N". 515. Zondag 11 September. A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL BEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs pee- 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andera landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Pr\js der Adverteniièn Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en AJDVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL, geven in ernstige overweging de volgende RAADGEVING. Zooals bekend is, heerscht sedert geruimen tijd de terecht zoo gevreesde Cholera in Rusland. Sinds een paar weken nadert zij met rassche schreden en hoort men reeds van sterfgevallen in Parijs, Hamburg, Antwerpen, en ook in ons land is de Cholera reeds waargenomen. Dit behoeft echter geen overdreven vrees aan te jagen. Reeds menigmaal is gebleken dat zindelijkheid en goede leefregels veel vermogende middelen zijn om de ziekte te bestrijden. Daarom hebben wij in 't belang der ALGEMEENE GEZONDHEID noodig geacht de volgende voorzorgen en leefregels ter algemeene kennis te moeten brengen. Wacht daarmede niet tot dat de cholera zich hier in deze Gemeente vertoond heeft' Iedereen kan tot de eerste offers behooren. Vergeet ook niet dat de ziekte zeer besmettelijk is en men door zicli zelve te beschermen, ook zijn huis gezin beschermt. Begin daarom met dadelijk de volgende raadgevingen ter harte te nemen. Zorg voor een geregelde leefwijze. Betracht matigheid in alles, vooral in uw eten en drinken. Vermijd spijzen die de maag bederven of loslijvigheid veroorzaken. Eet daarom niet te veel vruchten. Pruimen, komkommers, meloen, enz. augurkjes, zure spijzen, rauwe salade, bier, azijn, limonades, karnemelk, mosselen, garnalen enz. zjjn beter geheel te vermijden, want: een goede maag is de beste beschutting tegen de Cholera. Zorg voor goed drinkwater. Vooral door drinkwater plant zich de Cholera smetstof voort. Door kooken wordt deze onschade lijk gemaakt. Kook dus uw drinkwater minstens tien minuten lang. Maar ook door waschwater kan de smetstof worden overgebracht. T7a.sc/t dus uw vaatwerk en uw lichaam ook uitsluitend met gekookt water. Eet niets wat niet gekookt is. Hierdoor vernietigt gij de smetstoffen die in de spijzen kunnen aanwezig zijn en wordt de spijsver tering bevorderd. DRINK VOORAL GEEN ONGEKOOKTE MELK. Wees zindelijk in Uw buis. Zorg voor frissche lucht. Verwijder alle vuilnis. Reinig en ontsmet dikwijls uw privaat. Een goed middel tot ontsmetting isherhaaldelijk een paar handenvol kalk in het privaat te werpen. Vuile wanden dienen gewit en geteerd te worden. Wees zindelijk op Uw lichaam. Zorg voor doelmatige, reine kleeding. Wasch steeds Uw handen elke keer' voor dat gij gaat eten (natuurlijk in gekookt water.) Mochten zich hier of in naburige gemeenten gevallen van Cholera voordoen Vermijd dan aanraking met Ckolera-lyders en alles wat van ben afkomstig is. Hiertoe behooren kleedingstukken, lijfgoed, meube len, koopwaren, pakjes, brieven enz. uit besmette woningen en gemeenten. Texel, 2 September 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel, vestigen de aandacht van belanghebbenden op het bepaalde bij art. 23 der verordening van politie voor de Gemeente, luidende „Het is verboden „a. rammen, anders dan voorzien van twee „spannen, in de weide te laten loopen van 1 „September tot I October; „b. rammen van 1 October tot 1 December „daaraanvolgende in de weide te laten loopen, „tenzij na verkregen schriftelijke toestemming „van Burgemeester en Wethouders." Overtreding wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste vijfentwintig gulden. Texel, den 6 September 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL geven met het oog op het dreigen der Aziatische Cholera den ingezetenen in ernstige overweging, om, mochten zich bij hen verschijnselen voordoen van maag- of buikaan doening, onmiddellijk geneeskundige hulp in te roepen en hiermede niet te wachten totdat de ziekte een ernstig aanzien heeft verkregen, zullende zoo noodig de kosten hiervan ten laste der Gemeente worden gebracht. Tevens brengen zij ter algemeene kennis, dat bij de veldwachters der Gemeente carbolzuur voorhanden is, hetwelk desverlangd gratis zal worden verstrekt aan hen, die daarvan wenschen gebruik te maken, om hunne privaten, urinoirs, enz. te zuiveren. Texel, den 10 September 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd( Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 10 Sept. 1892. Het plan tot oprichting van eene kaasfabriek, ter bespreking waartoe in de vorige maand alhier eene bijeenkomst werd belegd, is na dien niets gevorderd. Ofschoon het voorloopig bestuur de gelegenheid tot aangifte voor het nemen van aandeelen of voor de levering van melk tot 25 Aug. jl. had opengesteld, leverde dit geen bevredigend resultaat op. Op onze informatie naar genoemde zaak ontvingen wij de mededeeling, dat wel het aanbod voor het nemen van eenige aandeelen was ingekomen doch geene meerdere opgaven voor levering van melk. Toen wij daarop als onze meening te kennen gaven dat vooral de niet-toezegging van melk dus wel een beletsel zoude zijn tot de oprich ting te besluiten (het kapitaal was wel te verkrijgen, werd op de gehouden bijeenkomst reeds gezegd) kregen wij ten antwoord dat melk genoegzaam zou zijn te verkrijgen, indien men daarvoor eenige moeite wilde doen. Het voorloopig bestuur scheen daartoe echter niet genegen, teneinde niet den schijn op zich te laden, alsof de zaak ten voordeele van enkelen werd in het leven geroepen. De zaak was, meenden zij veler belang, niet het belang van enkelen, en daarom moest niet door enkelen, doch door velen de oprichting worden gewenscht en beproefd. Heeft de gehouden bijeenkomst voor hier nu al geen gunstig resultaat, toch heeft de bespreking van het onderwerp indirect nog al iets uitgewerkt: immers de poging thans aan de Waal aangewend om daar de kaasmakerij te beoefenen, (nog wel door twee verschillende ondernemingen, naar ons wordt verzekerd) is niet onmogelijk een gevolg van de gehouden bijeenkomst. Ook aan den Hoorn zou, naar ons gemeld wordt, ernstig over de oprichting van een kaasfabriek worden gedacht. Wij herinneren dat de beproeving met de reddingsmiddelen, achter de Koog, plaats zal hebben, Woensdag 14 September 's morgens te 11 uur. In ons vorig nummer vermelden wij abusievelijk 15 Sept. Naar wij vernemen is voorloopig bepaald dat de Harmoniekapel alhier op Donderdag 29 Sept. a. s. in het lokaal de „Vergulde Kikkert" een Concert zal geven voor kunstlievende leden, enz. De heer P. K. Bremer te Oosterend bekwam op de tentoonstelling der H. M. v. L., welke te Leiden wordt gehouden: een le prijs voor een Springram van zuiver Texelsch ras, geboren in 1891, gefokt en tot op den dag van de verzending, gehouden op het eiland Texel le prijs voor twee melkgevende Ooien, van zuiver Texelsch ras, geb. in 1889,1890 of 1891 lste en 2de prijs voor een Ramlam en twee Ooilammeren van volbloed Texelsch ras, geb. in 1892; Eerv. vermelding voor een Ramlam, onver schillig van welk ras, geb. in 1892. Waal, 7 Sept. In de heden avond gehouden huishoudelijke vergadering van „Nut en Genoe gen" werden de H. H. De Jongh en K. Roeper herkozen als leden van het Bestuur. De H. H. Jb. Dekker en Jb. Bakker werden tot Bestuurs leden gekozen en door den Voorzitter aan de Vergadering medegedeeld, dat het ledental geklommen was tot 70. Oost, 8 Sept. Gisteren was 't alhier feest voor de schooljeugd. Alle kinderen der school maakten, begeleid door het Hoofd, den heer P. Haremaker, een' optocht naar de Noorder- sluis, heen en terug. Eigenaardig was het, dat allen getooid waren met gelijkvormige papieren mutsen. Bij de terugkomst werden de kinderen onthaald op versnaperingen, terwijl het zingen van enkele liedjes de noodige afwisseling aanbood. Helder, 9 Sept. In de raadszitting van heden avond werdt tot marktmeester voor den visch- afslag benoemd den Heer J. C. Wikkel en tot afslagerden Heer de Boer. Dezer dagen had hier op het loodskantoor eene bijzondere plechtigheid plaats. Aan den loods Diesberg, door H. M. de Koningin-Regentes voor zijn kloekmoedigheid begiftigd met de orde van Oranje-Nassau, werd in tegenwoordig heid van vele loodsen en opvarenden der kotters, die onderscheiding uitgereikt. Een waardeerend schrijven van den Minister van Marine waarin ook hulde werd gebracht aan de opvarenden van den loodskotter, waarop Diesberg aan boord was, werd tevens voorgelezen. Goolam Kader, de „Arabische oogendokter", heeft Amsterdam verlaten. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1