Buitenland. De heer J. P. Thijsse, H. d. S. met uitge breid leerplan alhier, staat nummer 1 op de voordracht als Hoofd voor een der openbare lagere scholen te Amsterdam. De benoeming van onderwijzers zou heden plaats hebben. De minister van justitie heeft aan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven ver zocht den officieren van justitie op te dragen een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar het bedrag, dat bijwijze van eene vaste procentgewijze uitkeering bij openbare ver- koopingen aan de koopers voor kosten in rekening wordt gebracht door de notarissen en van den uitslag van hun onderzoek aan hen (procureurs-generaal) mededeeling te doen, onder opgave of het gebruik ook medebrengt, dat van de door den kooper betaalde procenten verrekening met en uitkeering aan den ver- kooper plaats heeft. Eenigen tijd geleden is er herhaaldelijk geklaagd, dat het beeld der Koningin als stem pel voor de nieuwe zilveren munt, zoo weinig gelukkig was uitvallen. In verband daarmede wordt gemeld dat voor die munt thans een nieuwe stempel wordt gesneden, en deze wel dra ten gebruike van 's Rijks munt te Utrecht zal gereed zijn. Het hoofdbestuur der Vereeniging tot afschaffing van Sterken Drank ontraadt in een adres aan de Tweede Kamer de aanneming van het ontwerp tot verhooging van den jenever accijns. Een kleine verhooging zou het kwaad veeleer bestendigen en de bestaande accijns zal toch na eenige jaren wel de verwachte 12 ton opleveren. Daarentegen dringt het adres aan op krachtige maatregelen tot bestrijding van het drankmisbruik en wel: öf aanvankelijke toepassing van het Gothenburger stelsel, öf verhooging van den accijns tot f 120 als in Engeland, öf een wettelijk verbod om ander gedistilleerd te verkoopen dan van zóó geringe sterkte, dat het niet meer nadeelig kan werken. In geen jaren stond in de meeste streken van Noord-Brabant de rogge zoo goed te velde, terwijl de aardappelen ook ongekenden wasdom hebben. Te Breda is de aanvoer en de verzending van aardbeien enorm. Op de meeste dagen loopen die over tien- tot vijftienduizend liters. Men verlangt echter naar regen en warmte, daar het gewas anders spoedig ten einde zal zijn. Toen Zaterdag de dochter van de wed. Franschen te Hooge-Zwaluwe met een kind in de weide kwam om de koeien te melken, werd het kind door de koeien aangevallen. De dochter verschrikte zeer, doch door tegenwoor digheid van geest, wierp zij het kind in een greppel en ging boven op haar liggen om haar voor de geweldige stooten te beschermen. Ge lukkig schoot een werkman te hulp, anders was zij den dood waarschijnlijk niet ontkomen, terwijl zij nu met den schrik en veel blauwe plekken vrij kwam. Onder de landloopers, die Maandag te Utrecht terecht stonden, was, naar het „U. D." meldt, een zoon van een geacht Nederlander, nog geen dertig jaar oud, toegerust met veel van wat een beschaafde omgeving en eene wetenschappelijke opleiding kunnen verschaffen, reeds eenmaal in het bezit geweest van een kapitaal; hij had zich al herhaaldelijk doen opnemen en hoorde het nu weer met de grootste onverschilligheid aan, dat hij naar de „kolonie" verwezen werd. Voor de fabriek der firma De Wit, onder de gemeente Aarle Rikstel, kwamen Woensdag avond ruim 500 personen, voor het meerendeel wevers, bijeen en trokken zingende en tierende naar Helmond. Ofschoon somtijds een drei gende houding werd aangenomen, zijn er geene baldadigheden gepleegd en ging de menigte te ruim tien uren uiteen. De Rijks-politie, welke met eenige manschappen uit naburige gemeenten versterkt is, bewaakt voortdurend de fabriek van den heer De Wit. De eisch der patroons, om eenige wevers niet meer in dienst te nemen, heeft tot de opgewondenheid geleid. Blijkens later bericht is de houding der werkstakers dreigend en trekt een groot deel der overige machinewevers voor hen party. Geen bedrijfsbelasting voorde landbouwers In de Memorie van antwoord op het voor- loopig verslag over de vermogensbelasting zegt de minister Pierson: „Of de landbouwers mede in de bedrijfsbelasting zullen worden aange slagen De ondergeteekende zal het niet voor stellen, want hij betwijfelt of daarbij een billijken maatstaf kan worden toegepast; hij gelooft ook dat de pacht- en koopprijzen zich naar de aloude vrijstelling hebben geschikt." Naar de N. R. Ct verneemt wordt op last van den minister van oorlog in alle ge meenten van beteekenis een onderzoek ingesteld naar geschikte gelegenheden, om, als de alge- meene dienstplicht zal zijn ingevoerd, de jonge recruten in hunne eigen woonplaats in den wapenhandel te oefenen. Sedert eenigen tijd zwerft in Friesland eene bende Zigeuners rond met een zoogenaamd paar denspel. De vrij talrijke troep mannen, en vrouwen en zeer veel kinderen reist in een paar kermis wagens. Zoowel deze als de harnachem enten der paarden zien er keurig uit, en ook deze laatsten, vijf in getal, zijn fraai en goed doorvoed. Het gezelschap zelf echter vormt een wonderlijk troepje, en menigeen ondervindt tot zijne schade, dat het volkje niet te vertrouwen is. In de vorige week verscheen het te Heerenveen en gaf, bjj gelegenheid van de kermis, een paar voorstellingen. Van de paarden echter kreeg men er geen enkel te zien, om de eenvoudige reden, dat de eenige artiste, die deze kunstvaardigheid bezat, te Dedems- vaart door de politie was ingerekend, beschuldigd van diefstal. Ook te Heerenveen vervoegden sommigen hunner zich bij verscheidene winkeliers om kwartjes en dubbeltjes van een bepaald jaar tal in te wisselen. Ze slaagden echter niet, daar de politie reeds tegen dergelijke manoeuvres had gewaarschuwd. Naar Akkrum doorreizende, eigenden zij zich eene groote hoeveelheid gemaaid gras toe. Door den eigenaar achtervolgd, werd de zich noemende directeur van den circus door bemiddeling der politie tot betaling van f 1,50 gedwongen. Daar de vreemde gasten op de grens van Utingeradeel geweerd werden, keerden zij naar Heerenveen terug, overnachtten daar in de schuur van eene herberg en reisden den volgenden morgen af, zonder iets te betalen. De Raad der gemeente Midwolda heeft besloten, ook dames in de schoolcommissie te benoemen. Betreft dit besluit het toelaten van dames als gewone leden in de schoolcom missie en niet alleen tot bijstand voor het toezicht op het onderwijs in vrouwelijke hand werken, dan is dit het eerste voorbeeld van dezen aard hier te lande. Het ware te wenschen, dat men op meer plaatsen hiertoe overging, daar het zeker een groote anomalie moet genoemd worden,dat waar overal zoowel het onderwijzend personeel als de schoolbevolking voor een groot deel uit de vrouwelijke helft van ons geslacht bestaat, het schooltoezicht van den hoogsten tot den laagsten trap zonder uitzondering uit mannen is samengesteld. Schoolblad Te Amsterdam zijn het vorige jaar 234 huwelijken gesloten, waarbij de vrouw niet kon schrijven, 21 waarbij de man die kunst niet verstond «n 17 waarbij noch man noch vrouw een letter op papier konden zetten. Recht voor A lien deelt mede wat de schul denlast der verschillende landen is en zegt dan „We zullen a! die schuldjes in de toekomst maar bij elkander moeten doen, om vervolgens door de lijst één lange streep te halen. „Dat is de eenige manier om de schuld gauw en goed betaald te krijgen. „De volken hebben die schulden niet ge maakt." Deze manier om schuld af te doen noemt het blad te recht „eenig". Tengevolge van het verzet, dat de rijks ambtenaren aan de grenzen ondervinden, nadat in de vorige week door de kommiezen van den post Sittard vijf stuks hoornvee zijn in beslag genomen, welke door Pruisische landbouwers op Hollandsch grondgebied weidende waren ingevoerd, is dat gedeelte grens thans door militairen versterkt. Men schrijft aan de Br. Gt. Minder dan onder de schapen en het rundvee is de galziekte onder de bijen bekend. En toch is deze volgens de ervaring van bijen houders, sedert vele jaren in Drenthe nu en dan voorgekomen en heeft totden achteruitgang van de bijenteelt medegewerkt. Zij ontstaat zeer licht wanneer er bij de bijenteelt met kunstmiddelen gewerkt wordt, om hun daardoor tot grootere werkzaamheid en soms tot roof zucht aan te sporen. Er zijn bijenhouders die door de op deze wijze ontstane galziekte bijna geheel van hunne bijen beroofd zijn. De „Nederlandsche Vereeniging" te Lon den benoemde vier leden tot het stellen van een adres aan de Ned. Staten-Generaal, waarin ge protesteerd wordt togen het aanhangig wets voorstel op het Nederlanderschap en gesteund wordt het adres, onlangs door de Kamer van Koophandel te Londen aan de Staten-Generaal gericht. Het bezwaar bestaat in het aanvragen telkens om de 5 jaren van het behoud van het Nederlanderschap, een verzuim waardoor velen dit recht zouden verliezen. In het adres zal verder aangedrongen worden op wijzigingen, om het behoud der nationaliteit te vergemak kelijken. De Ned. Sport bevat een beschrijving van een eenvoudig weerglas, dat gelegenheid geeft twee dagen vooraf het weer dat komen zal te ontwaren. Men plaatst een ongeveer één liter inhoudende flesch, die tot op 2/3 met water gevuld is, in de nabijheid der woon- of slaapkamer, en doet er een bloedzuiger in. Zoolang het weer goed en fraai blijft, ligt het diertje bewegingloos op den bodem der flesch en rolt zich als een slak in elkander. Zal het regenen, dan kruipt 't tot boven in den hals der flesch, en blijft er zoolang zitten, tot het helder weer wordt. Zal er wind komen, dan zwemt de bloedzuiger bestendig en vlug heen en weer en wordt niet eerder rustig, totdat de wind sterk wordt. Komt er onweder, dan duidt de bloedzuiger zulks reeds een of meer dagen vooraf aan. Zij houdt zich buiten het water op, is buitengewoon onrustig en werpt zich krachtig heen en weder, evenals of zij schokken bekwam. Met dezelfde zekerheid duidt zfl ook in den winter de komende weers gesteldheid aan. Bij vorst ligt zij voortdurend op den bodembij sneeuw of regen begeeft z(j zich telken in den hals der flesch. Boven om den hals der flesch moet men een grof stuk linnen binden, waarin eenige kleine luchtgaten gestoken worden. Des zomers geeft men den bloedzuiger om de 8 en 's winters om de 14 dagen frisch, schoon water. Te Parijs heeft weer eene dynamietontploffing plaats gehad en wel op den hoek der Rue Bredat en van de Place de Notre Dame de La Lorette. Persoonlijke ongelukken waren echter niet te betreuren. Er worden niets dan ongelukken en rampen uit alle oorden der Vereenigde Staten gemeld. In Kentucky is Maandag een in aanbouw zijnde spoorwegbrug over de Lickingrivier, tusschen de steden Covington en Newport, ingestort tenge volge van den langdurigen en zwaren aandrang van het water. Al de werklieden, die er aan bezig waren, en twee van de vier chefs der aannemingsfirma, in het geheel achtendertig mannen, zijn omgekomen. Op de beneden-Mississippi schijnt de was einde lijk tot staan te zijn gekomen, doch niet dan na overal scheuren en inbraken veroorzaakt te hebben. Er worden inbraken gemeld van 60 tot 250 voet breedte. Zoowel boven als beneden New-Orleans staan een aantal plantages onder water. Een met petroleum geladen Engelsche stoomboot is, naar uit Bordeaux gemeld wordt, bij Blaye in brand geraakt. Vier lichters, met steenkolen geladen, die in de nabijheid lagen, geraakten ook in brand. Twaalf matrozen waren onmiddelijk dood. Op een der lichters kwamen twee mannen en eene vrouw in de vlam na en om. De orkaan, welke onlangs een spoortrein bij A gram van de rails wierp en daarbij een paar waggons tot op een afstand van dertig meters in de lucht slingerde, had op dat punt niet zijne grootste kracht. Het centrum van den storm lag eenige minuten verder en daar zijn o. a. op een terrein van 50 hectaren 160,000 zware eiken en beuken tegen den grond geworpen. Zij liggen in allerlei richtingen dooreen en vormen een voor het oogenblik onbeschrijflijken chaos. Natuurlijk zijn ook vele huizen vernield; gelukkig echter is maar één mensch, een herder, om het leven ge komen, die door een nedervallenden boom ver pletterd werd.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2