Buitenland. In de den vorigen week gesloten kievitsein- rentijd worden te Leeuwarden tusscnen de 80 en 100 duizend kievitseieren aangevoerd, waarvau ongeveer de helft zijn verzonden naar Engeland en ongeveer 15.000 naar België en onderscheidene plaatsen in het buitenland, waar onder Rome, Davos, St. Petersburg, Konstanti- nopel en zelfs naar Egypte, Algiers en Madera. Het getal kievitten in de provincie was dit jaar grooter dan vorige jaren het getal eieren daarentegen belangrijk kleiner, wegens het gure weder, de nachtvorsten en het droge jaargetijde. De prijzen waren hooger dan verleden jaar en wisselden, tusschen 28 Maart 6n 5 Mei af van 60 tot 15 cent per stuk de echter in Fries land gevonden kievitseieren werden tegen geen lagere prijzen van de hand gedaan. Op een eigenaardige wijze werd den om wonenden van het Leidsche plein te Amsterdam kond gedaan, dat de laatste paal van de fun- deering van het hoofdgebouw van den stads schouwburg in den grond ging. Op de paal werd een schop gloeiende cokes uit de heimachine gelegd, wat bij het neerkomen van het heiblok een knal veroorzaakte als van een kanonschot. Dit werd tot driemalen her haald. Er zitten thaDS 2387 palen in den grond. Voor de rioleering zullen er nog ongeveer luO geheid moeten worden. Door het bestuur der Zuiderzeevereeniging is de volgende missive aan den Ministerraad gericht: Nadat de Zuiderzeevereeniging het bij hare statuten voorgeschreven onderzoek naar de afslui ting en drooglegging voorloopig volbracht en de resultaten daarvan ter kennis van H. M. de Koningin-Regentes, van de Regeering, van ver schillende hooggeplaatste staatsambtenaren, van besturen der provinciën, gemeenten en water schappen, en van hare leden en begunstigers gebracht had, nam de algemeene vergadering op 22 April jl. bij acclamatie de volgende motie aan. „De veigadering besluit het te machtigen, zoowel by de Hooge Regeering als elders alle stappen te doen, die leiden kunnen tot het verwezenlijken der plannen, door de vereeniging ontworpen." Het bestuur der vereeniging gelooft het best aan de hem daarin gegeven opdracht te voldoen door zich ter beschikking van de Regeering te stellen tot het geven van al die inlichtingen, welke door haar mochten worden verlangd, en tot het nader ontvouwen zijner wenschen en denkbeelden, voor zoover die niet reeds in de gedrukte stukken zyn neergelegd, welke als bijlagen bij dit schrijven worden gevoegd. Het bestuur vleit zich, dat uw raad op de wijze, die hem het meest geschikt zal voorkomen, hetzelve daartoe in de gelegenheid zal willen stellen, en spreekt de hoop uit, dat de Hooge Regeering het groote vraagstuk zal willen ter hand nemen, en in zijne oplossing de bevordering van het haar toevertrouwde Rijksbelang zal willen zien. Dezer dagen trouwde de veldwachter eoner gemeente bij Tongeren. Terwijl hij met de bruiloftsgasten een toer door het dorp deed, hadden dieven zich meester gemaakt van een ham, gebak, gebraad en andere lek kernijen die voor het bruiloftsmaal bestemd waren. Bij hunne thuiskomst vonden de gasten het volgende versje Wel vriend, als ge nog eens mocht trouwen, Wil deur en kas gesloten houên, Want wat voor u was klaar gemaakt, Heeft ook aan andren goed gesmaakt. De Vereeniging voor Lijkverbranding, die besloten heeft hier te lande een lijkoven te doen bouwen, wil daartoe geschikten grond te Hilversum aankoopen, waarvoor de plannen geheel gereed zijn. Daar aan het fonds voor lijkovens nog f 20.000 ontbreekt, vraagt het bestuur vrijwillige bijdragen en biedt tevens aan, aandeelen aan toonder van f 50, terug te betalen, zoodra de toestand van de geld middelen der vereeniging het toelaat, met t' 125 voor elk aandeel van f 100 en met f 62.25 voor elk half aandeel van f 50. Het Centraal-Bestuur van het Alg. Ned. Werkl.-Verbond heeft, ingevolge machtiging der algemeene vergadering van 17 en 18 April 11., een adres aan de heeren ministers, hoofden van departementen, Gedeputeerde Staten, gemeente-, polder- en waterschaps besturen en particulieren gericht, waarin met uitvoerige toelichting het verzoek wordt gedaan, dat bij het geven van concessiën en bij het toekenneu of uitbesteden van werken, bepalingen worden voorgeschreven, waarbij den werklieden, in de onderscheidene daarbij betrokken bedrijven, de uitbetaling verzekerd wordt van een minste loonbedrag en een grens worde gesteld aan den dagelykschen en wekelijkschen werktijd. In het Friesche dorp Ureterp wonen tweelingbroeders. Keuning genaamd, wier vrouwen zusters ziju. Beiden hebben in deze maand hun gouden bruiloft gevierd. Beide paren hebben 12 kinderen gehad9 zoons en 3 dochters. Op één na droegen alle kinderen uit beide huwelijken dezelfde namen. Het twaalfde draagt den naam der tweelingbroeders. In een dorp in Noord-Brabant kwamen de vorige week des avonds de dienstboden van een landbouwer, bestaande uit twee knechts en twee arbeiders, te halfacht van het veld terug, terwijl zij de week te voren eerst te acht uren van hun werk huiswaarts keerden. De boer zette een vreemd gezicht op en vroeg wat zulks te beduiden had. Een der knechts antwoordde, dat het duister was ten gevolge van den Greenwich-tijd. „Wat, Greenwich?" antwoordde de boer. „Wat heb ik met dien vent te maken Denkt hij soms, dat ie burgemeester is? Nou de tijdsverwarring, later de spraakverwarring, ze motten dien Greenwich een kop kleiner maken, anders krijgen wij spuls mee um. Voor mijn part kan ie naor den drommel loopen En de boer liet het bij het oude. Naar men aan de „Bossche Courant" mede deelt, ziet het er dit jaar met het fruit, vóóral wat de frambozen aangaat, zeer slecht uit. In Vlijmen hebben de frambozen een aller treurigst aanzien en schijnt voor de tuiniers alle hoop verloren. Ook in de buurt van Breda, als te Prinsen- hage en Zundert, moet genoemd artikel enorm hebben geleden. Zeker is het dat de liefhebbers van fram bozen, dit jaar hun geliefkoosden kost duur zullen moeten betalen. De Haagsche eörresp. van de Prov. Gron. Ct. schrijft: Men had al sinds lang onder de catholieken besloten den vertegenwoordiger van den Paus een eigen woning aan te bieden, een huis, dat den hoogen bewoner waardig was en waaruit geen eigenaar hem ooit willekeurig zou kunnen verjagen. Toen het geld daarvoor bijeen was, kocht men een solied, deftig heerenhuis op de statige Prinsengracht; maar nu men den nuntius de bewuste woning aanbiedt, bedankt bij er in alle vormen voor, en wenscht stil in zijn tegenwoordige woning op den Langen Vijverberg te blijven. Wat nu? vragen de heeren, die het huis voor f 24000 gekocht hebben, en die leelijk op hun neus kijken, nu de nuntius van hun mildheid niet gediend blijkt te zijn. Bij een bekend schilder kwam iemand vragen of hij 't portret van zijn overleden vader wilde schilderen. „Maar mijn beste mijnheer", zei de artist, „ik heb je vader nooit gezien. Heb je een portret van hem?" „Neen," zei de man, „dat niet. Maar Mozes heb je ook nooit gezien en toch heeft u een portret van hem gemaakt." Daar was niets tegen in te brengen en de schilder nam de opdracht aan. Toen het portret klaar was kwam de man kijken. Met tranen in de oogen staarde hij op de beeltenis en zei „Goede hemel, is dat mijn vader? Wat is hij veranderd." Als een aardig staaltje van gehechtheid eener koe deelt men mede De veehouder D. van Zijtveld verkocht in November van het vorig jaar eene koe aan iemand, wonende onder de gemeente Hilver sum. Het dier werd aanstonds op stal gezet, en bleef daar tot Vrijdag, toen het naar de weide werd overgebracht. Zoodra de koe haar kans schoon zag vluchtte zij uit het weiland en zocht haar ouden baas op. Zij werd spoedig door den nieuwen eigenaar gehaald en naar het land teruggebracht. Hier bleef zij tot deu avond, ontvluchtte toen zonder dat men kan nagaan hoe opnieuw en werd Zaterdag morgen door v. Z. op zijne hofstede gevonden, terwijl zij nabij haar vroe- geren stal kalm lag te herkauwen. Te Poele Bras heeft de luitenant K. zich vermaakt met de vischvangst, door middel van dynamiet. Naar een der vischjes grijpende, die door de ontploffing boven kwam drijven, stak dat beestje hem met de rugvin. Een oogenblik later was zijn geheel lichaam blauw geworden en begon die oificier zoo raar te doen, dat men meende, dat hij volslagen krankzinnig was geworden. Door de onmiddelijke hulp van den dokter te Poeloe Bras is de lijder thans weder hersteld. Bij die visscherij werd o. a. ook gevangen een visch van pi. m- 75 kilo zwaarte, behoorende tot het geslacht der dolfijnen. In zijn maag vond men na opening een doode aap, een dood hondje en drie visschen van pl. m. '/j meter lengte. De Engelsche bladen bevatten een beroep van generaal Booth op zijne „waarde vrienden en kameraden," waarin hij verklaart, dat de kas voor het geestelijke reddingswerk en die voor het groote sociale werk zijn uitgeput. Van de 30,000 pd. st., welke hij per jaar noodig heeft, zijn slechts 4000 ontvangen, Dat het verkeer geheel wordt gestaakt langs een spoorweg over een lengte van tweehonderd mijlen, is een merkwaardige gebeurtenis, welke in staat is iemand een proefje van het leven in de middeleeuwen te geven. Zoo iets staat echter de bevolking, die ten westen van Exeter woont, te wachten, en wel van den nacht van 20 Mei tot dien van den 22sten. Het zal dan voor die menschen zijn, alsof er geen spoorwegen bestonden. Gedurende deze twee dagen zal de Grant Western Railway Company trachten, de rest van het breed spoor op te breken, en daar voor normaal spoor t© leggen. Vijfduizend man zullen aan den arbeid gezet worden en er zal in 48 uur een werk verricht worden, dat, zoo het langer duurde, de geheele landstreek in moeielijkheden zou brengen. Op een bruilofspartij, die te Charleston, in Noord-Amerika, plaats vond en waaraan onder scheidene ongehuwde heeren en dames deelnamen, deed een jong advocaat het volgende voorstelDe ongehuwde gasten moeten uit hun midden een president kiezen. Deze moet zich door een plechti- gen eed verbinden alle vertrouwelijk mededeelin- gen, die hem in den loop van den avond gedaan worden, geheim te houden. Ieder ongehuwd heer en iedere ongehuwde dame schrijft nu zjjn of haar naam op een stuk papier en daaronder de naam van den persoon, waarmede hij of zij wil trouwen; de op die manier beschreven briefjes worden den president ter hand gesteld en deze moet, ingeval een heer en een dame, naar uit hun briefjes blijkt, over en weder met elkander willen trouwen, beiden daarvan mededeeling doen; de namen der personen, wier wensch niet wederkeerig is, moeten door den president geheim worden gehouden." Het voorstel werd aangenomen en ten uitvoer gebracht. De uitslag was dat twaalf heeren en twaalf dames wel met elkander in het huwelijks bootje wilden stappen en hiervan kregen enkel de bij de zaak betrokken personen kennis. Na enkele maanden waren reeds elf paren, die elkander op zoo eigenaardige wyze gevonden hadden, gehuwd en acht der jonggehuwde mannen verklaarden dat zij nooit den moed zouden hebben gehad, om hun levensgezellinnen op eene andere manier dan de bovenomschrevene te vragen. Een buitengewoon groot ei, ongeveer een voet lang, werd dezer dagen vertoond in het Zoölogische Genootschap te Londen. Dat ei op een waarde van f 100 geschat was van een „Aepyornis" en afkomstig van Madagascar. De vogel, die het gelegd heeft, is slechts zeer onvolledig bekend. Men vermoedt, dat men in hem den fabelachtigen vogel Roc, of misschien ook wel de uitgestorven Dodo, moet zien. Hy was echter niet zoo groot als men uit de grootte van het ei zou opmaken. Verscheidene jaren geleden hadden de Roth schilds een groote hoeveelheid katoen in New Orleans en zij gaven hun agent in die stad last te verkoopen zoodra de katoen tot een zekere hoogte was gestegen. De agent was van meening dat de prijs van de katoen wel gaan zou boven het cijfer door zijne principalen genoemd, en hield ze op tot ze netto veertig duizend dollars

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2