Buitenland. Uit Wieringerwaard meldt men, dat de te veld staande gewassen zeer veel hebben te lijden van een vreomd soort rupsen. Uit een ingesteld onderzoek verkreeg men gegevens, te mogen veronderstellen, dat die rupsen, een jongere generatie zijn van een bruin vlindertje, verleden herfst bij millioenen over den oceaan door den wind ook naar ons land overgebracht. Deze soort rupsen zijn groen van kleur, onge veer 2 cl 3 cM. lang en hebben 4 pooten voor en 4 pooten achter. Na enkele dagen verdwij nen zij, om misschien weder eene nieuwe generatie te gemoet te gaan. Door enkele eigenaren van bouwgronden is op sommige stukken grond met behulp van rolsteen en eg getracht dit ongedierte te vernietigen. Ook te Anna Paulowna, Kolhorn en Waard en Groet heeft men veel last van die rupsen. Dat de huizen te Egmond a/d Hoef weinig waarde hebben bleek op een gehouden veiling. De kapitale villa „Lindenheuvel" stond in bod op f 1510, een boerenwoning met erf op f 180, en twee huizen met erven resp. op f 205 en f 165. De villa is bij den afslag met slechts f 46 verhooging gekocht. Uit Helvoetsluis meldt men dat er ernstig sprake is van een overbrugging der Maas, waardoor een betere communicatie van de Zuid-Hollandsche eilanden met den vasten wal van Zuid-Holland tot stand zou worden gebracht. De commissie, welke zich op verzoek van het Hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw heeft gevormd, om zoo mogelijk middelen aan te wijzen tot verbetering van den kwijnenden landbouw, heeft zich tot de grond eigenaars in de provincie gewend, met een betoog over de wenschelijkheid der algemeece invoering van de suikerbietenteelt. Tot dat doel is het evenwel noodig, in de provincie een ruw-beetwortelsuikerfabriek op te richten, bij voorkeur op coöperatieven grond slag. Om hiertoe te komen, vraagt de com missie den steun der landeigenaars. Zaterdagavond omtreeks negen uur, be gaven zich vier jongelieden uit Oude-Wetering in de Ringvaart aldaar om zich door een bad te verfrisschen. Een hunner, een 19-jarige jongeling, Horstman genaamd, zonk onmiddelijk naar de diepte weg. Ofschoon een der kame raden alle mogelijke pogingen aanwendde tot redding, moest hij zelf ten laatste gered worden door toegeschoten hulp van den wal. De eerstgenoemde werd eenige oogenblikken later levenloos opgehaald. De Zijper Ct. behelst het volgende Door de bemoeiingen van 't bestuur der afdeeling „Waard en Groet" van de Holl. Mij. van Land bouw worden dit jaar door een 40-tal aardappel verbouwers proeven genomen met de besproeiing van hun aardappelveld met Bouilllie Bordelaise ter bestrijding der aardappelziekte. In de gem. Winkel, Nieuwe Niedorp en Oude Niedorp is ruim 1 Hectare voor de eerste maal besproeid, terwijl de tweede besproeiing in Augustus a. s. zal plaats hebben. Teneinde de kosten voor den verbouwer niet hooger dan f 0.50 per 231 centiaren te doen worden, garandeert opgemelde afdeeling in voor komend geval het bedrag daarboven. Als bewijs, dat de besproeiing der aardappel velden in het voordeel van den verbouwer is, geven wij hierbij den uitslag der proefnemingen, vanwege de Yereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier over 1891, met bouillie bordelaise en kopervitriool speksteen. In de gemeente Wogmeer brachten de besproeide velden 70 HL. per H.A. meer op dan de onbe- sproeide. In den Anna Paulownapolder was de opbrengst der velden, besproeid met Bouillie 290 H.L., met Kopervitriool 250 H.L. per H.A., terwijl de on- besproeide 210 per H.A. opbrachten. In de Wieringerwaard verkreeg men van de besproeide akkers met Bouillie 220 H.L., met Kopervitriool 200 H.L. en van de onbesproeide slechts 120 H.L. per H.A. Bovendien bleek, dat do kwaliteit der aardappelen, waarop de middelen waren toegepast, veel beter was dan de niet besproeide. Men zendt aan het „N. v. d. D." het volgende bon-mot: Voorheen hadden de Engelschen rekening te houden met onze vaderen, thans worden zij overvleugeld door „onze Ooms." In het „Algemeen Politieblad" wordt bij I wijze van waarschuwing de aandacht govostigd op aanbiedingen in Nederlandsche dagbladen omtrent zoogenaamde middelen om bij het spel onfeilbaar te winnen; indien eene som van f 2500 of f 3000 aan de stellers dier adver- tentiën wordt gegeven, worden hooge winsten beloofd. Tegen dergelijke personen, die zich in den omtrek van Parijs schijnen op te houden en gebruik trachten te maken van de licht- geloovigheid van sommige lieden om geld te krijgen, wordt ten ernstigste gewaarschuwd. Men schrijft aan de „Ass. Ct.": In het aloude kerkje van het Friesche dorpje Oostrum ontdekten timmerlieden toevallig eene gekleurde oppervlakte onder een dikke laag kalk. Voorzichtig werd deze afgenomen en eene prachtige muurschildering kwam te voorschijn, voorstellende eene kerk met torens en kruisen. Volgens deskundigen dagteekent deze schil dering van ver voor de dagen der Hervorming. De séances van Sequah te Groningen worden eiken avond door een talrijk publiek bijgewoond. Hoewel de entrée 10 ets. bedraagt, zijn er telkens van 1000 tot 1200 personen tegenwoordig. Sequah heeft zijn reisplan uitge breid en zal, vóór hij zich in Den Haag vestigt, séances geven te Zutfen, Deventer, Arnhem, Nijmegen, Tilburg, Breda, Maastricht, Vlissingen en Utrecht. Hij zal zich laten naturaliseer en. Hij zal, zeide hij, eens nog lid van de Tweede Kamer worden. Droogmaking der Zuiderzee Op de te Amsterdam gehouden 115de verga dering der „Nederl. Maatschappij ter Bevordering van Nijverheid", sprak de heer H. C. Van Houven van Oordt over de plannen der „Zuiderzee-Ver- eeniging." Het bezwaar der visscherij achtte hij van weinig belang. Onder de visscherijbevolking langs de kust der Zuiderzee vinden we een groot aantal personen, die ondersteund moeten worden. Wan neer men tot de verwezenlijking overgaat van het Zuiderzeeplan, zal men voor 1100 gulden per Hectare een groote uitgestrektheid zeer goeden grond verkrijgen. De levenskracht onzer natie zal aanmerkelijk verhoogd worden onder den invloed van een werk, dat gedurende een halve eeuw overvloed van arbeid zal verschaffen. Door die onderneming zal voor de zoogenaamde brute torce een emplooi, een blijvende bestemming gevonden worden. Het tegenwoordige tijdstip is gunstig voor dien arbeid, want er doet zich in de tegenwoordige maatschappij een strooming gevoelen, die in de richting van iets grootsch voert. Dat d9 zaak, waarover reeds een halve eeuw gesproken wordt, thans aangepakt worde Men zie niet op dadelijk succès, maar doe heden wat de hand vindt te doen. In de provincie Groningen zijn, blijkens het provinciaal verslag over 1891, maar twee gemeenten, die geene schulden hebben en wel: Uithuizen en Adorp. In de gemeente Uithuizen worden ook geen opcenten geheven op de personeele belasting. Waarlijk, dit is een „uithuizigheid" die alle aanbeveling verdient! In een huis aan de Boompjes te Rotter dam waren de bewoners sedert eenigen tijd niet in een kamer geweest, waarin kostbare en artikelen van minder waarde bewaard werden. Men kan zich den schrik en spijt voorstellen van den bewoner toen hij dezer dagen weder eens in het vertrek kwam, toen hij bemerkte, dat er meer dan honderd ratten, groote en kleine, voor zijn voeten uitsprongen, die alles hadden afgeknaagd of zoo beschadigd, dat een en ander geheel waardeloos was geworden. De meid had op een mooien dag een raam open gezet om het vertrek te laten luchten, maar zij had vergeten 's avonds dat raam te gaan sluiten. De begroeting van Geel door eenige sociaal democratische afdeelingen heeft de Iioornsche Ct. aanleiding gegeven tot vermaning aan het adres van hen, die den ex-gevangene met zoo veel ophef begroeten. Wel verheugt het blad er zich over dat Geel zijn vrijheid herkreeg en wei is het van meening dat de man te zwaar werd gestraft, maar het blijft toch altijd een feit, dat hy zich misdragen heeft. Iemand, die van achter een boom op een commissaris van politie schiet, is nog geen held die bewierookt moet worden. Geel beging, naar het oordeel der Hoornsche Ct., een strafbare daaddat men hem eenige jaren gevangen hield was zijn wel verdiende loon en wie zulk een geval exploiteert op de wijze als het in Amsterdam geschiedde, is den invloed, dien hij bezit, niet waard; hij misleidt er zijn volgelingen door en voert hen in het ongeluk. Dit laatste is meer bijzonder gericht aan het adres van den heer Domela Nieuwenhuis. Door de landbouwvereeniging te Eelde, is op een stuk land, eene oppervlakte van 8 are met aardappelen bepoot. De grond is bemest met superphosphaat. De aardappels hebben een prachtig aanzien en groeien weliger dan de daar naast liggende akkers, die met stalmest worden bemest. De kunstmest daartoe gebezigd kost f 4, terwijl daarentegen de stalmest op akkers van dezelfde grootte op tweemaal zooveel wordt gerekend. In de vorige week werd in de Tuinstraat te Kralingen een treurig familietafereeltje afge speeld. Een man, schoenmaker van beroep, kon het maar niet best met zijne vrouw vinden en had besloten, daar de verhouding er niet op verbeterde, den inboedel te verdeelen en zijne vrouw te verlaten. Toen voor de echtelijke woning een tweetal bestellers der Rotterdamsche dienstverrichting verschenen om zijn gedeelte van het huisraad op te laden, kwamen eenige vrouwen uit de buurt hiertegen op, overlaadden hem eerst met een vloed van scheldwoorden en gaven ten slotte den ontrouwen echtgenoot een goed pak slaag. De man kreeg het tusschen het aantal vrouwen erg benauwd en zou er zeker niet zonder kleer scheuren zijn afgekomen, zoo niet de politie tusschenbeide was gekomen en den man in de gelegenheid stelde, met zijn deel van het huisraad ongemoeid te vertrekken. Met een soort van ketelmuziek werd bij de buurt uitgeluid, terwijl de verlaten vrouw door de buren voorloopig liefderijk werd opgenomen. Te Achlum (Friesland) had een verwers' knecht het ongeluk van een bijna 30 voet hooge schuur te vallen. Op den grond ge komen, sloeg hij nog een slag over het hoofd en bleef voor dood liggen. Toen men verschrikt naar hem toesnelde, richtte hij zich echter be daard op met de woorden„Er scheelt mij niets baas!" Tot nu toe mochten de Pruisische grens bewoners die hun levensbehoeften uit Holland halen, omdat deze daar grootendeels, o. a. het brood, goedkooper zijn, niet meer dan 3 pond brood tegelijk en slechts eens per dag voor elk gezin invoeren. Het Pruisische Rijksge richt heeft verleden week in een proces uitge maakt, dat men 6 pond brood tegelijk mag invoeren en zoo dikwijls men per dag verkiest. Een buitenkansje voor de bakkers. Werkstakende mijnwerkers van Coeur d' Alène (Idaho) hebben de brug van den Northern Pacificspoorweg doen springen, om te verhinderen dat de bondstroepen het district zouden binnen komen. Het gerucht loopt, dat in de mijnen van Coeur d'Alède ontploföare stoffen zijn gelegd en dat men ze zou doen springen, zoodra de soldaten den arbeiders te hulp kwamen, die zich niet bij de vereeniging van mijnwerkers willen aansluiten. Tevens wordt gemeld, dat de werkstakers de eigenaars der mijnen gevangen hebben genomen en hen in gijzeling willen houden, tot het loon- geschil is opgelost. In een gevecht, dat 13 Juli plaats had, werden 2 mijnwerkers gedood. Er heerscht volkomen regeertngloosheid en een algemeene aDgst heeft zich van de inwoners van het district meester gemaakt, daar men vreest, dat tusschen de sol daten en de werkstakers een wanhopige worsteling zal ontstaan. De te Sydney aangekomen stoomboot „Chatter- non" brengt uit Timor het bericht dat het eiland Sangir tusschen Celebes en Mindanao door de uitbarsting, welke onlangs op deze eilanden heeft plaats gehad, geheel verwoest is en dat alle in woners, ten getale van 12,000, zy'n omgekomen.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2