Buitenland. In Friesland is thans, nu veenarbeid en hooioogst afgoloopenzijn, weder nijpend gebrek. Tal van arbeiders begeven zich naar Duitschland, waar zij werk vinden aan het Slees wijk-Holstein- kanaal. Zij maken daar een daggeld van f 1.50 Men schrijft aan het „D. v. Z.-H.": „In de laatste tijden zijn herhaaldelijk op verschillende postkantoren- en meer bepaald op de groote, valsche postwissels aangeboden, die met zooveel zaakkennis zijn nagemaakt, dat ze van de echte bijna niet zijn te onder scheiden. Er schijnt een komplot te bestaan, dat zijne stempels en verdere benoodigdheden in Duitschland laat vervaardigen, zoo althans luiden de geruchten. „Bekenden met het „vak" moeten het wezen, daar op de groote postkantoren dagelijks honder den postwissels worden aangeboden ter uitbe taling. Het is beslist onmogelijk om de wissels in alle détails na te zien. Nu dit schandelijk bedrijf reeds eenigen tijd voortduurt, is het ten eenenmale onverklaarbaar, dat van hooger hand geene afdoende maatregelen genomen worden om die bedriegerij tegen te gaan. Men schrijft uit Bruinisse, 6 Aug. Terwijl de aanhoudende ontwikkeling van zeesterren de mosselteelt als het ware ten onder dreigde te brengen, tracht de eene visscher al beter gereed schap uit te vinden dan de ander, ten einde die alles verslindende wezens te vangen en te ver nietigen en, hoewel dit doel steeds nader bereikt wordt, het ware was het toch tot dusverre nog niet. Thans echter in den loop dezer week is door een 14 jarige schippersjongen al spelende gevonden, met welke kleine wijziging de gewone mosselkor kan worden ingericht tot het beste gereedschap, dat nog ooit op dat gebied gevonden werd. De reeds daarmede genome proeven geven uitstekende resultaten, zoodat onze vier smederijen werkkrachten te kort hebben om al de bestaande mosselkorren naar het nieuwe model te verandoren. De zeesterren worden thans van de mosssls ge vangen zonder de laatste zelis maar iets te be- nadeelen, en in voldoende hoeveelheden. De jonge Reinier de Waal Jacobz. heeft wer kelijk door zijne uitvinding den mosselhandel een grooten dienst bewezen. Weder is te Yerseke een gezin, uit vijf personen bestaande, uit Argentinië terugge keerd, waar het, vooral na den dood-van den man en vader, heel wat jammer heeft uitge staan. 't Is te begrijpen, dat die lieden niet zonder hulp van anderen konden repatrieeren. Een paar te Yerseke wonende kinderen vooral, die zelf een gezin hebben, hebben daaraan op lofwaardige wijze zorgen en opofferingen ge wijd. Bij vonnis van den kantonrechter te Oosterhout is J. H. W., spoorwegbrugwachter te Raamsdonk, schuldig verklaard aan het niet tijdig sluiten der draaibrug, zoodat de trein vlak bij de brug moest stoppen, en veroordeeld tot f 25 boete, subs. 4 dagen hechtenis. Beklaagde verklaarde ter terechtzitting voor dit feit (waaraan zooveel menschenlevens af hangen) door de directie der Maatschappij te zijn gestraft met eene boete van 50 cent (R. Nbl.) Men schrijft uit het zuiden van Brabant Het smokkelen is, ondanks den zomer, weer in vollen gang en zal voortduren, totdat de accijns verlaging van het zout intreedt. Het is inderdaad aan te nemen, dat de smokkelhandel dan gefnuikt zal zjjn. De ambtenaren der .belastingen zullen aan onze grenzen grootendeels overtollig zijn en dus worden verplaatst; in hun plaats zal men echter gerust maréchaussees mogen aanstellen, want de rust en veiligheid zullen er niet beter op worden. De grensbewoners hebben nu reeds zeer veel last van allerlei dagelijks voorkomende kleine diefstallen van hout, veldvruchten, wasch- goed, in het kort van alles wat maar voor de hand staat of in een onbewaakt oogenblik alleen of opengelaten wordt. Die dieverij, nu reeds niet te beteugelen, zal op grooter schaal en brutaler wijze worden voortgezet als de smokkelarij op houdt; want wat zullen deze menschen, die aan geregelden arbeid niet gewend zijn en deze op de heide trouwens ook moeilijk kunnen vinden, anders doen, dan nemen van hun buurman wat hun zelf ontbreekt Er zijn maar twee middelen om dit toekomstige kwaad te keeren, of het rijk verschaffe dit volkje arbeid, want lui of onwillig zijn zy niet, öf ten behoeve der grensbewoners worde eene uitgebreide politiemacht beschikbaar gesteld, tot bescherming van het eigendom. Op een dorp in Drente heeft de Gemeen teraad aan don gemeente-geneesheer zijn ont slag moeten geven, omdat hij zich overgaf aan het gebruik van opium. Daar hij ongeveer den geheelen dag slapende doorbracht, werd do praktijk geheel door hem verwaarloosd. (E. Ct.) Te Naarden do9t zich sedert eenige dagen een geval van slaapziekte voor bij een zestien jarig jongelingalle pogingen om hem te wek ken blijven vruchteloos; met de grootste moeite gelukt het hem de medicijnen in te geven. De 54-jarige sjouwer P. Du V., wonende te Dordrecht, had Dinsdagavond in zijne woning twist met zijne wederhelft. Het ging daarbij nogal luidruchtig toe, zoodat al spoedig eenige buren en voorbijgangers bleven staan. Uit hun midden schijnt iets geroepen te zijn, dat Du Y. zich aantrok, want eensklaps kwam hij naar buiten, keerde weer in zijne woning terug en snelde opnieuw de straat op, gewapend met een mes, dat hij den eerste den beste, die hem in den wag trad, in het lijf stak. Het was de 20 jarige blikslager A. J. De Swart, wien het mes in de rechterzijde trof, zoo diep, dat zelfs de long werd geraakt. Toen de dolleman, die eerst in zijne woning gevlucht was, kort daarop weer buiten kwam, thans gewapend met een riek, werd hij door de politie ingerekend. De verwonde, die door zijne vrienden naar het politiebureel was gebracht, werd daar door den geneesheer der politie, dr. D. J. Admiral, verbonden en ver volgens per vigelante naar het gasthuis over gebracht. Hoewel zijn toestand zich aanvankelijk vrij ernstig liet aanzien, schijnt die thans geene reden tot bezorgdheid te geven. In den loop van dit jaar zal, naar men aan de „N. R. Ct." mededeelt, te Amsterdam een nieuw ochtendblad verschijnen, waarvoor de hoeren Tindal, Heineken en Yan der Yliet het benoodigde kapitaal zullen verstrekken. Het zal gedrukt worden in de electrische drukkerij van de firma Van der Weijden in de Gravenstraat. Het plan bestaat om later het blad ook als avondblad te doen verschijnen. Tegen een fabrikant te Leiden is proces verbaal opgemaakt wegens verzuimde kennis geving aan den burgemeester van een in zijne fabriek plaats gehad hebbend ongeluk en zulks in verband met artikel 15 der arbeidswet. Herhaald verpotten. Als men van twee gelijke tuinplanten of stekken de eene terstond in een grooten pot plaatst, de andere eerst in een klein potje, dan drie- of viermaal in een grooter, tot men haar eindelijk in een pot brengt, even groot als die, waarin hèt andere exemplaar staat, dan ziet men, dat de herhaaldelijk verpotte plant veel krachtiger gegroeid is dan de ander. Dit is natuurlijk, want die andere heeft hare wortels in hoofdzaak tusschen de aarde en den pot gemaakt, terwijl de eerste dit telkens na het verpotten begonnen heeft, en dus nu overal door de aarde van den pot heen jonge wortelvezels heeft. Daarom moet her haald verpotten, telkens in een weinig grootere potten, vooral bij planten van veel waarde, niet verzuimd worden. (N. Tuirib.-Bl.) Een der lezers van 't „N. v. d. D." herin nert zich, in verband met de gruwelen, welke te Astrakan bij het heerschen van de cholera door het domme opgehitste volk worden gepleegd, wat er in zijn geboorteplaats, Utrecht, gebeurde, toen de cholera er in 1825 voor het eerst uitbrak en zoo schrikkelijk veel offers eischte. De ziekten openbaarde zich vooral in de buur ten, waar de minvermogenden in nauwe steegjes en in kleine krotten op en in elkander woonden. Het stadsbestuur kwam toen, met overleg van de geneeskundigen, tot het doelmatige besluit, de zieken, zoodra zij werden aangetast, terstond af te zonderen en ter verpleging te doen overbrengen naar een groot en ruim heerenhuis op het zooge naamde Pxeekers- (Predikh6eren-)kerkhof, dat in derhaast tot hospitaal was ingericht. Dit verwekte echter een storm bij het onnaden kende volk, niet het minst bij de familiebetrek kingen der zieken. Enkele opruiers, waaraan het, helaas nooit heeft ontbroken en die, zooals later is gebleken, misdadige plannen in hun schild voerden, hadden het lichtgeloovige volk wijs ge maakt, dat de zieken in dat huis zouden worden mishandeld, dat zij er gebrek lyden en spoedig sterven zouden, waarna hunne ljjken des nachts naar de „Snjj kamer" op het St. Janskerkhof zouden worden gebracht ten dienste van de anatomische lessen der medischo studenten en de kweekolingen van het Rijks Militaire Hospitaal. In toomelooze woede wilde men het bedoelde gebouw overrompelen, om er de zieken uit te halen. Dit ging echter niet zoo gemakkelijk: het gebouw was van de straat gescheiden door een groot en zwaar ijzeren hek; maar toch moesten politie-agenten en een detachement infanterie dag en nacht krachtig optreden, om het volk te be teugelen. Wie weet of zich anders in het stille en deftige Utrecht geen gruwelen hadden vertoond, die weinig met die te Astrakan zouden verschillen. Als ontdekker van een middel om aan de speelbank te winnen, maakt zich aan de Zutph. Ct. een te Brussel gevestigd Nederlandsch edelman be kend. Yan zijn schrijven vermelden wij slechts dat hij zich ingenieur noemt en dus bekend met de wiskunde enz. is en ten bewijze daarvan haalt hij een drietal stellingen aan, waarvan de eerste luidt dat de straal altijd de helft is van de middellijn de tweede, dat de middellijn altijd tweemaal zoo lang is als de straal: ten derde dat de omtrek juist het zesvoud is van de straal Van hem die zulke dingen schrijft om te bewijzen dat hij wiskundige is, is ook niot veel te verwachten wat zijne berekeningen omtrent het kansspel be treft. Uit St.-Petersburg werd aan de „Indép. Beige" getelegrafeerd: De openbare meening is smartelijk getroffen door een geval van cholera met doodelijken afloop, dat hier is voorgekomen. Verscheidene winkels zijn gesloten en vele men schen verlaten de stad. De politie noodigt de inwoners uit bedaard te blijven en verordent voorzorgsmaatregelen. Clichy is de voornaamste verblijfplaats der Parijsche voddenrapers, die er gehuisvest zijn in armzalige krotten, in groepen verdeeld, die met den naam van cité3 bestempeld zijn. Daar dit ware broeinesten zijn van besmetting, te gevaar lijker nu de cholera zich hier en daar vertoont, zoo hebben de huisbazen dier krotten aanzegging bekomen dat zij onteigend worden. De vodden rapers zullen dus elders hunne tenten moeten opslaan. Weder zijn tien kisten dynamiet gestolen, ten nadeele van een aannemer te La-Chapelle- sous-Bun. Te Bremerhaven zijn met het stoomschip Berlin van de Duitsche Lloyd Maatschappij 180 Joodsche gezinnen in beklagenswaardigen toestand uit Argentiniën teruggekomen, waarheen zy ver leden jaar uit Rusland vertrokken. De Russische baron Fiercks, te Kopenhagen woonachtig, bezit een leeuw, die in den dierentuin is uitbesteed. De heer F. gaat dikwijls zjjn leeuw in het hok bezoeken, maar andere menschen toonden daartoe nog nooit eenige begeerte. De kassier van het circus Schumann, de Duitscher Muller, ging echter dezer dagen met den Rus een weddenschap aan, dat hij met hem een kaartje zou leggen in het hok van den leeuw. In de vorige week is de weddenschap uitgevoerd; de heeren speelden in het gezelschap van den leeuw een partijtje en dronken een flesch champagne. De leeuw, die aan de voeten van zfjn meester lag bromde aanhoudend tegen den vreemdeling, die echter geen oogenblik zijne tegenwoordigheid van geest verloor, maar die wel heel dankbaar zal zijn geweest, toen hij met zijn 2000 kronen heelhuids het hok verliet. Op de wereldtentoonstelling te Chicago zal eone springbron, in plaats van water, echten wij n opspuiten. De wijnfontein, welke op kosten van den Senator Stanford is opgericht, zal dagelijks gedurende twee uren werken. Afwisselend zal er Californische witte en dito roode wijn uit vloeien. lederen bezoeker staat het vrij naar hartelust wijn te drinken uit de fontein. Men kan zich voorstellen, hoe deze fontein omringd zal wezen. Te Brussel is brand gesticht door eene regenbui. In een keet op het terrein van het voormalig Edentheater was een lek ontstaan, zoodat het water op een hoop ongebluschte kalk stroomde. In een spoortrein in Italië, tusschen Assisi en Foligno, in de provincie Perugia, is voor een paar dagen de bisschop van Foligno vermoord. Hij reis de met zijn knecht, dien hij plaats had doen nemen in een rijtuig derde klasse, terwijl hij gezeten was in een rijtuig eerste klasse, waar nog iemand geze ten was. Het hoofd des bisschops was verbrijzeld door hamerslagen. Op een tusschenstation naar Foligno had men iemand uit hetzelfde rijtuig zien i

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2