Buitenland.. M arktberi ehten. "predikbeurten. Advertentiën W. Kramer en Echtgenoote ADYERTENTIËN. Doopsgezinde Gemeente Het te Helder verschijnende blaadje „Extra Tijding" meldt, dat aan boord van do meeste onzer oorlogschepen, Zondags inspectie tegenwoordig regel is. Volgens'de „Standaard" zal misschien een der anti-revolutionaire Ka merleden den miuister van marine verzoeken, ook deze verstoring der Zondagsrust te ver bieden Kot is zoo goed als zeker, dat de Tweede Kamor, na zich in September a. s. geconsti tueerd te hebben, het ontwerp tot regeling van'het kiesrecht ingediend zal vinden. Naar men verneemt, is de minister van oorlog met zijn Legerontwerp daarom zoo spoedig gereed gekomen, omdat de daarbij voorgestelde regeling der strijdkrachten niet groot van omvang is en zich enkel bepaalt tot hoofdbeginselen, waarvan het voornaamste .de invoering van den persoonlijken dienstplicht is. Bij de politie te Utrecht vervoegden zich Dinsdagmorgen een twaalftal personen, meeren- deels kloeke, krachtige mannen, met het verzoek om naar een Rijks-werkinrichting te worden opgenomen. Voorzeker wel een bewijs, dat het voor velen nog altijd niet mogelijk is eenigen arbeid te bekomen. De overwinning door den heer Ooms bij de roeiwedstrijd op de Theems behaald, bracht vele pennen in beweging; ook de corr. dor Zutf. Ct., te „Groot Mokem" geeft daaromtrent een verheven verslag aan zijn blad. De redactie teekent hierbij echter aan: „Er is een element van humbug in de overschat ting van de beteekenis dezer overwinning, dat we niet best verdragen kunnen. Nu ja, we vinden het aardig, dat Ooms nog een beetje harder roeien kan dan de hierin zoo geoe fende Engelschen. Maar men hale daar nu toch in Godsnaam den naam van admiraal De Ruyter niet telkens bij te pasEngeland zou nahetopvaren van den Theems tot Chatham door de Ruyter en zijn vloot nog niet zoo verbaasd zijn geweest over de Hollanders Ach kom laten de dingen toch niet overdrijven Als onze jongelieden kranige zeilers, roeiers, ruiters, desnoods ook flinke wielrijders zijn en daarbij kloeke kooplui en mannen van zaken, dan verheugen we ons daarin hartelijk, doch dat de Hollanders, de jongens van „Jan de Witt", nu weer de „Pieten" van Europa worden met die „Spielereien", heusch het wil er bij ons nog niet in. Laten die Hollandsche jongens bewijzen, dat ze in Indië, in Zuid-Afrika en in Amerika, net zoo goed neen, beter kunnen kobniseeren dm de Engelschen. Daarin ligt een toekomst voor de Nederlandsche natie, niet in de Henley sculls of in het „world- champion" schap op de „vietz." 1 Naar gemeld wordt, zouden heden (Zater dag) de inspecteurs van het goneeskundig Staatstoezicht in Den Haag bijeenkomen, om met den minister van binnenlandsche zaken maatregelen te beramen, welke genomen moeten worden als de cholera ons land van naderbij mocht bedreigen. -- Uit Hellevoetsluis wordt gemeldt: Niet alledaagsch. Een koopman in manufac turen, hierheen gekomen, om op drie achtereen volgende dagen zijne waren publiek te laten verkoopen, scheen behoefte te hebben, om zijne dankbaarheid te toonen voor de goede zaken, die hij maakte. Of was het eene minder gebrui kelijke manier, om klanten te lokken We weten het niet; maar een feit is het, dat hij den eersten avond na den verkoop op straat aan kinderen veel geld uitdeelde, terwjjl hy den volgenden avond een tafel liet aanrichten voor een groot aantal vrouwen en meisjes, die naar hartelust kon den eten en drinkon (geen spiritualiën natuur lijk). We hebben er even een kijkje genomen en hartelijk gelachen om den zonderlingen, opge- ruimden gastheer en de pret der gasten, wien zoo'n souper best scheen te bevallen. Na afloop werd de verkooping hervat, alsof er niets gebeurd was. Dat ook hooge prijzen voor weilanden nog niet geheel onbekend zijn bleek deze week weder uit verkoopen, welke in de Betuwe plaats hadder. Een blok uiterwaarden, groot 42 H A., in den Prins-Willemspolder onder Echteld, werd ingezet op f 180,000 buiten de onkosten. De gemiddelde pacht dier weilanden over de laatste 10 jaren was f 5197 per jaar. Naar gemeld wordt is bij de Regeering het plan aanhangig tot instelling van eene staatscommissie voor het ontwerp betreffende de droogmaking der Zuiderzee. Zekere P. was in de Noorder-Dwasstraat te Drach'en bezig te visschen mot bleinetten. Daar verschenen plot eling een paar marechaussees uit Olterterp. Gelukkig waren ze aan de andere zijde der vaart. Hebt ge akte en vorgunning, vroegen ze P. „Jawel", antwoordde deze, „alles in orde, hoor." Daar een akte en een bewijs van vergun ning dingen zijn, die P. volkomen nutteloos acht bij het visschen, werd hy niet geloofd. „Kom eens even hier en laat eens zien," riepen de marechaussee's weer. „Dank je wel," hernam P. „geen tijd hoor, als de heeren 't zien willen, moeten ze maar hier komen," Dit lieten de be ambten zich geen tweemaal zeggen, en na zich van eenigo bovenkleederen ontdaan te hebben, begaven ze zich te water en zwommon de breede vaart over, om een bezoek aan P. te brengen. Deze had hier niet op gerekend en maakte zich haastig met zijne netten uit de voeten. De marechaussees lieten het er ook niet bij zitten, klommen op den anderen oever en zetten hem na. Een wilde jacht ontstond en eerst na geruimen tijd werd P. gegrepen. Kom maar even moe naar mijn woning, zei hij, daar heb ik de „papieren." Ook hieraan werd voldaan ën dit wandelingetje zich getroost. Te huis ge- 1 omen, wist P. geen uitvlucht meer te bedenken en bekende„Ik heb geen akte en geen vergun ning/^ De cholineer heerscht in Frankrijk vrij ernstig sedert eenige dagen in het krankzinnigengesticht van Bonneval. Er kwamen 40 gevallen voor; het aantal overledenen bedraagt 20. Dokter Brouardel heeft verklaard dat men hier te doen heeft met de cholera nostras, en dat de kiemen er van aangebracht zijn door een pak linnen, hetwelk uit Parijs naar Chartres werd gezonden. Een Dorado voor hen, die klagen over hooge belastingen, is het stadje Haltern in Westfalen. Daar ontving den 28n der vorige maand ieder burger, hoofd van een gezin, 40 Mark uit de stads kas. Daarenboven krijgt ieder burger jaarlijks een kar hout ten geschenke en mag hij op.de stadsweide twee koeien doen weiden. De buitengewoon gunstige toestand der gemeen tekas spruit voort uit de opbrengst der vele bos- schen, welke stadseigendom zijn. Vroeger waren er vele zulke welwarende stedekens. De gezondheidscommissie te Parijs erkent dat het Seine-water de grootste oorzaak is van de cholerine, welke op het oogenblik in de vlakte van St.-Denis heerscht. Het gemeentebestuur heeft de fonteinen, welke dit water leveren, doen sluiten en bij elke fontein vaten doen plaatsen, welke gevuld zijn met het water van artesische bronnen. Een gegoed Duitscher, die in Amerika woont en voor kort een bezoek bracht aan zijn oude vaderland, schrijftOp zekeren dag was ik tegen woordig bij een revue van een corps cavalerie te Berlijn. Daar waren duizenden mannen en duizenden paarden paradeerende voor den jongen Keizer. Den volgenden dag: deed ik een uitstapje op het platteland. Daar, niet ver van de hoofd stad zag ik iets, dat ik mjjn leven lang niet vergeet. Ik zag nl. hoe een vrouw een ploeg bestuurde, die door den grond werd getrokken door twee vrouwen en een hond. Hier dan hebt ge twee tooneelen: op het eene paarden en mannen, die een leven van nietsdoen leiden; op het andere vrouwen en honden, die doen wat mannen en paarden behooren te doen. Te Londen zal 1 Aug. verschijnen een boek over de taal der apen, door den Amerikaan Gar- nier geschreven. Hij vertoeft thans te Londen en zal weldra naar het binnenland van Afrika vertrekken, om de gorilla's in hun woonsteden op te zoeken en zoo mogelijk hun gesprekken onder elkaar te phonographeeren. Aangeboden diensten zijn zelden aangenaam. Een timmerman in 't Duitsche plaatsje Nieder- schönweide bevond zich op weg naar huis en droeg zijn gereedschap op den schouder. Plotseling ziet hfj op een paar schreden van zich een man aan een boom hangen, na kort beraad grijpt hjj zijn bijl en hakt den tak door, waaraan de vreemdeling hing. De laatste valt op den grond, zijn redder ontdoet hem van den strop en de levensmoede komt langzamerhand weer tot bezinning. Nauw kon hij weer goed ademhalen, of onder scheldwoorden valt hij op zijn redder aan, omdat deze hem in een leven had behouden, dat hij moede was. De timmerman werd nu ook woedend, er ontstond een vechtpartij, en na menigen flinken vuistslag van den levensredder koos de levensmoede het hazepad. De timmer man bleef hem nr staren, peinzende over de ondank baarheid des menschen. Hij wordt uit zijn gepeins opgeschrikt door de stem van den boschwachter die een streng gezicht zet, den afgehouwen tak beschouwd met allen ernst, die in hem is en den timmerman om opheldering vraagt. Deze ver telt 't gebeurde, wordt echter niet geloofd en mede gevoerd als een op heeterdaad betrapte strooper 1 De timmerman moet de gelofte hebben afge legd, dat hij in 't vervolg alle zelfmoordenaars zal laten hangen. Bij Billin, in Bohemen, werden onlangs vijf mijnwerkers door eene aardstorting bedolven. Om hen gedurende de opgraving in het leven te houden, werd hun lucht toegevoerd door gaten, die men daartoe boorde. Twee der mijnwerkers werden dan ook na verloop van SO uren gevonden zij waren echter zeer uitgeput. De drie anderen zag men evenwel niet en wanhoopte er reeds aan, hen op te sporen, toen ze eindelijk na 17 dagen terechtkwamen. Ofschoon ze geen van allen voed sel, noch drank hadden gebruikt gedurende dien tijd, behalve de olie uit hunne lampen, waren ze toch nog in leven. Ze verkeerden echter in een staat van uiterste zwakheid. St-hagen, 28Juli. Aangevoerd: 10 paarden f65 a 175; 21 Stieren f 50 a f 240, 71 Gelde- koeien f 80 a f 240 20 Kalf koeien f 160 a 245Vaarzen f a Graskalv. f a f 12 Nuchtere Kalveren f 6 a 16,50 80 Schapen f 15 af 23,— Bokk. en Geit - a -- gld.17 Varkens f 12 a f 16 J Biggen f 6, a f 9,50Kippen 25 a 80 ct. Eenden 50 a 60 ct Boter per KG. f 1,05, a 1,15 Kaas per kilogram 20 a 30 ct.KipeiereD per 100 300 a 325 ct.Eendeieren per 100 f 3,20a 330 ct. 180 Lammeren f 2,50 a 7.— Os Leiden, 29 Juli. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 130 a f 258 24 Stieren f 60 a f 218 Veulens stuks a f 92 kalfkoeien f 106 a f 256 Melkkoeien f 106 a f 256; 46 Varekoeien f87 a 19268 Vette koeien f 130 a f 25842 Vette kalveren f 33 a f 68, 15 Magere kal veren f 6, a f 14 8 GrasKaiveren f 20 a f 47 910 Vette Schapen f 15 a f 24, 362 Magere Schapen f9, a f 20 Paarden f af 408 Magere Lammeren f8, af 12. Vette jarige 126 Magere Varkens f 17 a f 35 Vette Varkens a. 220 Biggen f 7 a f 14. Londen, 28 Juli. Ter veemarkt zijn aangevoerd 200 Runderen, 7000 Schapen en lammeren, 160 kalveren, 15 Varkens. Men noteert: Runderen 0,45 k 0.717, Schapen en lammeren 0,56a 0,85 kalreren f 0,45 a 0,71 varkens f 0,40 a 0,62'. OPGAVE VAN BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, verzonden in de le helft der maand Juli Van het hulpkantoor de Cocksdorp. A. A. Govers, Amsterdam. Naar Amerika. A. van Vliet, Torthow? Zondag 31 Juli 1892. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm half tien Ds. van Schaick.. Koog. Voorm. 11 uur Ds. de Mazure. (Avondmaal). Ben Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. van Schaick. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. Leffef. Be Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Nièssink. (Afscheidstoespraak). DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Gulik. van Grouw. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE waal inrekening gebracht. Ondertrouwd JAN RAB Jbz. en FROUWTJE KEIJ SER. Texel, 27 Juli 1892. Getrouwd: M. BREMER en M. P. L. REIJSE. Amsterdam 28 Juli 1892. ondergeteekende betuigt haar vriendelijken dank aan de Directie der Onderl. Brandw. Maatschappij ,,'t Algemeen Belang", voor de degelijke en flinke afdoening der schade welke haar is toegebracht door den op 5 dezer te hare huize gewoed hebbenden brand. Texel, Spang, den 25 Juli 1892. NEELTJE DEKKER. Bij ons vertrek naar Chicago, roepen w(j aan familie, vrienden en bekenden, waar wy persooniyk geen afscheid hebben kunnen nemen, een haitelyk vaarwel en tot weerziens toe. B. VAN DER KLOOT-Dros. C. P. DROS. Texel, 29 Juli 1892. roepen bij hun vertrek naar America aan familie, vrienden en bekenden, een hartelijk vaarwel toe. 30 Juli 1892. a/b Spaarndam. BURG, WAAL en POSTEREND. ZONDAG 31 JULI, voormiddags 10 ure, de Godsdienstoefening worden gehouden r d e d Burg. Als voorganger zal optreden Ds. VAN GULI pred. by de Doopsgezinde Gemeente te Grou

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2