N#. 489. Zondag 12 Juni. AV1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burq 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiên vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiên Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat door het maken van een steenen duiker in de Ruigendijk nabij de woning der weduwe Raven de passage aldaar, hoewel niet gestremd, niet gunstig is en geeft daarom be langhebbenden in overweging van af heden tot 16 Juni a. s., met voertuigen, in plaats van langs bovengenoemden dijk een weg te nemen door den polder het Noorden. Texel, 8 Juni 1892. De Burgemeester voornoemd, Strick van Linschoten. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat door hem heden is afgekondigd en aan den Heer Rijksontvanger ter invordering is uitgereikt het Kohier no. 8 voor de belasting] op het Personeel over het dienstjaar 1891/92. Texel, 9 Juni 1892. De Burgemeester voornoemd, Strick van Linschoten. KENNISGE VING. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat in den loop van dezen zomer aan de Hors nachtelijke schietoefeningen met ge schut zullen plaats hebben. Wanneer die oefeningen zullen gehouden worden, zal er van boord van H. M. Artillerie Instructieschip „Aruba" tot het invallen der duisternis een roode vlag waaien en zullen één uur vóór den aanvang, twee kanonschoten worden gedaan Texel, 9 Juni 1892. De Burgemeester voornoemd, Strick van Linschoten. TEXEL, 11 Juni 1892. Wij herinneren onzen lezers dat Maandag 13 dezer niet alleen gewone markt, doch ook Paardenmarkt zal worden gehouden. Met verwijzing naar advertentiên in ons vorig nummer, herinneren wij er ten overvloede aan, dat tevens dien dag eene keuring zal plaats hebben van paarden (hengsten en merriën) tot inschrijving in het paardenstamboek; zoo mede dat dien dag vanwege de H. M. v. L., afd. Texel, eene stierenkeuring zal worden gehouden. 3 Veebooten en 3 gewone vaartuigen waren Donderdag noodig voor de vierde groote verzending van lammeren naar de Leidsche markt. Verscheept werden met die gelegenheid 3200 3300 lammeren, 1 paard en'4 koeien. Door onzen vroegeren plaatsgenoot, den heer H. Bakels werd, naar men ons mededeelt met gunstig gevolg te Amsterdam zijn eerste Candidaats-examen in de theologie afgelegd. Oudeschild, 10 Juni. Sedert eenige dagen houden zich eenige vletten van het Nieuwediep nabij de haven bezig met rogvisschen. Wordt door de visschers van hier bij dat werk gebruik gemaakt van netjes, de Heldersche visschers doen het met beuglijnen, die gewoonlijk aan wal eerst worden klaar gemaakt. Naar het schijnt moet echter de vangst niet groot zijn. De Cocksdorp, 10 Juni. De uitslag van de op Woensdag gehouden aanbesteding voor den polder Eierland was, als volgt 1. De levering van 100 M^ grint, laagste inschrijver P. Dros Az. 2. De levering van 150 M3 schelpen, laagste inschrijver A. Dros Az. 3. Het transport van grint en schelpen, laagste inschrijver P. Dros Az. 4. Het maaien en schoonmaken van het kanaal, laagste inschrijver C. v. Heer- waarde Junior. 5. Het maaien en schoonmaken van de postsloot en hoogezandskil, laagste inschrijver C. Lagerveld. 6. Het teeren der poldereigendommen, laagste inschrijver G. Bakker Jz. Volgens mededeeliug van den inspectuer over het loodswezen,' in het 3de district, dato 3 Juni jl., is de zwarte buikton No 8 (de zwem mer) in het Schulpengat, zeegat van Texel, ter beproeving vervangen door een totkogelton gewijzigde buikton. Deze met roode en zwarte horizontale banden geschilderde kogelton, ge merkt S 7, heeft een driehoek als topteeken. Naar aanleiding van een bericht, dat de ontwerpen op de beroeps- en bedrijfsbelasting gevoegd zouden worden bij het in deze maand te verwachten Regeeringsantwoord omtrent de belastingvoorstellen van den Minister van Financiën, verneemt men, dat er hoogstens sprake kan zijn van een breedere uiteenzetting van 's Min. plannen omtrent bedoelde bedrijfs belasting, waarvan de ontwerpen zelfs nog niet bij den Raad van State zijn ingediend. Te Groningen is voor eenige dagen pu bliek verkocht het renpaard „Carl" voor ruim f 1750. Thans is dit paard voor de renbaan in Frankrijk aangekocht, voor de kapitale som van 25,000 francs. Men meldt uit Vlaardingen: De Hollandsche haringvisscherij zal dit jaar worden uitgeoefend door 520 schepen, tegen 485 schepen, in A P., zoodat de vloot dit jaar met niet minder dan 35 vaartuigen is uitge breid. De reederijplaatsen zijnVlaardingen met 94 loggers, Maasluis met 78 loggers, Schie dam met 4 loggers, Scheveningen met 36 log gers en 215 bommen, Katwijk aan Zee met 1 logger en 70 bomschuiten, Noordwijk aan Zee met 1 logger en 15 bomschuiten en Am sterdam met 6 loggers. Reeds zijn eenige log gers ter haringvisscherij vertrokken en kan de eerste nieuwe Hollandsche haring tegen 21 Juni hier worden verwacht. In eene particuliere correspondentie uit Kotta-Radja aan de Deli-Crt. wordt o. m. gezegd: Dat onze soldaten bij hinderlagen slécht schieten, is laatst weder bewezen. Eene hinderlaag van Blang, welke zich tusschen dien post en Ketapan Doea bevond, zag een troep naderen (eene hinderlaag uit de benting Ketapan Doea). De eerste gaf op pl. m. 10 meters vuur. De andere troep beantwoordde de [salvo's. De officier die de hinderlaag van Ketapan Doea commandeerde, merkte uit de salvo's, dat hij eene andere hinderlaag van ons voor zich had en liet op houden met vuren, terwijl de andere troep nog een salvo gaf, waarna eveneens werd opgehouden. Bij later onderzoek bleek dat van beide partijen niemand werd gewond. Wat zegt u van zulke scherpschutters Dat ook Friesland gedrukt gaat onder den lagen prijs voorwolvee, leerthet volgende schrijven uit Westergoo: Des voorjaars is de handel in lammeren in deze provincie en vooral in deze streken van groote beteekenis, niet alleen voor de boeren, maar ook voor de arbeiders, die meest een schaap' houden en deze des voorjaars verkoopen. Soms voor twee en drie jaar beurde de eigenaar voor de lammeren per stuk van f 8 tot f 10 en menig arbeider maakte uit de jonge blaters de pachtsom zijner woning voor het geheele jaar. De handel in lammeren in Friesland hangt geheel van Holland af. De in Friesland gekochte dieren worden naar de markten te Delft, Leiden en Amsterdam aangevoerd om te verkoopen; zijn de Hollandsche boeren graag, dan is dit spoedig in Friesland te merken. Tot nog toe „trok" Holland weinig, het gevolg was dat in Friesland de handel traag, de prijs der lammeren laag was, zoodat men voor f 5 een puik lam kocht. Nu het gras weer gekomen is, doen de Hol landsche boeren hunne inkoopen, zoodat in de laatste dagen de prijs der lammeren gemiddeld 30 pCt. gestegen is. De Bataviasche correspondent der „N. R. C." maakt melding van het volgende gevalEene partij van meer dan 20,000 K.G. boter ten behoeve der marine is bijna geheel afgekeurd, omdat die boter voor 95 pet. geen boter was, maar een smerig vet, voor niets geschikt dan voor zeepfabricatie. Men heeft hier niet te doen met margarineboter, die in plaats van gewone boter geleverd isneen, de blikken bevatten eene oneetbare massa, schade lijk voor de gezondheid. Ik weet dit uit eene volkomen vertrouwbare bron, zoodat ik voor de waarheid durf instaan. Men vraagt zich af hoe dit mogelijk is en hoe slordig de keuring wel moet zjjn uitgevoerd. En dit te meer, aangezien de boter, ook al weer vol gens mijn zegsman, geleverd is voor f 1.18 het kilogram. Ieder weet dat men daarvoor ook in Nederland geene boter, laat staan goede boter koopten die lage prijs had de commissie dubbel nauwgezet moeten doen zijn bij de keuring. Zij kon weten dat de leverancier niet uit kon komen, wanneer hij goede waar leverde. Nu lijdt het land ruim f 20,000 schade. De,Nederlander" verneemt, dat in het nieuwe kiesrecht-ontwerp noch het betalen van eenige belasting, noch een huurwaardecensus als voorwaarde voor kiesbevoegdheid gesteld zijn, het aantal kiezers ongeveer 800.000 zou worden en de groote steden zouden worden gesplitst. Kinderenmishandeling. Reeds sedert eenigen tijd was de achterdocht van enkele be woners der 2e Spaarndammerstraat te Amster dam, opgewekt door de verdwijning van een knaapje uiteen gezin in die buurt. SedertPaschen had men het kind, dat dikwijls door zijn stiefmoe der mishandeld werd, niet meer gezien. Ten laat ste wilden de buren zich zekerheid verschaffen en doorzochten het huis. Men vond den kleine in een kast onder den gootsteen in de keuken opgesloten. Verscheidene^weken had de jongen in het hok doorgebracht. Voorloopig werd hij naar het politiebureau gebracht en later toch aan de ouders teruggegeven. Met die oplossing waren de verontwaardigde buren echter niet tevreden. Toen de vader en de stiefmoeder thuis kwamen, ontvingen zij hen met een dracht slagen en koelden hun woede dermate, dat de beide echtelieden deerlijk gehavend werden. Het is dringend noodzakelijk, dat er ook hier te lande een vereeniging tot bescherming van kinderen wordt opgericht. (KL Ct. v R Dat het vervoer naar Scheveningen ge durende de beide Pinksterdagen nogal bedui dend was bewijzen de volgende cijfers. De tram van den Staatspoor bracht ongeveer 22000 passagiers derwaarts, terwijl die van deHoll- IJz. Spoorw. Maatsch. van Station den Haag en Anna Paulonasstraat, 19 20000 reizigers vervoerde. De verschillende treinen van laatsgenoemde Maatschappij brachten 30000 personen meer dan op gewone dagen naar de Residentie, ter wijl ook de Staatsspoor een zeer groot aantal reizigers derwaarts transporteerde Met de gewone trams zijn tusschen den Haag en Scheveningen op de beide Pinksterdagen ruim 67000 personen vervoerd. TEXELSCHE COITEIAM'.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1