N°. 482. Donderdag 19 MeiA0. 1892. Advertentieblad. Nieuws- en OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Adverrteniièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Glroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buna 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Kohier van den Hootdelijken Omslag. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL maken bekend, dat een afschrift van het Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1892 gedurende vijf maanden vr.n den Hen Mei 1892 tot en met den 11 Octo ber 1892, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, 10 Mei 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. Stikkel, Secretaris. TEXEL, 18 Mei 1892. Ouder het Kerknieuws in een onzer dag bladen lezen wij, dat Ds. Leffef, pred. aan den Hoorn op Texel, voorkomt op het tweetal te Echteld. De rekening van den polder „Burger- Nieuwland," luidt als volgt: Ontvangstenf 73.43 Uitgaven- 59.05V» Saldo f 14.37Vj Als ontvangsten worden aangeduid: I. Saldo vorige rekeniDg f 34.08 II. Inkomsten van bezittingen - 10.50 III. De helft van de opbrengst van verkochten grond van het boven talud der binnendijk - 28.85 f 73.43 De uitgaven zijn: I. Huish. kosten en administr. f 25.37 Vs H. Grondbelasting- 1.38 IH. Onderhoud wegen 32.30 f 59.05 V, Bezittingen van den polder: 72 Aren 80 Centiaren Dijk als weg en 1.41.50 HA. Water. Zou het waar zijn dachten wij naar aanleiding van den laatsten marktdag zou het werkelijk eene profetie zijn geweest van den schrijver in de rubriek landbouw van een onzer groote bladen, toen hij onlangs, bespre kende het verbod van vee-invoer in Engeland, onder meer schreef: „Voor ons land is het van groot nadeel, dat de invoer van levend vee in Engeland is verboden. Wel is waar is Duitschland van veel grooter belang voor ons daD Engeland, en bleek ten allen tpde meer betrouwbaar, maar vooral de schapenhandel die in het laatste jaar zoozeer kwijnde, zal er nog slechter op worden. Deze tak van volksbestaan zal op den duur geen voordeel meer afwerpen. De laagste prjjs kan spoedig voor de lammeren verwacht worden en de schapenfokkerij zal nog meer achter uit gaan. Voegt men hierbij, dat de bok-en watergal den stapel zeer doet verminderen, dan ligt het voor de hand, dat het aantal schapen in ons land waar schijnlijk tot op de helft zal verminderen. De kans toch, dat Engeland slechts voor korten tijd de grenzen voor ons vee zal sluiten, is gering. Maar zelfs wanneer het verbod weer wordt ingetrokken, mogen wij aannemen, dat de schapenteelt voor langen tijd haar toppunt van bloei achter den rug heeft. En dit is niet weinig te betreuren 1" Werkelijk schijnt de handel in wol vee er niet op te verbeteren de prijzen waren thans nog lager dan het vorige jaar toen ze toch ook al niet hoog genoemd konden worden; bemoedigend is dat verschijnsel niet; maar toch ook niets is zoo wisselvallig als de handel en zoo ook behoort het niet tot de onmoge lijkheden, dat weder een gunstiger tijdperk zal aanbreken. De weinige verwachting welke omtrent den lammerenhandel bestond, was ongetwijfeld wel oorzaak, dat op de eerste groote lammeren- markt van dit jaar, de aanvoer niet zoo groot was als op de eerste dergelijke markt ten vorigen jare, ofschoon ook thans van voorkoop niets was vernomen. Tegen een aanvoer van 2276 lammeren op de eerste markt in het vorige jaar, was het aantal, thans aangevoerd, slechts 1924. Toch scheen dit getal nog meer dan voldoende, want de handel was zoo stug en de besteedde prijzen blijkbaar zoo onbevredigend, dat vele verkoopers besloten hunne waar niet van de hand te doen en dus onverkocht weder land waarts brachten. De prijzen waren zeer afwisselender werd naar wij vernamen besteed van af f 4.00 tot t 8.50; deze laatste prijs echter niet voor een geheele partij, doch voor een gedeelte er van gemiddeld was de prijs van f 5.00 tot f7.00; volgens sommigen zou eene gemiddelde prijs van f 6.00 voor al het aangevoerde, nog moeielijk kunnen worden geconstateerd. De handel was niet levendig, hetwelk kan worden toegeschreven aan de onwetendheid waarin de kooplieden verkeerden, of zij voor hunne moeite zouden worden beloond, m. a. w. dat zij nog moeielijk kunnen gissen, wat zij op de markt te Leiden voor hunne waar zullen kunnen bedingen. De Leidsche markt van Vrijdag a. s. wordt dan ook met verwachting tegemoet gezien; wenschen wij dat die niet ongunstig zal zijn, opdat de volgende marktdag, waarop een verbazend groote aanvoer is te wachten, geen grootere teleurstellingen bare. Aangevoerd waren thans 1924 Lammeren, 24 Schapen, 14 Koeien, 9 Nucht. Kalveren, 1 Varken, 18 Schrammen en 44 Biggen. De vraag, of hier ter plaatse eene Volks- credietbank zal worden opgericht, was een punt van bespreking in de Maandagavond gehouden Nutsvergadering van het departement Texel. De wenschelijkheid van die oprichting scheen bij het meerendeel der aanwezigen wel buiten twijfel, doch niet minder schenen velen door drongen van de moeielijkheid, zoo niet onmo gelijkheid, om hier zulk eene inrichting in het leven te roepen. Dat gevoelen was gegrond op de naar sommigen meenden onvoldoende belangstelling welke in deze was gebleken; en als gevolg van die meeniug liet het zich aanzien, dat de zaak in kwestie van de baan zoude geraken. Dit kwam andere leden wol wat kras voor, de zaak was te belangrijk meenden zij om zoo maar in eens van de agenda te schrappenmen had slechts gehoord de stemmen van de leden van het Nut, doch niet van zoo vele anderen, en 't was alleszins gewenscht een degelijk onderzoek in te stellen naar de mogelijke levensvatbaarheid van zulk eene inrichting, voor men daaromtrent eene uitspraak zou doen. Door een der leden werd daarop voorgesteld, dat een commissie zou worden uitgenoodigd om te onderzoeken of de oprichting van een volkscredietbank voor Texel mogelijk kan zijD. De bedoeling van den voorsteller was, dat genoemde commissie niet zal optreden als commissie uit hetNuts- departement doch geheel particulier, en door bijeenkomsten of op andere wijze, het ge voelen omtrent deze zaak zal trachten in te winnen van verschillende personen op Texel, van welke men mag verwachten, dat zij voor zulk eene zaak niet onverschillig zullen zijn. Dit voorstel verwierf den algemeenen bijval door de vergadering werden daarop de heeren van Everdingen, Dikkers, de Rooij, Stam en S. Keijser Pz. uitgenoodigd van deze commissie deel uit te maken, waartoe genoemde heeren zich bereid verklaarden. In dezelfde vergadering werden verder behan deld de punten van beschrijving voor de alg. verg., welke veel stof tot spreken gaven, doch waaromtrent de vergadering grootendeels eens gezind bleek te zijn. Tot afgevaardigde naar de alg. verg. werd gekozen de heer van Everdingen,bij verhindering van deze, de heer de Braai. Het voorstel van een der leden, dat het departement donateur zal worden van het Leger des Heils, mocht zich niet verheugen in den bijval der vergadering en werd verworpen Evenzoo waren de meeste leden tegen het voorstel tot verhooging van contributie, de toetreding van eenige nieuwe leden en begun stigers maakte de financieele toestand toch weder iets gunstiger, en het tekort meende men moest men op andere wijze trachten te dekken. Eene aangename en prettige geest kenmerkte deze vergadering, welke tengevolge de vele werkzaamheden en discussiën ongeveer te 11 uur werd gesloten. Helder, 17 Mei. Door haringtrekkers is hier een levende bruinvisch aangebracht. Deze zeebewoner had eene school haring met zooveel ijver vervolgd, dat hij zelf in 't net was terecht gekomen. De visschers wilden beproeven de zeldzame vangst in een kuip met water naar Artis te vervoeren, om daar in 't aquarium te worden opgenomen. Volgens te Maastricht verspreide geruchten zou er kans bestaan dat aldaar van Rijkswege eene landbouwschool wordt gevestigd. Naar de Amst. verneemt, worden met het oog op eene spoedige indiening en aan neming van eene nieuwe kieswet, waarbij het kiesrecht zoover mogelijk zal worden uitgebreid, te Amsterdam de voorloopige maatregelen genomen tot het stichten van eene groote werklieden-kiesvereeniging. Het initiatief daar toe gaat uit van eenige afdeelingen van het Nederlandsch Werkliedenverbond. TEXELSCHE COTTEAHT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1