De geneeskundige Raad van Zuidholland heeft met algemeene stemmen besloten de volgende motie ter kennis van het gemeente bestuur van 's-Gravenhage te brengen. „De geneeskundige Raad is overtuigd, dat Scheveningen door zijne opeengehoopte bevol king in bekrompen ongezonde woningen, dooi de onvoldoende rioleering en het gebrek aan goed drinkwater in de dichtstbevolkte buurten, meer en meer een broeinest wordt voor be smettelijke ziekten niet alleen, maar tevens het gevaar oplevert voor het epidemisch worden van sommige dezer ziekten, en dat onverwijlde voorziening in deze toestanden een dringende eisch is van het oogenblik." Te Tilburg heerscht in verschillende wijken waternood. In de meeste huisgezinnen is gebrek aan goed drinkwater, terwijl verschil lende putten en pompen geen water meer geven. Te Deventer wilde Maandagavond een meisje een petroleumlamp uitblazen. De vlam sloeg in de lamp, en het meisje kreeg zulke ernstige brandwonden, dat zij in het zieken huis is overleden. Omtrent de ramp te Groot-Sangir is van den resident van Menado het volgende telegram ontvangen. „De omtrek van de Awoe van af Taroena tot Taboekan N. W. gedeelte van het eilanc is geheel verwoest. Het overige gedeelte van het eiland heeft wel geleden, doch kan zich in zes maanden herstellen. De klapper- en rijst oogst echter is voor een geheel jaar vernield. Last gegeven aldaar onmiddelijk aardvruchten en miloe te planten. In het geheel, voor zoover thans bekend, 2000 personen omgekomen; van 1500 reeds de namen bekend500 nog vermist. Van de gewonden nog een 100-tal onder be handeling op verschillende plaatsen. Door de spoedige toezending van rijst en zout is hongers nood voorkomen. Naar luid der berichten loopen er nu reeds in Friesland en dat in de maand Augustus honderden werklieden rond. 't Hooien is afge- loopen en wat nu? Ziedaar de vraag waarvoor duizenden kloeke arbeiders staan, die gaarne werken wilden, indien er maar werk was. Maar er is niet Ja, er is wel, er is voor duizenden arbeiders op het platteland werk en vruchtbaar werk te vinden, indien de huurboer maar geld had om te laten werken en den eigenerfde boer het belang van zijn grond en dat van den wsrkman maar beter kendeindien de landheer, die gewoonlijk buiten de provincie woont, zijn belang maar beter inzag en in plaats van den grond te laten verarmen en uit te putten, maar mede wilde werken om den huurder in staat te stellen te laten arbeiden en alzoo zjjne bezitting voor verwaarloozing te behou den, dan zou er op het platte land geen sprake van werkeloosheid zijn. Overal wacht de vlijtige hand van den werkman om zijn hulp, maar hi kan toezien en raakt evenals het land, dat ver waarloosd wordt, uitgeput. Ten gevolge van bloedvergiftiging is te Rotterdam overleden een meisje van 6 maanden, wonende aan de Slaakkade. Het kind krabde haar beentje open en de vergiftiging schijnt ontstaan door een roodgekleurd kousje, het welk men het kindje over het open beentje had aangetrokken. Maandag trok te Amsterdam een reclame troepje, bestaande uit een drietal nagemaakte Chineezen, schijnbaar op kisten gezeten, de aandacht van tienduizenden, en niet het minst van de straatjongens, die bij honderden de „Sieneezen" escorteerden. De kleurige parasols, welke deze „zonen van het Hemelsche Rijk" boven hun hoofden droegen, gaven in lijvige letters: „Thomson-Thee" te lezen. De politie te Franeker merkte Zaterdag aan het bolwerk een vreemden man, die bezig was zich te ontkleeden. Hij zag er armoedig uit en deelde aan de politie mede dat hy zich wilde verdrinken, omdat hij radeloos was over het verlies van f 10, die hy den vorigen avond in het bolwerk begraven had en niet terug kon vinden. De politie sloeg weinig geloof aan deze mededeeling, zag hem voor een idioot aan, doch was op herhaald verzoek bereid den vreemdeling te volgen naar diens slaapstede, want zoo zei de man, dan zou hy misschien weer den rechten weg vinden naar de plaats waar zijn schat begraven was. Uit de slaap stede ging men het bolwerk op, tot op eens de vreemdeling zich naar beneden liet glijden en uit den grond de verstopte f 10 te voorschijn haalde en nu niet meer aan verdrinken dacht. Hij had zijn schat zulk een vreemd plaatsje gegeven, wijl hij zijne medelogés niet al te goed vertrouwde. De politie liet nu den vreemden schatgraver zijn gang gaan. Ook in den Houtrakpolder hebben onge regeldheden plaats gehad tusschen de Holland- sche en Belgische arbeiders, waarbij een tweetal der eerstgenoemden, door een groot aantal Belgen achtervolgd, in eene hofstede eene schuilplaats moesten zoeken. Er heerscht zoowel in dien polder als te Haarlemmermeer eene spanning tusschen de arbeiders, die bij de minste aanleiding tot handtastelijkheden overgaat. Dezer dagen werden op enkele hekken van boerderijen te Haarlemmermeer deze woorden geschreven „De Belgen van 't land „Of de woning in brand Voor de bewoners is zulk een toestand zeker een hoogst onaangename terwijl uit de reeds gepleegde feiten duidelijk is, dat de schrijvers het niet bij dreigen wenschen te laten. Door den heer B. Berends, vervener te Dedemsvaart, is onlangs uitgevonden en ook vervaardigd een steensoort uit het mos van veen, die in den handel zal worden gebracht onder den naam van mossteen. Deze steen zal wellicht zeer goed te gebruiken zijn voor het metselen van muren op bovenwoningen, of daar waar men anders krul- of rietmuren moet makenook zal hij dienst kunnen doen voor geraaswerend middel bij telephoonhuisjes ter bekleeding van ijskelders tegen half- steensmuren om het geluid te weren tusschen plafonds enz. Zij zullen in twee afmetingen worden gemaakt, nl. 22 Ned. duim 10 Ned. duim 5Va Ned. duim en 27 10—9. De kleine wegen 1V» ons en de groote 374 ons, een zeer gering gewicht dus. Een Flakkeesch wonder! Over het geheel draagt de Flakkeesche huis moeder erg veel zorg voor den regenbak, die het gezin van drinkwater moet voorzien. Dit water is dan ook in den regel zoo helder als kristal en smaakt uitstekend. In Middelharnis bevindt zich echter een regenbak, die de vorige week bij de schoonmaak de volgende voor werpen bleek te bevatten: 14 borstels, een doode kip, een paar oude schoenen, een zeep bakje, 2 stoven, een emmer, een hoed, steenen, kopjes enz. Waterleidingen in groote steden geveD, be halve drinken, ook wel eens voedsel in den vorm van kikvorschen en aaltjes deze Flak keesche regenbak geeft, behalve eten en drinken nog schoeisel, kleeding en keukenbenoodigheden op den koop toe. Zoo'n regenbak is geld waard! Bij de gehouden schietoefening op het fort De Harssens, te Den Helder, moet niettegenstaande de genomen voorzorgsmaatregelen, belangrijke schade zijn aangericht in het benedengedeelte van het fort. Zóó onschuldig mogelijk doet dit berichtje de ronde in alle Nederlandsche bladener worden nog niet eens zooveel regels aan besteed als aan het bericht der beschadiging van Hr. Ms. rijtuig. En toch, de ruïne, in het kostbare fort aangericht, is zoo treurig om aan te zien. Treurig vooral, omdat nog zoo weinig jaren geleden ettelijke honderdduizenden guldens uit 's rijks belastingen werden genomen, om dit creatuur onzer genie- genialen voort te brengen. Duizenden en nog eens duizenden zijn reeds besteed geworden aan allerlei proefnemingen op dit curieus gebouwde fort; alléén de som, aan inspectiereizen van ministers, generaals en genie officieren uitgegeven, vertegenwoordigt een res pectabel cijfer. En wat is nu het resultaat van al dat kostbare gemanoeuvreer Dat wij volstrekt geen vijand zullen behoeven, die ons van rijksdaalders opge trokken koepelfort vernielt, om de eenvoudige reden, dat alles reeds vernield zal zyn door eigen geschut, voordat onze tegenstander is gearriveerd. De vraag mag gesteld worden of de „harsens" onzer genie-officieren, die dit fort hebben daarge- steld, er wel anders uitzien als de .Harssens'. op den hoek van het „Nieuwediep." (Friesche Otn WENKEN EN RAADGEVINGEN. Verschillende berichten uit het buitenland maken melding van het uitbreken der gevreesde ziekte, de cholera. Volgens sommigen van die berichten komt die ziekte reeds voor in aan ons land grenzende landen niet alleen, doch zou ook in ons land reeds een enkel geval zijn voorgekomende juistheid van dat laatste bericht wordt evenwel nog zeer in twijfel getrokken. Met prijzenswaardige zorg wordt door de bevoegde autoriteiten alles gedaan wat kan worden gedaan om den vijand te bestrijden niet alleen, doch wordt ook al het mogelijke gedaan om dien vijand te weren, getuige daarvoor de buitengewone voorzorgsmaatregelen welke door de directiën der spoorwegen worden aangewend bij het ver voeren van reizigers uit het buitenland. Kan men door de genomen voorzorgen tegen over het dreigende gevaar alzoo zeer gerust zijn, dit ontslaat evenwel niet van de zorg om in eigen kring datgene te doen of natelaten wat als noodig en nuttig wordt beschouwd. Wij laten daarom hier volgen eenige wenken, welke we ontleenen aan een over deze ziekte handelend opstel, in een onzer dagbladen „Alle onderzoekingen hebben aan het licht gebracht dat de opneming van de cholera-kiem in het mensche- ljjk lichaam, ofschoon niet uitsluitend, dan toch hoofdzakelijk door de spijsverteringsorganen geschiedt en dat in den dunnen darm de verdere ontwikkeling en vermenigvuldiging van de cholera-kiem plaats heeft. Men kan derhalve zonder gevaar met choleraltjders omgaan en dezen verplegen, wanneer men er slechts op bedacht zij elke aanraking met genoemde uit werpselen te vermjjden en, zoo men hieraan toch heeft blootgestaan, ze onschadelijk te maken door behandeling met ontsmettingsmiddelen en daarna door flinke wassching, en men er bovendien op let met op die wijze verontreinigde voorwerpen of bevuilde handen noch eetbare waren noch den moDd aan te raken. Het gevaar van onmiddellijke overbrenging der cholera van mensch op mensch is daardoor geringer dan bij vele andere besmettelijke ziekten, als bijv. roodvonk, mazelen, diphtheritis, vlektyphus, enz. De ontvankelijkheid of vatbaarheid voor eene ziekte wordt in de hand gewerkt door alles, wat de gezondheid in 't algemeen en het weerstandsvermogen tegen ongunstige invloeden verzwakt; onzuivere atmosfeer, slechte of onvoldoende voeding, ondoel matige kleeding, verwaarloosde reiniging van het lichaam, ongeregelde leefwijze, onmatigheid en buiten sporigheden van eiken aard. Er moet wel aan gedacht worden dat het beste gevolg van alle maatregelen ter voorkoming der ziekte inderdaad van de verstandige en flinke medewerking der bevolking afhangt en dat ieder voor zich en de zijnen het beste zorgt, wanneer hij door ondersteuning van de autoriteiten en geneeskundigen in hun pogen tot afwering der besmettelijke ziekte het algemeen welzijn bevordert en ook in zijn eigen huis de voorgeschreven verordeningen opvolgt Men lette daarom bijv. allerwegen, zoowel in als buiten de woningen, op het zorgvuldigste schoon houden van den vloer of grond, het zuiver houden der ons omringende lucht. Men leve geregeld bij een matig gebruik van spijs en drank en vermyde bovenmatige vermoeienis,zoowel van het lichaam als van den geest, alsmede alle buitensporigheden, van welken aard ook. Tevens is het aan te bevelen des morgens niet uit te gaan zonder iets warms gebruikt te hebben. Men neme zich in acht voor alle aangeprezen geheimmiddelen en gebruike niet zonder reden, willekeurig, zonder raadplegingen van den dokter, geneesmiddelen, volstrekt geene laxeerende. Men zondige vooral niet tegen het diëet en wachtte zich voor het vatten van koude, houde het onderlijf en de voeten warm en zf) niet onverschillig by het zich voordoen van buikloop, doch begeve zich in zoo'n geval dadeiyk naar bed, legge warme doeken op het onderiyf en roepe onverwyid geneeskundige hulp in. Als drank mag alleen gebruikt worden goed, zuiver drinkwater en het kan elkeen niet genoeg op het hart gedrukt worden geen ander dan zulk water te gebruiken by het toebereiden van spyzen. Het frissche van het water alleen mag niet aange merkt worden als bewys zyner goede hoedanigheid, maar het moet ook, wanneer de zuiverheid er van niet reeds bewezen kan worden door chemisch en microscopisch onderzoek, na eenige uren gestaan te hebben, vry zyn van allen verdachten smaak. Moet slecht water toch gebruikt worden, dan koke men het eerst en late het daarna koud worden. Het matig gebruik van goeden wyn of goed bier is niet als verkeerd te beschouwen. Evenals van groot gewicht is het schoonhouden van alle deelen der woning, zoo is ook het schoon houden van het lichaam, der kleederen en van het beddegoed zeer aan te raden; de woningen moeten dagelyksch flink gelucht en overvulling der woon vertrekken moet voorkomen worden. Ten slotte zy nog opgemerkt dat gemoedsrust een schild is tegen ziekte, terwyi overdreven vrees een wapen voor deze is. Vrees is ook daarom niet gerechtvaardigd, omdat elk individu het,by zorgvuldige nakoming der vorenstaande maatregelen, voor een

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2