N°. 498. Donderdag 14 JuliA0. 1892. Advertentieblad. Nieuws- en OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Advertentiën vóór 10 aar op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amurt^* en andere landen met verhooging der porto's. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen ter openbare kennis, dat voor deze Gemeente de herijk van maten en gewichten zal plaats hebbente Oudeschild op 18 Juli, des namiddags van 12 3 uur, ten huize van de wed. J. Bijl; aan den Burg, op 19 Juli, van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uur, en op 20 Juli, van des voormiddags 8 tot des namiddags 1 uur mede voor de bewoners der dorpen Koog, Hoorn en Waal, ten huize van S. Kuiper Hotel den Burg); te Oosterend, op 21 Juli, des voormiddags van 8—12 uur, ten huize van W. Koppen; te de Cocksdorp, op 21 Juli, des namiddags van 3l/,-5 uur, ten huize van Jb. Buijs. Voorts worden belanghebbenden er tevens op gewezen 1°. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk schoongemaakt, bij den IJker, tijdens zijn verblijf in de Gemeente, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen 2°. dat zij, die zulks verzuimen of daarin ver hinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den lsten October nog aan den IJker ter standplaats van het ijkkantoor, waaronder hunne Gemeente behoort, ter herijking moeten aanbieden 3°. dat, na het eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, volgens art. 29 der wet van den 7den April 1869 (Staatsblad No. 57) verboden en strafbaar is 4°. dat, volgens beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 6 November 1891 het goedkeuringsmerk gedurende dit jaar te bezigen bij den fjk en herjjk der maten en gewichten zal zijn de letter C in den gewonen Schrijfvorm. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 9 Juli 1892. De Wethouder, De Burgemeester, Coninck Westenbérg. Strick van Linschoten. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente Texel brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Heer Commissaris der Koningin in deze provincie, het voornemen heeft, op Zaterdag 16 Juli 1892, de gemeente te bezoeken. Zij, die Zijn HoogEdelGestrenge dien dag wenschen te spreken, vinden daartoe gelegenheid des namiddags 2 uur ten raadhuize der gemeente, mits men vooraf hiervan kennis geve ter Secretarie der gemeente, ten einde hunne namen op eene lijst te brengen. Texel, 12 Juli 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 13 Juli 1892. De heer E. J. Brinkhuis, die door den Raad dezer gemeente, Vrijdag jl. tot secretaris van Texel werd benoemd, is bij Kon. besluit van 7 Juli, mede benoemd tot burgemeester van de gemeente Vlagtwedde; aangezien het genoem den heer wel moeielijk zal zijn beide betrek kingen gelijktijdig waar te nemen, zal voor een dier gemeenten de keuze te vergeefs zijn wie dit lot zal treffen schijnt nog niet bekend te zijn. 6 Koeien, 2 Nucht. Kalveren, 24 Schapen en 38 Lammeren waren aangevoerd ter markt van Maandag jl. Het getal marktbezoekers was dien dag niet groot, hetgeen vermoedelijk is toe te schrijven aan de werkzaamheden in den hooibouw. Die omstandigheid was wellicht ook oorzaak van de weinige aanvoer van veetrouwens de prijzen daarvoor besteed, kunnen ook nog niet tot groote aanvoer uitlokkenvoor lammeren zou de markprijs zijn f 4.25 k f 6.00 schapen f 8.50 a f 14.50 koeien f 130 êi f 175. Naar uit vorenstaande officieele aankon diging kan blijken, zal Zaterdag a. s. onze gemeente worden bezocht door de Comm. der Koningin, in de provincie Noord-Holland. Zulke bezoeken zijn te zeldzaam dan dat wij die zoo geheel onopgemerkt zouden voorbij willen laten gaan. Is de Comm. der Koningin uit den aard zijner betrekking een persoon, welke alreeds aanspraak mag maken op betamelijke onderscheiding, als Voorz. van het Coll. van Prov. Staten en van Gea. Staten is Z. Ex. tevens iemand, wiens invloed en adviezen, in vele zaken van belang mogen worden geacht. Onze gemeente ondervond meermalen bij ver schillende zaken, ook van fin. aard, dat de tegenwoordige Comm. ons eiland niet ongenegen is; zijn wij daarvoor erkentelijk, laat ons daarvan dan eenig bewijs geven bij het bezoek dat Z. Ex. Zaterdag aan ons eiland zal brengen. Hoe we dat bewijs zullen geven? och, zeer eenvoudig: wij stellen ons voor dat het uitsteken van Neerland's driekleur daarvan alreeds genoegzaam zal getuigen, en die weelde kan iedereen zich toch wel veroorloven; laten wij dan daartoe mogen opwekken. Zijn wij goed onderricht dan ligt een bezoek aan den Hoorn en aan Oosterend in de plannen, tijdens ZEd's verblijf op het eiland. Oudeschild, 12 Juli. Zondagmorgen werden hier 23 postduiven opgelaten, afgezonden door de Rotterdamsche vereeniging „Pro Patria." Volgens uit Rotterdam ontvangen mededeeling, was de eerste duif reeds drie uren na de oplating in die stad terug. Een half uur later hadden tien duiven Rotterdam, dat 128 K. M. van dit eiland ligt, weer bereikt. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 3de district, dato 8 Juli jl. is bij de N.-punt van het Enkhuizer- zand, Zuiderzee, een witte boei gelegd in 31 dM. water, op de peiling lichttoren „van de Ven", N. W. 7» N., en in het merk „lichtopstand op de N. punt van den W.lijken leidam van het Krabbersgat midden tusschen de kerktorens van Grootebroek (Prot. kerk) en Bovenkarspel." Ligging ongeveer 52° 42' 58" N.Br. en 0° 27' 22" OL. van Amsterdam. Volgens mededeeling als voren dd. 9 Juli jl. is op dien datum het lichtschip Haaks Noordzee, weder in station gelegd. Door de bemanning van eene Heldersche vischschuit is in de Noord-Zee dryvende ge vonden en te Nieuwediep aangebracht een groote luchtballon, met groote letters gemerkt „Gibbs Vicary" en tweemaal „Votefor". Aan den ballon was geen mand of schuitje bevestigd. De gemeenteraad van Schagen heeft den 27 Juni de adressen aan de Prov. Staten en den minister van waterstaat in zake het ka naal Schagen Stolpen vastgesteld en besloten aan verschillende gemeenten, o. a. ook Texel, te verzoeken, adressen van adhaesie in te dienen bij de Prov. Staten en de Tweede Kamer. Schenen zoo schrijft men aan de Prov. Gron. Crt. uit Nieuwe- Schans de landbouw gewassen zich in deze streken een weinig te herstellen, zoodat de hoop van den landman op een vrij goeden oogst weder werd opgewekt nu is die hoop voor goed verdwenen. Een voor deze streken zeer gewichtig gewas, de klaver, is to taal vernield door een onmoedlijk aantal rupsen die in ongelooflijk korten tijd de heerlijkste kla vervelden afvreten. En wat nog erger is Dezeltde vraatzuchtige schepselen verspreiden zich ook op de zich daarnevens bevindende ge wassen, vooral op boonen en erwten. Vele landbouwers hebben reeds hunne velden met klaver, boonen en erwten omgeploegd, om die vervolgens braak te laten liggen, daar het te laat is, om er iets anders in te zaaien. De oudste menschen herinneren zich niet, een dergelijk ver schijnsel te hebben waargenomen. De redactie der N. W. Ct. schrijftHet ziet er hier treurig uit. Geheele velden boonen zoowel als klaver, zijn door de rupsen reeds kaal gevre ten de tuinvruchten worden hier en daar aan getast en wanneer men niet spoedig van deze rupsenplaag verlost wordt, dan is het te voorzien, dat er weinig van de vruchten terecht komt in deze streken. Wij hoorden echter door een paar landbouwers uit Nieuw-Baerta vertellen, dat de rupsen reeds minder werdenevenwel gaan ze van het eene veld naar het andere, tenzij ze bij het overgaan van een sloot of greppel den dood in het water vinden. De eigenaar te Rotterdam van twee prachtige rashonden verkocht deze in den af- geloopen winterde een aan een heer in Bel gië, de ander aan een heer te Utrecht. Dezer dagen kwamen de beide honden, een paar dagen na elkander, aan het adres van hun vorigen meester terug; alle teekenen gaven duidelijk te kennen, dat zij een langen weg hadden afgelegd. Zij zouden aan de eigenaars weder worden teruggezonden, met verzoek er beter zorg voor te dragen. Tot recht begrip van het plan van af sluiting en droogmaking der Zuiderzee, zooals dat is opgemaakt door de Zuiderzee-vereeniging, heeft de bekende cartograaf G. G. Beekman bij de uitgevers W. J. Thieme Co. eene zeer duidelijke kaart verkrijgbaar gesteld, die slechts 45 cents kost. Wij bevelen de ken nisname daarvan ten zeerste aan. Voor leer lingen van scholen of ter verspreiding op ruime schaal is dezelfde kaart ongekleurd, en zonder toelichting voor 10 cents verkrijgbaar, terwijl bij grootere getallen bovendien nog eene belangrijke verlaging wordt verleend, Aan de onderwijzers is nu ook de gelegenheid geopend, dit gewichtige plan zooveel mogelijk populair te maken. (P. O.) TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1