•v VjjWwiiitinariie Ecltvsreeniiii ing en Miring. A Buitenland. Marktberichten advertentiën. J. H, POLAK, HOOIGEWAS en NAGRAS var. PREDIKBEURTEN. Piano's te stemmen PUBLIEKE De Cocksdorp, 25. Juni. Tengevolge van het hooge water en den hevigen wind van den nacht van Donderdag op Vrij'lag zijn 41 scha pen, thuisbehoorende in den polder „Eendracht" /verdronken en weggedreven. De dieren, die des avonds nog aan den dijk liepen, zijn met laag water naar de schorren gegaan en daar met het opkomen van het getijde inge sloten en verdronken. Van den Eierlandschen vuurtoren telepho- neerde men dienzelfden nacht naar hier, dat, op eenigen afstand van de kust, een schip in nood verkeerde. Men leidde dit af uit de noodvuren, die men duidelijk kon onderschei den. Kort na aankomst van het bericht waren de noodseinen verdwenen. Tot nog toe ont breken nadere bijzonderheden. In Amsterdamsche bladen wordt melding gemaakt van een Perzischen oogarts Goodam Kader, die vele blinden geneest, welke door Nederlandsche oogheelkundigen van erkende bekwaamheid waren opgegeven. Dagelijks komen er een groot aantal blinden in het lokaal aan den Binnen-Amstel te Am sterdam en de meesten verklaren met den dag in beterschap toe te nemen. Onder de patiënten zijn vele verpleegden uit de werkinrichting voor blinden op de Heerengracht. De directeur dezer inrichting schijnt dus met de zaak bekend te zijn. Goodam Kader strijkt een zalf onder de oogleden, wat den lijders gedurende eenige minuten pijn bezorgt, maar zij getroosten zich die om de gevolgen. Uit Millngen schrijft men Eene kleine, grijze rups, welke hier nog nooit werd waargenomen, richt in onze streek groote verwoesting aan onder de salade. Jonge plantjes, dunsel, kroppen, niets blijft gespaard. Eerst is het alsof de groente met kleine kogeltjes is doorboord, doch spoedig zijn alle zachtere bestanddeel en weggevreten en blijven alleen enkele bladnerven over. Honderden exemplaren van dit gedierte, dat als uit de lucht komt gevallen, vindt men soms op een enkele plant. Te Beets (Fr.) is de turfmaker H. Vecnstra door den bliksem getroffen. Hij zeeg ineen, zijne kleederen geraakten in brand, hetgeen door een anderen arbeider werd opgemerkt die dadelijk hulp verleende. V. w«rd weder tot bewustzijn gebracht; hij had op het lichaam ernstige brandwonden, doch Dr. Prakken, die terstond geroepen werd, heeft hoop op herstel gegeven. Te Nijmegen zijn een doofstom jonkman en een doofstomme jongedochter met elkaar in het huwelijk getreden. Beiden verstaan een ambacht, waardoor zij ruimschoots in hun on derhoud zullen kunnen voorzien. Een teeken des tijds. Naar men meldt, hebben zich voor administrateur der Nederland sche Heidemaatschappij, op eene jaarwedde van f 1000, niet minder dan 357 sollicitanten aan gemeld. Te Haarlem is een man van tachtig jaren naar de gevangenis gebracht, omdat hij bij herhaling kippen had gestolen. Uit Wolvega schrijft men Daar het van algemeene bekendheid was dat de koninklijke trein aan het station alhier zou stoppen, besloten eenige leden van de Volkspartij Zondagnacht aan en in de nabijheid van het station tal van biljetten aan te plakken, waarop „algemeen kiesrecht" en andere eischen hunner partij waren gesteld. Zij hadden echter niet op de marechaussées gerekend. Deze be waakte des nachts het versierde stations emplacement, maar liet de mannen rustig aan het plakken. Toen deze echter na volbrachten arbeid waren vertrokken, gingen de marechaussées aan het werk en weldra waren alle biljetten verdwenen. Te Rotterdam is iemand betrapt bij het uitgeven van valsche gouden tientjes. Gearres teerd zijnde bleek hij een geboren Italiaan te zijn, die gebrekkig Fransch spreekt. De vreem deling heeft bekend het feit gepleegd te hebben met de wetenschap dat de gouden tientjes valsch waren. In zijn bezit werden, volgens de „N. R. Ct.", nog honderdnegentien, allen even keurig bewerkte valsche gouden tientjes gevonden, welke de politie in beslag nam. Voor Sequah aangezien In Leeuwarden moet de vorige week, (volgens de A. Ct,) het volgende komische geval zich heb ben voorgedaan. Een bruidegom uit Amsterdam moest te Leeuw arden trouwen en logeerde toevallig in hetzelfde hötel waar Sequah logeerde. 'sMorgens komt het rijtuig met twee paarden voor het hotel. De koetsier en palfrenier met bouquetjes op de borst. Spoedig was er een groote menigte nieuws gierigen, die meende, dat Sequah naar de zaal van v. d. Wielen zou r(jden. Onze bruidego. iek wel eenigszins vreemd op, toen hij zoovc oelangstelling voor zijn hu welijk zag, doch schreef dit aanvankelijk toe aan kleinsteedschheid van de Leeuwarders. Toen hij zich echter aan den ingang vertoonde in zijn feestkleedij, raakte het publiek nog meer in de war, te meer omdat zijn postuur wel eenigs zins met dat van Sequah overeenkwam. Met een hoogrood gelaat stapte onze bruidegom in de koets, steeds meer kleurende, naarmate de menigte aangroeide en hem begon toe te jui chen. Nauwelijks waren de'paarden in beweging of het volk wierp zich op het rijtuig, spande de paar den af en in weerwil dat de bruidegom protesteerde trok men het rijtuig voorbij de woning der bruid, die haar bruidegom voorbij zag rijden en in on macht viel. Gelukkig kwam men weldra den wagen van Sequah tegen en zag het volk zelf zijn vergissing in en liet onzen bruidegom staan. De koetsier, die met de paarden gevolgd was, spande weer in en reed de bruidegom naar zijn bruid, die spoedig om de grap lachte. Dat de vergissing de vroolijkheid van de brui loftgasten niet weinig verhoogde laat zich be grijpen. Krachtens een verleden jaar door den Prui- sischen Landdag aangenomen wet, wordt met 1 Juli daar te lande de Zondagarbeid in handel en bedrijf, voor fabrieken, werkplaatsen, kantoren en winkels vastgesteld op een maximum van vijf uren, afgebroken door eene pauze van twee uren voor de voornaamste godsdienstoefening. In elke gemeente moet daarom 'een verordening in dien zin worden gemaakt, en de regeering h6eft nu aan de regeeringspresidenten een circulaire gericht met de noodige wenken, in acht te nemen bij het vast stellen dier verordeningen, In een oostelijke uithoek van Berlijn is Zaterdavond een houtwerf door een menigte van wel 500 menschen leeg geplunderd. Nadat het grauw een paar uur meester van het terrein was geweest, verschenen eenige politieagenten, waarop de menigte uiteenstoof. De politie meent wel 200 schuldigen aan het schandaal, waaraan ook gezeten burgers, als bakkers en vleeschhouwers, deelnamen, te kunnen aanwijzen. Een Kieler kleermaker heeft een actie tot schadevergoeding tegen het gemeentebestuur in gesteld, omdat zijn dochtertje van den schrik door het kanongebulder bij de Keizers-samenkomst een hersenziekte heeft gekregen. Tot de werklieden te Montbrison, waar de terechtzittingen in het proces tegen Ravachol den 21sten begonnen zijn, is van wege „de groep voor de anarchistische propaganda" een manifest uitgevaardigd, waarin Ravachol als „een braaf man onder allen" wordt verheerlijkt. Erkend wordt, dat hij gemoord en gestolen heeft; maar wie heeft hij vermoord, wie bestolen? Rijkaards. En niet uit zelfzucht heeft hij dit gedaan, maar om anderen, ongelukkigen, te helpen. Het is bij hem een strijd tegen de „schelmsche maatschappij." En dien man heeft men in de gevangenis geworpen en misschien zal men he n veroordeelen. Doch aldus eingigt het stuk indien de kreet in de straten weerklinkt: „Te wapen 1" indien wij trach ten door geweld der „bourgeoisie" haar slacht offer te ontrukken, dan meenen wij zeker op uwe hulp te kunnen rekenen. Van het manifest zijn 3000 exemplaren gedrukt. Een heldendaad van een koe wordt in de „Schweiz. Landw. Zeitschrift verhaald. De koe werd door een slachter uit Ostermundingen naar Bern gebracht. Op den Muristalden werd zij wild en rukte zich van haren geleider los. Zij rende naar den berenkuil en sprong over de om heining heen naar beneden. De beren waren verwonderd over de onverwachte bezoekster, en de verwondering was wederkeerig; maar weldra maakten zij aanstalten om haar te lijf te gaan. Zoodra de koe dit bemerkte, sprong zij met gebogen kop op de beren los, om hen op hare horens te nemen. De beren werden bang en •vluchtten alle in hun hok, waar zij veilig waren. De strijdlustige koe wilde hen achterna, maar de deur van het hok was te klein en de oppasser deed de valdeur dicht. De koe werd met katrollen weer opgeheschen uit den berenkuil en daarna door den slager verkocht aan een Bernsch patriciër, die veel schik had in de heldhaftige koe en haar op zijn landgoed heeft gebracht, waar hij haar levenslang wil houden. Volksaard. In een nieuw ontdekt land bouwt de Spanjaard het eerst een kerk, de Fransch - man een schouwburg, de Engelschman een renter- rein, de Duitscher een bierhuis, de Amerikaan sticht een krant, om voor zich zelf reclame te maken, en de Italiaan gaat eens lekker lui in de zon liggen. OPGAVE VAN BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, verzonden in de le helft der maand Juni Hulpkantoor Oudeschild. K. de Boer, Kampen. Amerika. John W. Smits, South Kaukama. Leiden, 24 Juni. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 130 a f 300 20 Stieren f 45 a f 212 Veulens stuks a f 58 kalfkoeien f 105 a f 264 Melkkoeien f 105 a f 264 30 Varekoeien f 90 a 198100 Vette koeien f 130 a f 30064 Vette kalveren f 26 a f 60, 50 Magoro kal veren f4, af 16; 14 Grasaaiveren f 22 a f 48 556 Vette Schapen f 14 a f 22,00 132 Magere Schapen f9, a f 18 3 Paarden f 28 a f 62 1370 Magere Lammeren f 4,25 a f 13. Vette jarige 146 Magere Varkens f 15 a.f 30 Vette Varkens a. 276 Biggen f 6.00 a f 15. Zondag 26 Juni 1892. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm half tien Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Ben Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. Leffef. Be Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. J. Imanse. 's av. 6 ure de Hr. J. Imanse. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uur Ds. Kuperus. van mfjn geliefde grootouders, JAN ZWANENBURG en TRIJNTJE METS. Oudeschild, 26 Juni 1892. Hun kleinzoon, CORNELIS Cz. DE WIJN. hopen onze geliefde ouders, ALBERT BLOM en M ARRET JE BACKER, hunne vijfentwintigjarige echtvcreeniging te vieren. Uit naam hunner dankbare kinderen. Oudeschild, 25 Juni 1892 Getrouwd WIJTZE KRAMER en JANNETJE BUIJS. De Cocksdorp, 23 Juni '92. Y Bevallen van een ZOON, H. J. MENSES-Düinker. Botterdam, 23 Juni 1892. Heden werd ons hart diep getroffen door't overlijden van ons innig geliefd dochtertje, BETJE, in den jeugdigen leeftijd van driejaar en acht maanden. Amsterdam, 23 Juni 1892. JAN KIKKERT. ANTJE V. DER WIJK. Algemeene kennisgeving. onderwijzer b/h Kon. Instituut v. d. Marine, zal Dinsdag 28 dezer aan den Burg zijn om Te spreken 's morgens in liet Logement „de Lindeboom." Het Bestuur van den polder Waal en Burg, zal op WOENSDAG 29 JUNI 1892,'s morgens 11 ure, in het Café Parkzicht aan den Burg publiek verkoopen en verhuren: 5 H., 20 A., de Riethoorn, in 3 perceelen. 2 94 20 C., de Rietbol. De gronden gelegen in de Westerkolk. De Jacht op Waterwild in het aan den polder Waal en Burg toebehoorende Water. vcxjicrxrac*mBZXvjij. i ■auaaciP3acgiuj-ai»g3iK»3TOH«-.K.-. --ianaiioora«'»

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2