Vervoer Kalkpuin. illllijill ül Den 29en Appstns a, s„ onroerende en roerende goederen, Het veraer van p. i. 80 ff Kalkpuin, Handel ia prima kwaliteit Engelsche Coces en Kachelkolen, Buitenland. Marktberichten. Tandarts BIERSTEKER, EE HAAGSCHE ASSURANTIE-COMPAGNIE Agent de Heer H. FLENS PREDIKBEURTEN. ADVERTENTIËN. 31 AUGUSTUS a. s. Groot feest in Harlingen, o. a. D. C. DROS, Burg. groot deel in zijn macht heeft, zichzelven te bewaren voor ziekten en omdat elk de overtuiging kan hebben, dat van de zijde der overheid alles gedaan wordt om het uitbreken van de ziekte tegen te houden of hare heftigheid en verspreiding zooveel mogelijk te beperken." De bekende Duitsche weerprofeet Rudolf Falb voorspelt o. a. regen, omstreeks den 29 dezer maand. In Stierenmarken is een hoogst treurig ongeval voorgekomen bij het schoonmaken van een fabrieksschoorsteen te Wartberg. Men heeft daar by ongeluk een werkman ingemetseld in een der kanalen van den schoorsteen en hem pas twee dagen later vermist, toen de fabriek reeds weder in gang was. Dadelijk werden de vuren uitgedoofd, de schoorsteen weder opengemaakt en het ver koolde lijk gevonden. Het bleek uit losgemaakte steenen, dat de ongelukkige zijne uiterste po gingen had gedaan om zichzelven te bevrijden. De groote hitte heeft in Zwitserland een nieuwe ramp veroorzaakt. Van een der gletschers in de Visp-vallei zjn groote ijsmassa's omlaag gekomen, waardoor het dorpje Tasch bij Zermatt verwoest werd. Het riviertje de Viège is door de gesmolten sneeuw zoo gezwollen, dat een gedeelte van den spoorweg van Viège naar Zermatt vernield is. De reizigers moesten daardoor een gedeelte van den weg per muilezel afleggen. Maandag had te Wehl, bij Deutichem, een treurig voorval plaats. Een 60-jarig man aldaar, die sinds eenige jaren onnoozel is, kwam op de zonderlinge gedachte zich levend te verbranden. Na zich met petroleum overgoten te hebben, plaatste hij zich op een stapel hout, stak dit aan en stierf alzoo den vuurdood. Half verbrand sprong hy nog in een nabijgelegen put, doch dit kon den ongelukkige niet meer baten. De geweldige warmte der vorige week werd op het einde daarvan in Frankrijk afge wisseld door hevige onweders met geweldige stortbuien. Zondag was het tot een normalen toestand teruggekeerd, maar Maandag steeg de temperatuur weer. Aan het goederenstation Bourget sprong door de warmte een rail, toen er een trein overreed. De machinist en de stoker werden gedood. Te Weenen kwamen gedurende Vrijdag, Zater dag en Zondag 10 sterfgevallen voor, tengevolge van de hitte. Bovendien zijn er ongeveer 30 gevallen van zonnesteek geconstateerd. Te Pesth steeg dit aantal zelfs tot 50daar stierven 2 per sonen, te Praag 1 door de hitte. In Hongarije zijn vele boschbranden veroorzaakt, maar daarentegen heeft de zon de wijndruiven zoo gestoofd, dat deze een oogst beloven als er in jaren niet geweest is. Het Centraal Meteorologisch Instituut te München heeft geconstateert dat de 17de dezer de warmste dag der geheele eeuw is geweest. In Triest is op het eind der afgeloopen week het kwik gestegen tot 110° F. in de schaduw. Het water der zee was 90". Uit Venetiewerd daar een telegram ontvangen, volgens hetwelk van een Italiaansch regiment infanterie, dat van Venetië naar Monselice marcheerde, meer dan 100 man uitgeput neervielen. Een twintigtal werd te Dold in het hospitaal opgenomen. De koninklijke fabrieken te Spandau, bij Berlijn, zijn gesloten en vele particulieren hebben dit voorbeeld gevolgd. Volgens den correspondent van den „New- York Herald" reed koningin Victoria voor eenige dagen te Cowes rond, toen een welgekleed man den chef der politie Sweeney aansprak en hem vroeg, of het de koningin was, die daar aankwam. Op Sweeney's bevestigend antwoord, liep hij het rjjtuig tegemoet, zwaaide met de armen en riep de koningin toe, dat hij een graaf was en haar zou doodslaan, als zij niet abdiceerde (afstand deed van den troon.j H. M. heeft niet geabdiceerd. Maar hare be dienden hebben den ingebeelden graaf beetgepakt en naar een gekkenhuis gebracht. Volgens den correspondent te Konstantinopel van de „Ind. Beige" kan de toestand in Perzië, tengevolge der cholera, nagenoeg gelijk gesteld worden met anarchie. De overheid vlucht voor de ziekte in plaats van de paniek tegen te gaan. De gouverneur van Budjund, is gevlucht, nadat hij zijn vijf vrouwen allen verloren had. In Turkije worden geneesheeren en apothekers aangesteld om aan de grenzen de wacht te houden. Alle douaneposten zijn van ontsmettingsmiddelen voorzien. In het Fransche dorp Islesue Suippe is onlangs een bende van 80 Zigeuners slaags geraakt met de inwoners. Een der Zigeuners loste vier schoten op de gendarmes en verwondde twee paarden. De burgemeester wist echter bloed vergieten te voorkomen. De vrouwen en kinderen van den troep werden gevangen genomen. De mannen vluchtten in de bosschen der Ardennen. Te Genève is een schat gevonden. Arbeiders, die werken aan den aanleg van den electrischen spoorweg op den Mont Salève, hebben duizenden muntstukken uit de elfde eeuw opgegraven, alle met het borstbeeld van Bisschop Frederik van Genève er op. Die muntstukken zijn van groote waardeer is wel voor een er van 2000 francs betaald. De Fransche Transatlantische Maatschappij heeft haar plan van „Oceaanlichten", dat zij vroeger al eens opperde maar toen weer liet vallen, weer opgevat. Volgens dit plan zouden er van de Iersche kust tot de banken van Newfoundland lichtschepen geplaatst worden op onderlinge afstanden van 200 mijlen. De schepen zouden met elkaar en met de kust telegraphisch verbonden worden. Wat men door oefening kan leeren, bewijst het volgende: Onlangs stierf in Pensylvanië een man, die, hoewel geestelijk misdeeld, lichamelijk een reus was en die met een steen een bepaald doel wist te treffen, even onfeilbaar als de meest ervaren schutter met de buks. Aan de eene zijde van zijne jas droeg hij een grooten lederen zak, waarin hij altijd een groot aantal uitgezochte steenen meevoerde. Hiermede velde hij een niet gering aantal veldhoenders, patrijzen, konijnen en eek hoorns. Hij doodde een vogel in de vlucht, een konyn in zijnen vollen loop, de eene even gemak kelijk als het andere. Een geliefkoosd middel om zijne bedrevenheid te toonen, bestond hierin hij plaatste het blad eener zeis met het scherp naar zich toe en op een afstand van honderd Eng. voet deed hij de zeis appels midden door snijden door ze tegen het scherp van het blad te werpen. Twee van de drie appels werden op die wijze gewoonlijk juist midden doorgesneden. Jaarlijks worden 1,000,000 kilogr. staal ver werkt voor stalen schrijfpennen. In Engeland gebruikt er de stad Birmingham alléén 500,000 KG. In Groot-Britannië worden jaarlijks 810 millioen stalen schrijfpennen vervaar digd, dit komt op 23 pennen voor iederen inwoner Frankrijk komt achteraan met 420 millioen, zijnde 11 pennen voor eiken inwoner en daarna de Ver eenigde Amerikaansche Staten met 105 millioen of 2 pennen per inwoner. In het geheel worden dagelijks 4,500,000 pen- nen gebruikt, bijna drie duizend kilogram. Zondag 28 lag. 1892. HERVORMDE GEMEENTE. JSurg. Voorm half tien Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Den Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. 's Avonds 7 uur Ds. Adriani, van Warmenhuizen. Oosterend. Nam. 3 uur Ds. van Schaick. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. R. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. half twee Ds. Kuperus. Schagen, 25 Aug. Aangevoerd 15 paarden f 40 a 150; 12 Stieren f 50 a f 160, 38 Gelde- koeien f 100 a f 245 12 Kalfkoeien f 180 a 240-• Vaarzen f a Graskalv. f a f—12 Nuchtere Kalveren f 6 a 16, 229 Schapen f8 af 21,— 5 Bokk. en Geit 1 a 4,— gld.32 Varkens f 12 a f 19, Biggen f 6, a f 9,. Kippen 25 a 50 ct. Eenden a ct Boter per KG. f 1,20, a 1,30 Kaas per kilogram 25 a 40 ct.Kipderen per 100 300 a 325 ct.Eend-eieren per 100 f a ct. 40 Lammeren f 4,— a 9.— Os Leiden, 26 Aug. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 122 af 271 58 Stieren f 51 a f 195 Veulens stuks af-, 68 kalfkoeien f 100 a f 260 Melkkoeien f 100 a f 26047 Varekoeien f 85 a 190123 Vette koeien f 122 a f 27144 Vette kalveren f 40 a f 78, 13 Magere kal veren f 5, a f 15 10 Grassaiveren f 18 a f 43 789 Vette Schapen f 14 a f 23, 1165 Magere Schapen f 7, af 16— Paarden f af 208 Magere Lammeren f6, af 10. Vette jarige 190 Magere Varkens f 14 a f 33 Vette Varkens a. 264 Biggen f7,- a f 14. Londen, 25 Aug. Ter veemarkt ztJn aangevoerd 100 Runderen, 5000 Schapen en lammeren, 70 kalveren, 10 Varkens. Men noteert: Runderen 0,47s i 0,70 Schapen en lammeren 0,52'/2 a 0,82s kalveren f 0,45 a 0,71 '/4 varkens f hopen onze geliefde ouders, J. H. NIDELSTEIN WALTER en 8. BOS, hunne 25-jarige echtvereeniging te herdenken, i Hunne dankbare kinderen, De Cocksdorp, 28 Aug. 1892. f||§ Y Bevallen van een ZOON, A. DROS—Bakker. Algemeene kennisgeving. De Cocksdorp, 25 Aug. '92. Prins-Hendrikkade 169, Amsterdam, is WOENSDAG 31 AUG. te den Burg te consulteeren voor Tandheelkundige operatiën vullingen en het plaatsen van kunsttanden en Gebitten. Spreekuren 's avonds van zes tot negen uur. VOOR BRAND ENZ., VAN 1805, verzekert tegen billijke, vaste premie, zonder inleg, alle tegen schade door brand enz. veroorzaakt. te BURG OP TEXEL. Regenten van het Alg. Weeshuis te Texel zijn voornemens aan te besteden van de Haven naar de Weezenboet by den Burg. Inschrijvingsbiljetten in te leveren aan het Weeshuis vóór of op Maandag 29 Aug. a. s., vóór 's morgens 11 uur. HET BESTUUR. -XgZ_ZI met PAARD en KARRETJE, te WAAL OP TEXEL, bij gelegenheid der verjaar dag van H. M. de Koningin, op Woensdag 31 Augustus e. k., des namiddags ten 3 uur, om prijs en premie. Aangifte zoo spoedig mogelyk bij W. DlIIVKER. NA AFLOOP FEEST. Hardrijderij (prys f 250) en Gondelvaart. Bij genoegzame deelname vertrekt onderge- teekende DINSDAG naar Harlingen om Donder dag terug te keeren. Vrachtprijs voor heen en terug f 2.-. Aangifte voor Maandagmiddag 4 uur. BURG (Texel). PIETER DAALDER. Ruhrkolen en Brninkoolbriquetten tegen concur- reerende prijs. P.S. Aanvoer Ruhrkolen begin September. Voor vervoer van ongeveer 1000 H.L. van af haven Oudeschild tot den Burg, worden gegadigden verzocht prijs op te geven per 100 kilo.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 3