Buitenland. OüDESCHiLD, 27 Mei. Voor de eigenaars der kleinere visschersvaartuigeu is het geen aangename tijding, dat heden de garnalen- kokerijen werden gesloten. Men berekent dat aan de visschers ongeveer f21.000 is uitbetaald, en er nagenoeg 7000 manden garnalen zijn gekookt of in rauwen toestand naar andere kokerijen zijn gezonden. Een paar dezer inrichtingen, die zoowel voor eigen rekening visschen als koken, willen trachten het werk nog eenigen tijd gaande te houden. Uit Langeveen, gem. Tubbergen, schrijft men aan de Zw. Crt. van den 21 sten Terwijl gistermiddag een onweersbui over deze streek trok, sloeg de bliksem te Itterbeeke, gem. Uelsem, nabij de Nederlandsche grenzen, in een huis bewoond door den landbouwer H. Vol- ker die .juist afwezig was, met het treurig gevolg, dat de vrouw met haar eenig kindje werden gedood, terwijl ook 3 runderen en 2 ▼arkens doodelijk werden getroffen en het huis in brand geraakte. De vlammen ver spreidden zich zoo spoedig, dat aan redden niet te denken viel, zoodat dan ook het geheele gebouw met den inboedel een prooi der vlam men werd zonder dat iets gered is, hetgeen te meer te betreuren is, daar de bewoner, hoewel slechts huurder, dank zijn oppassend heid en werkzaamheid, in zeer gunstige om standigheden verkeerde. Van den geheelen inboedel en bezittingen was niets verzekerd. Dezer dagen werd op het kantoor van eene te Amsterdam algemeen bekende graanfactors- firma een bankbiljet van duizend gulden gemist dat in de drukte in plaats van in de brandkast op deze was neergelegd. Naast de brandkast staat ouder gewoonte de snippermand, alwaar vermoedelijk, tengevolge van een tochtje, het bankbiljet terecht is gekomeD. Het ontbreken van dit laatste werd ontdekt, doch tevens dat intusschen de inhoud van de snippermand in de vuilnisbak der Stadsreiniging en daarna in eeue der schuiten geledigd is geworden. Bij de lossing der schuit werden de meest mogelijke voorzichtigheid en nauwgezetheid in acht genomen en het bankbiljet gevonden, hoewel ongeschonden echter bevuild, zoodat hot de reukorganen niet streelde. Van de belooning van honderd gulden is aan den vinder vijftig gulden en den overigen man schappen, die 't betrekkelijke transport bewerk stelligden, de overige vijftig guldens ter gelijkelijke verdeeling toegewezen. Uit de Friesche gemeente Schoterland zijn arbeiders wegens volslagen werkeloosheid naar Slees wijk—Holstein vertrokken, om te arbeiden aan een kanaal, dat daar gegraven wordt. Door den landbouwer en handelaar M. Wijdenes Kz. te Opperdoes, zijn den 25 Mei 1892 de eerste Opperdoeser aardappelen van dit jaar van den kouden grond, den heer Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland aangeboden. Tot groot genoegen van deScheveDingsehe reederij heeft de reeder Albert Korving zijn zaak tegen den eigenaar van een kotter uit Grimsby gewonnen. De Rechtbank te Grimsby stond Vrijdag 11. den eisch toe en bepaalde de vergoeding wegens vernieling van haringwant op f 1800. Dat een groot deel van dit gunstig resultaat verkregen is door de ijverige bemoeiingen van den waterschout te Scheveningen mag hierbij wel geconstateerd worden. In een soortgelijke zaak van den reeder W.C. Korving, mede tegen den eigenaar van een kot ter uit Grimsby, is de eisch ontzegd, naar men wil tengevolge van een incident bij het getuigen verhoor. De vraag zoo schrijft men aan de N. Rott. Gt. waarom de veenarbeiders gewoon zijn 's morgens voor dag en dauw aan den arbeid te gaan, begint tegenwoordig in de veenstreken van het Compascuum-, Valter- en Weerdinger- veen eindelijk de aandacht te trekken. Men is gewoon, en vooral vreemde arbeiders volgen die gewoonte, om klokke 12 of 1 's nachts op te staan, zich pannekoeken te bakken, ze te verorberen, en naar het veld te trekken. Van „zien" geen sprake. Vuren worden ontstoken j Als, in een Indiaansch kamp, en bij dat licht schijnsel werkt men de eerste paar uren van den dag totdat de zon het bedrijvig tooneel komt verlichten, 's Middags 2 a 3 uren is dan de dagtaak afgedaan maar waarom Waarom reeds zoo vroeg gedaan, terwijl andere werklieden in andere bedrijven nog uren moeten „staan". Om de „hitte des daags" te ontgaan, kan het niet zijn, want dan moesten de veenlui van 11 tot 2 uren eene siesta houden, hetwelk nog nooit vertoond is in het veen. Juist omdat er op dit „waarom?" geen vol doend antwoord kan worden gegeven komt het vraagstuk telken jare weder aan de orde wie weet, misschien dat nu de verveners zeiven een einde aan de quaestie zullen maken door kort en goed te bepalen dat ieder veenarbeider ver boden wordt voor zonsopgang in het veen te zijn. En welke schade zou dit verbod hebben? Immers geenerlei. Het werk zou er allicht beter door worden en de gezondheid der arbeiders kan toch zeker ook niet bevorderd worden door in de kille nachtlucht dag aan dag reeds een „zweetje op te doen." Bij suppletoire begrooting voor buiten- landsche zaken is aan de Tweede Kamer voor gesteld een beroepsconsul te Kaapstad aan te stellen, zoo mogelijk van af 1 Juli 1892, op eene bezoldiging van f 12,000 's jaars. De mini ster toch is sedert December versterkt in zijne meening omtrent de wenschelijkheid van die aanstelling, daar volgens alle deskundigen de reeds bloeiende Kaapkolonie eene nog veel grootere toekomst te gemoet gaat en dat van dien vooruitgang daarom des te eerder partij zou zijn te trekken voor de Nederlandschen handel, omdat de Nederlandsche taal bijna al gemeen in de kolonie verstaan wordt en door een groot deel der bevolkiDg gesproken en ge schreven. Op den 22n Maart verliet E- Heins zijn woning Middelweg no. 17, te Amsterdam om een bood schap te doen. Op den terugweg passeerde hij de Runstraat, juist toen de vreeselijke ontploffing bij den drogist Van Eupen had plaats gehad. Toege sneld op de alarmkreten, hoort hij, dat in het bran dende en bijna ineenstortende gebouw nog menscken zijn. Hij baant zich een weg door de vlammen en komt te voorschijn met twee jongens. Nogmaals begeeft hij zich in de vuurzee en komt te voorschijn met een vrouw. Deze kloeke man heeft dus drie menschenlevens gered. Maar elke poging tot redding kostte hem zware en pijnlijke brand wonden niet alleen, maar juist toen hij de vrouw gered had kreeg hij een gedeelte van het brandend puin op het lichaam en werd er gedeeltelijk onder begraven. En toen de man, door rappe haDden verlost, te voorschijn kwam, was hij deerlijk ge havend. Sedert dien tijd wordt hij verpleegd in het Gasthuis (waar ook nog de banketbakkers- jongen, die door den neerstortenden gevel werd getroffen, in behandeling is, Red.) en is hij, koopman in brandstoffen, onttrokken aan zijn zaken. Wij hebben hier in het kort weergegeven de geschiedenis van een moedige daad vol edele zelf opoffering; wij hebben hier gesproken over een man, die aanspraak heefi op de achting en dankbaarheid van zijn medeburgers. Maar en dit is het waar wij op wijzen willen de man lijdt daardoor een niet geringe financieele schade. Wij willen hopen, dat de bladen dit bericht zullen overnemen, en dat daarin door edele menschen vrienden aan leiding mag worden gevonden, om hem eenige vergoeding te schenken, waarop hij ruimschoots aanspraak mag maken. Volksb. Een liefdewerk, waaraan niemand ooit dacht, is door do Vincentius-vereeniging in Steenbergen in zwang gebracht. Zij tracht nl. de anders meestal als waardeloos weggeworpen kurken nuttig te gebruiken tot werkverschaffing in den winter. In het begin van elke maand worden de kurken aan de huizen afgehaald. Het opruimen der sneeuw te 's-Hage waarvoor bij de begrooting f 3000 was uitge trokken en waarvoor later een blanco krediet werd verleend, heeft dezen winter aldaar f15.405, zegge vijftienduizend vierhonderden vijf gulden, gekost Men schrijft aan de Asser Crt In de laatste dagen was niet alleen op de verschillende markten, maar ook aan de huizen der landbouwers een levendige handel in varkens. De verzending was van uit het zuid oostelijk deel der provincie naar de pro vide Groningen zeer aanzienlijk. "Vooral jonge biggen worden thans bij groote wagenvrachten vol vervoerd. De varkensfokkerij levert der halve thans weer vele voordeelen op. Het is dan ook geen wonder, dat velen zich zeer ijverig op de fokkerij toeleggen. Ook zijn in de laatste weken zooveel loop varkens opge kocht, dat de vetmesterij en het geschikt maken voor Hamburg weinig beteekent. De voorraad varkens is geringer dan in de beide laatste jaren het geval jwas, zoodat, bij eene voortdurend goregelden aftrek, eene snelle vermeerdering van varkens wenschelijk mag worden geacht. Eene vrouw te Hendrik-Ido-Ambacht, welke 17 achtereenvolgende malen het leven schonk aan een dochter, mocht in de afgeloopen week het voorrecht smaken als achttiende kind een zoon ter wereld te brengen. Volgens den heer Meijer, oud-kapitein ter zee, heeft de oud-Hollandsche voorliefde voor riviermondingen en moerrassen ons verleid, in Atjeh sinds 1885 de meest ongunstige stelling te kiezen, die m6n nemen kon. We hebben eenvoudig in een cirkel om den kraton van afstand tot afstand bentings opge richt, zonder na te denken, of niet een veel gunstiger positie te verkrijgen was. Zóó ongunstig is onze positie, dat bijna dagelijks onze soldaten in de benting worden doodgeschoten, hoewel volgens kolonel Pompe, den gewezen gouverneur, de vijand bestaat uit een bende van nog geen duizend man. (Onze be zetting telt ongeveer 4000 man.) Het Handelsblad dringt aan op gedachten- wisseling over kolonel Meijer's oordeel. De zeeziekte uit zich bij de dieren op zeer verschillende wijze. Alle dieren zonder onderscheid worden op zee tammer zelfs den meest wilden schijnt een gevoel van zwakte te overvallen. Apen hebben veel van zeeziekte te lijden. De vogels niet minderzij zingen gedurende de vaart in 't geheel niet. Hoenders en ganzen worden al spoedig mager, de hanen kraaien niet meer, de duiven gaan te gronde alleen de eenden blijven opgewekt en behouden hun eetlust. Katten en honden worden onrustig, de eerste zijn schuw en angstig en houden zich soms dagen lang schuil. De honden zoeken hun troost bij de menschen, schijnen zenuwachtig te worden en verliezen allen eetlust. De koppigste stieren, buffels en paarden voegen zich op zee geheel naar den wil hunner wachters. Varkens en slangen schijnen van allen invloed vrij te blijven. Weer heeft de bekende weerkundige Majoor Waelput, een reeks voorspellingen uitgegeven. Wij beginnen met 5 Mei. Van 5 Mei tot 15 Juli een vochtige periode van 72 dagen. Van 15 Juli tot 25 September een betrekkelijke droge periode van 72 dagen. Van 26 September tot 6 December een vochtige periode van 72 dagen. Van 7 December tot 15 Februari 1893 een betrekkelijk droge periode van 71 dagen. De noordewinden, die reeds met zooveel hevig heid sedert 2 maanden heerschen, zullen minder menigvuldig zijn, te rekenen van de periode, welke den 5 Mei zou aanvangen, doch zij zullen zich van tijd tot tijd in den loop des jaars doen gevoelen. De herfst evennacht, den 22 op 23 September plaats grijpende, is bijna onmiddellijk gevolgd door eene periode-verandering, waarvan het merk- teeken zich op den 26n opdoet. Het is eene dubbele oorzaak van atmosfeerstoornis. Dewijl daarentegen de nieuwe periode vochtig is, zoo zal die omstandigheid er nog toe bijdragen om de beroeringen heviger te maken. In de maanden October-November wachten ons dus schrikkelijke stormen. De majoor voorziet voor 1892-1893 een zeer strengen winter, zonder dat evenwel de scheep vaart zal gestremd worden. Onder de bepalingen van het wetsontwerp, door de Engelsche Parlementaire commissie onder leiding van Chamberlain ontworpen om aan oude werklieden pensioen te verzekeren, is deze de voornaamste, dat elke man, die voor zyn 25e jaar f 18 in de postspaarbank plaatst en aantoont, dat hij zich in het een of andere fonds voor een pensioen van niet minder dan f 78 heeft verzekerd, r ~TlH I fl iPI II T T'n ITIT 'II I' I I I I IIIIII III I II H IIIWI

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2