N". 504. Donderdag 4 Augustus. A0. 1892. Nieuws- en Advertentieblad, OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland, I>it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs pes- 3 maanden Voor den Bdeq SO Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging dor porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der nltgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Pariestraat, Burg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Texel maakt bekend, dat door hem heden is afgekondigd en aan den Heer Rijksontvanger ter invordering is uitgereikt het jaarlijksch kohier van het patentrecht over het dienstjaar 1892/93. Texel, 1 Augustus 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen V r ij dag den 5 Aug. 1892, des voormiddags te ÏO1/, ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 2 Augustus 1892. De burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat by hem is ont vangen, de navolgende circulaire. Overwegende dat Vrijwillige Oefeningen in den Wapenhandel alleszins nuttig zyn, niet alleen omdat jongelieden die voorden militiedienstkunnen worden aangewezen, zich daarbij voor de vervulling van dezen dienst en voor de- opleiding tot eenen graad bij het militiekader kunnen voorbereiden, maar ook omdat zij, in het algemeen, strekken tot verhooging van de volksweerbaarheid, zoo heeft de Minister van Oorlog goedgevonden eenige voorloopige maatregelen te nemen om aan die oefeningen, geleidelijk verdere uitbreiding te geven, o. a. door de gelegenheid tot deelneming aan zoodanige oefeningen zooveel het mogelijk zal blijken, open te stellen in gemeenten, waar geen garnizoen ligt en waar, voor de oefeningen der schutterijen, geen instructeurs van het Leger beschikbaar worden gesteld. Omtrent de oefeningen in den wapenhandel in de bedoelde gemeenten gelden de volgende bepalingen lo. aan jongelingen van 17 jaren tot aan den militieplichtigen leeftijd, die zich daartoe by den burgemeester der gemeente waar zij met der woon gevestigd zijn, zoo spoedig mogelijk maar uiterlijk voor 1 September a. s. aanmelden, zal gelegenheid worden gegeven kosteloos onderwijs te ontvangen in den wapenhandel Infanterietenminste wanneer daartegen geene zeer overwegende bezwaren bestaan, Ingeval dit noodig mocht worden geacht, kan van jongelieden, die zich tot deelneming hebben aange meld of die reeds tot de oefeningen zijn toegelaten, overlegging worden gevorderd van een extract uit het geboorteregister of van eenig ander stuk, waaruit voldoende van hunnen leeftijd blijkt en van een certi ficaat van goed gedrag. Voor dezen practischen cursus zullen vanwege het Rfik de noodige wapens en munitiën worden verstrekt. 2o. Aan jongelieden, die dezen practischen cursus bijwonen zal zoo mogelijk ook gelegenheid worden gegeven, om kosteloos deel te nemen aan een tlieore- tisclien cursus, strekkende tot voorbereiding voor den graad van milicien-korporaal bij de Infanterie. Voor het bijwonen van den hiervoren bedoelden theoretischen cursus wordt in het algemeen noodig geacht, nat de jongelieden zich minstens de volgende kundigheden hebben eigen gemaakt: a. bet schrijven van eene goed leesbare hand; b. de kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal; c. het rekenen, tot en met de gewone en tien- deelige breuken; d. de kennis van het Nederlandsche stelsel van maten en gewichten e. eenige kekendheid met de vaderlandsche geschiedenis f. voldoende kennis van de aardrijkskunde van Nederland. Jongelieden van wie in verband met het door hen genoten onderwijs kan worden aangenomen, dat zij bedoelde kundigheden niet in voldoende mate bezitten, zullen niet tot den theoretischen cursus mogen worden toegelaten. Zij, die gedurende den loop van het cursusjaar, door gemis aan die kundigheden, de blijken geven van het te geven onderricht niet naar behooren te kunnen volgen, zullen van genoemden cursus worden verwijderd. Laatstbedoelde maatregel zal eveneens moeten worden toegepast op hen, die hetzij den theoretischen, hetzfi den practischen cursus niet geregeld volgen. 3o. Tegen het einde van de hiervoren bedoelde cursussen, tusschen 15 en 20 Februari zal aan ieder die aan deze cursussen met voldoenden ijver heeft deelgenomen en reeds voor de Militie heeft geloot, een getuigschrift worden uitgereikt. 4o. Jongelieden in het bezit van het hiervoren vermelde getuigschrift voor den practischen en theo retischen cursus, zullen, nadat zij militiedienst verricht hebben en met den graad van milicien-korpo raal met onbepaald verlof zijn gezonden, in staat worden gesteld, gedurende dat verlof, ook in het 2e en 3e jaar van hunnen militie-diensttijd, een practischen en theoretischen cursus tot voorbereiding van den graad van Milicien-Sergeant by te wonen, ten minste indien in de gemeente hunner inwoning daartoe gelegenheid kan worden gevonden. Ook Milicien-Korporaals, aan wie bedoeld getuig schrift niet werd uitgereikt, zullen tot deelneming aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel (infanterie) kunnen worden toegelaten, indien zy daartoe de vereischte ontwikkeling en dennoodigen aanleg bezitten. 5o. Practische en theoretische cursussen als boven bedoeld kunnen worden gehouden in die gemeenten waar een genoegzaam aantal jongelieden zich voor de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel aanmelden en waar door de zorg, of mot medewerking van het gemeentebestunr over bruikbare localiteit en terrein kan wordon beschikt. 6o. De uitvoering van al hetgeen betrekking heeft op de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel wordt door my geregeld terwijl tevens het toezicht op die oefeningen door my zal worden gehouden of door hem die my vervangt. Amsterdam, 1 Augustus 1891. De generaal majoor bevelhebber, H. W. VAN MARLE. Texel, 2 Augustus 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 3 Aug. 1892. Was de aanvoer van vee op de markt van Maandag al iets grooter dan de voorgaande marktdagen, de handel was er evenwel nog niet beter op, evenzoo d6 prijzen. Aangevoerd werden 86 schapen, 61 lammeren 7 koeien, 2 nucht. kalv. en 1 Geit. Voor magere of oude schapen werd van f 7.50 tot f 11 betaald, voor vette schapen was de prijs f 14 k 15voor lammeren werd besteed van f 4.50 tot f 8,00de marktprijs voor koeien was van f 130 tot f 175. Maandag a.s. wordt bij de gewone markt, tevens Veulenmarkt gehouden. De verjaardag van H. M. de Koningin- Regentes, werd gisteren hier herdacht, door het uitsteken van enkele vlaggendat was 't al. De stugheid van onzen tijd in vele zaken schijnt tot zelfs in het verkiezingswerk te zijn doorgedrongen. Bij de verkiezing toch van een lid voor de Prov. Staten welke gisteren werd gehouden, waren van de 576 kiesge rechtigden welke onze gemeente telt, slechts 73 opgekomen om aan de verkiezing deel te nemen. Bij de eerste stemming voor de Staten, in dit jaar, kwamen 173 kiezers op bij de daarop gevolgde herstemming slechts 103, en bij de thaDS gehouden nieuwe vrije stemming kwamen, zoo als wij boven melden, slechts 73 kiezers op. Zoo voortgaande belooft bij eene mogelijke herstemming het getal kiezers al zeer gering te zijn. Behalve de kiesrechtregeling heeft de Regeering ook een voorstel betreffende den leerplicht voorbereid, waarvan de indiening eveneens in het volgend zittingjaar kan worden tegemoet gezien. De 325 veehandelaars uit de noordelijke provinciën, die den minister van buitenlandsche zaken verzochten zijnen invloed aan te wenden ten einde te bewerken, dat de invoer van levende schapen op de markt van Londen zou worden toegestaan, hebben weinig succes op hunne poging gehad. Van den minister toch ontvingen zij ten antwoord, dat er volgens de inlichtingen van onzen gezant in Engeland, „voor het oogenblik geen sprake van kan zijn, dat eene dergelijke aanvrage in ernstige over weging zou worden genomen. Zoodra echter de gelegenheid slechts eenigermate gunstig kan worden geacht, zou de gezant deze zaak met ernst ter harte nemen." Als zijn persoonlijk gevoelen gaf de minister nog te kennen, dat er geen de minste kans bestaat, dat het verbod van invoer zal worden opgeheven, zoolang nog mond- en klauwzeer in Nederland heerschen. De rechtbank te Leeuwarden heeft P. K. B., oud 46 jaren, koemelker, geboren te Tjerk- werd en wonende te Rauwerd, schuldig ver klaard aan opzettelijke beleediging der Koningin aangedaan en veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf, omdat hij den 15de Juni 11. in de derde klasse wachtkamer van het spoorweg station aldaar, uit ontevredenheid dat er zooveel geld besteed werd voor de ontvangst der Koninginnen, gezegd heeft„het was beter, als de Koningin kwam, dat zij doodvielde Koningin is een landopvreter, ze moesten haar doodschieten." Toen Donderdag de miliciens der infanterie te Roermond, lichting 1891, die 15 maanden als eerste oefening moesten dienen, zich gereed maakten om hun wapens en equipementstukken in te leveren, ten einde den volgenden dag met groot verlof naar hunne haardsteden terug te keeren, kwam onverwacht een telegram van den minister van Oorlog, meldende, dat alle miliciens voorloopig onder de wapenen moesten blijven. Men brengt dit bevel van den minister in verband met de zich onder het rundvee uitbreidende ziekten, waarvan wel het gevolg zal zijn, dat militair toezicht en bezetting op vele plaatsen zullen noodig blijken. (H.) COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1