493. Zondag 26^uni. A#. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo SO Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der pórto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave. Prys der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Glroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBoeg op Texel, KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij hem is ont vangen de navolgende kennisgeving. JACHT. De COMMISSARIS der KONINGIN in Noord holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 7 dezer no. 3 Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87)Brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de jacht op waterwild in dit gewest zal woiden geopend in den kring begrepen binnen den Westfrieschen omringdijk, in de gemeente Petten, in de gemeente Callantsoog, alsmede in het gedeelte van den polder het Koegras gelegen onder de gemeente Helder, op Vrijdag 15 Juli 1892; op het eiland Texel, met uitzondering van den polder Eierland, op Donderdag 1 September 1892 en in de overige deelen der provincie, dus ook in den polder Eierland op Texel, op Maandag 1 Augustus 1892. Haarlem, 14 Juni 1892. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCHORER. Texel, 24 Juni 1892. De Burgemeester voornoemd, Strick van Linschoten. TEXEL, 25 Juni 1892. Tot klerk 2de klasse bij de rijks-telegraaf, standplaats Texel, is benoemd de heer P. Lap, thans reeds aan het post- en telegraafkantoor alhier werkzaam. De heer J. P. Thijsse, H. d. S. met uit gebreid leerplan alhier, is benoemd tot hoofd aan een der openbare lagere scholen te Amsterdam. Tot onderwijzer te Amsterdam werd tevens benoemd de heer M. J. Langeveld van Haarlem, vermoedelijk onze vroegere plaatsgenoot. Het onlangs door ons vermelde bericht dat de Vereeniging „de Zwemschool" zou worden ontbonden, is als feit te constateeren. In eene vergadering Donderdagavond gehouden, werd tot opheffing en liquidatie besloten. Het leven van deze inrichting was van slechts korten duur. Den 8 Juni des vorigen jaars had de eerste bijeenkomst voor dit doel plaats; den 10 Juni d. a. v. werd tot de oprichting besloten en Vrijdag 24 Juli namen de lessen een aanvang. Dat eerste jaar was voor de Vereeniging niet zeer gunstighet weder lokte meermalen niet uit tot het gaan zwemmen of baden en het nut der inrichting sprong tengevolge daarvan niet zoo direct in het oog, toch werd door vele jongelingen van de aangeboden gelegen heid tot het leerenz wemmen gebruik gemaakt en niet geheel zonder succes. Of de opheffing dezer instelling moet worden betreurd, daarover sullen zeker de gevoelens verschillen, maar een treurig verschijnsel is het toch dat eene Vereeniging als deze, welke met niet zoo groote geldelijke opoffering in stand ware te houden, uit de rei der Vereeni- gingen moest worden geschrapt, tengevolge te weinige belangstelling. Ontmoedigend is zulk een uitslag voor ieder dit op eene of andere wijze zijne krachten wijden aan eenige zaak van algemeen •elang. Wenschen wij echter dat ook op dit gebied, langzamerhand zich gunstiger teekenen mogen voordoen en zaken ten nutte van het algemeen op algemeene medewerking zullen mogen rekenen. Het programma van de aangekondigde uitvoering van ons Muziekcorps op Maandag avond a. s. vermeld alle, geheel nieuwe nummers; met ijver moeten de leden onder hunnen nieuwen directeur hebben gewerkt om voor dezen avond zoo een geheel nieuw programma gereed te kunnen hebben. Vinden zij voor hun werk ruimschoots voldoening in een druk bezoek op den avond van de uitvoering. Niet ongewenscht, inzonderheid voor de wei- en hooilanden, was de waarlijk milde regen, welke Donderdag somtijds als bij stroomen neerviel. Toch was die regen niet enkel voordeel, want naar men ons mededeelt is daardoor menig stuk vee omgekomen, eensdeels door te groote koude zulke schapen welke juist van hare vacht waren ontdaan, anderdeels doordien de dieren door regen en wind als 't ware in het water werden gedrevenook aan menig product op het bouwland, zoomede aan de vruchtboomen werd door regen en wind nog al schade berokkend. Aan een particulier schrijven uit IJmuiden, ontleenen wij het volgende ,,'t Is hier op heden stormweer. Devisch- schuiten zijn binnen. Te midden van den storm kwam nog eene kleine Texelsche blazer binnen, 't Was van de landzijde mooi te zien hoe het kleine scheepje midden tusschen de knillers zat, doch 't werd met vaste hand bestuurd en met groot beleid in veilige haven gebracht." Oudeschild, 24 Juni. Al onze visschers zijn gelukkig binnen. Men zegt dat dit met die van Oosterend nog niet het geval is, doch vele varenslui zijn van gevoelen, dat de uit- blij venden wel hier of daar binnengaats geankerd zijn en spoedig zullen opdagen, 't Is zeer te wenschen dat weldra allen aan wal zijn. Van hier waren twee kleine schuiten ter rogvisscherij die 't zuur hadden te verantwoorden. Een er van verloor de boot met ankers enz. Over de tweede schuit was men bijzonder ongerust, doch zij is toch eindelijk behouden geland. Den Hoorn, 25 Juni. De hevige wind van gisteren nacht heeft hier nog al schade aan vruchtboomen en moestuinen toegebracht; eene schuur van den heer D. Lap kon mede de kracht van den wind niet weerstaan en lag, niet in figuurlijken zin, maar in werkelijkheid, er zich bij neder. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 3e district, do. 20 Juni jl., is bij nader onderzoek gebleken dat de ondiepte in het Marsdiep, bij het eiland Texel, gevonden door H. M. Geep, bestaat uit steenen en 60 h 70 M. lang is van WZW. ONO. bij een breedte van ongeveer 10 M., terwijl in de onmiddellijke nabijheid aan den O- en W.kant 60 tot 80 d.M. water staat. Deze ondiepte is waarschijnlijk nog een overblijfsel van een vroegeren steenen dijk of zeewering, genaamd de Doode Hand. De groene wrakton wordt nu vervangen door een zwarte buiktOD, gemerkt W 10. Het Dagelijksch Bestuur der Zuiderzee- Vereeniging verzocht ons de volgende mededeeling in ons blad op te nemen: De wenschelijkheid om hare plannen en denk beelden in zeer ruimen kring bekend te maken, en daardoor de Natie in de gelegenheid te stellen er zich een oordeel over te vormen, heeft de Zuiderzee-Vereeniging geleid tot het besluit om eene volksuitgave het licht te doen zien, die voor zeer geringen prijs voor ieder verkrijgbaar wordt gesteld. Een technisch overzicht .van het vraagstuk van Prof. J. M. Telders, daartoe wel willend beschikbaar gesteld; de Oeconomische Beschouwingen van het Bestuur, en eene groote kaart van Nederland, waarop de afsluiting met de verschillende bedijkingen en polders in kleuren zijn gedrukt, kan worden verkregen door ieder, die daartoe dertig cents of zes blauwe postzegels voor elk begeerd exemplaar aan de firma E. J. Brill te Leiden, de uitgevers der Zuiderzee- Vereeniging, doet toekomen. De verzending geschiedt van of Maandag 27 Juni e. k. Op de leening voor de staalbron in de Haarlemmermeer is thans voor f 152.000 ingeschreven. De kamer van koophandel en fabrieken te Hoorn heeft den 15 goedgekeurd een plan voor eene kanaalverbinding van Hoorn met het overige gedeelte van West-Friesland en wel eene verbinding met Avenhorn langs de Hulk, waardoor gemeenschap met de Beemster en Schermerboezem verkregen zou worden langs een bestaanden waterweg, welke echter op eene bepaalde diepte gebracht moet worden. De kosten worden, met inbegrip van eene te Avenhorn te maken sluis, geraamd op f178.000. Eene commissie is benoemd om zich met.de verdere regeling van de uitvoering van dit plan te belasten. In een brief uit de Hofstad aan de „Middelb. Courant" leest men: „Dezer dagen werd hier weder een allerzonderlingst feit door de betrokken personen herdacht. In eene apotheek werd het millioenste recept gereed gemaakt en daarin vond de patroon aanleiding met zijn personeel feest te vieren. Bittere ironie! In de apotheek stond men als het ware op den uitkijk naar het millioenste recept en het spreekt vanzelf, dat het met blijdschap en vreugde ontvangen werd. Men las het, nu ja, omdat de artsenij naar dat voorschrift moest bereid worden, maar van meer belang werd geacht het nommer, dat dit papiertje aan de apothekers-liasse dragen zou. En zoodra het drankje of de poeders of pillen of het zalfje gereed zouden zijn, en als de eerstelingen van het tweede millioen niet al te snel kwamen opdagen, ging men aan het feest vieren. Feestvieren? Waarom? Omdat weder een klant van den apotheker ziek was geworden en geneesmiddelen behoefde, omdat misschien daar bij het ziekbed de docter zooeven aan de treurende omstanders verklaard had, dat hij nog een laatste middel zou beproeven om den reeds in de ziekekamer rond warenden dood te beletten zijn prooi te grijpen; omdat daar welligt een aanvallig kind, de aangebedene van de ouders, wier eenigste het is, stuiptrekkend nederligt; omdat daar tranen worden geschreid over het dreigend onheil; omdat daar eenige menschen in radelooze smart verkeeren; omdat, misschien nu reeds, het laatste redmiddel tevergeeis is aangewend. Bittere ironie van het leven! De afzender van het recept, die op zoo snel mogelijke bezorging daarvan aandrong, opdat de medicijn toch maar spoedig, toch niet te laat komen zou hfj vermoedde weinig dat de betrachte spoed' allereerst tengevolge zou hebben, dat het recept niet te laat kwam om het millioenste te zijn, om met blijdschap te worden ontvangen als een sein tot feestvieren!"' Op de weekmarkt te Joure (Fr.) waren den 20sten Juni jl. opnieuw meer dan 200 arbeiders uit alle oorden van Friesland aan wezig, om zich voor een geruimen tijd bij een boer te verhuren, voor den maai- en hooitijd, 't Was een indrukwekkend gezicht, hoe belangstellend die arbeiders zich betoonden om toch werk te krijgen en daardoor brood voor vrouw en kinderen te bekomen, maar achl slechts 20 konden er geplaatst worden. De anderen, waaronder die 9 uren moesten loopen om thuis te komen en reeds de heen reis te voet hadden afgelegd, konden opnieuw ongetroost naar vrouw en kinderen terugkeeren. Inderdaad, de toestand is hachelijk. Onder de losse arbeiders in Friesland wordt nu reeds gebrek geleden. X TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1