Buitenland. Door Prov. Staten van Noordholland is, op voorstel van de comm. tot onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwe leden, besloten de verkiezing van de heer C. A. Beukenkamp te Helder onwettig te verklaren, zoodat eene nieuwe vrije stemming moet plaats hebben. Oosterend, 4 Juli. Jl. Zaterdag hield de Onderlinge Zee-assurantie-Maatschappij „Texel" hare jaarlijksche algemeene vergadering alhier in het lokaal van den heer Koppen. Uit de rekening bleek, dat de vereeniging in 1891 niet voordeelig heeft gewerkt. De uitgaven toch bedroegen f 6.44 per mille, terwijl de omslag f 5 per mille bedroeg, zoodat het kassa met f 1.44 per mille is gedaald. De verzekeringssom bedroeg op 1 Jan. '92 f 87100, welke in het loopende jaar reeds gestegen is tot boven f 100.000. Door den Directeur, de heer Joh. Eelman, werd aan de deelhebbers kennis gegeven van ieders aandeel per f 1000. Een voorstel van 't Bestuur, om de deel hebbers welke nog geen kassa van f 15 per mille hebben f 5, en zij, die dit wel bezitten f 2'/i per mille te laten bijdragen, werd bij acclamatie aangenomen. Het nieuwe reglement, door het bestuur ter taiel gebracht en door den Directeur voor gelezen, werd goedgekeurd en door de aanwezige deelhebbers geteekend. Als commissarissen moesten aftreden de heeren P. Tz. Keijzer en S. Kuijper Gz. De eerste werd herkozen, terwijl voor den laatste, welke niet weder in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer F. v. d. Vis, welke bedankte. Alsnu werd gekozen de heer J. Hillenius, welke zich de benoeming liet welgevallen. Nadat door den Directeur was medegedeeld, dat herschatting van enkele vaartuigen had plaats gehad, werd de vergadering gesloten. Oudeschild, 5 Juli. De blazerschuit T. X. 104, is door de Inspectie van het Loodswezen aangezocht om dienst te doen op het wrak van een tjalk, tijdens den laatsten storm op de Zui derzee, in het vaarwater het „Wagenpad" gezonken. De blazerschuit is reeds vertrokken en zal des daags door het hijschen van zwarte ballen en 's nachts door het toonen van roode en witte lichten de plek aanwijzen, die voor de schipperij thans gevaarlijk is. Voor den waterstaat is hier een vaartuig gezocht om peilingen te doen bij hetHorntje, op de z. g. „welling". Bij koninklijk besluit, hetwelk in de Staatscourant zou worden opgenomen, is aan den bekenden sociaal-democraat J. H. Geel kwijtschelding van verdere straf verleend. Zooals men weet, werd Geel in Sept. 1886 wegens het lossen van een revolverschot op den Amsterdamschen commissaris van politie, den heer Stork, veroordeeld tot acht jaren tuchthuisstraf. Reeds vroeger was de straftijd van den veroordeelde van 8 op 7 jaar verminderd. Men schrijft uit de Over-Betuwe Met angst wordt in deze streken de ver woesting aangezien, welke door de groene rups wordt aangericht in de te veld staande klaver. Geheele akkers worden door duizenden bij duizenden van dit insect in korten tijd van het blad ontdaan en niets weet men tegen deze plaag te doen. Op verschillende plaatsen ver toont zich dezelfde rups ook reeds in de erwten-, boonen-, aardappel- en koolvelden. Hoe groot de invloed van koud weder op het melkgeven der koeien is, bleek tijdens de jongste koude dagen aan de groote boter- fabriek in het Meer bij Heerenveen. Was de hoeveelheid melk, die in de zoele dagen per dag aan de fabriek aangevoerd werd 16.000 liters, toen de koude dagen kwamen daalde deze terstond met 1000 liters of 'Ac gedeelte, Tal van arbeiders maken tegenwoordig in sommige streken van Friesland een goed daggeld bij nacht. Zij zoeken nl. dauw wormen, welke de visschers als aas gebruiken en deze met 15 ets. per 100 stuks betalen. Daar door den regen de wormen in grooten getale aanwezig zijn, kan een arbeider ge makkelijk in een paar uur 400 a 600 dezer dieren vangen en is 60 en 90 ets. verdiend. Des nachts ziet men lichtjes door de tuinen dwalen, het zijn de lantaarntjes der wormzoe kers, want een weinig licht moet er bij om de wormen te kunnen zien. Op het dorpsplein te Hillegom heerschte in ae vorige week eene eigenaardige drukte. De eerste kruisbessen, ter verzending naar Enge land, werden door de verschillende tuiniers, van heinde en verre, aan den opkooper J. Van Til afgeleverd. Ruim 6000 kilo's werden ver kocht tegen den prijs van 8 ets. per kilo. Het beschot dezer vrucht is niet zoo overvloedig als in den beginne wel gedacht werd, daar ze veel door de vorst heeft geleden. Evenwel is de vrucht gaaf en vrij groot van stuk. Te Wijk-Maastricht is een gezin, bestaaude uit acht personen, vergiftigd, naar wordt gegist door het gebruik van soep, die met het afge scheiden email van den ketel vermengd was. Reeds een kind van 6 jaar is aan de gevolgen overleden, terwijl de overigen en vooral de moeder in bedenkelijken toestand verkeeren. Omtrent deze vergiftiging wordt nader gemeld, dat die niet werd veroorzaakt door het gebruik van soep, welke met het glazuur van den ketel vermengd was, zooals men aanvankelijk meende, maar wel, doordien de soep was verontreinigd met bacteriën, welke zich er, door het lang ongedekt laten staan der spijze in de door het talrijk gezin bewoonde kamer hadden verzameld. In die kamer werd, zooals trouwens bij vele arbeidersgezinnen het geval is, gekookt, gewasschen en geslapen. Men meldt uit BaarnWoensdagmiddag trachtte een jongmensch van omstreeks 23 jaar zich toegang te verschaffen tot het Koninklijk paleis op Soestdijk. Hij werd echter door de politie gevat en naar Baarn gebracht. Op de vraag, wat hij van plan was, antwoordde hij, dat hij het voornemen had te gaan stelen. Donderdag is hij naar Utrecht overgebracht. Men denkt met iemand te doen te hebben, die in de gevangenis een onderkomen zoekt. Het te Amsterdam verschijnende „Hbl." verneemt dat tegenwoordig sommige personen en firma's, die geen plan hebben bestelde goede ren te betalen, een nieuw middel hebben bedacht om goederen te betrekken, vooral uit het buiten land. Zij verwijzen bij hunne bestellingen voor inlichtingen naar de Nederlandsche Bank, terwijl het toch bekend is dat de directie in den regel geene inlichtingen geeft en nimmer het recht verleent zich op haar te beroepen. Daar, op den naam der Nederlandsche Bank afgaande, reeds menige fabrikant en groot handelaar het slachtoffer van dit bedrog is geworden, is het plicht tegen zulke praktijken te waarschuwen. Vrijdagmiddag, toen twee jongens aan het hengelen waren in een water nabij de Oude Plantage te Kralingen, bad de een de aardig heid, zooals wel meer gebeurd, om steenen op den dobber van den ander te gooien. Deze die reeds eenige malen gewaarschuwd had, werd hierover ten slotte zoo woedend, dat hij zijn klomp nam en er dan kwelgeest zulk een ge- duchten slag mede op het hoofd toebracht, dat deze bewusteloos neder viel. Hevig schrikte hij nu van zijn daad en riep direct hulp in, waarna men er tot zijn groot genoegen in slaag de den knaap, die slechts een weinig verdoofd was, weder tot bewustzijn te brengen. Een goede les om in het vervolg zijn zucht tot plagen te bedwingen. Wie heeft f 1000 over voor een vlieg werktuig? De heer B. G. Bouhuijs (Rozenstraat 98) te Amsterdam is overtuigd eene dergelijke machine uitgedacht te hebben en hij vraagt thans, wie hem aan bovengenoemd bedrag wil helpen, noodig om zijne uitvinding samen te stellen. Hij is bereid vooraf alle inlichtingen omtrent zijne uitvinding te geven. Een middel om misschien zijn geld te krijgen, maar zeker zijne klanten te verliezen, wordt door een schoenmaker te Zutfen aan gewend. Hij maakte op zijn winkelramen de namen bekend van hen, die verzuimden hunne rekening te voldoen. I Omtrent den moord op 't dionstmeisje van den heer Viotta, te Amsterdam is nog niets bekend en te Gouda zoekt men ook nog altijd naar den moordenaar van de burgerjuf frouw, terwijl men van den moord op de boerin in Friesland, nu circa een jaar geleden, zelfs niet meer spreekt. De firma N. Bonten, Theehandel opge richt 1820, te Dordrecht, heeft iets nieuws op het gebied van reclames verzonnen, in den vorm van briefkaarten, verguld op snedeieder verzamelaar van postzegels en briefkaarten enz. zal zich natuurlijk beijveren er een exemplaar van te bemachtigen. Toen Dinsdagavond te halfnegen de bad meesters van het zwembad aan den Graaf-Otto- Singel te Zutfen het bad wilden sluiten, ontdekten ze dat de kleederen van een jongmensch in een der kleedkamertjes nog aanwezig waren, zoodat ze het vermoeden kregen, dat iemand, die zich te water begeven had, een ongeluk moest zijn overkomen. Dadelijk werd een onderzoek met nog eenige aanwezige bezoekers, die zich te water begaven, ingesteld, dat tot resultaat had, dat het lijk van een 17-jarig jongeling door hen uit het tweede of diepe gedeelte van het bad, kenschet send veelal „modderbad" genaamd, werd opge haald. De ongelukkige, die niet zwemmen kon, moet uit het ondiepe in het diepe bad zijn geraakt, zich aan een paal hebben vastgeklemd, en alzoo zijn verdronken. In -'n school te Amsterdam werden eenige knapen door den meester geëxamineerd en een van hen opmerkzaam gemaakt, dat men geen twee of meer verschillende zaken bij elkander kan optellen. „Een man en een vrouw zijn geen twee vrouwen," helderde meester op. Een jongen, wiens vader in gedistilleerd doet, keek even voor zich en zei toen met 'n eigenaardigen glans in zijn oog: „Maar meester, als je één kan water en één kan jenever bij elkaar giet, kry'g je twee kannen jenever ik heb het vader dikwijls zien doen. In een schaapstal bij Ahlhorn, niet ver van Oldenburg, sloeg de bliksem in en doodde 270 schapen. In een bericht uit Pittsburg, in Pensylvanië, wordt gemeld dat ten gevolge van de werksta king der smeden in den omtrek 150.000 werk lieden reeds sedert Donderdag leegloopen. Ten westen van het Alleghanigebergte zijn 250 smede rijen gesloten. Bovendien zyn 50.000 werklieden in 200 glasblazerijen, die gesloten moesten worden, werkeloos. Het bestuur eener smederij van de Compagnie Carmesi zou het door het arbeidssyndicaat voor gestelde loon hebben verleend. Men hoopt dat de andere werkgevers hetzelfde zullen doen. Te Watou (België) wierp een man, die van zijne vrouw af wilde, zfjne vrouw in een put. Hij deed dat zoo vlug, dat de ongelukkige geen tijd had hulp te roepen. De moordenaar keerde daarop heel bedaard naar zijn huis terug. Maar zijne vrouw werd toch gered en de boer is thans in de gevangenis. Bismarck heeft opnieuw een onderhoud ge had met een journalist nl. met een redacteur der Münchener „Neueste Nachr." waarin hij verklaarde dat hy parlement en pers als een noodzakelijke controle op de regeering beschouwde. Volgens Bismarck had hjj het vertrouwen van keizer Alexander III in hooge mate bezeten en op dat vertrouwen alleen berustten de goede betrekkingen tot Rusland. „Ik ben bfj den Duitschen keizer in ongenade gevallen en weet niet waarom. Van een verzoening kan niet gesproken worden, want de keizer is niet bfj mij in ongenade gevallen. Als de keizer de ongenade opheft, is alles weer bij 't oude. „De verwijdering, die ook aan kuipe rijen te wijten was, deed hem innig leed en hij had gehoopt, eerst bij ziekte of dood de leiding der zaken te zullen neerleggen. In den avond van den 28sten dezer heeft er in Engeland een hevige storm gewoed. Sedert 1889 is het te Londen niet zulk een onstuimig weer geweest. De storm ging vergezeld van hevige onweersbuien. De regen viel in stroomen neer en tal van rivieren traden buiten hare oevers. In Essex werden een menigte huizen door den vloed mede gesleept en ook in Kent werden tal van wonin gen vernield. Vooral de boomgaarden hebben groote schade geleden. In Staffordshire verdronk veel vee en de spoorlijnen staan onder water.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2