N516. Donderdag 15 September. A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL BEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschyat Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burs 80 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der nitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen brj de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. De BURGEMEESTER van Texel, brengt ter openbare kennia, dat, bij beschikking van Z.E. den Minister van Binneniandsche Zaken, dd. 7 September 1892, La A, Afd. M. P. is bepaald, dat artikel 8 van het K. B. van 4 September 1892 (Stbl. No. 215) tot vaststelling van buitengewone maatregelen tot afwending der Aziatische Cholera en tot wering harer uitbreiding en gevolgen, zal worden toegepast, ten aanzien van personen komende uit Rusland, Hamburg, Altona, Ant werpen of Havre, zoodat ieder, die een of meer personen van daar komende, in zijne woning huisvest, verplicht is, onmiddellijk daarvan kennis te geven aan den Burgemeester, zoomede van elk verdacht ziektegeval in zjjne woning en van het vertrek van bovenbedoelde personen en de plaats, waarheen zij alsdan vertrokken zijn. Texel, 12 September 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen V r ij d a g den 16 Sept. 1892, des voormiddags te 11 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 13 September 1892. De burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. NATIONALE JMILITI BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXEL maken bekend, dat het Inschrijvingsregister voor de Nationale Militie van de lichting 1893, met de daaruit opgemaakte Alphabetische Naamlijst, gedurende acht dagen, van den 15en tot en met den 22en September a.s. ter Secretarie voor een ieder ter lezing is neder- gelegd. Texel, 13 September 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 14 Sept. 1892. Maandag waren ter markt aangevoerd 535 Schapen, 184 Lammeren, 7 Koeien, 3 nucht. Kalveren, 1 Paard, 3 Varkens, 10 Biggen en 1 Geit. De handel was nog steeds stug en de prijzen daaraan evenredigvoor Schapen was de markt prijs van f 7 tot f 15; voor Lammeren van f 4 tot f 8.00. Varkens en Biggen bedongen goede prijzen. Aan het strand nabij den vuurtoren van Eierland is een fraai scheepsnaambord, met mooi geschilderd bloemwerk versierd, aange dreven. Op blauwen grond stond met vergulde letters NELLIE FRED COLLINS. Licensed to Carry 15 Persons. De onderste woorden stonden in halve cirkels rechts en links onderaan. In „Rapporten der beide Commissiën voor schoolbibliotheken, benoemd door de afdeeling „Amsterdam" van het Nederlandsch Onder wijzers-genootschap" wordt o. m. genoemd een werkje van onzen plaatsgenoot, den heer W. Metz. Tz., getiteld „Een Zeemansleven,' uitgever P. Kluitman te Alkmaar. Er wordt van gezegd: „Een uitmuntend geschreven boekje. In alle opzichten aan te bevelen voor de hoogste klassen." Het werkje bevat 79 bladzijden en 4 plaatjes. De prijs er van is f 0,60. Sinds eenige dagen werden honderden pakken zeegras van Wieringen en Texel naar elders verzonden. Een paar weken geleden was er in dit artikel bijna geen omzet. Naar men beweert zou het heerschen van de cholera in 't buitenland de oorzaak zijn van den leven- digen handel in zeegras, die thans opgemerkt wordt. Mag men de berichten uit het buitenland gelooven dan worden de cholera verschijnselen daar minder dan ze zijn geweest. Men leidde daaruit nu evenwel niet af dat het gevaar zou zijn geweken, geenszins; alleen er komen niet zoovele gevallen voor dan eerst moest worden gemeld. De ziekte is dus wel aan het afnemen, geenszins echter verdwenen. In ons land wordt zoo nu en dan een der gelijk ziektegeval geconstateerd; zijn die gevallen gelukkig niet veel, de omstandigheid dat ze nu wel voorkomen en voor eenigen tijd geleden in het geheel niet, moge aansporen tot des te meerdere voorzichtigheid en voor zorgsmaatregelen. Bij Kod. besluit van 8 September is inge steld eene Staatscommissie met opdracht om te onderzoeken en van haar onderzoek verslag uit te brengen ot eene afsluiting en eene droogmaking van de Zuiderzee, op eene wijze als door de Zuiderzee-Vereeniging is voorgesteld, in 's lands belang behoort te worden ondernomen, en zoo ja, op welke wijze dit werk tot uitvoering moet worden gebracht; tot voorzitter van genoemde staatscommissie is benoemd de minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Uit Giesendam schrijft men: Ging 't in de vorige week goed met de vee ziekte, zoo zelfs, dat eenige dagen achtereen geen nieuwe gevallen werden aangegeven, deze week valt er niet op te roemen, daar bij 6 veehouders 14 beesten werden aangetast. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat ouden van dagen zich sedert 1845 geen jaar herinneren, waarin de aardappeloogst op de Zuidhollandsche eilanden zoo overvloedig was als dit jaar. De prijs is gering en bedraagt 11 a 12 cent per „kop" (5 koppen.) In de te Leiden gehouden 55ste algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd in de eerste plaats, naar aanlei ding van een voorstel van Leiden, de wenscheljjk- heid uitgesproken dat voor het geheele Rijk eensluidende, billyke bepaliDgen op het keuren van vleesch worden vastgesteld, waarbij' schade loosstelling wordt gegeven by onteigening van vleesch, waarbij geene ziekte-verschijnselen zicht baar waren. Evenzoo werd aangenomen een voorstel van de afdeeling Purmerend om pogingen aan te wenden bij de Regeering, opdat bij veeziekte, bij plotseling sterven van vee, in één woord: in spoedeischende gevalleD, de plaatsvervangende veeartsen meer vrijheid van handelen hebben dan zij thans bezitten, om het kwaad onverwijld in zijn voortgang te stuiten. De vergadering was van oordeel, dat het niet op den weg van de Maatschappij lag, zich, zooals Knollendam verlangde dat zij doen zou, in te laten met den waterstand van Schermerboezem, die van tijd tot tijd aanleiding tot klachten geeft. Een ander voorstel van de evengenoemde afdeeling, dat het hoofdbestuur zijn invloed zou doen gelden om meer regelmaat en spoed in het veevervoer te brengen, dat tegenwoordig zoowel in het binnen- als in het buitenlandsch verkeer veel te wenschen overlaat, werd aangenomen. insgelijks werd aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur, om de invoering van den verkoop van land- en tuinbouwvoortbrengselen bij het gewicht zooveel als in zijn vermogen is te bevor deren. Overeenkomstig een voorstel van Edam werd besloten een adres aan de Regeering te zenden, verzoekende dat bij onteigening wegens miltvuur vergoeding zal worden gegeven. Een voorstel van Rotterdam, om aan te dringen by de Regeering op uitbreiding van het koninklijk besluit van 27 Maart 1858, zoodat by mond- en klauwzeer onteigening en afmaking worde bevolen, werd in dezen zin gewijzigd aangenomen, dat het hoofd bestuur zich voorshands zal bepalen tot het instellen van een onderzoek. Als plaats der eerstvolgende vergadering en tentoonstelling werd Amsterdam aangewezen. - Een duur baardje te Rotterdam. Bij een kapper te dezer stede liet een heer zich scheren en op de vraag, of hij zijn hoofd wilde gewas- schen hebben, ontving de kapper een bevesti gend antwoord. Toen de heer vertrekken wilde, rekende de baardschrapper f 4.50, zegge vier gulden 50 cts, nl. 7, gulden voor het scheren en wasschen, benevens ...f4.— voor de flesch haarwater, die hij daartoe, zonder den klant te vragen of deze de flesch voor zijn rekening wilde hebben, had opengebroken. Natuurlijk wilde de klant dat niet betalen. De kapper sloot echter de deur af en liet den heer eerst nabetaling van f 1.50 vertrekken. De zaak van dien barbier zal wel florisseeren Te Delft bestaat het voornemen om, wanneer er gevallen van cholera mochten voor komen, de patiënten in heete lucht te behan delen, naar de voorschriften door de hoogleeraren Stokvis en Forster en Dr. Ruijsch aaDgegeven en waarmede de Kon. Academie van Weten schappen zich vereenigde. - Een jongen van een der in de stadsgrachten te 's Hage in lading liggende schepen werd onwelhij leed aan hevige buikkramp. Een geneeskundige werd ontboden deze constateert de, dat er geen gevaar was. Weinige oogen- blikken later schepte de jonge water uit de stadsgracht in eene kan, zette deze daarna aan den mond en dronk haar leeg Werk daar eens tegen op met voorzorgsmaat regelen tegen besmettelijke ziekten TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1