N®. 502. Donderdag 28 Juli. A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar A mekte a en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 27 Juli 1892. De geheele aanvoer op de markt van Maandag, bestond uit 19 Schapen, 13 lammeren, 4 Koeien, 1 nucht. Kalf en 1 Paard. De handel was nog van geen beteekenisvoor lammeren werd f 7.00 besteed de handelprijs voor schapen wordt geraamd van f 9 tot f 13. De noodige werkzaamheden op het land waren alsnog oorzaak van het mindere marktbezoek; te verwachten is het evenwel dat spoedig groote aanvoeren van vee op de markten kunnen worden verwacht. Het vee is goedkoop en de af komsten voor den veehouder daardoor zeer geringzoo luidt de dagelijks wederkeerende opmerking, welke men van velen kan vernemen. Niet tegenstaande die geringe afkomsten, waar tegenover staan nog al beteekenende uitgaven in den vorigen winter noodzakelijk, waren de prijzen voor het hooigewas dit jaar wederom hoog wij zouden meenen te hoog. Doch niet alleen het hooigewas, ook het weiland bedingt in huur nog een goeden prijs, dit bleek Maandagavond bij de verhuring van de Weezenboetmet inbegrip van 3YS Heet. land, werd deze boet voor het tijdperk van 1 Augustus tot 20 Maart a.s., verhuurd voor f 148. Naar wij vernemen is de heer de Jongh, H. d. S. te Waal, naar Amsterdam vertrokken, om daar gedurende den vacantietijd deel te nemen aan een cursus in slöjd of handenarbeid. Niet onwaarschijnlijk is het dat wij mogen verwachten dat genoemde heer na afloop der cursus, eenige mededeelingen zal doen omtrent dit nieuwe vak alsmede dat hij de jeugd in de gelegenheid zal stellen te profiteeren van hetgeen door hem bij deze cursus werd geleerd. Oudeschild, 26 Juli. Een schipbreuk, gelukkig zonder ernstige gevolgen, had heden nabij de haven plaats. Een volgeladen modderbak werd buiten de haven geboomd om gelost te worden. Evenwel sloegen de golven spoedig zoo hevig over 't vaartuigje, dat het begon te zinken en weldra grootendeels onder water verdween. De drie opvarenden slaagden er in met een nat pak aan wal te komen. Aanstonds ging men met een andere bak heen om de gezonkene te lichten. Dit gelukte weldra, zoodat alles zonder belangrijke schade afliep. De rekening en verantwoording van het Hoofdbestuur van het Ned. Ond.-Genootschap over 1891 toont in ontvangsten en uitgaven een totaal aan van f 6834.32. Aan kosten van het Correspondentieblad werd besteed een som van f 3595.77. Het voordeelig saldo bedraagt f 608.05. Eet vaste fonds is gestegen tot f 17.125.077s. Het aantal leden van het Genootschap bedroeg 5124, waarvan 647 algemeene, verdeeld over 175 afdeelingen. De toestand van de Levensverzekerings maatschappij mag zeer gunstig genoemd worden. In den loop van het jaar 1891 klom het aantal polissen van 2477 tot 2641, het verzekerd kapitaal van f 4.098.928 tot f 4.471.379, de verzekerde lijfrente van f 18486 tot f 21760 en de jaarpremiën van f 105.165.9372 tot f 114.434.81. Terwijl de sterfte berekend was op 43 personen met eene uitkeering van f 69.282, bedroeg zij feitelijk 28 personen met eene uitkeering van 44.496. Uit den staat van de fondsen, in beheer bij de hoofdcommissie van het Ondersteunings fonds blijkt, dat het vaste fonds op 1 Janu ari 1891 f 73.300 bedroeg en de jaarlijksche giften en bijdragen in eens om te dienen tot ondersteuning in 1892 f 3252.46. Aan verschillende ondersteuningen werd in 1891 uitgekeerd eene som van f 5502.2072. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen in het 3de District do. 16 Juli jl., zal het lichtschip „Terschellinger- bank", Noordzeein het begin van Augustus a. s. voor korten tijd binnengehaald worden. Het ontwerp tot vermindering van den zoutaccijns is in de zitting der Tweede Kamer van gisteren, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Thans is ook van Regeeringswege een bericht openbaar gemaakt betreffende de uit barsting op Groot-Sangir, waaruit gelukkig blijkt, dat de tot dusver verspreide geruchten overdreven waren. De St. Ct. behelst namelijk het volgende telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlanschsch-Indië, dd. 22 Juli jl., bij het departement van Koloniën ont vangen „Volgens laatste berichten zijn door de eruptie van den Goenong-Awoe twee duizend personen gedood, doch geen Europeanen. „Het noordwestelijk gedeelte van Groot-Singir is geheel verwoest; het overige deel van dit eiland kan in zes maanden zich herstellen. „De oogst is vernield, maar door zending van levensmiddelen wordt hongersnood voor komen. De overheid en de particuliere lief dadigheid verleenen krachtig hulp." Kwaadwilligen hebben den bekenden harddraver „Marianne," van den heer Witte- veen te Rauwerd (Fr.), in een der pooten ge sneden. Het dier is kreupel en komt daardoor niet uit. De dader van deze laaghartige han deling is niet bekend. Bij den hevigen storm van 7 Juli jl. kwam het Eng. stoomschip „Kaffer" naar de haven van IJmuiden. Nauwelijks had de loodskotter No. 2, die langs de kust kruisende was, het vreemde stoomschip gezien of hij wendde en poogde in de nabijheid te komen. De boot van den kotter werd buiten boord geheschen en bemand. De loods P. Diesbergen stapte er in, doch hoe op de stoomboot over te komen De holle zee liet niet toe het stoomschip al te dicht te naderen. De loods beduidde den Engelschen een lijn in zee te werpen. Dit geschiedde. Toen bond de wakkere loods het eind onder den armen, sprong in zee en werd op de „Kaffer" aan boord getrokken. Aanstonds was hij bij den kapitein op de brug en spoedig bracht hij het stoomschip in de haven. Op de 11. gehouden Alg. Verg. v. d. Ned. Bond voor Alg. Kies- en Stemrecht, is besloten in September a- s., bij gelegenheid van de opening der Staten-Generaal, een groote demon stratie of meeting te 's-Gravenhage te houden, ten gunste van Algemeen Kiesrecht. Het Openbaar Ministerie bij het Groningsche kantongerecht eischte Zaterdag tegen Sequah (Davenport) f 25 boete, subsidiair 5 dagen, wegens adverteeren, en 7 dagen hechtenis, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. In zijne repliek verklaarde de ambtenaar van het O. M., dat hij voor Sequah gevangenis had aangevraagd, niet omdat de gedaagde een ernstig strafbaar feit had gepleegd, maar alleen omdat hij niet met zijne practijk en den verkoop van olie ophield. Legt de kantonrechter hem eene boete op van f 1000, dan zou Sequah toch met zijn werk voortgaan. Mr. Simons, Sequahs advocaat, die op vrijspraak aandrong, protesteerde tegen de laatste bewering. Men kan toch nooit iemand straffen over daden, die nog door hem moeten gepleegd worden. Indien ooit door een rechts-college Sequah mocht worden veroordeeld tot gevangenisstraf, dan diende boven zijne cel te worden geschreven wat eenmaal door een bekwaam lid van de Groninger balie in zake het boertje van Nieuw- buinen werd gezegd: „Geen boosdoener, maar een weldoener." Te Leeuwarden zijn de leden van eene officierstafel, onderscheidene onderofficieren en ook een paar gezinnen in meerdere of mindere mate ongesteld geworden ten gevolge van het gebruik van het vleesch van eene waarschijn lijk zieke koe, afkomstig van een slager daar ter stede. De zaak wordt onderzocht. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatsch. van Landbouw vestigt, naai aanleiding van een bij haar ingekomen schrijven van den minister van binDenlandsche zaken, in het „Ned. Landb.- Weekblad" de algemeene aandacht op de zooge naamde kalverziekte en verzoekt inlichtingen op de volgende vragen lo. Is er bij de veehouders in de provinciën Noord- en Zuid-Holland eene ziekte der kalveren bekend onder bovengenoemde benaming, waaraan vele dieren bezwijken kort na de geboorte? Zoo ja, onder welke verschijnselen werd de ziekte dan door de veehouders waargenomen? 2o. Komt er wellicht onder eene andere benaming eene ziekte van meer of minder alge meene bekendheid bij pasgeboren kalveren voor, waaraan de aangetaste dieren grootendeels te gronde gaan? Tevens wordt daarbij de aandacht gevestigd op de kenmerken der ziekte, welke zij weergeeft, terwijl het hoofdbestuur iedereen, die inlichtingen geven kan, uitnoodigt, die te verstrekken aan den voorzitter Herman F. Bultman of aan den secretaris P. F. L. Waldeck. De teelt der aardappelen in Maas- en Waal is zoo overvloedig, dat hier en daar 1 H.L. per Rijnlandsche roede gedolven wordt. Yan het bederf bespeurt men nog niets. Jannetje Struik schijnt in de mode te komen. Eerst werd haar verleden geëxploiteerd als attraction in koffiehuizen en nu gaat men zelfs watertochtjes organiseeren „hebbende aan boord de millioenenjuffrouw." 't Is de vraag of allen er wel bij zullen „varen." TEXELSCHE CODRANT,

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1