N°. 511. Zondag 28 Augustus. A0. 1892. Advertentieblad. Nieuws- en OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Glroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBoeg op Tbxbl. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burs 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en a"ce;o landen met verhooging der porto's. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daar van, ter kenüisse van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Dinsdag den 30 Aug. 1892, des voormiddags te 11 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 27 Augustus 1892. De burgemeester voornoemd STRICK VAN LINSCHOTEN. GEZONDHEIDS POLITIE. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL herinnert de ingezetenen aan de bepalingen vervat in Hoofdstuk III der Verordening van politie voor deze gemeente, luidende: Art. 28. Het is verboden secreetputten te ledigen, anders dan met inachtneming van de voorschriften, daarbij door Burgemeester en Wethouders te geven. Art. 29. Ieder moet gedogen, dat op privaat- putten, riolen of andere dergolijke verzamelplaat sen van vuil wordt toegepast, wat Burgemeester en Wethouders, ter voorkoming van ontwikkeling van smetstoffen, noodig oordeelen. Voorts wordt de aandacht in het bijzonder gevestigd op Art. 30. Het is verboden, tenzy met vergunning van Burgemeester en Wethouders en met naleving der door hen te stellen voorwaarden: a. varkens te houden binnen de dorpen den Burg-, de Waal, het Oudeschild, den Hoorn en het Oosterend en op minder afstand dan 5 Meter van den openbaren weg b. in de kommen der dorpen of op de openbare wegen vuilnishopen, aschbelteu, mestvaalten of mestvcrzamelingen aan te leggen of te hebben, voor zoover hierin niet is voorzien bij de wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95). Art. 31. Overtreding van eene der bepalingen van dit hoofdstuk wordt gestraft met eene geld boete van ten hoogste tien gulden, voor zoover daarin niet is voorzien by eene wet, een' alge- meenen maatregel van bestuur of eene provinciale veroraeDing. Aan de naleving dezer bepalingen zal stipt de hand worden gehouden. Texel, 23 Augustus 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 27 Aug. 1892. Woensdag 31 dezer zal Neerland's jeugdige Koningin haar 12den jaardag vieren. Verschillend zal die dag in Nederland worden herdacht, 't zij door volksfeesten en dergelijken, 't zij uitsluitend door schoolfeesten. Ook op ons eiland worden op enkele dorpen eenige feestelijkheden voorbereidop de overigen zal men zich wellicht met wat vlaggentooi ver genoegen. Oudeschild 26 Aug. Van een onbekenden gever uit Haarlem, is bij de commissie voor een feest der schoolkinderen een postwissel ontvangen, die natuurlijk dankbaar werd aan vaard. Het plan bestaat om op de verjaardag dei- Koningin aan de schooljeugd eerst 's morgens een feestje te bereiden en daarna 's avonds, bij gunstig weer, een optocht met lampions langs het dorp te houden. De tonnenleggers Gebrs. de Waard, zijn van hier naar de Zuiderzee vertrokken, met een officier der Marine aan boord. Zij zijn belast met het afbakenen van een terrein, waar door de oefeningsdivisie eerst daags groote manoeuvres zullen worden uit gevoerd. Nu bij koninklijk besluit van 8 Juli jl. in beginsel is uitgemaakt, dat van af het jaar 1891 iedere bijzondere lagere school, wil zij voor de rijksbijdrage in aanmerking komen, een eigen hoofd moet hebben, welk hoofd niet tevens mag zijn hoofd eener andere school, heeft de minister van binnenlandsche zaken beslist, dat daaruit tevens volgt, dat art. 23 der meer gemelde wet ook niet toelaat dat het hoofd eener openbare school tevens is hoofd eener bijzondere school, onverschillig of voor deze laatste aanspraak wordt gemaakt op de Rijksbijdrage: De heer C. S. Adama van Scheltema, oud-predikant te Amsterdam, heeft te IJ muiden 280 meter grond gekocht, om daarop een gebouw te plaatsen, hetwelk den naam zal dragen van Zeemansrust. In dit gebouw zal gelegenheid zijn voor loodsen en zeelieden om te logeeren, en alles zal daar verkrijgbnar zijn, behalve sterke drank. Voor dit doel zijn f 25000 noodig. De heer S. ontving reeds f 1000 in kleinere gaven, terwijl de heer X. hem eene gift zond van f 300. Een hevige brand heeft Woensdag jl.'s mid dags te 2 uur te Dussen, (pl. m. 2 uur Z.Z.W. van Woudrichem en ongeveer 5 kwartier van Geertruidenberg) plaats gehad. De brand ontstond in eene kapitale schuur gevuld met granen van den heer Verhoeven en sloeg van daar over "op het woonhuis van genoem den heer. Aan blusschen was niet te denken, te meer daar de gemeente slechts in bezit is van een kleine brandspuit en alle schuren aldaar nog met riet gedekt zijn. Van het eene huis op het andere sloeg de brand over tot het vuur ongeveer 80 M. verder de herberg van W. J. Hesels en het prachtige nieuwe woonhuis van de dames De Witt had in vlam gezet. Daarop volgt namelijk de haven en aan de overzijde stond het nieuwe raadhuis en de prachtige katholieke kerk met pl. m. 30 M. hoogen toren. Iedereen dacht, dat hier het einde van den brand zou zijn, zoodat velen zelfs al hunne goederen en kostbaarheden naar de kerk brachten, waarheen zelfs het lijkje van een kind uit een der brandende huizen was vervoerd. Toch bleek het vuur te machtig. Toen de beide groote schuren vol graan naast het huis der dames De Witt in vlammen opgingen, en een kolenschip, dat in de haven, die op dat oogenblik door de eb zonder water was, eveneens in brand vloog, toen verhieven de vlammen zich zoo ontzettend hoog, dat de klankborden boven in de galmgaten van den toren vlam vatten en de gansche toren weldra eveneens in vuur stond. De kerk volgde spoedig en het raadhuis eveneens. De vuurzee bood nu een prachtig schouwspel aan, vooral toen de toren omstreeks vier uur wankelde en instortte. Nog enkele schuren en woonhuizen volgden, maar de wind, die eerst W'N.W. en daarna vlak W. was geweest, kromp tot Z.W., en dat was het behoud voor verscheidene belen dende perceelen. Eerst te 10 uur ongeveer, toen het vuur geen voedsel meer vond, vooral door het draaien van de wind, en mede bestreden werd door eene flinke regenbui was het gevaar voor het overige gedeelte van het dorp geweken. Groot is de verwoesting in dien korten tijd aangericht; niet minder dan 27 perceelen, waar onder kerk, toren, raadhuis, telephoonkantoor en verscheidene heerenhuizen liggen in puin en vormen eene onafgebroken rookende en smeulende massa. Twintig huisgezinnen zijn van dak beroofd en hebben alleen door de hulpvaardigheid hunner dorpsgenooten tijdelijk een onderkomen gevonden. De gansche ruïne met zijne rookende puinhoopen biedt een allertreurigst schouwspel aan; de schade is nog niet met zekerheid op te geven, maar is zeer groot. Wel waren meest alle gebouwen geassureerd, maar het graan, waarmede de schuren gevuld waren, meestal nog niet, ook niet van den eigenaar, bij wien de brand ontstond. Ook deze brand heeft weer bewezen, dat rieten daken en groote schuren in de kom van een dichtbevolkt dorp uiterst gevaarlijk zijn, vooral wanneer zoo weinige en zeer gebrekkige blusch- middelen aanwezig zijn, als ook hier het geval was. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een voorloopig aangekondigde brand barstte Maandagmorgen te Opmeer los. De brand betrof het armenhuis, dat op last van 't gemeentebestuur aan de vlammen werd prijs gegeven. De bevolking bestond voornaamlijk uit parasitisch levende insecten. Aan 's-rijks Munt te Utrecht zijn in de laatste dagen gouden tientjes geslagen met de beeltenis van H. M. de Koningin Wilhel- mina. Het aantal der geslagen goudstukjes bedraagt echter, naar wij vernemen, slechts een zestig tal, en vermoedelijk heeft dus deze muntslag alleen plaats gehad om van alle nieuw gegra veerde stempels nog in dit jaar eene proef- munt te hebben. Het is althans niet waarschijnlijk, dat de nieuwe goudstukken nog dit jaar in omloop zullen worden gebracht. In de gemeente Dantumadeel (Fr.) had een man zijne vrouw de deur gewezen, na eerst het kapitaaltje, dat zij mee ten huwelijk had gebracht, te hebben verbrast. De vrouw zwierf bedelende rond, en waagde het verleden week te vragen aan de deur van haren echt genoot. Zij werd hardvochtig afgewezen en de deur weer gesloten. Dit zagen eenige jongelieden; zij riepen om hulp, en al spoedig trokken 100 jongelieden met de vrouw in hun midden naar de echtelijke woning. De deur werd gebombardeerd, die ten slotte geopend werd, en de vrouw binnenge laten. De man beloofde voortaan weer voor zijne vrouw te zullen zorgende jongelieden hielden des nachts de wacht, doch alles bleef rustig in de woning van het opnieuw verbonden paar. Tot nog toe heerscht er vrede. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1