N°. 503. Zondag 31 Juli. A0. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschynt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden -Voor den Bcrna 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertenticn vóór lOnurop den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5. regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. TEXEL, 80 Juli 1892. Wij herinneren onze lezers dat Dinsdag a. s. de verkiezing zal plaats hebben van een lid voor de Prov. Staten van Noord-Holland, voor het district Helder. Voor onze gemeente zal daartoe dien dag gelegenheid bestaan ten Raadhuize alhier, van des morgens 9 tot des namiddags 5 uur. De Vrijzinnige kiesvereeniging te Burg op Texel, stelde in hare vergadering, Donderdag avond gehouden, tot candidaat voor het lidmaatschap der Prov. Staten, den heer C. D. Zurmuhlen, te Helder. De liberale kiesvereeniging „Burgerplicht" te Helder, beveelt mede deze candidaat aan. De vrijzinnige kiesvereeniging „Vooruitgang" te Helder, handhaaft de candidatuur van den heer C. A. Beukenkamp, burgemeester aldaar. Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging I „Nederland en Oranje" te Helder, wordt als candidaat aanbevolen de Heer A. Slot, burge meester te Broek op Langedijk. De R. C. Centrale Kiesvereeniging „de Een dracht" stelde de heer Mr. M. Büchner als candidaat. De heer E. J. Brinkhuis, te 't Zandt (Gron.), door den Raad onzer gemeente in zijne vergadering van 8 Juli benoemd tot Secretaris van Texel, heeft tengevolge de aanneming zijner benoeming als burgemeester van Vlagt wedde, zich genoodzaakt gezien voor i de benoeming tot secretaris alhier, te bedanken. Na goed volbracht eind-examen aan de afd. B. der Rijks-Landbouwschool te Wageningen is het diploma van Landbouwkundige (art. 57 wet M. O.), uitgereikt, onder meer anderen, aan onzen plaatsgenoot de Heer C. J. Keijser. De uitslag der Woensdag 20 dezer gehouden I aanbesteding voor de straatverlichting der 1 verschillende dorpen, waarvan wij alsnog verzuimden melding te maken, was als volgt: per lantaarn. Den Burg, D. Kok f 7.75 Oudeschild, Jn. Jz. Zegel 6.40 Aan cle Haven, M. Vlas Cz. 11.— Den HoornJ. Kiljan 6.50 Cocksdorp, A. Sauerborn 7.50 De Waal, F. Bakker 9.00 De Koog, H. Luitse 5.98 Oosterend, L. Vonk 5.95 Niettegenstaande de hooioogst op Texel nog niet is afgeloopen, zoo lezen wij in een elders verschijnen blaadje, worden toch reeds, scheepsladingen naar elders uitgevoerd. De prijs is van f 18 tot f 20 per 500 K.G. Over het geheel valt de opbrengst der hooi landen niet tegen, terwijl de kwaliteit zeer geroemd wordt. Er is elders veel vraag naar hooi. Of de uitvoer van dien omvang zal worden als 't vorig jaar, staat te betwijfelen. Oudeschild 29 Juli. De kiesvereeniging LNieuw Leven" alhier heelt besloten om geen pandidaat te stellen bij de verkiezing voor het atschap der Prov. Staten, welke Dinsdag gehouden wordt. .ange2ien officieel nog slechts een kandidaat geproclameerd, was de kiesvereeniging oordeel de leden geheel vrij te laten in e keuze. f>e kantonrechter te Amsterdam heeft jfdag uitspraak gedaan in de zaak van irabischen oogarts Goolam Kader en dezen dig verklaard aan de 7 hem telastgelegde tredingen, met veroordeeling tot 7 boeten van f 150, subs. 30 dagen hechtenis voor »Jsit. In een stuk weiland bij de in aanbouw zijnde cadettenschool te Alkmaar zijn bij het graven van de fundamenten twee menschen- geraamten gevonden. Vermoedelijk zijn deze reeds drie eeuwen oud en herkomstig van een klooster, dat in 1420 door Franciskaner mon niken* werd gesticht. Dit klooster werd om streeks 1570 afgebroken, terwijl aeleekebroe- ders overgingen naar de abdij van Egmond. In het voormalig scheikundig laboratorium te Amsterdam is Maandagmorgen de cursus in handenarbeid geopend. Gelijk men weet, is de commissie voor dien cursus, aan welks hootd als voorzitter de. heer Roest staat, daartoe in de gelegenheid gesteld door de rijkssubsidie van f 1000de gemeente Amsterdam toonde hare belangstelling door de. ruime en voor dit doel zeer geschikte lokaliteit af te staan. De cursus begint met 54 cursisten, uit alle oorden des lands daartoe overgekomen, en zijnde zoowel onderwijzeressen en onderwijzers als hoof den van scholen. Er hadden zich niet minder dan 120 personen tot het bijwonen van den cursus tijdens deze vacantie aangemeld, wel een bewijs, dat de oprichting aan eene ernstige behoefte voldoet. Maar de beschikbare middelen lieten niet toe, er thans meer dan 54 te plaatsen, daaronder een 14tal dames-onderwijzeressen. De cursus duurt drie W6ken en wordt gehouden eiken dag van 's morgens half negen met eene rustpoos, tot 's namiddags 5 uur. In den aanvang worden de beginselen van den handenarbeid onderwezen, gelijk die bij het onder richt aan de kinderen in aanmerking komen daarna wordt den cursisten het werk tot eigen oefening geleerd. De opening had met eenige plechtigheid plaats; de aanwezigen werden toegesproken door den heer Roest, welke een gepaste hulde bracht aan den heer J. Stam, er op wijzende, dat deze cursus eene geheel Nederlandsche instelling is met een gansch Nederlandsch karakter en die is ingericht naar de behoeften onzer volksschool. Om zich een denkbeeld te maken van den enormen doorvoer langs onze lijneD, van dragend vee, afkomstig van de Hollandsche markten en bestemd naar Duitschland, kan diepen dat er in de laatst verloopen drie maanden niet minder dan 7000 stuks vervoerd werden. Deze dieren, meestal prachtexemplaren in hun soort, worden te Venloo van uit de Hol landsche waggons in die der L. Rheinsche-Bahn overgeladen. Omtrent de waarschijnlijke behandeling van de kieswet schrijft de Haagsche correspon dent der N. Gron. Gt. „Indien de bedrijfsbelasting en de peraequatie der grondbelasting nog in Augustus bij de Ka mer inkomen en, nu de vermogensbelasting met Mei 1893 in werking komt, vóór dien tijd kunnen worden afgedaan, dan zal het weinig gevaar opleveren dat ook de kieswet reeds is aangeboden. Deze kan dan ook wel worden onderzocht, maar de afdoening daarvan vóór Mei e. k. is toch niet zeer waarschijnlijk. Het ligt meer voor de hand dat dan na de tweede serie der belasting-ontwerpen eenige rust geno men en de kiesrechthervorming weer in een zomerzitting van het volgend jaar ter hand genomen zal worden. De nieuwe kieswet zou dan in 1894 in werking kunnen treden. Uit het Noorden van Friesland schrijft men, dat in de laatste dagen de aardappelziekte op de Friebche klei snel toeneemt. Zelfs zijn sommige akkers aangetast, welke besproeid waren met bouillie bordelaise. Andere bleven echter tot heden gespaard, zoodat men wellicht de ziekte meer moet wijten aan eene verkeerde of onvoldoende toepassing van het middel dan aan het middel zelf. „Daar vele akkers uit vrees voor uitbreiding van de ziekte gerooid worden, zijn de prijzen der aardappelen sterk gedaald. Intusschen is de opbrengst vrij ruim, zoodat de landbouwers nog tamelijk goede zaken maken." Boven op den toren der Hervormde kerk te Wolvega staat tegenwoordig een heester (ijpen) in vollen bloei. De plant is flink van blad en bloem voorzien en ziet er welvarend uit. Waarschijnlijk heeft de wind een zaadkorreltje van de nabijstaande boomen op den toren gevoerd, hetwelk daar ontkiemd is. Sedert jaren ziet men in de vestibule van het nabijstaande gemeentehuis een dergelijke plant, welke eveneens fleurig tegen den muur der secretarie groeit. Onder den titel: „Een troost in het ongeluk," schrijft het Kamerlid de heerHaffmansinhet„Venl. Weekblad"; „Men hoort tegenwoordig bitter klagen over de vermogensbelasting welke in aantocht is en denkelijk 1 Mei 1893 in werking zal treden. Zij, die door deze belasting getroffen worden, vinden zich dood ongelukkig, 't Is compleet als ware het eene ramp vermogen te hebben. Er ontbreekt nog, dat zij onvermogenden, die zoo gelukkig zijn aan de nieuwe belasting te ontsnappen, beneden. „Wij gevoelen medelijden met de arme rijke lui en daarom willen wfl hen een troost aanbieden. „De fiscus valt u hard, mijne heeren, 't is waar. Maar bedenkt dat er velen in den lande zjjn die, ofschoon geen vermogensbelasting betalende, toch oneindig meer te beklagen zijn dan gij. „Een voorbeeld. „Voor ons liggen twee aanslagbiljetten van een bediende in de residentie, die eene vrouw met twee kinderen heeft en jaarlijks f 800 verdient. „De man is in de personeele belasting aangeslagen als volgt: Huurwaarde. f 7.-, Deuren en vensters 9.24, Haardsteden3.60, Mobilair3.50. 20 opcenten voor het rijk 5 de provincie 58 de gemeente f 23.34. f 19.37. Te zamen f 42.71. „Hierbij komt de hoofdelijke omslag ten bedrage van f 14.26. Vermindering voor kinderen a twee ten honderd voor ieder kind f 0.57, blijft f 13.69. Personeele belasting f 42.71, Hoofdelijke omslag - 13 69. f 56.40. „Zietdaar wat betreft de directe belastingen. Hierbij komen de indirecte. Aan verschillende accijnzen stort dit gezin nog jaarlijks p. m. f 35 in de schatkist. Wel is waar zonder het te weten of te voelen, maar dit belet niet dat het gezin zooveel verliest en de schatkist zooveel wint. „Alles te zamen ongeveer f 90. „Negentig gulden van de achthonderd die de man, zoolang hij gezond en sterk is, verdient. „Wie, die vermogensbelasting betalen, klaagt nu nog over den fiscus? „Een paar mille van uw vermogen. „Weest maar blij dat gij er zoo genadig afkomt. Zi), die geen vermogen bezitten en toch zwaar belast zijn, die dus waarlijk reden van klagen hebben, zjj klagen niet, z(j dulden en betalen - als zjj geld hebben. Anders laten z(j zich beboeten." Te Rotterdam had Maandagavond in de Geldersche straat tusschen Plan C. en het Beursstation een eigenaardig oploopje plaats. Onder de vele annonces, welke dagelijks in een Volksblad, dat met aanvulling van plaatselijk nieuws in de plaats is gekomen van het Bestellersblaadje, voorkomen, bevatte een er van een uitnoodiging aan jonge meisjes, om Maandagavond te half 9 uur in genoemde straat aanwezig te zijn, ten einde kennis te maken met een „heer", die de aanstaande kermis genoeglijk wou doorbrengen. Door nieuwsgierigheid gedreven, waren op genoemd uur zoowel heeren als dames in dit straatje aanwezig en er heerschte groote vroolijkheid, daar de meeste heeren met zakdoeken wuifden. De politie kwam ter plaatse en dacht, dat een gekkenhuis was uitgeloopen, zoodat niet minder dan 6 agenten noodig waren om de menigte uiteen te doen gaan. TEXELSCHE COURAÏÏT

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1