Buitenland. Oosterend, 16 Juli 1892. Het zoontje van den heer Stutvoet bezeerde zich gisteren zoodanig met het hecht van een mes in het oog, dat hij volgens het oordeel van den geneesheer, voor altijd het gebruik van dit lichaamsdeel zal moeten missen. Hij bevond zich in de slagerij van den heer Dros, wiens zoon door eene achterwaartsche beweging van den arm, het ongeluk toebracht. 12 uur. De Commissaris der koningin is heden alhier, na een rijtoertje naar „de Kaap" gemaakt te hebben, in „Het Wapen van Amsterdam" afgestapt. Oosterend is in feestdoschvan torentrans en woning wap pert het vaderlandsche dundoek. Het wrak van het op de Noorderhaaks gestrandde Eng. stoomschip „Tuskar" met de zich daarin eventueel nog bevindende katoen, is Woensdag in veiling gekocht door den heer B. C. Weltevreden, te Helder, voor f 366. De nog geborgen ankers, kettingen en verdere inventarisgoederen hebben f 981,30 opgebracht. In de thans bij de Tweede Kamer aan hangige ontwerp-vermogensbelasting heeft de minister van financiën bij nota enkele wijzi gingen gebracht. De voornaamste zijn die, waarbij lo. in art. 9 wordt bepaald, dat het geschatte bedrag van een vermogen, dat in onderne mingen steekt, waarvan geene verhandelbare aandeelbewijzen zijn, wordt vermeerderd of verminderd met de kapitalen, welke daaraan sedert het tijdstip der balans (die als grondslag van schatting heeft gediend) zijn toegevoegd of onttrokken. 2o. aan art. 47 eene nieuwe alinea wordt toegevoegd, houdende dat in afwachting van de herziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen, het bedrag der ver minderingen wegens uitkeeringen, welke ge bouwde en ongebouwde eigendommen geza- menlijkbetreffen, voor elke soort wordt berekend in verhouding van de belastbare opbrengst der eigendommen. Te Rotterdam is thans voor het eerst in de vaart gekomen een zoogenaamde petroleum- motor of schroefstoomboot met petroleum gestookt en welke ten behoeve van het Vriesseveem aldaar dienst zal doen tusschen den wal en de op stroom aan de boeien liggende schepen. Langen tijd was het vraagstuk, de stoomkracht door petroleum te vervangen, bestudeerd, doch men stuitte steeds op groote bezwaren, als gecom pliceerde constructie, brandgevaar wegens gebruik van benzine of andere licht ontvlambare oliën, ontsteking door electriciteit, groote kostbaarheid en onbruikbaarheid der motoren zoodra de tempa- ratuur beneden het vriespunt daalde. De ingenieur E. Capiteine slaagde er eindelijk in, een motor te vervaardigen, zeer eenvoudig van constructie en geschikt voor het gebruik van gewone petroleum, zoodat de kosten belang rijk minder worden dan die der gewone stoom machine, daar het verbruik niet meer bedraagt dan 2'/j a 3 ets. per uur en per effectieve paar denkracht. By de proefneming, welke Woensdag plaats had, heeft de boot zeer voldaan. In 't vooruitzicht van de vermogensbe lasting Een vermogend man, te 's-Graven- hage, die bovendien nog het hoogste rijkspen sioen krijgt, heeft twee groote ramen van een hoekhuis, uitzicht gevende op eene breede straat en welke nog een mooi vergezicht opleverden, laten dichtmetselen, zoodat daarvoor een geheel blinde zijgevel in de plaats treedt. De bewoner zal daardoor voor twee vensters minder in de personeele belasting hebben te betalen. De plannen tot droogmaking van de Zuiderzee blijven ook in het buitenland zeer de aandacht trekken. De „Voss. Ztg." te Berlijn heeft daaraan thans een waardeerend artikel gewijd, waarvan de aanhef aldus luidt: „De held in het grootste werk van onze groot3ten dichter stelde zich als besluit van een veelbewogen leven voor oogen de verovering van land uit de bruisende golven der zee, om aan de menschen nieuwe woonplaatsen en nieuwe middelen van bestaan te verschaffen. Het kleine Holland heeft aan de wereld het voorbeeld gegeven, hoe de schoone taak is op te lossen. Reeds lang voor Goethe 's tijd is het daarmede begonnen. Alleen in Holland en West- Friesland werden van 1608 tot 1641 zeven en twintig onder water liggende landstreken ingedijkt en drooggelegd." „De Vossische Zeitung" geeft daarna een over zicht van de verschillende droogmakingen in ons land ondernomen, en van de onderzoekingen, die in den loop der jaren verricht zijn, betreffende de droogmaking van de Zuiderzee. Op een schets van het plan, dat door de Zui- derzee-vereening wordt voorgestaan, laat het Berlijnsche blad volgen„Gelukt het groote werk, waaraan wij geen oogenblik twijfelen, dan mag men het Nederlandsche volk van ganscher harte geluk wenschen. Het vergroote dan zijn gebied met een tiende der tegenwoordige uitge strektheid, maar niet door bloedige verovering, doch door vreedzamen arbeid in dienst der menschheid." De aardappelziekte heeft zich thans in Friesland vertoond. Te Berlikum zijn eenige akkers vroege zaaiers aangetast. Ten einde te verhoeden, dat, evenals in vorige jaren, de ziekte snel om zich heen zal grijpen, gaan de landbouwers krachtig door met het besproeien of bestuiven van hunne aardappelvelden met bouillie of speksteen. Uit Zevenwoude schrijft men, dd. 12 JuliGisternacht heeft het flink gevroren. Yan morgen te drie uren waren veld en akker geheel wit en het was halfvijf eer alles ontdooid was. Op sommige plaatsen hebben veld- en tuinvruchten veel geleden, vooral de tuinboonen, argurken en komkommers. Tegen Sequah is door dr. M. Menno Huizinga, te Groningen, inspecteur voor het geneeskundige staatstoezicht, proces-verbaal opgemaakt, wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunde. Onlangs is medegedeeld het adres door de Vereeniging voor Handel en Nijverheid te 's-Gravenhage gericht tot den Minister van Waterstaat, om aan te dringen op wijziging der wet op de maten en gewichten van 7 April 1869 (Stbl. No. 57), om een einde te maken aan de ingeslopen misbruiken, dat met andere maten wordt gemeten dan den meter. Thans verneemt men, dat door den minister van waterstaat bedoeld adres is gesteld in handen van den inspecteur van hetijkwezen, die zijnerzijds de ijkers heeft uitgenoodigd hun meening over het adres te kennen te geven en tevens aan te wijzen, welke herzieningen huns inziens de bepaling der genoemde wet behooren te ondergaan. Volgens de Etoile Beige is er sprake van dat de Nederlandsche regeering aan den Belgischen generaal Brialmont zijne meening heeft gevraagd betreffende de versterking van Amsterdam. Men meldt uit Bergen op Zoom Waar de spreeuwen en kraaien toch heen gevlogen zijn? vragen de hoveniers dit jaar in hunne kersenboomgaarden. Geen dezer vraatzuchtige kersendieven wordt bijna meer waargenomen, zoodat zelfs de levenmakende spreeuwenwachters dit jaar buiten dienst zijn gesteld. Zijn de hoveniers ingenomen met de afwezig heid dier vogels, niet minder ingenomen zijn de landbouwers in de polders met hunne aanwezigheid. Dreigde eene ongekende rupsenplaag daar hunnen oogst te vernietigen, de spreeuwen en kraaien zijn gekomen in groote zwermen en zuiveren de velden van de alles vernielende insecten. Zeldzaam en treffend is op deze wijze het groote nut der vogelen duidelijk gemaakt aan den landman. „Generaal" Booth, van het Heilsleger, is voornemens andermaal een bezoek te brengen in Nederland, in verband met den grooten nationalen velddag te Vogelenzang, op 4 Augustus. Hij zal vergezeld zijn van een talrijk internationaal muziekkorps, onder leiding van den kapelmeester Appleby. Voor dezen velddag zijn bijzondere schikkin gen voor goedkoope reisgelegenheid getroffen met de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatsch. voor alle stations. Als een staaltje, hoe weinig sommige mindeie militairen weten, waarom zij op verjaardagen van leden van het vorstelijk huis in groot tenue zijn, kan het volgende dienen, dat uit Bergen- op-Zoom aan het „N.-Br. Dgbl." gemeld wordt. Wij ontmoetten van morgen op onzen weg een recruut of wat, wien wij bij tusschenpoozen vroegenwaarom zij in groot tenue waren. Geen enkel antwoord was juist. Een zeide„er zal er een in den Haag jarig wezen, meneer. Ik weet het anders niet." Een tweede antwoordde„koning zun zuster verjaart." Een derde maakte het nog mooier. Volgens hem verjaarde de zoon van den koning van Pruisen, waarmee onze koningin was „gean- gageerd." Op onze opmerking, dat zulks vrij vlug was, antwoordde de landverdediger Ja maar meneer, zulken trouwen vlugger; ze hebben het voor de kosten niet te laten." Om vlekken veroorzaakt door kersen en andere vruchten uit het goed te verwijderen, doe men het volgendeMen legt de bevlekte stof, zoo strak mogelijk gespannen, over een sleutel en giet uit eene kan, het best is recht streeks uit den waterketel, het kokende water zoolang op de vlek, totdat zij verdwenen is. Versche vlekken zijn dadelijk weg, oudere vorderen wat meer water. Geen wasschen, geen wrijven is noodigmen behoeft er alleen maar kokend water op te gieten. Omtrent de uitbarsting van de Etna wordt nader gemeldt dat op 9 Juli even na de middag op den top van de Etna een nieuwe krater ont stond, waaruit lava met groote snelheid langs de zuidzijde van den berg in de richting van het doip Rinazzi stroomde. Gedurende den nacht van den 9den op den lOden werd de uitbarsting hevi ger en bedreigde de lava de dorpen Nicolasi en Delpasso. Er worden gedurig aardschokken ge voeld. Het landvolk te Nicolasi, dat naar de mis gaat, durft de kerk niet binnentreden, daar het vreest dat het gebouw ten gevolge der aardschok ken zal instorten. Deze schokken gaan vergezeld van een hevig onderaardsch gerommel. Twaalf huizen zijn reeds ingestort en eene kerk is gedeel teljjk verwoest. Een philantroop te Limoges, Léon Sudrat geheeten, die zijn geheele vermogen aan zijne ge boorteplaats, Rochechouart, heeft vermaakt is ge storven. In zijn testament heeft hij de volgende zonderlinge bepaling gemaakt Ik vraag aan de stad mij een klein, weinig kostbaar gedenkteeken op te richten, waarop het volgende grafschrift zal te lezen staan„Hij is heengegaan van de aarde, met een gevoel van spijt dat hij niet ge noeg nagelaten heeft om alle ellende te lenigen." Omtrent de zeeramp, welke in de vorige week niet ver van Marseille heeft plaats gehad, wordt het volgende gemeld: Het eskader der Middellandsche zee, hetwelk dagelijks manoeuvres uitvoert, stoomde in slagorde langs Cihtat, toen dwars daarvoor de pakketboot „Maréchal Canrobert" voorbijstoomde. De pakket boot was tengevolge van den dikken rook van het eskader, welke de wind in die richting dreef, onzichtbaar op de brug van het admiraal schip „Hoche." De pakketboot werd plotseling zichtbaar, te laat om eene botsing te voorkomen, terwijl de commandant van de „Canrobert," aan bakboord zijde de „Hoche" ziende, volgens de internationale zee-reglementen voortstoomde, hopende nog voorbij te komen. De botsing had evenwel plaats: de ram van de „Hoche" drong met een ontzettenden schok aan bakboordzijde in het achterschip. Onmiddelijk werden er reddingmaatregelen geno men; het gebroken schip werd met kabels stevig aan de „Hoche" vastgemeerd, en de passagiers gingen op het pantserschip over. De bevelhebbers gaven daarop bevel op de „Canrobert" te onder zoeken of er nog menschen aan boord waren, en toen dit niet het geval bleek te zijn, werden de kabels losgemaakt, en nagenoeg onmiddellijk zonk het schip in de diepte, ongeveer 12 minuten na de aanvaring. Terstond werd op het bovendek der „Hoche" appèl gehouden van de passagiers en de beman ning der pakketboot, die behalve de bemanning, 85 mannelijke passagiers, zoo burgers als militaire, 16 vrouwen en 10 kinderen aan boord had. Er bleken 2 militairen en 3 kinderen te ontbreken, die dus bij de ramp omgekomen waren. Men vermoedt, dat zy reeds aanstonds de slachtoffers van den schok geworden zijn en zich bevonden zullen hebben in- of by de hutten, waar de ram van het pantserschip binnengedrongen is. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft te St Gervais (Zwitserland) eene aardstorting plaats gehad, Ten drie ure geraakte cl. de giet-

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2