Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Oüdeschild, 3 Juni. De schippers en vis- schersbond alhier, heeft zich per request tot den Minister van Waterstaat enz. gewend, om de opruiming te verzoeken van drie hinderlijke voorwerpen op den bodem van Texelstroom. Aan die voorwerpen haken de garnalennetten vast, zoodat zij geheel verloren gaan of veel schade lijden. Intusschen schijnt reeds een der hinderpalen door de visschers zelf uit den weg te zijn geruimd. Een hunner toch dreef met het net vast en haalde er, natuurlijk met groote moeite en hulp van anderen een anker met ketting aan op. welke voorwerpen als eigendom der Marnine werden bekend en op- 1 geëischt. Het O. M. bij het Gerechtshof te's Hage eischte Donderdag tegen kapitein Bakker, 1 gezagvoerder van het stoomschip „Obdam" wegens doodslag (het doodschieten van den stoker Blom) 4 jaren gevangenis. (De rechtbank te Rotterdam veroordeelde, zooals men weet, den beklaagde tot 1 jaar. Te Callantsoog is jl. Maandagmiddag door een onbekende oorzaak een hevige brand uit gebroken in de boerenwoning van den heer A. a Thomasz, in de Groote Keeten. Door de sterke droogte tastten de vlammen achtereenvolgens nog een tweede boerenwoning van den heer Thomasz en de beide boerenplaatsen van den heer C. Vader aan, en geraakten ook deze in brand. Binnen zeer weinig tijds waren deze G vier perceelen in de asch gelegd. Van de in- 4 boedel werd slechts weinig gered, r In de Dinsdag gehouden zitting van den gemeenteraad te Schagen, uitgeschreven ter behandeling van het adres betreffende het kanaalplan Schagen—Stolpen, onderteekend door 251 betalers van hoofdelijken omslag, werd met algemeene stemmen bedoeld adres in hoofdstrekking aangenomen. Het gemeente bestuur zal nu trachten te verkrijgen een kanaal, vrij van tolrechten of dergelijke be lasting; de gemeente zal daarvoor f60.000 bijdragen, hopende verder op krachtigen steun van Rijk en provincie. Terstond na het bekend worden van dezen uitslag wapperde uit vele woningen de driekleur. Des avonds bracht de Harmoniekapel van Schagen den op het Raadhuis vergaderden Gemeenteraad eene serenade. Bij het aanmaken van een kachel met petroleum door de vrouw van zekeren J. B. te Nijmegen, sloeg de vlam in een petroleum- kan en deed deze uit elkander barsten, ten gevolge waarvan die vrouw met het brandende vocht werd besproeid en hare kleederen weldra over het geheele lichaam in brand geraakten. Met hevige brandwonden overdekt, werden hare brandende kleederen door toegeschoten buren gebluscht. Aanvankelijk was de toe stand der vrouw, die eerst kort geleden ge huwd is, zeer zorgelijk, doch door de doel treffende behandeling van twee geneesheeren mag haar leven thans, zonder bijkomende omstandigheden, buiten gevaar geacht worden. Weer een waarschuwing om met dit verra derlijk vocht voorzichtig te zijn. Inpoldering in Beets. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben toestemming verleend tot het inpolderen van de venen te Beets. Het onweder van Dinsdag-avond dat hier zonder onheilen afliep, heeft op andere plaatsen nogal ongelukken veroorzaakt. Te Oud Loosdrecht is namelijk de bliksem geslagen in de slachterij van den Heer Van Kalveren. Een hoekje muur werd van het huis gerukt; de straal beschadigde het behang in de huiskamer en nam verder zijn weg door den kelder. De schok deed twee personen, die in den deurstijl stonden te praten, tegen elkander bonzen. Gelukkig ontstond echter geen brand. Nabij Teteringen is een man, die met nog twee personen op een veld aan het werk was, door den bliksem gedood. De beide anderen bleven ongedeerd. Te Oosterhout sloeg de bliksem in het post en telegraafkantoor, zonder echter brand te veroorzaken. Te Eis-Wittem (L.) ontstond brand in de pastoorswoning, waardoor deze in de asch gelegd werd. Het huisraad en de aanwezige kerksieraden werden gered. Te Kerkrade (L.) weid een man door den bliksem gedood. Ook sloeg het vuur in twee woonhuizen, zonder echter schade aan te richten. Wij lezen in de „Haagsche Courant:" Eenige weken geleden ontviugeen pottebakker, die de klandisie van de meeste fruithandelaars heeft, zijn jaarlijksche bestellingen van aard beien-potjes. Ingevolge de voor eenige jaren gemaakte afspraak met zijne lastgevers, nam de potte bakker weer een klein stukje van de hoogte en een weinigje van de middellijn der potjes, en zoo werden dezer dagen de bestellingen afgeleverd. Toen ae fruitverkoopers nu de potjes in gebruik wilden stellen, kwamen zij tot de ontdekking, dat er nu heelemaal geen aardbei meer in kon. De grens der bedriegerij was overschreden. Te Charleroi is een jonge vrouw overleden aan de gevolgen van een corset. Zij viel plot seling, bloedend uit neus en mond op de markt neder, en was niet meer tot bewustzijn te brengen. Baron Ernest Mahs, een rijk bankier te Odessa, kreeg onlangs een dreigbrief, meldende, dat. als hy geen 80.000 roebel gaf aan zijn ver armde boeren in Podolie, die vee) door den hongersnood leden, zijn bezit;iDgen aldaar zouden worden in brand gestoken. De bankier schonk geen aandacht aan den brief; kort daarna is alles verbrand. In het kamp te Chalons is een treurig ongeluk veroorzaakt door onvoorzichtigheid. Zes soldaten droegen een kist kruit naar het arsenaal en rookten daarbij cigaretten. Daar ontplofte opeens het kruit. De zes mannen werden twaalf meter ver weggeslingerd en vier van hen werden doodelijk gewond. Brand bij Parijs. In het begin dezer week is een hevige brand uitgebroken te Corbeil. Eenige pakhuizen, die tijdens de revolutie als voorraad schuren dienst deden, zijn verbrand. De tegen overstaande molens bleven gelukkig gespaard. De pakhuizen bevatten 70.000 centenaars graan. De materieele schade is nog niet bekend. Men weet, dat er ongelukkig 4 dooden en 30 zwaar gewonden zijn. Daar de hulp der plaatselijke brandweer niet voldoende was, is die van parijs ingeroepen. In de nabijheid van het station van den Great Eastern-spoorweg te Londen zijn vier groote dynamietpatronen gevonden. Men gelooft dat de personen, die de patronen plaatsten, juist op het punt waren van de lonten aan te steken maar gevlucht zijn bij 't naderen van een politie agent. Een onderzoek is ingesteld en alle open bare gebouwen in dat stadskwartier worden scherp bewaakt. Twee duizend arbeiders aan den Noorder- spoorweg te Valladolid (Spanje) hebben het werk gestaakt. Zij verzoeken eene vermeerdering van werktijd. Thans werken zij 9 uren en zij wenschen dezen tijd tot 10 uren te zien uitgebreid, ten einde dus meer loon te ontvangen. Er is eene commissie benoemd om de voorstellen te formu leeren, die men aan de maatschappij zal doen. De houding der werkstaking is kalm. De bevolking is op hun hand. De Zuid Afrikaansche bladen zijn niets ingenomen met de voorkeur, die Booth aan Zuid-Afrika geeft als kolonie over zee. Wij ob jecteeren met de grootste innigheid er tegen schrijft De Express en hopen, dat de Kaap kolonie zich even wakker als tijdens de anti- bandieten beweging gedragen zal bij deze tweede poging om Afrika voor een vuilnisbak te gebruiken. Elk land heeft zijne voorrechten, en elk land heeft ook zijne moeielijkheden. Laat elk land zooals elk mensch zijn eigen pak zien te dragen. In de noodlottige myn van Anderlues (Henegouwen), waar men Zaterdag weder aan den arbeid was, om zoo mogelijk de lijken der slachtoffers van den ramp van Maart 11, te bereiken hebben drie ontploffingen van mijngas plaats gehad, waarbij negen man, o. a. een ingenieur, min of meer gekwetst werden. De myn stond wederom (of nog altijd) in brand. Vergadering Zaterdag 4 Juni 's morgens 10'/a uur. Voorzitter Jhr.Strick van Linschoten,burgemeester. Tegenwoordig alle (11) leden. De Voorz. opent de vergadering met de mededeeling dat de heer Stikkel, secretaris der gemeente, als gevolg van eene ziekte waarvan hy nog niet geheel hersteld is, niet ter vergadering kan aanwezig zyn; de spr. noemt het eene groote uitzondering, dat de heer Stikkel die bijkans 28 jaren zfine betrekking vervulde, thans deze vergadering niet kan by wonen; hij spreekt den wensch uit voor spoedige beterschap en een welverdiende rust. De notulen, daarop gelezen door den heer Arn. Langeveld, beambte ter Secretarie, worden zonder aanmerking goedgekeurd. Vervolgens doet de Voorz. mededeeling van inge komen stukken, waarvan we mededeelen eene kennisgeving van Ged. Staten dat aan de gemeente Texel voor dit jaar eene buitengewone subsidie voor het onderwijs is toegekend ten bedrage van f 6030. Door den Voorz. wordt voorgesteld, om het in de vorige vergadering genomen besluit, in zake de eenheid van tijd, weder in te trekken. Hy doet dit voorstel omdat de ondervinding heeft geleerd, dat de aangenomen tijdregeling tot vergissingen aan leiding geeft. B(j acclamatie wordt dit voorstel aangenomen en bepaald dat met 10 Juni a.s. de gemeente-klokken door vooruitzetting van 20 minuten, weder met de Amsterdam8che tijdrekening in overeenstemming zullen worden gebracht. In zake het aan B. en W. gerenvoyeerd adres van eenige ingezetenen te Oüdeschild tot aanbrenging van dwarspalen aan de palen in de haven, wordt medegedeeld een schrijven van den Ingenieur van den Waterstaat, dat door aanbrenging van ijzer» in de .bestaande behoefte gedeeltelijk is voorzien en voorgesteld om meerdere werken tot een [volgend jaar uit te stellen, ten jeinde] diejalsdanjin^de gewone onderhoudswerken op te nemen. De Raad vereenigt zich hiermede. Op het adres van P. Bruin te Oüdeschild om grond in erfpacht, gesteld in handen van B. en W., wordt door dezen (na onderzoek in loco) geadviseerd om bedoelden grond op de bekende voorwaarden in erfpacht af te staan. Hiertoe wordt besloten. Daarna wordt overgegaan tot benoeming van onderwijzers voor de scholen te den Burg, Oüdeschild en Zuid-Eierland. De voordrachten waren als volgt; Burg', (onderwijzer met hoofdacte), T. Roeper, te Castricum. J. Radersma, te Wormerveer. P. Schipper, te Alkmaar. Benoemd werd de heer T. Roeper met 9 stemmen, 2 stemmen waren uitgebracht op den heer Radersma Oüdeschild J. Drijver, te den Hoorn op Texel. W. Post, te Kampen. R. J. Westra, te Lonneker. Benoemd werd de heer J. Drijver met algemeene stemmen. ZuidEierland J. A. Zwarteveen, te Hommertse. P. Bouma, te Oosterend op Texel. W. Post, te Kampen. Benoemd werd de heer P, Bouma met algemeene stemmen. De Yoorz. doet daarna mededeeling van een schrijven van Ged. Staten, meldende dat volgens onderzoek van den Waterstaat, de verbetering der op- en afritten te Oüdeschild, niet f 1050, doch f 1600 zal kosten. Ged. Staten wenschen te weten of de gemeente, welke zich bereid verklaarde om '/s in de kosten by te dragen van eerstgenoemd bedrag, zich daartoe ook zal verbinden voor het tweede genoemde bedrag. Door B. en W. wordt voorgesteld daarop toestem mend te antwoorden. De raad vereenigt zich hiermede. Wordt gelezen een adres van K. van 'tVeerH.d. S. te Midden-Eierland, verzoekende dat op het school gebouw aldaar, een 'oliksem-afleider zal worden geplaatst van zoodanige afmeting, dat ook het anexe woonhuis daardoor zal worden beschermd. Door B. en W. wordt voorgesteld, ten einde geene uitzondering te maken, om op het verzoek afwijzend te beschikken. Bfi acclamatie wordt alzoo besloten. Wordt gelezen een adres van den heer P. Stikkel, gemeente-secretaris alhier, verzoekende op grond van zfinen gevorderden leeftijd, eervol ontslag uit zijne betrekking met 1° Juli a. s. zoomede om hem een pensioen toe te kennen. Door B en W. wordt voorgesteld het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen, met dankbetuiging voor de vele diensten door hem aan de gemeente bewezen. De raad vereenigt zich hiermede. Verder stellen B. en W. voor den heer Stikkel een pensioen toe te kennen van f600 's jaars. De Raad beslist, dat dit voorstel in eene besloten vergadering zal worden besproken. Wordt gelezen een schrijven vanJb. Hillenius te Oüdeschild, verzoekende namens zjjnen schoonvader, den heer J. Bruin, havenmeester aldaar, voor dezen eervol ontslag uit diens betrekking zoomede eenig pensioen. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag aan den heer Bruin, die meer dan 31 jaren die betrekking waarnam, eervol te verleenen met dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. De raad vereenigt zich hiermede. Ook deze aanvrage om pensioen zal in eene besloten vergadering worden besproken. Daarop wordt aan de orde gesteld de benoeming van een havenmeester. Als sollicitanten daarvoor hebben zich aangemeld J. v. d. Sterre, B. Beumkes, C. de Wyn Cz.,P.Bas, J. Vos Dz., P. Bakker Pz., N. Hoedemaker, allen van Oüdeschild en T. Flens van den Burg. De heer C. Keyser Pz. zegt moeieiyk thans reeds zfine stem te kunnen uitbrengen, hy wenschte daartoe eenigen tyd van beraad en tot onderzoek. De Voorz. vindt eene benoeming in deze vergadering niet overyid, de sollicitanten zyn allen bekend, hy meent dat de Raad wel tot eene benoeming kan overgaan. De heer Bakker vereenigt zich met den heer Keyser. De raad beslist dat de benoeming tot een volgende vergadering zal worden uitgesteld. Vervolgens wordt door B. en W. voorgesteld dat aan de Rjksveldwachters alhier een gratificatie zal worden gegeven, voor door hen in 1891 bewezen diensten. Zonder hoofdelyke stemming vereenigt zich de raad hiermede en wordt het bedrag der gratificatiën bepaald voor den ryksveldwachter te Cocksdorp op f 25, voor den ryksveldwachter te Oüdeschild (nog kort daar in functie) op f 5. Daarna gaat de raad in geheime zitting tot be spreking van reclames tegen den hoofdeiyken omslag en de bovenvermelde aanvragen om pensioen. Na heropening wordt het voorstel van B. en W. om den heer Stikkel een pensioen toe te kennen van f 600 's jaars, met 10 tegen 1 stem aangenomen. Tegen de heer Boon. Het voorstel om den heer Bruin, havenmeester, een pensioen te verleenen van f 100 's jaars, wordt met algemeene stemmen aangenomen. By rondvraag vestigt de heer Dros er de aandacht op dat by de a.s. kermis vele kermisreizigers wel licht het eiland zullen bezoeken; spr. wenscht dat voorzorgsmaatregelen zullen worden genomen en dat geen kermisreizigers zullen worden toegelaten komende uit plaatsen waar besmettelyke ziekt w heerscht. A Door den Voorz. zal ter tegemoetkoming van a wensch, in dien geest de noodige publiciteit 8//J gedaan. j/' De heer C. Keyser Pz. zegt dat bfi het f 0 om een stuk grond van het Weeshuis

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2