N®. 487. Zondag 5 Juni. A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bobo 80 Cts. Franco per post door ge- heel Nederland 45 Cts. Naar Amkrtka en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. VERJARING van Vorderingen ten laste der gemeente. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL brengen belanghebbenden in herrinnering, dat alle vorderingen ten laste der gemeente, voor het jaar 1891, vóór den laatsten Juni aanstaande moeten zijn ingediend terwijl alle op dien termijn niet ingediende vor deringen, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. Texel, den 1 Juni 1892. De Secretaris, De Burgemeester, Sukkel. Strick van Linschoten. TEXEL, 4 Juni 1892. Voor de derde groote verzending van lammeren naar de Leidsche markt waren drie veebooten en zes gewone vaartuigen benoo- digdtwee dezer laatsten werden getrokken door een sleepboot. Het getal lammeren dat Donderdag-morgen voor deze tocht werd ingescheept, bedroeg 5400 stuks, een getal, grooter dan bij een der derde verzendingen nog voorkwam, (res pectievelijk werden in de jaren 1888 tot 1891 4000, 3700, 4200 en 5000 bij de derde ver zending verscheept.) Tevens werden met deze gelegenheid nog verzonden 7 koeien en 1 paard. Ternauwernood is de zomerwarmte van eenige beteekenis, of verschillende berichten in de bladen maken melding van ongelukken, verdrinken bij het zwemmen of baden. 't Schijnt nu eenmaal voor vele menschen eene behoefte of gewoonte, om, als het weder ietwat warm begint te worden, zich door een bad. te verfrisschen, en 't is niet het minst de jeugd welke zich aan dat genot overgeeft. Hoe gevaarlijk zulks echter kan zijn, leerde reeds zoo menig gevalonbekendheid met het water en onbedrevenheid in de zwemkunst, zyn niet zeldzaam de oorzaken daarvan. Ook ten onzent is het zich gaan baden, bij de jeugd geen ongewoon verschijnsel, doch gelukkig zijn treurige gevolgen daarvan eene uitzondering. Echter niet altijd; de schrille kreet dat een jeugdig leven in het water werd afgesneden, is ons ook hier niet geheel vreemd, en we weten het allen, hoe we verslagen waren bij dien kreethoe het gevoel van medelijden met de ongelukkige ouders en andere verwanten van zulk een offer tot in het diepste van ons hart doordrong, en indien een geldelijk offer dan hulp had kunnen bieden of de ramp herstellen, o zeker, de omgekomene zou in weinig meer dan geen tijd weder aan het leven, aan zijne verwanten terug zijn gegeven. Zoo goed, zoo offervaardig zouden wij dan zeker allen zijn; doch helaas die hulp kan niet baten. Doch rampen welke niet zijn te herstellen, kunnen allicht worden voorkomen, en 't was zeker wel met die bedoeling, dat in het vorig jaar hier ter plaatse eene zwemschool werd opgericht, waar eerstens' de gelegenheid zou worden gegeven om te leeren zwemmen, en tweedens aan de kinderen eene plaats kon worden geboden, alwaar zij zonder gevaar, zich door een bad kunnen verfrisschen. Dat zulk eene gelegenheid niet alleen door 3 ouders van kinderen, doch ook door anderen ord toegejuicht, laat zich denken; immers s aangenaam te weten dat de kinderen -ƒ 'g zijn, en die geruststelling werd door vemschool verkregenen de jongens \akten er goed gebruik van. We hebben wederom zomer, het warme weder lokt tot een bad en onze jongens kunnen weder veilig aan hun lust tot het baden en het leeren zwemmen voldoen gedurende dezen zomerpardon, gedurende dezen maand nog, want de Yereeniging de Zwemschool zal vermoedelijk tegen het einde van dezen maand worden ontbonden. Dat daartoe zal worden overgegaan is geen gevolg hiervan dat de Zwemschool onnoodig wordt geacht, o neen, voor haar behoud bestaan nog dezelfde argumenten, doch de weinige belangstelling van het publiek zal daartoe wellicht aanleiding geven. Even als voor alle zaken is ook voor de instandhouding van de zwemschool geld een onontbeerlijke zaak. Jaarlijks wederkomende huur, het op diepte houden van het bassin en verdere onderhouds werken, vorderen telkenjare eenige uitgaven, en al zijn dat nu geen groote sommen, zonder geld gaat het toch niet. Oppervlakkig zou men meenen, dat velen voor de instandhouding of uitbreiding van zulk eene inrichting wel een kleinigheid zouden over hebben; helaas, de ondervinding leert anders. Het aantal contribuanten is zeer weinigen en ofschoon van dezen velen hunne bijdragen meer dan verdubbeld hebben, schijnen de bijdragen toch niet voldoende. Het meerendeel der begunstigers schijnt voor zichzelven bij het voortbestaan der Zwemschool volstrekt geen belang te hebben, en aangezien die weinige meenen niet uitsluitend geroepen te zijn om deze gelegenheid in stand te moeten houden, zullen wij moeten verwachten dat met het einde dezer maand de Zwemschool zal ophouden te bestaan. Alleen de fin. steun van meerdere personen kan zulks nog voorkomen; of het verleenen van dien steun niet eenigszins mag worden gerekend te behooren tot aller plicht zullen wij niet beslissen, doch beoordeele ieder voor zich. Door den heer P. Stikkel, gemeente secretaris alhier, is eervol ontslag uit zijne betrekking gevraagd. De heer Stikkel vervulde gedurende 27 jaren zijne betrekking en hij deed dit op de meest eervolle wijze. Noode zal hij zeker tot het aanvragen om ontslag zijn overgegaan, doch zijn reeds gevorderden leeftijden daarmede onvermijdelijk gepaard gaande moeielijkheden des ouderdoms, gaven gewis den doorslag. De heer Stikkel, die een ijverigen en werk- zamen geest bezat, was steeds onvermoeid voor de zaken, waartoe hij was geroepen, en verdiend daarvoor niet slechts een woord van lof, doch ook een rustig ouden dag. Zij zulks nog langen tijd en zonder zorg zijn deel. Op de agenda van werkzaamheden voor de hedenmorgen gehouden zitting van den gemeenteraad kwamen voor gevraagd ontslag door den Seretarisidem havenmeesterver der benoemingen van onderwijzers voor de scholen te Burg, Oudeschild en Zuid-Eierland; benoeming van een havenmeester, en meer andere zaken, (zie raadsverslag.) Oosterend, 3 Juni. De Yereeniging ter bevordering van de Ned. Visscherij hield dezer dagen haar zesde algem. verg. in eene der zalen van Artis te Amsterdam. O. m. werden in behandeling genomen de volgende voorstellen van de afd. Oosterend (Texel) a. De vereeniging dringe bij de Regeering aan om den dag van verkiezing van afge vaardigden voor de Tweede Kamer, de Prov. Staten en den Gemeenteraad te stellen op „Maandag", om daardoor de visschers in de gelegenheid te stellen, beter dan thans hunne kiezersplichten waar te nemen. b. De vereeniging dringe nogmaals bij de Regeering aan op de betonning van hetEier- landsche Gat. c. De vergadering spreke haar oordeel uit over het wenschelijke, dat van Rijkswege eene ton worde gelegd in Kaap en Molengat, ten N. O. van de Razende Bol. Na eenige besprekingen en inlichtingen van de Afgevaardigden werden de drie voorstellen achtereenvolgens met algemeene stemmen aangenomen. Zondag kwam ter reede van het Nieuwe- diep aan, H. M. stoomkorvet „Van Speijk", na een reis van 90 dagen uit Indië. Eene juffrouw, wier man op dien bodem huiswaarts keerde, was zoo gehaast om met een vletje zich naar 't schip te laten roeien, dat zij tusschen de steiger en 't bootje terecht kwam In plaats nu den echtgenoot te gaan verwel komen, kon zij eerst naar huis terugkeeren, om een droog stel kleederen aan te trekken. Veel verwachting schijnen Haarlem's ingezetenen nog niet te koesteren van de staalbron. Op de leening, ten bedrage van f 200,000, is voor slechts f 78,000 geteekend. Ofschoon dit resultaat niet bemoedigend is, geeft het comité den moed nog niet op om de zaak tot stand te brengen en b. v. door splitsing der aandeelen in kleinere bedragen, meer algemeene deelneming te verkrijgen. Anarchie en Socialisme zijn de woorden die dezer dagen op ieders lippen lagen en die ook nu en dan met elkander verward werden, hoewel ze zeker niet hetzelfde bedoelen. Anarchie (regeeringloosheid) is n. o. m. een onbestaanbaar iets. Alle volken, ja zelfs de wilde volkstammen erkennen d6 behoefte aan eene regeering; zoodat anarchie niets anders dan eene utopie of hersenschim is. Socialisme (maatschappelijk stelsel, dat de maatschappij hervormen wil op den dubbelen grondslag van de gemeenschap des arbeids en de evenredige verdeeling van de opbrengst) heeft, zooals men ziet eene andere strekking. Al is men het daarmede ook al niet eens, toch is het noodig, dat men zich niet met den naam alleen tevreden stelle, maar eens grondig onderzoeke wat dat stelsel in zijn schild voert. Wij bevelen daartoe ten zeerste de lezing aan van een werk, getiteld„De Doodzonden", waai in Julian von Tyche zijne bezwaren tegen de tegen woordige maatschappij nederlegt, en zooal niet direct, dan toch indirect voor het socialisme ten strijde trekt. In de Prov. Groninger Courant lezen wij daarover o. m. „Wy hebben met groot genoegen kennis ge- „maakt met dezen arbeid van den Duitschen „schrijver, omdat hij de vinger legt op menige „wonde, die dringend genezing vordert." De Middelburgsche Ct. schrijft: „Populaire boekjes, als het genoemde, kunnen „er veel toé bijdragen, dat ieder voor zich zelf „beginne de individuëele gebreken te bestrijden, „waaraan grootendeels in den grond de maat schappelijke zonden zijn toe te schrijven." „De Doodzonden, waartegen Julian von Tyche „te velde trekt zijnegoïsme, leugen, half-bescha- „ving, opportunisme, zwendel, verloochening der „natuur, lafheid en huichelarij." Ook tal van andere bladen bevelen ten zeerste de lezing hiervan aan. Zie verder de advertentie. Voor de eerste maal is Zaterdag jl. in de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden de voorwaardelijke invrijheidstelling toegepast voor een in 1886 wegens manslag te Yere tot 7 jaren gevangenisstraf veroordeelden persoon. Vijf jaren heeft hij in de strafge vangenis te Groningen doorgebracht. In zijn verlofpas is echter de voorwaarde gesteld, dat hij gedurende zijn verderen straftijd niet te Yere mag komen. TEXELSCHE CODRAHT,

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1