 315 ct. Lammeren f a Ossen a Rammen f af. O verhouders f af—. Leiden, 6 Mei. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 134 a f 282 42 Stieren f 58 a f 218 Veulens stuks a f 580 kalikoeien f 110 af 295; Melkkoeien f 110 a f 295; 309 Varekoeien 85 a 200200 Vette koeien f 134 a f 28240 Vette kalveren f 38 a f 72, 131 Magere kal veren f 4,-- a f 11,; Grasaaiveren f a f 72 Vette Schapen f 14 a f 25, 598 Magere Schapen f 10, af 22 Paarden f af 286 Magere Lammeren f 5, a f 8. Vette jarige 190 Magere Varkens f 15 a f 35 Vette Varkens a. 156 Biggen f 6.— a f 15. Londen, 5 Mei. Ter veemarkt z(jn aangevoerd 100 Runderen, 3000 Schapen en lammeren, 90 kalveren, Varkens. Men noteert: Runderen 0,47' 0,67'/t Schapen en lammeren 0,62* a 0,82s kalveren f 0,50 a0,86'A varkens f Zondag 8 Mei 1892. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm half tien Ds. van Schaick. Ben Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oüdeschild. Nam. 2 uur Ds. van Schaick. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. Leffef. Be Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Niessink. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus,

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2