N®. 506. Donderdag 11 Augustus. A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschynt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubq 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag; der uitgave. Prijs der Adverrtenlièn Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Glroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTEËN worden aangenomen bg de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel, KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bp hem is ont vangen, de navolgende circulaire. Overwegende dat Vrijwillige Oefeningen in den Wapenhandel alleszins nuttig zpn, niet alleen omdat jongelieden die voor den militiedienst kunnen worden aangewezen, zich daarbij voor de vervulling van dezen dienst en voor de opleiding tot eenen graad bp het militiekader kunnen voorbereiden, maar ook omdat zp, in het algemeen, strekken tot verhooging van de volksweerbaarheid, zoo heeft de Minister van Oorlog goedgevonden eenige voorloopige maatregelen te nemen om aan die oefeningen, geleidelijk verdere uitbreiding te geven, o. a. door de gelegenheid tot deelneming aan zoodanige oefeningen zooveel het mogelijk zal blijken, open te stellen in gemeenten, waar geen garnizoen ligt en waar, voor de oefeningen der schutterijen, geen instructeurs van het Leger beschikbaar worden gesteld. Omtrent de oefeningen in don wapenhandel in de bedoelde gemeenten gelden de volgende bepalingen lo. aan jongelingen van 17 jaren tot aan den militieplichtigen leeftpd, die zich daartoe by den burgemeester der gemeente waar zp met der woon gevestigd zjjn, zoo spoedig mogelijk maar uiterlijk voor 1 September a. s. aanmelden, zal gelegenheid worden gegeven kosteloos ojiderwps te ontvangen in den wapenhandel Infanterietenminste wanneer daartegen geene zeer overwegende bezwaren bestaan, Ingeval dit noodig mocht worden geacht, kan van jongelieden, die zich tot deelneming hebben aange meld of die reeds tot de oefeningen zpn toegelaten, overlegging worden gevorderd van een extract uit het geboorteregister of van eenig ander stuk, waaruit voldoende van hunnen leeftijd blijkt en van een certi ficaat van goed gedrag. Voor dezen practischen cursus zullen vanwege het Rijk de noodige wapens en munitiën worden verstrekt. 2o. Aan jongelieden, die dezen practischen cursus bijwonen zal zoo mogelijk ook gelegenheid worden gegeven, om kosteloos deel te nemen aan een theore tischen cursus, strekkende tot voorbereiding voor den graad van milicien-korporaal bij de Infanterie. Voor het bijwonen van den hiervoren bedoelden theoretischen cursus wordt in het algemeen noodig geacht, nat de jongelieden zich minstens de volgende kundigheden hebben eigen gemaakt: a. het schrijven van eene goed leesbare hand; b. de kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal; c. het rekenen, tot en met de gewone en tien- deelige breuken; rit. de kennis van het Nederlandsche stelsel van maten en gewichten; e. eenige kekendheid met de vaderlandsche geschiedenis f. voldoende kennis van de aardrijkskunde van Nederland. Jongelieden van wie in verband met het door hen genoten onderwijs kan worden aangenomen, dat zij bedoelde kundigheden niet in voldoende mate bezitten, zullen niet tot den theoretischen cursus mogen worden toegelaten. Zij, die gedurende den loop van het cursusjaar, door gemis aan die kundigheden, de blijken geven van het te geven onderricht niet naar behooren te kunnen volgen, zullen van genoemden cursus worden verwijderd. Laatstbedoelde maatregel zal eveneens moeten worden toegepast op hen, die hetzij den theoretischen, hetzij den practischen cursus niet geregeld volgen. 3o. Tegen het einde van de hiervoren bedoelde cursussen, tusschen 15 en 20 Februari zal aan ieder die aan deze cursussen met voldoenden ijver heeft deelgenomen en reeds voor de Militie heeft geloot, een getuigschrift worden uitgereikt. 4o. Jongelieden in het bezit van het hiervoren vermelde getuigschrift voor den practischen en theo retischen cursus, zullen, nadat zij militiedienst verricht hebben en met den graad van milicien-korpo raal met onbepaald verlof zijn gezonden, in staat worden gesteld, gedurende dat verlof, ook in het 2e en 3e jaar van hunnen militie-diensttijd, een practischen en theoretischen cursus tot voorbereiding van den graad van Milicien-Sergeant bij te wonen, ten minste indien in de gemeente hunner inwoning daartoe gelegenheid kan worden gevonden. Ook Milicien-Korporaals, aan wie bedoeld getuig schrift niet werd uitgereikt, zullen tot deelneming aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel (infanterie) kunnen worden toegelaten, indien zij daartoe de vereischte ontwikkeling en den noodigen aanleg bezitten. 6o. Practische en theoretische cursussen als boven bedoeld kunnen wordon gehouden in die gemeenten waar een genoegzaam aantal jongelieden zich voor de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel aanmelden en waar door de zorg, of met medewerking van het gemoentebestunr over bruikbare localiteit en terrein kan wordon beschikt. 6o. De uitvoering van al hetgeen betrekking heeft op de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel wordt door mp geregeld terwijl tevens het toezicht op die oefeningen door mp zal worden gehouden of door hem die mij vervangt. Amsterdam, 1 Augustus 1891. De generaal majoor bevelhebber, H. W. VAN MARLE. Texel, 2 Augustus 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL maakt bek®hd dat bij hem ia ontvangen de navolgende kennisgeving JACHT. De Commissaris der Koningin in Noord Holland, Gezien bet besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland dd. 27 Juli 1892 no. 5; Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87j; Brengt ter kennis van belanghebbenden: _lo. dat in Noordholland de jacht op klein wild, met uitzondering van die op fazanten, zal worden geopend op Zaterdag 3 September 1892 met zonsopgang; 2o. dat de jacht op fazanten, zal worden geopend op Zaterdag 1 October 1892 mede met zonsopgang 3o. dat de korte jacht dagelijks met uitzonde ring van den Zondag en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uitgeoefend. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord holland worden aangeplakt. Haarlem, 30 Juli 1892. De waarn. Commissaris der Koningin, P. B. J. FERF. Texel, 9 Augustus 1892. De Burgemeester voornoemd, SRRICK VAN LINSCHOTEN. AFHALEN VAN PATENTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL maken bekend, dat de PATEN TEN ter Gemeente Secretarie verkrijgbaar zijn van Donderdag den 11 Augustus tot en met Vrijdag den 19en d. a. v. van des voormiddags 11 tot des namiddags 1 uur. De niet-afgehaalde patenten worden bezorgd door den Deurwaarder, die voor de uitreiking van elk patent tien cents zal mogen vorderen. Texel, den 10 Augustus 1892. De Wethouder, De Burgemeester, Coninck Westenberg. Striok van Linsohoten. TEXEL, 10 Aug. 1892. Een paar teekeningen, beide voorstellende gezichten op ons dorp, trokken Zondag tal van toeschouwers voor een der winkelramen van den boekhandelaar W. C. Reij alhier. Naar men ons mededeelden waren beiden ver vaardigd door een onzer mede-ingezetenen F. v. H. welke reeds meermalen toonde groote aanleg voor teekenen te bezitten. De Maandag jl. gehouden markt mocht zich verheugen in eenige meerdere aanvoer van vee, dan de voorafgaande. De omstan digheid, dat dien dag tevens voor veulenmarkt bestemd was, terwijl tevens bij velen de hooi bouw geheel of tenminste grootendeels is afgeloopen, was zeker wel de oorzaak van dien grooteren aanvoer. De handel in veulens was stug, zoodat er slechts weinigen en tegen lage prijzen werden van de hand gedaan. Aangevoerd werden 18 koeien, 324 schapen, 162 lammeren, 35 paarden, 20 veulens, 3 nucht. kalveren en 6 biggen. De prijzen waren voor koeien f 120 a f 180, schapen f 9 a f 10, lammeren f 6 a 7.50, paarden f 50 èt f 200, veulens f 50 a f 95, en nucht. kalveren f 4 ft f 7. Oudèschild, 9 Aug. Onze kerktoren prijkt weer met een haan. Sinds den storm, die op den brand van verleden jaar volgde, had het beeld der waakzaamheid zijne verheven positie verlaten. Hij was vleugellam en met gedeukte ledematen van den grond geraapt en stilzwij gend nonactief verklaard. Nu prijkt hij weer recht van lijf en leden en blinkend, zooals een welopgevoede torenhaan past en draait met alle winden. Dit laatste had hij sedert vele jaren zeker wat al te gewoon gevonden en niet meer in praktijk gebracht. Moge het beeld der waakzaamheid voortaan van zijn verheven standplaats neerschouwen op een dorpje, waar orde, rust, vrede en een dracht heerschen! Den Hoorn, 9 Aug. Zondagavond werd alhier eene vergadering gehouden met het doel zoo mogelijk de aanstaande verjaardag onzer geëerbiedigde Koningin niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Nadat door den heer Schaap als inleiding een toespraak was gehouden over ons vorstenhuis in het algemeen, waarmee hij nogal bijval verwierf, begon hij over het eigenlijke doel der bijeenkomst te spreken. De vraag werd thans gesteld, of dit jaar de verjaardag onzer jeugdige koningin alhier nog feestelijk zou worden herdacht, of niet. Met algemeene stemmen werd besloten wel feest te vieren, zoodat men thans overging tot de Depaling, waaruit dan dit feest zou bestaan. Vastgesteld werd hierop, dat men des morgens zou beginnen met aan de schoolkinderen in de school een feestje te bezorgen, dat er daarna des namiddags volksvermakelijkheden zouden worden gehouden, terwijl men des avonds tot slot der feestelijkheden eene tooneelvoorstelling zou geven. Nadat door de aanwezigen alsnog TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1