gezongen, en vervolgens de optocht opgesteld. Twee jeugdige ruiters met vlaggen, openden den stoet, vlaggen envaandeltjes met opschriften ontbraken in den stoet niet en zoo ging het in bedaarde tocht door het dorp, nu en dan eens halt houdende opdat de kinderen eenige liederen konden aanheffen. Na afloop van de optocht werden de kinderen in de school onthaald op chocolade en krentebrood, met de oudsten van hen werden tot afwisseling eenige spelletjes gedaan, terwijl tot slot door eene tombola, aan alle kleinen een geschenkje ten deel viel. Des middags hadden we volkspelen,bestaande in: hardloopen met hindernissen, door jongens van 12 tot 15 jaren tobbesteken door manne lijke personen van 18 tot 25 jarenvaatjes kruien door jongens van 15 tot 18 jaren touwtjespringen door meisjes van 12 tot 16 jaren en figurenknippen door meisjes van 16 tot 20 jaren. Deze spelen verschaften zoowel aan de deelnemers als toeschouwers veel genoegen en wekten niet zelden de lachlust op. De prijzen werden behaald in deze volgorde HardloopenJb. Krijnen, Jb. Jz. Lap, Jb. Dz. Lap. Tobbesteken D. Sz. Lap, J. Bruin, W. Kok. VaatjeskruienA. Bruin Mz., S. Gieles. Touwtjespringen Klasina Daalder, Reinnetje Lap, Jannetje Krijnen. KnippenKoba Krijnen, Cornelia Daalder, Neeltje Bruin. In ons gewoon uitspanningslokaal, waar des avonds eene tooneelvoorstelling zou plaats hebben, werden tevens de behaalde prijzen uitgereikt; de pres. der feestcommissie deed dit met een flinke toespraak tot de winnaars, waarin hij hun hulde bracht voor hunne over winning niet alleen doch ook voor de moeite welke zij zich daarvoor hadden getroost. Daarop volgde de tooneelvoorstelling in het genoemde lokaal, dat eivol was, ja zelfs niet allen kon bevatten. Een genoeglijk bal besloot het verdere van den avond. De pres. der feestcommissie bracht allen een woord van dank voor hunne medewerking tot deze waarlijk genoegelijke dag, welke zoo terecht heeft bewezen dat Eendracht macht maakt. Gaarne brengen wij den pres. een woord van dank voor zijne vele bemoeiingenhij heeft getoond de rechte man te zijn tot leiding van dit feest, waaraan wij met genoegen zullen blijven denken. Zoo vierde den Hoorn de 12de jaardag van Neerland's jeugdige koningin. Oostèkend, 2 Sept. De schippersknecht A. B. van de blazerschuit T. X. 188 geraakte hedenmorgen onder het zeilen voor den wind over boord. De schipper wendde dadelijk het roer en trachtte de plaats des onheils te be reiken, doch hij kon niet tegen den sterken wind in laveeren. Na een kwartier worstelens kwam gelukkig eene andere schuit, T. X. 61, in de nabijheid, zoodat men van daar hulp kon bieden. B. heeft zich bij het overboord geraken lichtelijk in de zijde bezeerd, doch kwam overigens met den schrik vrij. Oudeschild, 2 Sept. De commissie tot stichting en instandhouding der P. W. Bewaar school alhier, mag zich bij de voorgenomen groote verloting zonder nieten, weeringroote hulpvaardigheid verheugen. De Heer T. R. Zwaai, vroeger hoofd der school te Oudeschild, sinds lang gepensioneerd en te Terschelling woonachtig, zond 12 flinke boekwerken als prijzen. Ook door anderen zijn prijzen toegezegd. Een algemeen geacht inwoner van Texel was zoo vriendelijk om de boomen aan te bieden, die op het terrein voor en achter het gebouw moeten geplant worden, 't Is zeer te hopen dat de nuttige instelling spoedig geopend kan worden. Bij stormachtig weer en holle zee sloeg heden een der manschappen van een blazer schuit op stroom over boord. Een andere blazer, die een weinig achter de eerste aankwam wierp den drenkeling een touw toe en was zoo gelukkig hem te redden. In weerwil van den harden wind op den verjaardag onzer Koningin, heeft de school jeugd zich hier vrij goed vermaakt. Vele woningen prijkten met de driekleur. Van vlaggen en vaandels voorzien en met oranje sjerpen getooid, trok het jonge volkje onder de leiding der onderwijzers, door het dorp en gaf hier en daar een toepasselijk liedje ten beste. In de school werd de jeugd op ver schillende versnaperingen onthaald. De voor genomen optocht met lampions moest 's avonds door 't onstuimige weder worden uitgesteld. In de vorige week had in de sluis van het Westerkanaal te Amsterdam een hoogst droevig ongeluk plaats. Een spelend kind viel van den sluismuur in het diepe water en zonk onmiddellijk weg. Een omstreeks 40-jarig werkman Gerrit Roest, die in de onmiddellijke nabijheid aan het hout lossen was, sprong terstond het kind na, maar verdween eveneens. Een andere man die beiden nasprong werd slechts met veel moeite gered. De eerste drenkelingen werden later opgehaald, maar alle pogingen om de levensgeesten weder op te wekken, bleken vruchteloos. Gerrit Roest was verdronken met de kleine, welke hij zoo zelfopofferend had willen redden. De briefschrijver der „Zw. Crt." uit de residentie bespreekt de krotten te Scheveningen en voegt daaraan toe: Die krotten zyn in den regel het eigendom van een menschensoort, in de wandeling „huisjes melkers" genaamd. Het type —der uitzonderingen niet te na gesproken is: een man tusschen 40 en 50, vetachtig, met uitpuilende oogen, een meer of minder glimmenden rooden neus, in hemdsmouwen en in den mond een pijp, waarin een Vestaalsch vuurtie wordt onderhouden. In den omgang heeft hij iets gemoedelijks, maar zijn hart is als steen en kan alleen verteederd worden door de toegevendheid in zekere richting van de knappe weduw vrouwtjes onder zijn huurders. Hij is een geretireerd metselaar, timmerman of kroeghouder; ja, van de drie zijn er twee kroeg houder geweest. Op zijn verjaardag 6n nog op andere dagen is hij stil dronken. Hij verhuurt zijn krotten van f 0.50 tot f 2 per week, repareert juist genoeg om ze voor instorten en omvallen te bewaren en staat op gespannen voet met de bouwpolitie, die hem naar hjj beweert om zjjn brood wil brengen. De schoonste dagen van zijn leven zijn die, waarop de gemeente zijn panden onteigent, of waarop een brand onder zfjn goedverzekerde bouwvallen uitbreekt. Dinsdag, ongeveer 8 uren in den namid dag, nam eene hevige windhoos, in de richting van „De Hoep" te Schagen naar „Het Wad", den heer C. v. d. O. met vrouw en kind op, en wierp hen in het water. De man heeft zich nogal ernstig gekwetst. Bij eene gehouden inspectie van wonin gen is door den commissaris van politie te Zwolle o. m. bevonden, dat op den Jufferen- wal in den kelder van een woonhuisje aan wezig waren een drietal konijnenhokken met verscheidene konijnen, in welken kelder zich twee houten kribben bevonden, waarin 4 kin deren sliepen; in eene andere woning aldaar bevond zich eene open privaatton van de ge meente-reiniging, in welker onmiddellijke nabij heid zich een ledikant bevond, waarin de moeder met 2 kinderen den nacht doorbrachten. De konijnen zijn onmiddellijk daaruit ver wijderd en de noodige maatregelen genomen in het belang der gezondheid van de bewoners dier woningen. Ten bewijze, dat de waterstand tegen woordig zeer laag is kan dienen, dat de Oude Maas op eene lengte van circa 200 meter in het geheel geen water meer bevat. Het volgende ongeval had Zaterdag jl. te Schoonhoven plaats. Een moeder miste haar jongste dochtertje. Men vertelde haar, dat het was weggeloopen en zooals een goede moeder verplicht is, ging zij het naburige Willige Langerak in om haar lieveling te zoeken. Doch nergens te zien. Handenwringend en troosteloos komt zij wederom te huis en tot haar vreugde en geruststelling vindt zij haar lieveling op bed in diepen slaap naast haar echtgenoot, die zijn middagdutje deed. Was eerst het plan, dat de weg voor de tram van Purmerend naar Alkmaar door de Rijp, Graft en Noordeind van Graft zou leiden, dezer dagen is eene andere richting ter sprake gekomen en wel van Beemster, langs Rijp, door Schermerhorn, Schermer naar Alkmaar. Deze weg heeft meer kans van slagen, omdat bij de uitvoering niet zooveel moeielyk- heden te overwinnen zullen zijn. Naar men verneemt heeft de inspecteur van den Oldenburgschen spoorweg den Minister van Binnenlandsche Zaken in Duitscbland in overweging gegeven, om in den eersten tijd geen Russen (Joodsche landverhuizers) meer op hunne lijnen te vervoeren, een maatregel, die vooral ook voor ons land van groote be- teekenis zou zijn. De Zutfensche schutter, die eenigen tijd geleden te paard op het appèl verscheen, daar hij anders naar hij beweerde, niet vroeg ge noeg daar ter plaatse aanwezig kon zijn, scheen Maandag-middag wederom geen tijd te hebben gehad, om, behoorlijk gekleed, zijn schuttersplicht te vervullen. Zoo zwart als een schoorsteenveger (hij had den geheelen dag in steenkolen gewerkt), op zijne klompen, had hij zijne uniform aangetrokken en als een jager, met het geweer over zijn rug, kwam hij zich nu wederom aanmelden. Uit Rukfen (N.-B.) wordt gemeld dat ge maskerde personen 's nachts in de woning van de kinderen Pietersen, te Zegge, hebben inge broken. De dochter, die alleen thuis was, zag uit haar bed licht in de kamer, en denkende dat er brand was, sprong zij verschrikt op, doch werd door twee zwarte kerels gegrepen. Het meisje gilde het uit van schrik; een der indringers gaf haar nu met een mes twee sneden over den arm, terwijl zij onder doods bedreiging om geld vroegen. Het meisje riep nu uit alle macht om hulp, waarop de in brekers, op een loos gerucht, ijlings de vlucht namen. De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden, alle plaatsen langs de Noordkust van Frankrijk, van de Belgische grens tot en met Brest, benevens alle Fransche plaatsen gelegen aan wateren op het Kanaal uitmondende, besmet te verklaren wegens Aziatisch cholera. In een ingezonden stuk,indeN.Rotterd. Ot. wijzen A. Boerkool en P. J. Helsdingen, voor zitter en secretaris van de afd. Rotterdam van den Soc. Dom.-Bond, er met nadruk op, dat de moord op den politieagent, in het minst niet in verband staat met de sociaal democratie. Zij betreuren het, „dat een politie-dienaar, die trouwens niet uitdagend optrad, het offer moest worden van een geheel onberedeneerd en onbezonnen optreden tegen de politie zelf. „Zij wenschen hunne nadrukkelijke afkeuring uit te spreken over dit noodlottige voorval, dat door niemand meer kan worden betreurd dan door hen. Die afkeuring en treurigheid komen wel wat laat, meent de Arnh. Ct. Wie in de laatste weken de verheerlijking van Geel en diens eigen betoogen gelezen heeft, zal met ons meenen, dat het „onberedeerd en onbezonnen optreden tegen de politie" wel volgen moest. Die wind zaait, zal storm oogsten. De volgende verschillende lezingen over vacantie geeft een der lezers van de „Midd.Ct.": Eenigen zijn van meening, dat de vacantie nuttig en noodig is voor de onderwijzers, opdat die zich nl. eenigen tijd kunnen bewegen buiten den kring der onschuldige asempjes Anderen beweren, dat de kinderen behoefte hebben aan vacantie; zij moeten eens in bosch en wei kunnen loopen; de boog kan niet altijd gespannen zijn Maar de nieuwste lezing is wel, dat de vacantie goed is voor de ouders, omdat deze in die twee of meer weken de waarde van den onderwijzer leeren beseffen, en tot de overtuiging komen, dat hun lievelingen toch niet altijd even lief zijn. VraagGeef my eens eene geographiache explicatie van het engagement. AntwoordBloemendaal, Rozendaal, Lekkerkerk,

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2