Buitenland. Gemeenteraad te Texel. De heer Henri Lopes, veehandelaar te Saragossa, is na een drietal weken t$|fkkkruin te hebben vertoefd, naar zijn vaderland terug gekeerd, mede nemende 20 van de schoonste kalve-koeien, die hij daar en in den omtrek heeft kunnen vinden. De besteede prijs per stuk is ongeveer f 300. De reis gaat per spoor tot Rotterdam, van daar per stoomboot naar Bilbao en eindelijk van daar per spoor tot Saragossa. Voor een paar dagen vond een koopman te Harmeien achter zijn woning een keurig met marmerpapier beplakt kistje. Voorzich tigheid was bij hem sterker dan nieuwsgierig heid, en hij bezorgde de doos bij de justitie, die er ook respect voor had en haar, vóór ze open te maken, 24 uur in het water liet liggen. Bij opening bleek werkelijk, dat men goed gedaan had met zoo voorzichtig te wezen. In het kistje bevond zich een tweede, gevuld met buskruit, terwijl er zich een middenstuk in bevond, dat op verschillende plaatsen luciferskoppen bevatte, zóó geplaatst, dat een mede daarin aangebrachte wrijver ze bij het langs schuiven moest doen ontbranden. Dat langs schuiven werd bevorderd door een trekker van ijzerdraad even buiten het buitenste kistje uitstekende. Ware dus hieraan getrokken, dan was eene gevaarlijk ontploffing daarvan het gevolg geweest. De zaak heeft in het dorp heel wat beweging en schrik gegeven. Te Schiedam is dd. een zeldzaam natuurver schijnsel waargenomen. Te 12 uur, bij doodelijke stilte en tropische hitte, verscheen opeens een windhoos aan het begin der Vlaardingerstraat, waar toevallig veel zand lag wegens vernieu wing der straat. Opeens stond daar een piramide ter dikte van omstreeks 4 meter en een weinig lager dan een molen. Al draaiende heeft dit verschijnsel zich eenige minuten vertoond. Op gronden, gelegen onder de havezathe Hèrinckhave onder de gemeente Tubbergen, vertoont zich de gammarups in hoogst beden kelijke mate. Geheele akkers knollen en spurrie worden afgevreten en zijn met een ontelbare menigte dezer insecten bezet. De plaag werd Dinsdag het eerst ontdekt en door den eigenaar jhr. mr. L. E. F. J. von Bönninghausen onmiddellijk verschillende mid delen daartegen beproefdhet bleek echter dat eene besproeiing met een mengsel van 20 liter petroleum en 10 kilo groene zeep en 1000 liter water volstrekt geen gevolg had; het graven van greppels met gladde steile wanden blijkt doelmatiger te zijn, althans de rupsen vallen er met groote hoeveelheden in en kunnen ge dood worden. Twee akkers met spurrie, die geheel afgevreten waren en nog wemelden van rupsen, zijn omgeploegd om op die wijz« de insecten te dooden. TwGt.) Wegens gebrek aan werk zijn in de laatste weken aan de werf der Kon. Maatsch. „De Schelde" te Vlissingen een paar honderd werk lieden ontslagen. Met het oog op de berichten omtrent ziekteverschijnselen te Hamburg en Antwerpen heeft de Noord-Amerikaansche Stoomvaart Maatschappij te Rotterdam haar agenten aldaar geinstrueerd, het aannemen van passagiers over hare lijn tot nader order te staken. Te Nunspeet heeft zich een treurig geval van vergiftiging voorgedaan, door de bes eener nachtschade. Een 3 jarig knaapje vond deze in de nabijheid der ouderlijke woning, at er van en wilde ook zijn zusje hiervan geven. Gelukkig heeft deze er weinig van binnengekregen, zoodat zij hersteld is, doch het knaapje is na een hevig lijden bezweken. Uit het Westland wordt geschreven: In vele streken van ons land heeft mende ondervinding opgedaan, dat weiderij of liever melkerij, bij den vrij hoogen prijs van het weiland, in 't minst geen loonend bedrijf is. Ook in onze streek is dit het geval. Waar f 100 en meer per morgen als huur voor het weiland moet worden betaald, kan de melkerij geen voordeel aanbrengen. Toen vroeger de tuinderij voordeeliger ging, waren er velen, die als bijzaakje de melkerij opvatten, men gaf zich de moeite niet, eens na te rekenen of dit wel voordeel gaf, maar beelde zich in dat dit best rendeeren zou; 't hinderde dan ook weinig zoolang de tuinbouw goede voor- deelen gaf. Doch de achteruitgang van den tuinbouw heeft de menschen aan 't rekenen gebracht en als onmiddellijk gevolg daarvan, ziet men, dat langzamerhand velen doodeen voudig de melkerij als bijzaakje aan kant doen, omdat zij na een nauwkeurig onderzoek hebben gemerkt, dat dit bedrijf, bij den hoogen huur prijs van het land, een schadepost was. Te Maassluis is langs den nieuwen water weg binnengekomen het stoomschip „Jason" van Hamburg naar Keulen bestemd, met een viertal zieken aan boord, verdacht van door de cholera te zijn aangetast, terwijl reeds twee personen aan deze ziekte waren bezweken. Uit Maassluis waren medicijnen en ontsmet tingsmiddelen naar boord gezonden. Op last der autoriteiten is het stoomschip naar de quarantineplaats onder 's-Gravenzande vertrok ken terwijl de zieken naar de daarvoor inge richte barak onder genoemde gemeente zijn vervoerd. Volgens een nader bericht waren zij evenwel niet door cholera aangetast en konden zij weder naar boord vertrekken. De beide lijken zijn aan den Hoek van Holland begraven. Vrijdag namiddag trachtte te Rotterdam een bejaard persoon, door in de Schie te springen, zich van het leven te berooven, hij had de han den vastgebonden. Een heer, die aan de over zijde der Schie het geval bemerkte, riep de hulp in van eenige personen, die door middel van haken hem op het droge brachten. Na eenigen tijd de middelen tot opwekking der levens geesten van drenkelingen op hem te hebben toegepast, met gunstig gevolg, werd de man onder politiegeleide vervoerd. De onverdragelijke behandeling, welke hem thuis werd aangedaan (de man woonde bij zijne gehuwde kinderen) had hem tot die daad gebracht. Ook een reclameEen sigarenfabrikant te B. in Noord-Holland zond eenige hoofden van scholen legkaarten met reclames om uit te deelen onder de beste leerlingen hunner school. Te Antwerpen is Zaterdagavond eene der groote houtstapelplaatsen aan het Mexico dok afgebrand. Over eene oppervlakte van ruim zes duizend vierkante meter, waar het hout in stapels van minstens zes meter hoogte lag, stond in korten tyd alles in lichtelaaie. De gloed was zóó ondragelijk dat de brandweer, bijgestaan door het garnizoen, ondanks hun heldhaftige inspan ning, op sommige oogenblikken machteloos was. De verdere verspreiding van het vuur kon alleen door het leeghalen en tegen den giond werpen van verscheidene houtloodsen tegengegaan worden. De vonkenregen en het rosse schijnsel der vlammen waren op grooten afstand te zien er was eene menigte toeschouwers op de been, slechts te vergelijken by die welke indertyd naar de ontploffing van Corvisart stroomde. Zondagochtend omstreeks 5 uur had men de vlammen onder den duim, doch het volkomen blusschen kon toen nog geruimen tijd duren. De schade bedraagt tenminste een millioen fr. De lijst van zware branden in Duitschland wordt nog niet kleiner. Woensdag zijn verbrand nabij Jorotschin, in de Pruisische provincie Posen, 14 gebouwen met veel graan en veenabij Stargard (in Pommeren) 10 boerenwoningen met 28 bijgebouwente Hitzdorf, nabij Kleeberg, zes boerenhoeven en veel vee te Rinteln eerst zeven woonhuizen en daarna in een ander gedeelte der stad vier woonhuizen met bygebouwen; te Tondern zeven panden, groote en kleine, alle met voorraden graante Hilmicke, in het district Olpe, veertien woonhuizen en eene kapel; te Bodenheim, in Rijn-Hessen, achttien gebouwen te Myslowitz, in Silezië, zes en tachtig huizen, benevens 51 schuren en andere opstallen. Men is te New-York bezig met het bouwen van een fabriek in den vorm van een olifant. Het gebouw wordt ruim 60 meter hoog. In het gedeelte, dat het lichaam van den olifant voorstelt, komen een aantal zalen, in den snuit, de tanden en den staart worden trappen gebouwd. In de pooten komen de vier hoofdingangen. Twee groote vensters worden de oogen - en om den olifant een echt Oostersch uitzicht te geven, komt op zijn rug eon huisje, een toren van 90 metar, van welks plat men een zeer fraai uitzicht op New-York en Brooklyn zal genieten. Een verachrikkelijk ongeluk heeft plaats gehad in een myn nabij Bidgend in Glamor ganshire (Engeland.) Tengevolge eener aardstor ting werd de mond der myn versperd en zijn 150 mynwerkers levend begraven. Te Wolverhampton heeft men een kruidenier veroordeeld, omdat hy de menschen bedroog. Hy gaf geen kilogram suiker, doch zooveel minder aan suiker als de zak woog. Voortaan zullen de winkeliers aldaar het best doen om hunne waren niet in een zak te verkoopen. Vergadering Dinsdag 30 Aug. 's morg. 11 uur. Voorz. Jhr. Strick van Linschoten, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering verzoekt de Voorz. de heeren Koom en Roeper om de nieuwbenoemde Secretaris, de heer Westra, ter vergadering binnen te leiden. Door genoemde heeren wordt aan die opdracht voldaan en de heer Westra binnengeleid. In handen van den Voorz. worden daarop door den Secretaris de vereischte eeden afgelegd. De heer Westra wordt daarop in zfine betrekking geïnstalleerd met een kort woord van den Voorz. waarin deze de wensch uitspreekt dat de benoeming van den heer Westra tot secretaris van deze gemeente moge blyken eene gelukkige keuze te zfjn geweest voor de gemeente en voor den benoemdespr. zegt wfi hebben van u goede verwachtingen, en besluit zfjne toespraak met te zeggenvervul lang en tot voldoening van ons en u de betrekking van Secretaris van Texel. De secretaris daarop zfjne betrekking aanvaar dende, doet voorlezing van de notulen der vorige vergadering, welke worden goedgekeurd. Daarna doet de Voorz. voorlezing van een schrfi ven van den heer Brinkhuis, aan den Raad, waariu deze uitvoerig kennis geeft van de redenen welke hem hebben genoopt voor de benoeming van secretaris te bedanken, en waarin hy den Raad dank zegt voor het in hem gestelde vertrouwen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. De Voorz. doet mededeeling van een ingekomen schrijven van Ged. Staten, verzoekende bericht en raad in zake eene reclame van J. Salm, tegen zijnen aanslag in den hoofdelfjken omslag. Zal in besloten vergadering worden behandeld. Namens B. en W. wordt daarop door den Voorz. het voorstel gedaan om de jaarwedde van don beambte ter secretarie met f 100 te verhoogen en alzoo te brengen op f 300. Door den Voorz. wordt zeer uitvoerig dat voorstel toegelicht en openlijk een woord van dank gebracht aan den beambte ter secretarie den heer Langeveld, voor de nauwgezette plichtsbetrachting en grooten fiver, door hem in den laatsten tijd betoond. By aanneming van het voorstel van B. en W. wenschten dezen dat zulks zal worden gerekend te zijn ingegaan met 1 Juli jl. De strekking van het voorstel: verhooging van het salaris van den heer Langeveld vond bij alle leden instemming; de vorm echter hoedanig die ver hooging zou geschieden, gaf nog al aanleiding tot discussie. Het voorstel van B. en W. van verhooging der jaarwedde met f 100, vond by sommige leden bestrfiding, dezen wenschten geene verhooging van jaarwedde doch eene jaariyksche gratificatie van f 100de redenen waarom zy de verhooging in dien vorm wilden doen plaats hebben was om, by even tueel vertrek van den tegenwoordigen beambte, niet gebonden te zfin tot de verhoogde jaarwedde aan diens opvolger, want, meenden enkëlen, we zouden het dan met een „minder knechtje" wel kunnen redden. Door B. en W. werd toegelicht dat by mogeiyke vacature, de Raad toch vry was hoe dan te handelen, doch dat de werkzaamheden ter Secretarie van dien aard waren dat men het toch niet met kinderen kan doen. Nadat nog al uitvoerig van gedachten was ge wisseld, werd het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen met 6 tegen 5 stemmen; tegen stemden de heeren Bakker, Brouwer, Boon, Dros en C. Kefiser Pz. Het voorstel om aan te nemen dat de verhooging gerekend zal worden met 1 Juli jl. te zyn ingegaan, werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Aan de orde komt alsnu de benoeming van een asch- en vuilnisophaalder aan den Burg. De Voorz. deelt mede dat door hem, ingevolge verlangen van den Raad, in overleg is getreden met den heer Joh. Keyser, en door deze er in is bewilligd om als terrein tot plaatsing van een mesthok voor de gemeente, af te staan de noodige grond, aan het einde van zyn land bewesten den Burg, waardoor het mesthok 85 M. verder buiten den Burg wordt geplaatst dan aanvankeiyk was voorgesteld; dat tengevolge die verdere plaatsing, door den vuilnisophaalder Zoetelief bezwaar is gemaakt die werkzaamheden te biyven verrichten, weshalve de Raad genoodzaakt zal zyn eenen asch- en vuilnis ophaalder te moeten aanstellen. Voor die betrekking hadden zich vier sollicitanten

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 5