Buitenland. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de Staatscourant van 7 dezer ter algemeene kennis, dat volgens de bij hem in gekomen ambtsberichten in de afgeloopen week als aan Aziatische cholera overleden zijn aan gegeven te 's-Gravenzande (Z.-H.) 3 personen (allen behoorende tot de bemanning van het te Hoek van Holland in quarantaine liggende stoom schip „Jason") te Groningen, 1 persoon (eene vrouw die een paar dagen te voren uit Hamburg geko men was). Dezer dagen is te Amsterdam door twee rijkscommiezen eene belangrijke aanhaling gedaan van 1440 kilogram zachte zeep, ver voerd op twee wagens, waarvoor tot dekking van den vervoer eene accjjnsquitantie werd aangeboden, die reeds te voren voor eene der gelijke hoeveelheid gediend had, terwijl men de wettige herkomst van de zeep niet heeft kunnen rechtvaardigen. De weigering door het hoofd van het gemeente-bestuur van Den Haag van de ge vraagde vergunning tot het houden van eene meeting op 18 September ten gunste van algemeen stemrecht, blijkt gegrond te zijn op het advies van de geneeskundige autoriteit, die in deze dagen het houden van groote volks verzamelingen heeft ontraden. Men is volgens de Haagsche kroniek der N. Gr. Gt. aan bijna alle departementen zeer druk in de weer om de belangrijke voorstellen, die in de door H. M. de Koningin-Regentes persoonlijk uit te spreken troonrede zullen worden aangekondigd, spoedig gereed te hebben: vervolg van de belastingvoorstellen, defensie- wet, kiesrechthervorming, leerplicht en onder scheidene en belangrijke zaken op 't gebied van rechtswezen en sociale wetgeving. Men kan zich op een welvoorzienen parlementairen disch voor 1892 93 voorbereiden. Te Warmenhuizen werd den 2 Sept. op een aardappelenakker gevonden een luchtballon van ruim 1 el lengte, blijkens een daaraan gehecht briefje den 18 Augustus jl. des namiddags te 57< van Amsterdam opgelaten in de Conradstraat No. 14. In hot briefje was een stukje suikergoed gesloten voor „de meid van den vinder." In het dezer dagen in het licht verschenen Jaarboekje der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen komt o. a. voor de toespraak, door den heer A. C. Wertheim, als Voorzitter, bij de opening der jongste algemeene vergadering der Maatschap pij gehouden. In deze rede treffen wjj de vol gende, voor deze dagen zeer belangrijke, opmer king aan „De begrippen van luchtverversching, van ruimte, van reinheid, van het onschadelijk maken van faecaliën, van het bestrijden der bacteriën, baanden zich sedert het begin dezer eeuw een weg door het oude vooroordeel heen, en, al wordt de waarschuwing, helaas, niet altyd gevolgd, ze wordt luide genoeg verkondigd en door onomstootbare statistieken bevestigd." Toen deze woorden op 8 Juni 1.1. gesproken werden, bestond er de aanleiding nog niet, die we nu hebben, om aan te dringen met alle kracht op het behartigen van hetgeen ons door de we tenschap wordt gepredikt. Laten we deze waar schuwing wèl volgen, in 't belang van eigen en anderer welstand 1 „De walvisch te Scheveningen staat in brand," luidde het Woensdagavond laat. Het gerucht bleek overdreven. Van het houten gebouw, dat de houten walvisch omringt, is een gedeelte, dat als woning van den directeur diende, in vlammen opgegaan, maar de Sche- veningsche brandweer met een paar spuiten slaagde er, geholpen door de brandkraan van „Seinpost", in het voortwoekeren van het vuur tegen te gaan, en het walvischachtige koffiehuis met den geheelen voorgevel en een gedeelte van den zijgevel te behouden. Gelukkig was er geen wind, anders had „Seinpost" veel te lijden gehad. Thans is het slechts aan één kant wat geblakerd en bracht de brand slechts tijdelijk storing in de voorstelling. Men schrijft ons uit Friesland: In de noodlijdende Friesche gemeenten zijn de gemeenteraden zeer verschillend in hun oor deel hoe de buitengewone rijkssubsidie zal moeten besteed worden. Sommige raden willen haar geheel of gedeeltelijk besteden voor eene verlaging van het kohier van den hoofdelijken omslag en hebben dit daarom ook nog niet vastgesteldandere raden hebben besloten de subsidie aan te wenden voor aflossing der ge meenteschuld. Feitelijk blijft het wel hetzelfde, maar gaat men op de eerstgenoemde wijze te werk, dan is dit in eens eene groote verlich ting voor de belastingschuldigen, in de laatste geval zullen deze weinig van de rijkshulp ver nemen. Misschien geeft de Regeering nader voorschriften, hoe van de rijkssubsidie gebruik te maken. Een voorval, dat mij dezer dagen ter oore kwam aldus schrijft de corr. van de N. Gr. Gt. en waarvan ik tot mijn bevreem ding in de dagbladen niets bemerkte, is het volgende Bij het oefenen der miliciens moet een hunner geweigerd hebben te schieten. De man was bang en durfde niet aftrekken. Het spreekt van zelf, dat de sectie-kommandant hem daartoe dwong. Een soldaat moet nu eenmaal leeren schieten. Maar nauwelijks was het schot gevallen, of de man vertoonde zoodanige verschijnselen van zenuwoverspanning, dat zijn overbrenging naar het hospitaal noodig was. Men zegt mij, dat er vrees bestaat, dat de man krankzinnig is geworden. Indien het waar is, stond ik liever niet in de schoenen van den sectie- kommandant. Het besluit van den gemeenteraad te Zierikzee om de kermis uit te stellen heeft grcote ontevredenheid gewekt bij een deel der bevolking, met het gevolg, dat Maandag tot laat in den avond joelende menigten de straten doortrokken: Een aantal gaslantaarns, alsmede de venster glazen van verscheidene raadsleden, moesten het ontgelden. De politie, versterkt door ver scheidene rijksveldwachters uit de buitenge meenten, trad flink op en het mocht haar gelukken enkele belhamels in arrest te nemen. Dat ouders niet genoeg kunnen oppassen, dat hunne kinderen buiten het bereik van gevaarlijke dranken blijven, bewijst weder het volgende. Eene vrouw, wonende in delsaak Hubertstraat te Rotterdam, had Zondagavond, aan kiespijn lijdende, een fleschje brandewijn gehaald en dit verzuimd weg te sluiten. Haar 5-jarig zoontje had dit fleschje weten machtig te worden en den inhoud geheel uitgedronken, waarna het kind zoo ernstig ziek is geworden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De burgemeester van Rotterdam heeft eene kennisgeving het licht doen zien, waaruit blijkt, dat zich Woensdag het eerste geval van Aziatische cholera in zijne gemeente bij iemand uit Werkendam heeft voorgedaan. De choleralijder aldaar, op wien deze betrek king heeft, is denzelfden dag reeds overleden. Ten gerieve van eenige bewoners in den omtrek zal het klinkwerk aan de bruggen over de Prinsengracht bij de Lauriergracht te Am sterdam niet anders dan geruischloos mogen geschieden. De aannemers, die Maandag e. k. naar dit werk dingen verkeeren in de grootste verwarring. Hydraulisch-electrisch klinken of klinken door middel van luchtdruk, kan niet anders dan met groote kosten gepaard gaan. Wat nu te doen Een der aannemers heeft het gevonden. Hij gaat het Gemeentebestuur in vollen ernst voorstellen gedurende de twee of drie dagen dat het klinken duurt op zijne kosten een muziekuitvoering te laten geven op de brug. De omwonenden zullen daar niets tegen hebben, meent hij, en het klinken zal, geheel volgens den eisch van het bestek, inder daad „geruischloos" kunnen geschieden. Het is waarschijnlijk dat in Friesland spoedig weer eene werkstaking zal uitbreken, op een terrein, dat wel aan dergelijke zaken gewend is; nl. in den polder der gemeente Engwirden, waar sedert drie opeenvolgende jaren telkens eene strike uitbrak onder de gravers van wijken, die gegraven moeten worden voor afwatering der gedeelten, die in den laatsten tjjd zijn drooggelegd. Dit graven wordt uitbesteed en gewooniyk wordt het werk aan den laagsten inschrijver door het polderbestuur gegund. Voor eenige dagen werd weder het graven van wyken uitbesteed; en het werk is thans begonnen met ongeveer 200 arbeiders. Toen Zaterdagavond het loon uitbetaald werd, waren de arbeiders niet tevreden met hetgeen zfj ontvingen, want daarbij bleek, dat het gemiddelde dagloon tusschen de 60 en 70 ets. beliep, waarvoor gewerkt moet worden van 's morgens 6 tot 's avonds 6 uur, en dan in aangenomen werk, zoodat men zich geen tyd gunt behooriyk op het werk te schaften. Daarenboven is het volgens de gravers zeer zwaar werk en toen de aannemer Zaterdag antwoordde, dat hy geen hooger prijsgeven kon, zqn verschillende werklieden vertrokken om niet meer terug te keeren. Velen hunner moesten 's morgens en 's avonds nog 2 uur of langer voeteeren, zoodat zij te vier uur hunne woning verlieten om 's avonds te acht uur terug te keeren. Een te Amsterdam gevestigd geneesheer ontving van den Russischen dokter W. M. Haffxiner, die werkzaam is aan het Instituut- Pasteur te Parijs, het volgende antwoord op een aan dr. Pasteur gericht schrijven „De heer Pasteur heeft mij den brief over handigd, dien u hem geschreven hebt, en heeft mij opgedragen u mede te deelen, dat de inenting met de inentingsstof tegen de cholera in het instituut wordt verricht door dr. Reaux, den chef van den technischmicro- bischen dienst. De inentingsstof wordt met de noodzakelijke gebruiksaanwijzing gratis toegezonden aan iederen buitenlandschen ge neesheer, die er om vraagt, onder voorwaarde dat hij het instituut op de hoogte houdt van de resultaten zijner proefnemingen." Het is een verblydend teeken, dat de cholera niet in omvang toeneemt. Enkele gemeenten uitgezonderd, waar zich de ziekte sporadisch ver toont, zooals in België, biyft overigens Hamburg de meest geteisterde stad. Volgens de officiëele berichten kwamen Maandag voor 674 ziekte- en 264 sterfgevallen. Het „Hamburger Fremdenblatt" wil echter beweren, dat in de jongstverloopen veertien dagen ongeveer 2000 sterfgevallen aan cholera méér moeten hebben plaats gehad, dan de officiëele statistiek opgaf, op grond van een onderzoek, op de Hamburger centraal-begraaf- plaats te Ohledorf ingesteld, alwaar 5758 ïyken werden bygezet, ofschoon officiëel 2900 sterfge vallen werden gemeld. Een brand heeft een bosch te Jumequera, in Spanje, verwoest. Er zijn 200.000 boomen verbrand en de schade wordt op 1.500.000 peseta's berekend. Men schrijft het ontstaan van den brand toe aan kwaadwilligheid. Nog geen veertien dagen na de berichten over de groote hitte komen uit dezelfde streken klachten over de koude. In Oostemyk heeft het gesneeuwd. De burgemeesters van de gemeenten in den omtrek van den Etna zijn mannen van zaken, en de inwoners van die plaatsen prijzen hunne vaderlandsliefde. Professor Aloi klaagt er echter over in de „Corrière di Napoli" dat deze slimme burgemeesters het allen met elkaar eens zijn en nu en dan zoogenaamd officiëele berichten uitgeven dat de Etna vuur spuwt. Dit nieuws trekt een menigte touristen naar deze plaatsen tot groot voordeel van de herbergiers en kooplui. De meteoroloog verklaart, dat de laatste groote uitbarsting in Juli in plaats van erger te worden, zooals bur gemeesters berichtten, van half Juli af steeds verminderd is, en de geruchten van nieuwe lava- stroomen volstrekt geen waarheid bevatten. De roodvonk-epidemie in Londen wordt zeer ernstig. Meer dan 3240 bedden in de ziekenhuizen zyn door ïyders, aan deze ziekte ingenomen, en als niet dadelijk in den toestand voorzien wordt, kunnen geene ïyders meer worden opgenomen. Naby Bern is veel sneeuw gevallen. In sommige gedeelten en in de Alpen is de postdienst geschorst, echter niet over den St.-Gothard en de Furka, hoewel de sneeuw daar 15 cM. dik ligt. Te Marseille hadden er gewelddadigheden plaats in eene tent, waar een stierengevecht aangekondigd was. Het publiek, verlokt door de aankondiging, dat er een stier gedood zou worden, was in grooten getale opgekomen. Maar by de voorstelling ontstond er een geschil tusschen het bestuur der onderneming en de „toreadors". Dezen weigerden daarop te vechten. Het publiek, dat reeds ontevreden was over den hoogen toegangspas, zette zich nu aan het werk om de banken af te breken, wierp de planken

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2