Buitenland. Door het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche onderwijzers is een adres verzonden aan den minister van financiën, waarin verzocht wordt, dat ook woduwon en weezen van onderwijzers de voordeelen zullen genieten van het pensioonfonds voor burgelijke ambtenaren. Als een treffend staaltje van de wijze waarop in sommige gemeenten de wet op besmettelijke ziekten wordt nageleefd, diene, dat Zevenaar, op grond dier wet, er een uit ruwe planken bestaande barak op na houdt. Deze is door een stuk linnen van 't gemeenste soort (een onkundige zou het voor gaas aanzien) in tweeën verdeelddient, de eene helft voor mannelijke, de andere voor vrouwe- lijders. Om daarbij der patiënten moed in te boezemen, staat dit, den wiud aan alle kanten vrij spel latende, gebouw midden op de algemeene begraafplaats. (VI. Ct.) Door een vijf en twintigtal visschers uit de provincie Utrecht is tot Gedeputeerde Staten een verzoekschrift gericht, waarin betoogd wordt dat de visscherij gevaar loopt geheel vernietigd te worden, door het op groote schaal wegvangen van te kleine visch, ten gevolge van te kleine mazen van het gebezigde visch want. Verder worden nog enkele manieren van vischbemach- tiging opgenoemd, welke, volgens het gevoelen van adressanten, moesten worden verboden. Op grond van een en ander verzoeken zij, dat Gedeputeerde Staten door hen aangegevene grootero afmetingen voor de mazen van visch- want zullen vaststellen. Met het mond- en klauwzeer gaat het te Giesendam langzaam vooruitnu en dan doet zich weer een geval, buiten de ziek zijnde diereu voor, wat geweten moet worden aau het splitsen van koppels vee. Te Giessen Oudekerk blijft het tot op dit oogenblik nog altijd tot eene weide beperkt. Men schrijft aan de riss. Ct. Dat de varkenshandel in de maand Augustus aanmerkelijk beter is geworden dan in Juli en Juni het geval was, blijkt hieruit dat jonge biggen die toen f 4 tot f 5 opbrachten, thans weer van f 6 tot f 8 van de hand worden ge daan. Van de beste soorten worden er zelfs op 4 weekschen leeftijd tot f 8 verkocht, het geen wel een bewijs is dat goede waar thans weer op prijs wordt gesteld. Do drachtige motten, die voor eenigen tijd niets meer op brachten dan de vette vaikens van gelijk ge wicht, worden nu van f 50 a f 55 per stuk verkocht, hetwelk 1 10 a f 15 meer is dan de vette van gelijk gewicht than3 gelden. De Thamsworth Yorkshire-varkens komen thans leeds op vele markten voor en vallen wel in den smaak onzer landbouwers, zoodat joDge motten op de leeftfid van 9 h 10 weken reeds tot f 14 per stuk verkocht worden. De boeren leggen zich thans weer sterk op de varkens fokkerij toe, zoodat er wellicht in den volgen den winter vele jonge varkens zullen geboren worden, hetgeen in de beido laatste jaren niet het geval was. Uit Groningen bericht men dat in het oosten van die provincie de landbouwers het dorschen van koren hebben gestaakt wegens de lage korenprijzeD. De gemeenteraad te Maastricht heeft eene verordening vastgesteld, krachtens welke elk gebouw onbewoonbaar wordt beschouwd, waarin niet aanwezig zijn pompen of water kranen, welke steeds eene minste hoeveelheid goed drinkwater van 1 liter per minuut kun nen leveren. Te Arnhem is een geval van pokken voorgekomen, ten gevolge van besmetting door lompen, bij eon jongen, in een lompenpakhuis werkzaam. (N. R. Crt.) De gamma-rups begint zich te Lonneker op onrustbarende wijze te verspreiden geheele akkers zijn kaal gevreten. Ook onder Lunteren en Harscamp lijden sommige landbouwers groote schade door de rupsen, die geheele akkers met spurrie en knollen kaal vreten. Mon is dientengevolge druk bezig met opnieuw te zaaien. We lezen in een correspondentie van 't „Hbl." Stel u eeDS een echten Hamburger voor. Hij ontbyt in hot gewone leven met een ontzaglijke hoeveelheid brood en bier. Op kantoor eet hy den geheelen morgen niets, maar hij drinkt des te meer, totdat hij om drie uur eet, weder met veel bier, waarna hij 's avonds soupeert, natuurlijk weer met zooveel bier als hij omvatten kan, wat hem verhindert vroeg naar bod te gaan. Nu komt de pauiek. Wat doot onze Hamburger nu Ik stel u hem bij deze voor. Hij ontbijt met een kop koifio, niet anders, „want brood heeft de bakkersjongen in zijn vuile handen gehad en men kan nooit weten." Hij noemt in het geheel geen bier, maar drinkt spuitwater met cognac. Zijn maag begrijpt er niets van, komt in verzet en mijnheer wordt ziek. Geen wonder, zal men zeggen. Er zijn er, die hun angst verdrijven willen met cognac. Dan ontwaken ze den volgenden ochtend met „Katzenjammer," die door angst phenomenaal wordt. Er zijn voorbeelden, hoe de dokter, die het druk heeft, bij zulk een patiënt geroepen, den toestand hoogst ernstig vindt. Hem is niets verteld van „Katzenjammer", en hij laat den patiënt naar het cholera-gasthuis dragenwaar hij na een paar uur ontslagen wordt. Ia de vergadering van de vereeniging van burgerlijke ingenieurs, Zaterdagmiddag te 's Hage gehouden werd de volgende motie bij acclematie aangenomen. „De vereeniging zal zich bij adres wenden „tot de hooge regeering met de mededeeling, „dat zij besloten heefc zich aan te sluiten bij „den wensch van vele zijden geopenbaard, dat „het de regeering moge behagen spoedig een „voorstel te doen tot benoeming eener staats commissie, die den weg en de hoofdbeginselen „zal aanwijzen, volgens welke het Zuiderzee- „vraagstuk op de in 's lands belang meest „wenschelijke wijze zal kunnen worden tot „oplossing gebracht." Uit Eext schrijft men Terwijl voorheen in oostelijk Drenthe veel raapzaad werd geteeld, waarbij het land gebrand werd, dat voor latere cultuur zeer nadeelig was, wordt thans in deze streken overal het weinig winstgevende groenland omgeploegd, om daarop met behulp van kunstmest haver te teelen. De haverteelt levert hier en te Gieten enorme voor deelen op, want, terwijl dit gewas alleen met kunstmest bemest wordt, komt de landbouwer daardoor in het bezit van een ruimen voorraad stroo. De haver verdringt als paardenvoedsel de sinds langen tijd als zoodanig veroordeelde, maar des niettemin nog altijd te veel gebruikte rogge. Het land wordt door omploeging van de schadelijke mossen ontdaan en door de kunstbe mesting zooveel verbeterd, dat na deze teelt slecht weiland goed hooiland geworden is. Het weiden van Friesche schapen, dat vroeger veelvuldig in dit land plaats had, houdt daar door op of wordt aanzienlijk verminderd, en telken jaar wordt er meer land omgeploegd, zoodat het te voorzien is, dat wellicht al het groenland deze bewerking zal ondergaan. Volgens geloofwaardige berichten zijn te Gieten en te Eext dit jaar meer dan duizend voeren of wagenvrachten haver verbouwd, welks opbrengst vrij goed is en die bij de drooge weergesteld heid in Augustus zeer voordeelig is binnengeko men. Een brief, den 27n October 1885 te Breda op de post gedaaD, is den 26n Aug. j). aan zijn adres te Zutfen bezorgd. De brief was in de bus op den Maagdijk te Breda tusschen de houten af sluiting geraakt en daar bijna zeven jaren ver borgen gebleven. Een dienstbode zei nogal eens dikwijls als zy dacht, dat niemand haar hoorde„Ik wilde, dat mevrouw dood was." De papegaai van me vrouw hoorde dit en begon het weldra na te zeggen. Op zekeren dag zei de papegaai deze woorden in tegenwoordigheid van mevrouw. Deze schrikte ge weldig en dacht dat het eene voorspelling was. Gelukkig had de geestelijke van het dorp een papegaai, die zeer knap was. Het beest kon een flink stuk van een preek opzeggen en eenige psalmen zong hij zonder haperen. De papegaai werd bij die der mevrouw in een kamer gebracht in de hoop, dat de papegaai van mevrouw van hem goede manieren zou leeron. Eens kwam mevrouw de kamer binnensluipen en hoorde haren vogel tot hare ontzetting het volgeüde zoggen „Ik wilde, dat mevrouw dood was." De papegaai van den geestelijke antwoordde met groote def tigheid „De Heer verhoore ons gebed In de Horlogemaker leest men Een bloemenklok was in de laatste weken te Parijs in een, aan de Quai de Billy, naby de Trocadéro gelegen tuin, tentoongesteld. Op een mozaïeksgewijze aangelegd bloembed, is een cijf rplaat van 10 meter middellijn aangebracht, w;iarop zich twee groote wijzers bevinden. De beide wijzers bewegen zich echter evenals die van een klok. Een verborgen wijzerwerk vol brengt dat kunststuk en de beweegkracht wordt veroorzaakt door een waterstraal, die zich in een bak stort en het raderwerk goheimzinnig in be weging brengt. Uit een dorpje in Zuid-Duitschland zijn twee kinderen van 11 en 9 jaren naar Amerika gezonden, waar een bloedverwant woont, die hen, nu zy weezen geworden zijn, wil opvoeden. Zij dragen een bordje om den hals met hunne namen en die van de plaats hunner bestemming, en moeten nu door goede lieden maar voortgeholpen worden om behouden aan te komen. Een vreeselijk spoorwegongeluk is op de lijn langs de Hudsonrivier gebeurd. De brug bij de New-Hambar was geopend voor eene stoom boot, toen juist een exprestrein in volle vaart aankwam. De brugwachter trachtte nog de brug te sluiten, maar tevergeefs. De locomotief sprong over de opening heen, terwijl de rest van den trein tegen de brug stiet en vernield werd. De machinist de stoker en een beambte in den post wagen werden gedood, terwijl een conducteur en twee andere beambten levensgevaarlijk werden gewond. Sedert eenigen tyd las men in de Parijsche bladen een advertentie, tegen postwissel van 1 franc een brochure aanbiedende, waaruit men leeren kon „hoe bij de wedrennen niet te verliezen". Yele onnoozelen zonden hun franc en ontvingen tot antwoord: „Wed nooit. Dan zult gy wel niet winnen, maar zeker nimmer verliezen." Eenige malcontenten gaven de zaak aande politie spoorde twee personen op en nam hen in hechtenis, juist toen ze weer 28 brieven met postwissels ontvangen hadden. Zy beweerden dat een verstandige raad wel 1 franc waard was, wat den commissaris niet verhinderde hen ge vangen te doen zetten. Sarah Bernhardt, die dezer dagen te Brussel aankwam, is niet door de choleravrees bevangen, welke in onze dagen zoovele gemoederen bekruipt. „Ik zou bang zijn voor de cholera zei ze tot een Brusselschen interviewer. „De cholera is geen ziekteIk ontken het bestaan van de cholera. Misschien zullen slechts weinig menschen mijne voorstellingen hier en te Antwerpen by'wonen, maar de weinigen, die er komen, zullen niet meer denken aan de cholera, terwijl zij in den schouwburg zyn. Ik zal hen misschien redden van die zooge naamde ziekte Hoe er liefhebbers kunnen wezen vooreen emigratie naar Rusland, is een raadsel. Toch zijn die er. Uit Galicië trekken, volgens den correspondent der Standard, Ruthenen over de Russische grens. Het zyn boeren, die in Rusland de boerderijen gaan zoeken, welke Russische agenten hun beloofd hebben. Zoodra de arme boeren echter over de grenzen zyn, worden zy naar den Kaukasus gezonden en aan hun lot overgelaten. Indien zy niet door hunne vrouwen vergezeld zijn, wordt hun een Russische vrouw gegeven. Zoo nu en dan weet de Russische regeering den een of andere boer over te halen zich naar Galicië te begeven en andere Ruthenen te bepraten naar den Kaukasus te komen. In weerwil van de herhaalde waarschuwingen der Oostenryksche ambtenaren, zyn de eenvoudige boeren dom genoeg, de praatjes der Russische agenten te gelooven. Te Mamboia had een leeuw hevig huis gehouden in een inlandsch dorp. De stam hoofden gingen gedurig op de jacht, maar konden het dier niet meester worden. In hun nood begaven zy zich naar een Engelschen zendeling en verzochten hem het beest te willen dooden. De zendeling gaf hun strychnine en daarmede werd het roofdier vergiftigd. Sedert dien tyd was de zendeling in deoogen der inboorlingen een groot held. De indruk, dien zij van zijne buitengewone macht verkregen hadden, was trouwens nog versterkt, doordat tien hyena's, welke zich aan den dooden leeuw hadden te goed gedaan insgelijks dood in het bosch gevonden werden. Waarom Mahomed zijn aanhangers het wfin- drinken verbood. Zooals bekend is, drinkt een strenggeloovig Mahomedaan nooit wijn, hy geraakt hoogstens in de verlegenheid, of hy champagne en likeur onder de wijnsoorten moet rekenen of niet. Menig heimeiyk aanhanger van den wyngod, zal wel eens in zijn binnenste met den profeet gekibbeld hebben, waarom hy dit heeriyk genot

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2