N#. 507. Zondag 14 Augustus. A#. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Bubs SO Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 13 Aug. 1892. Ten einde hen, die Zondag jl. niet daartoe in de gelegenheid waren, alsnog in staat te stellen de beide teekeningen, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, te bezich tigen, heeft de boekhandelaar W. C. Reij zich de moeite getroost beide eens ter leen te vragen aan den eigenaar, welke ze hem wel willend heeft toevertrouwd om ze Zondag en Maandag a. s. weer voor zijne winkelramen ten toon te stellen. Ongetwijfeld zullen ook nu wederom velen gebruik maken van de gelegenheid, om deze waarlijk we) bezienswaardige teekeningen in oogenschouw te nemen. Terwijl men alhier voor goede aardappelen f 2.50 a 3.50 per H.L. besteed en men die prijzen zeker al niet te hoog acht, is men op andere plaatsen zeer goed in staat zijne inkoopen voor heel wat minder te doen. Zoo meldt men ons, dat op de aardappelenmarkt te Zalt- Bommel, welke aldaar dagelijks gehouden worden voor beste aardappelen niet meer besteed wordt dan f 1.50 per H.L. en niet enkele, maar honderden hectoliters worden aldaar voor zoo'n lagen prijs van de hand gedaan. "Volgens mededeeling van den inspecteur van het Loodswezen in het 3de district d.d. 9 Aug. zijn ter aanduiding van de Sector van het fort op de Harssens twee zwarte buik- tonnen gelegd ter reede van Texel en een buikton tegen den Zuidwal, welke tonnen na afloop der schietoefeningen onmiddelijk zullen worden opgenomen. Te Nieuwediep hebben twee marine officieren, met inachtneming van alle vormen, met de sabel geduelleerd. Beide partijen moeten licht gewond zijn. Naar de omstan digheden waaronder het duel plaats had wordt door de politie een streng onderzoek ingesteld. Men meldt uit Haarlem Men zal zich herinneren, dat ongeveer 5 jaar geleden in den Hout een moordaanslag plaats had, door een zekeren Hoogerbeets gepleegd op de dienstbode Rika Weyland en den heer Balebrega. waarvan de aanleiding was, dat deze laatste liefdesbetrekkingen had aangeknoopt met genoemd meisje, waarop ook Hoogerbeets verliefd was. Hoogerbeets werd door de rechtbank tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld, en Balebrega huwde met het meisje, dat hem na een jaar twee kinderen schonk, doch zelve in het kraambed overleed. De vader leefde met die twee kinderen liefderijk tot Donderdagavond, toen hij, waar schijnlijk in eene vlaag van krankzinnigheid, een der kinderen wurgde en dit ook het tweede trachtte te doen, doch hierin werd verhinderd door de overige huisgenooten. De jonge man meldde zich zelf bij de politie aanhij is dadelijk gearresteerd en voorloopig naar het huis van bewaring overgebracht. Noch de politie, noch de justitie weet iets uit hem te krijgen. Als een bewijs voor den treurigen finan- tiëelen toestand van sommige Limburgsche gemeenten kan dienen, zegt het „L. N.,"dat twee hoofden van scholen, op dorpen in de nabijheid van Roermond, van Nieuwjaar af nog geen traktement hebben ontvangen. In het dorp Kimswerd hebben twee ex- minnaars van de 20-jarige schippersdochter M. de Jong deze zoo getergd en mishandeld, dat zij ongesteld werd en reeds den volgenden dag bezweek. De justitie heeft tegen hen eene vervolging ingesteld; een hunner is, om zijne straf te ontgaan, naar Amerika gevlucht. Te Tilburg is Zondagnacht een moord ge pleegd op den drieentwintigjarigen fabrieksarbei der C. v. H. Het lijk is gevonden op een weiland bij zijne woning in de wijk Oerle. De marëchaus- sées zijn op het bericht terstond ter plaatse ver schenen en hebben den vermoedelijken dader zekeren B. gearresteerd. Nader schrijft men van daar aan de N. R. Ct." De vermoorden v. H. was Zondagavond laat met B. en twee kameraden op weg naar huis en kreeg onderweg woorden met hen. Ten gevolge daarvan ontstond eene vechtparij, welke eindigde met den aftocht van v. H., wiens aangezicht bond en blauw was geslagen. Deze begaf zich in zijne woning, waar hij alleen woont met zijne zuster, omdat zijne moeder ziek is en in het gasthuis verpleegd wordt. Hij werd echter door de anderen, vooral door B., zóódanig gesard, dat hij een broodmes greep en zich naar buiten begaf, waar hij B. achter het tegenover zijne woning gelegen huis achter haalde. Deze bracht hem toen met en of ander voorwerp zulk een hevigen slag op het voorhoofd toe, dat hij bewusteloos neerviel en spoedig den geest gaf. De hersenpan was verbrijzeld. Toen het feit Maandag-morgen bekend werd, ging de politie terstond op onderzoek uit, en het mocht den heer K., ondercommissaris, gelukken B, op den openbaren weg te arresteeren op het oogenblik, dat hjj zich uit de voeten wilde maken. Ook de beide anderen zijn aangehouden, doch weer op vrije voeten gesteld. Het lijk is naar het gasthuis overgebracht en B. bevindt zich nog hier in arrest, in afwachting van de komst der justitie, die mor gen vroeg hier verwacht wordt. De oud-hoogleeraar dr. Matthias de Vries is Dinsdagavond te Leiden overleden. Op 9 November 1820 te Haarlem geboren, ving De Vries, na zijne promotie aan de hooge- school te Leiden, in 1846 zijne loopbaan aan als praeceptor aan het Leidsche gymnasium. Drie jaren later werd hij hoogleeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde te Groningen, en in 1853 te Leiden. D&ar bleef hjj werk zaam tot in het vorige jaar, toen hij zijn emeritaat verkreeg. Groot is de invloed, door hem op de ont wikkeling onzer taal uitgeoefend. Eene lange reeks van werken getuigt van zijne liefde voor de studie en van de belangrijkheid der uit komsten dezer studie. In 1865 verscheen de eerste aflevering van het woordenboek der Nederlandsche taal, dat meer dan eenige andere arbeid zijnen naam als een van Nederlands voortreffelijkste geleerden zal doen voortleven. Te Veendam is een tweede Sequah opgestaan, of beter gezegd, daar zal iemand Sequah naapen. De heer N. L. Duin van Groningen trad onlangs in een hotel op en sprak over het verschil tus- schen de officiëele med. wetenschapen de kwak zalverij. Spr. beweerde, dat h.h. doctoren niet iets mogen afkeuren, als ze het zelf niet weten, nog minder mogen ze iemand, die kwalen geneest zonder diploma te bezitten, voor een kwakzalver uitschelden. De heer D. had Sequah 9 maanden bespied en zou hem nu navolgen, als er maar een docter was, onder wiens toezicht een masseur kon wer ken. Toen geen medicus verscheen, kwam een schoenmaker, Woldring, van Groningen op de tribune, die genezen was van rheumatiek, niet door Sequah. Verder verschenen twee lijders, beiden oorspronkelijk Veendammers, die Maandag genezen voor 't publiek zouden optreden. Muziekuitvoeringen wisselden den avond af. Naar men verneemt, zal binnenkort te Utrecht eene vergadering worden gehouden van tegenstanders der lage invoerrechten, die in ons land worden geheven, waardoor h. i. de industrie van Nederland wordt benadeeld. De leden dier vergadering zullen zijn afgevaardigden van. kamers van koophandel en van vereeni- gingen tot bevordering der nijverheid. Een reeds bejaarde kleermaker te Utrecht, die zoo nu en dan het vleesch nogal eens onder den pekel houdt, bevond zich dezer dagen in een tapperij, toen daar een jonge man binnenkwam en een borrel bestelde. Daar zij op dat oogenblik de eenige bezoekers waren, hadden beiden weldra een gesprek aange knoopt en was de oude heer alras te weten gekomen, dat de jonge man A. was genaamd en het voornemen had om naar Indië te gaan en te trachten daar zijn pensioen te verdienen. Nadat men aldus geruimen tijd gezellig had zitten praten, doch daarbij tevens den kastelein niet had vergeten, vroeg A. opeens aan den kleer maker of deze geen zin zou hebben om de f 10 aanbrenggeld te verdienen, in welk geval zij er dan maar dadelijk op uit moesten gaan. Natuurlijk wilde deze dolgraag de f 10 ver dienen, doch achtte het niettemin raadzaam, dat men eerst bij hem wat zou uitslapen, daarna zich wat verfrisschen en vervolgens naar de kazerne gaan. Thuis gekomen was moeder de vrouw weldra ingelicht, en, verheugd over dit buitenkansje, dat hun te wachten stond, aanstonds bereid naar vermogen mede te werken het plan ten uitvoer te brengen. Naar zij meende, werd in de eerste plaats een flink maal vereischt, hetgeen beiden zich dan ook goed lieten smaken. Nadat het maal genuttigd was, ging men een dutje doen, waartoe aan A. een voorkamertje werd aangewezen; terwijl men daarna naar de kazerne zou gaan, waar A. zich zou engageeren. Zoover kwam het echter niet, want toen de kleer maker en diens vrouw in het kamertje kwamen om A. te wekken, was niet alleen deze, maar ook een nieuwe blauwe jas verdwenen, die bij een pak behoorde, dat de kleermaker 's avonds moest afleveren. Hoewel de politie onmiddellijk met het gebeurde werd in kennis gesteld, is het niet mogen gelukken, den dader op te sporen. Dat het met de controle op onze spoor wegen niet bepaald is, zooals 't behoort, blijkt ook uit het volgende: In de vorige week reisde iemand uit Leiden naar Leeuwarden, via Enkhuizen, zonder dat zijn plaatsbewijs ook maar eene enkele maal werd nagezien op dien ganschen tocht. Noch op de Hollandsche lijn, noch op Staatsspoor of Spoorboot scheen men het dus noodig te achten zich te over tuigen, of de reizigers van deugdelijke biljetten waren voorzien. ML. D." TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1