Buitenland. {De 19jarige harddraver „Dibbels", eige naar den bekenden pikeur A. Siderius te Leeu warden, won op de harddraverij te Stadskanaal den eersten prijs van f 100. Hij sloeg daar o. m. het bekende „Haasje" van den heer A. Witteveen te Rauwerd, dat op de jongste reces te de Punt den eersten prijs behaalde. „Dibbels" werd, als de snelste draver, vroeger voor f 2400 verkocht; de eigenaar, meenende dat het beest „af" was, verkocht het verleden jaar aan den heer Siderius voor de som vau f 200. Deze extraineerde het bejaarde dier opnieuw, met welk succes is thans gebleken. Te Wognum had verleden Zaterdag, een op het gebied der bouwkunst niet onbelangrijk werk plaats. Niets minder gold het dan de verplaatsing van een geheele molen. De heer P. Gootjes, molenaar aldaar, aan den weg naar Nibbixwoud, liet zijn meelmolen eenige meters achteruit landwaarts verplaatsen stelling met ondergemetselde penantstanders was gereed en de verplaatsing zou bij wijze van opschuiving der roeden geschieden. Op het ooganblik evenwel dat het gevaarte op de standers zou worden neergelaten, en het moeielijkste van dit werk dus reeds glansrijk was overwonnen, brak een der touwen, waardoor het gevaarte met donderend geraas en gekraak op zij stortte en uiteen barstte. De zelden voorkortende overtreding van art. 450 van het Wetboek van Strafrecht zal bin nenkort voor het kantongerecht te Emmen be handeld worden. Toen voor eenige dagen een paar jongens te Nieuw-Amsterdam (Emmen) des middags uit de school huiswaarts keerden en zich daartoe met behulp van een zoogenaamden overzetbak over het kanaal begaven, viel een dier jongens, de 9-jarige J. W. W., dicht bij'den wal in het water, en was niet in staat zich zelf te redden. Hoewel een 30-jarig arbeider, met name R. O., die aldaar met een kruiwagen passeerde en zich in de onmiddellijke nabijheid van den hulpbehoe venden drenkeling op den wal bevond, zeer goed in staat was om, zonder voor zich zeiven eenig gevaar te duchten, het knaapje, dat op ongeveer een meter afstand van den wal nog een handje boven water uitstak, te redden, bleef deze in gebreke iets tot de redding bij te dragen. Eenige personen, die van verre het ongeluk zagen, riepen genoemden O. toe, het kind te grijpen, doch deze menschlievende man gaf daarop ten antwoord„ik verd het, ik wil niet ver zuipen." Toen het kind eenige oogenblikken later door anderen uit het water werd gehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken. Bij gemeld art. 450 is op deze overtreding (het niet verleenen van hulp) eene straf gesteld van ten hoogste 3 maanden hechtenis of geldboete van ten hoogste f 300. Te Sijbecarspel werd Donderdagmorgen omstreeks tien uur op het weiland van een veehouder een stierenjacht gehouden. Een jonge stier was losgeraakt en niet meer genaakbaar, waarom men genoodzaakt was, het dier dood te schieten. Yan bevoegde zijde verneemt men, dat d6 Koningin-Regentes een nieuw reglement heeft vastgesteld op het bezichtigen van het koninklijk paleis te Amsterdam, dat met ingang van 1 Augustus 1892 in werking zal treden. Daarin wordt o. a. het volgende bepaald: Ieder, die het paleis wenscht te bezichtigen, moet zich tegen betaling van f 0.50, ieder die den toren wenscht te beklimmen tegen betaling van f 0.25, voorzien van een daartoe strekkende persoonlijke kaart. Deze kaarten zijn verkrijgbaar aan het paleis, in eenige der voornaamste hotels en boek winkels daar ter stede. Aan het personeel wordt uitdrukkelijk ver boden, fooien aan te nemenovertreding van dit verbod zal zeer streng worden gestraft. Door de commissiën van toezicht over den doortocht en het vervoer van landverhuizers te Amsterdam en te Rotterdam zijn verslagen over de werkzaamheden in het jaar 1891 uitgebracht en opgenomen in de St. Ct. van 16 Juli. Het aantal uit Amsterdam in 1891 vertrokken landverhuizers is vergeleken bij 1890, slechts weinig toegenomen. In het geheel vertrokken van Amsterdam 7046 landverhuizers, tegen 6897 in 1890. Dit getal zou zeker grooter geweest zijn, ware het niet dat de eerste stoomboot in 1891 eerst op 14 Februari kon vertrekken, daar tot dat tijd stip, tengevolge van de strenge vorst, de vaart op het Noordzeekanaal was gestremd. Het geheele getal landverhuizers vertrok met bestemming naar Noord-Amerika. Naar Zuid- Amerika vertrok geen enkel schip met landver huizers. Het vervoer had, evenals in 1890, uitsluitend plaats met stoomschepen van de Nederlandsche Amenkaansche Stoomvaart-Maatschappij, die van Amsterdam uit 21 reizen ondernam, de gemiddelde duur dier reizen bedroeg dertien dagen. Het aantal Nederlanders bedroeg slechts 754, tegen 1392 in 1890het getal vreemde landver huizers bedroeg 6292, tegen 5505 in 1890 en 3812 in 18S9. Eene zeer sterke vermeerdering had plaats bij de Russen, waarvan het aantal bedroeg 2243, tegen 583 in 1890 en 182 in 1889 Evenzoo is het aantal landverhuizers uit Oostenrijk en Hongarije vermeerderd, dat 2360 bedroeg, tegen 1724 in 1890 en 556 in 1889. Het aantal Duitschers is daarentegen van 1677 in 1890 verminderd tot 1085 in 1891. Het aantal der in 1891 van Rotterdam ver trokken landverhuizers bedroeg 24,672, een getal dat, zoolang deze commissie bestaat, nimmer is bereiktin de laatste vijf jaren was het achter eenvolgens 8514, 12,656 9609, 15,252, 9899. De commissie durft gerust verklaren, dat het voortdurende toezicht, door haar uitgeoefend, den landverhuizer alle gewenschte waarborgen ver schaft, terwijl de wetenschap dat zoodanig toe zicht wordt uitgeoefend, hen die misbruik zouden willen maken van de hulpeloosheid der landver huizers daarvan weerhoudt. In 1891 zijn te Vlissingen aan boord van 23 schepen der „Castle line" 391 landverhuizers in gescheept, en wel 365 volwassenen en 26 kinderen. In de maand October zal te 's-Gravenhage een vergelijkend onderzoek plaats hebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk, om, naarmate van de behoefte, voor den post- en telegraafdienst te worden aangewezen. Aanstelling van klerken geschiedt op eene jaarwedde van 400 gulden, welke belooning tot 1200 gulden kan klimmen. De voorwaarden van aanmelding zijn bekend gemaakt in de Staatscourant van 24 dezer. Men schrijft uit 's-Gravenhage Nu het niet langer te verbloemen valt, dat de cholera in Rusland is binnengedrongen en daar voortdurend meer slachtoffers eischt, wordt de aandacht gevestigd op de wenschelijkheid tot het uitstellen van het spoorweg-congres, dat van 20 Augustus tot 4 September te St. Petersburg zou worden gehouden. Aan dit congres nemen gewoonlijk meer dan duizend personen deel, afgevaardigd uit nage noeg alle staten van Europa, en ook ons land zend daarheen een niet onbelangrijk contingent van spoorweg- en tramweg-ambtenaren. Het zou kwalijk te verantwoorden zijn, indien men dit congres onder de tegenwoordige om standigheden voortgang liet hebben. Twee boertjes, uit verschillende dorpen komende, ontmoeten elkaar in den spoortrein. „Laatst," vertelde Joris, „toen er bij ons dat opstootje was liep onze burgemeester den geheelen dag met zijn insienje om „Insienje? wat is dat?" „Wel, de ketting, dien hij om zijn nek heeft „God bewaar me bij ons laten wij hem altoos losloopen, hij doet geen mensch kwaad." Naar aanleiding van het bericht, als zou tegen de eerstvolgende Fransche wereld-tentoon- stelling een lens worden geslepen, waarmee het volgens de uitvoerders mogeljjk zou zijn de maan tot op 10 meter afstand tot zich toe te halen, schrijft de „maan-correspondent" van een onzer bladen het volgende: „Groote verslagenheid is op onze anders zoo rustige planeet teweeggebracht door het sensatie- bericht als zou op de aanstaande Parijsche tentoon stelling een verrekijker worden geplaatst, waar mede het mogelijk zou zijn, onze rustige maanbewoners tot op 10 meter afstand naar zich toe te halen. „Hoevelen toch, die, hetzij „naar de maan" zijn „geloopen," „gevlogen" of per nog snellere gelegenheid die radicale reis hebben gemaakt, voelen zich het hart beklemd, wanneer zij zich in hun doen en laten door hun vroegere mede bewoners van den aardbol zullen zien bespied. Hier toch is het een leventje van Vroolijken Frans, want de duitjes en dubbeltjes, die nog dageljjks naar de maan vliegen, maken het mogelijk, dat er financieel geen zorg behoeft te bestaan. Slechts in het gesticht van naar de maan verwenschte „kwade wijven" heerscht vreugde, daar dezen zich reeds in het genot verkneukelen, haar respec tieve echtgenooten, wanneer die in den verrekijker zullen staren, nog eens eenige vernielende blikken te kunnen toewerpen. De reclame dringt ook in het onderwijs door. Meer en meer begint dit de aandacht te trekken. In het begin der zomervacantie vindt men in verschillende bladen advertenties van'dankbare ouders, waarin zij den eenen of anderen instituteur hunnen „hartelijken dank" betuigen voor het degelijke, het uitstekende onderwijs, dat hunne zonen hebben genoten, waardoor deze in staat gesteld werden, een voldoend nummer te behalen op een vergelijkend examen. Inderdaad, aan eene school behooren andere hoogere eischen gesteld te worden dan het voldoen aan een examen voor Breda, Willemsoord, poste rijen, belastingen, enz. Ontwikkeling van geest en gemoed, vorming van karakter zijn niet uit te drukken in een cijfer. De school, waar, op aangename wijze, zonder overlading, zonder africhting, het onderwijs dienst baar gemaakt wordt aan het vormen van flinke, degelijke mannen, waar lichaam en geest har monisch worden ontwikkeld, staat veel hooger dan die, waarvan het grootste aantal candidaten voor een vaak oppervlakkig, vergelijkend examen slaagt. Zelfs wordt er reeds openlijk bedankt voor het uitnemende onderwijs, waardoor kinderen geslaagd zijn bij het toelatings-examen voor de eerste klasse van eene hoogere burgerschool of een gymnasium. Wie op de hoogte is van de eischen, voor die examens meestal gesteld, weet, dat daaraan ieder middelmatig leerling, die den leeftijd van twaalf of dertien jaar bereikt heeft en behoorlijk in de vakken van gewoon lager onderwijs en beginselen der Fransche taal onderwezen is, kan voldoen, zonder dat op de school daartoe speciale voorbe reiding vereischt wordt. Dezer dagen kon men de volgende treffende advertentie lezen „Ondergeteekenden gevoelen zich gedrongen, het instituut van den heer aan te bevelen", daar hunne zoons, elf jaar oud, heden met goed gevolg examen deden voor het gymnasium. Daarenboven zijn zij toegerust met de grondige beginselen van Duitsch, Engelsch en wiskunde, wat hen hopen doet, dat zfj gemakkelijker het verdere onderwijs zullen kunnen volgen." Door zulke aankondigingen maakt men het onderwijs en de onderwijzers belachelijk. In „De Vacature" wordt voorgesteld, dat alle instituteurs zich zullen vereenigen en zich verbinden, den ouders der hun toevertrouwde leerlingen hunnen uitdrukkelijken wensch kenbaar te maken, dat voortaan geene aanbevelende of dankbetuigendeadvertenties meer geplaatst worden (KI. C. v. R.) Volgens een telegram uit Londen aan de N. R. Ct., zijn de gebouwen van Edison's electri- citeitswerken te New-York afgebrand. Honderden personen zijn hierdoor zonder werk. Toen de slager Borremans te Antwerpen dezer dagen ontwaakte, had hij een gevoel alsof hij stikken zou en zag hij een bijl liggen op zijn nachttafeltje. Hij ging naar de kamer, waar zijn vrouw met zyn 5-jarig dochtertje sliep. De eerste werd met een gil wakker op haar tafeltje lag een slagersmes. Het dochtertje was eerst niet wakker te krijgen. Later moesten zij alle drie braken en het bleek, dat het geheele gezin was gechloroformeerd door inbrekers, die op hun gemak de woning hadden geplunderd en met een 5000 fr. zich uit de voeten hadden gemaakt. Bijl en mes waren natuurlek klaar gelegd voor het geval, dat de chloroform onvol doende mocht zijn. -- Maandag meldde zich zekere C. bij een com missaris van politie te Par ij s aan, verklarende dat, daar zjjne vrouw hem wilde verlaten, hij genoeg had van het leven. Tegelijkertijd haalde hij een mes uit, doorstak zich en viel reutelend en in zijn bloed badende ter aarde. Zjjne woning was niet ver en in allerijl haalde men de vrouw, die zich weeklagend op hem wierp, bezwerende hem nimmer te zullen verlaten. Onmiddellijk richtte C. zich op, haalde een zakdoek uit, veegde zooveel mogelijk het bloed af en bood zjjne verraste wederhelft den arm. „Komaan, dan maar weêr naar huis!" zeide hfj.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2