N®. 499. Zondag 17 Juli. A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg SO Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiên vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiên Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. WMÊÊ!**' 0uze §'eahonneerdeu enz. buiten Texel worden beleefd verzocht het door hen verschuldigde voor abonnement, adver tentie, drukwerken, enz. ons voor het einde dezer maand te willen toezenden, na dien tijd zullen wij, over het ons komend bedrag beschikken, met verhooging van de dispositie- kosten. Van het door ieder verschuldigde bedrag zullen wij per circulaire kennis geven. In het begin dezer week zal in de gemeente met de inning der posten over het 2de kwartaal worden begonnen. Voor gereede voldoening daarvan, zoomede van de door ons verzonden rekeningen houden wij voor eene goede orde van zaken, ons beleefdelijk aanbevolen. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen ter openbare kennis, dat voor deze Gemeente de herijk van maten en gewichten zal plaats hebben te Oudeschild op 18 Juli, des namiddags van 12 8 uur, ten huize van de wed. J. Bijlaan den Burg, op 19 Juli, van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uur, en op 20 Juli, van des voormiddags 8 tot des namiddags 1 uur mede voor de bewoners der dorpen Koog, Hoorn en Waal, ten huize van Kuiper Hotel den Burg); te Oosterend,op21 Juli, des voormiddags van 8—12 uur, ten huize van W. Koppen; te de Cocksdorp, op 21 Juli, des namiddags van 3l/,-5 uur, ten huize van Jb. Buys. Voorts worden belanghebbenden er tevens op gewezen 1°. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk schoongemaakt, by den IJker, tijdens zijn verblijf in de Gemeente, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen 2°. dat zij, die zulks verzuimen of daarin ver hinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den lsten October nog aan den IJker ter standplaats van het ijkkantoor, waaronder hunne Gemeente behoort, ter herijking moeten aanbieden 3°. dat, na het eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien vaD de vereischte stempelmerken, volgens art. 29 der wet van den 7den April 1869 (Staatsblad No. 57) verboden en strafbaar is 4°. dat, volgens beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 6 November 1891 het goedkeuringsmerk gedurende dit jaar te bezigen bij den ijk en herijk der maten en gewichten zal zijn de letter C in den gewonen Schrijfvorm. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 9 Juli 1892. De Wethouder, De Burgemeester, Coninck Westenberg. Strick van Linschoten. TEXEL, 16 Juli 1892. De hooiverpachtingen welke voor dit jaar zoo langzamerhand ten einde spoeden, gaven den koopers ook al geene reden tot juichen de prijzen welke voor het hooigewas worden besteed, zjjn zeer hoog en menigeen zal ook wel door den nood gedwongen er toe zijn overgegaan om zulke hooge prijzen te besteden. Waarlijk, men vraagt zich af, hoe komt 't alles nog terecht want tegenover de hooge hooiprijs, staat een zeer lage prijs voor het veedat veler toestand op deze wijze er niet op verbetert, ligt voor de hand en dat is wel te bejammeren, want onder den druk van den landbouwenden stand lijdt menig ander. Hedenmorgen, per eerste boot van Helder, arriveerde op het eiland, Z.Ex. de Comm. der Koningin in de prov. Noord-Holland, aan de haven opgewacht door den heer Burgemeester onzer gemeente. Onmiddelijk na aankomst werden de haven werken in oogenschouw genomen, daarna werd een bezoek gebracht aan de dorpen den Hoorn en Oosterend. Des namiddags ten 2 uur werd door ZE. op het Raadhuis aan den Burg audiëntie verleend. Als ingenomenheid met het bezoek hadden vele bewoners der bezochte dorpen de vlag uitgestoken. ZEx. zou met extra boot, des avonds, weder vertrekken naar Helder. Oudeschild, 15 Juli. Door de blazerschuit T. X. 8 en eene vlet, hadden Woensdag, onder toezicht van den Heer Koot, opzichter bij 's Rijks waterstaat, peilingen plaats op de z. g. „Welling" nabij het Horntje. De steen glooiing van den ouden zeedijk, die daar vele jaren geleden weggezonken is, kan men dui delijk met het dieplood ontdekken. Op het ondiepste punt stond bij hoog water 52 d. m. onder den zeespiegel. Voor de scheepvaart wordt de plek bereids door een zwarten ton aangeduid. Zaterdag zouden bij gunstig weer de plei- lingen worden hervat. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen in het 3de District, d°. 8 Juli jl., zullen in het tijdvak van af 25 Juli tot ultimo September a. s. van het fort Kaap HoofdDen Helder, schietoefeningen gehouden worden met gevulde granaten. De richting waarin gevuurd zal worden is NNW. Tijdens de oefeningen zal van de reddingkaap op de zandplaat Onrust een roode vlag waaien, ter aanduiding van de onveiligheid van het terrein, dat zich over genoemde zandplaat en de aangrenzende vaarwaters uitstrekt. Uit de provincie Groningen is een waggon schapen naar Duitschland uitgevoerd. Dit is in geen jaren gebeurd. De omstandigheid, dat Engeland nog steeds voor Hollandsch vee ge sloten blijft, en ook de stijging der prijzen van het wolvee in het buitenland kunnen als de oorzaken van dit ongewone verschijnsel beschouwd worden. In het noorden van Friesland zijn, naar aanleiding van den niet ongunstigen uitslag, h6t vorige jaar verkregen, thans een aantal boeren en landbouwers bezig hun aardappelvelden te besproeien met „bouillie bordelaise," het voor behoedmiddel tegen aardappelziekte. Het werktuig voor de besproeiing is sedert verleden jaar belang rijk verbeterd. Het bestaat thans uit een grooten ketel, die als een ransel op den rug wordt gehangen en waaruit met behulp van een daaraan beves tigde kleine perspomp de oplossing van koper vitriool en kalk in water in een buis geperst wordt en zoodoende over het loof gespoten. Enkele winkeliers hebben de „bouillie bordelaise" ook in kleine hoeveelheden voor 4 ct. per liter verkrijgbaar gesteld (met gebruik van het werktuig), zoodat ook de kleine landbouwors er zonder veel bezwaar gebruik van kunnen maken. Voor twee maal besproeien rekent men ongeveer twee hectoliter noodig te hebben voor een bunder aardappelland, zoodat de kosten f 8 per bunder bedragen. Uit Emmen schrijft menTerwijl hij de zandgronden spaarde, heeft gepasseerde nacht voor de bewoners der hooge venen van z. o. Drentht eene ontzettende schade aangericht. Een strenge vorst toch heeft èn boekweit èn aardappels voorgoed doen verloren gaan. Werd onlangs van daar melding gemaakt van een dergelijke nachtvorst, welke alstoen eveneens de jonge plantjes vernielde, nu is de zaak veel ernstiger, vooral wat de boekweit betreft. Toen was deze deels nog niet boven den grond, en wat afvroor, kon nagezaaid worden, waarvan nu natuurlijk geen sprake meer kan zijn. Op deze wijze kan één nacht veel ellende ver oorzaken. De heer K. te Dordrecht wenschte zich een poosje geleden van een hond te ontdoen. Hij droeg iemand op, omdat het beest niet te vertrouwen was en soms de menschen aanviel, het te verdrinken en gaf den man, die het op zich nam, een gulden ter belooning. Zijne oogen nauwelijks vertrouwende, zag hij een paar weken later zijn hond onder een kar gespannen. Hij begaf zich naar den bewusten persoon om hem een flink standje te maken dat eindigde met de woorden „ik heb je toch een gulden gegeven om hem te verdrinken." Met de hand op het hart verzekerde de man, dat hij niet alleen dien gulden verdronken had maar ook de vier, waarvoor hij den hond had ver kocht. Jack, de olifant in „Artis" te Amsterdam was dd. in een booze stemming. Zonder dat men tot nog toe een verklaring van het feit kan geven, heeft hij den oppasser, die bezig was den stal te reinigen, plotseling tegen de ijzeren staven van het hok geduwd. De oppasser heeft zich nog tusschen de staven door kunnen bevrijden, en heeft gelukkig geen levensgevaar lijke kwetsuren bekomen. Hij is onmiddel lijk in het Israëlitisch Ziekenhuis verbonden: Op grootsche wijze is Ooms, die bij den roeiwedstrijd in Engeland zulk eene schitterende overwinning behaalde in Amsterdam aan het station ontvangen geworden. Hij was beladen met vele kransen, welke hem reeds onderweg, o. a. te Rotterdam door de roei- en zeilver- eeniging „De Maas" en te Leiden door „Njord", waren aangeboden. Van alle zijden werden hem gelukwenschende handen toegestoken. De tocht in open rijtuigen naar „Maison Stroucken", dat met groen en bloemen, tropeeën van roei- en zeiltuigen, vlaggen zonder tal, versierd was, geleek een zegetocht in den vollen zin des woords. TEXELSCHE COURAHT,

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1