N®. 517. Zondag 18 September. A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo SO Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en audora landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 17 Sept. 1892. De beproeving der reddingmiddelen, achter de Koog, had Woensdag in goede orde plaats en voldeed naar eisch. 't Was voor die beproeving bij uitstek goed weder; een heldere lucht met een vroolijk zonneschijntje, echter niet te warm, was uit lokkend genoeg voor sommige liefhebbers om een tochtje naar het strand te maken. Een matige wind welke het water in meer dan gewone beweging bracht, zonder gevaar voor de bemanning der boot te doen ontstaan, was juist geschikt om hen die van het strand de oefening zagen, een flauw schetsje te geven van de moeielijke taak welke de bemanning van eene reddingboot heeft, wanneer bij ruw weder, bij stranding van een schip, zijne diensten worden vereischt. De boot deed één tocht in zee en daarmede was die oefening afgeloopenwordt bij andere gelegenheden zulk een tocht wel eens herhaald wanneer zich personen aanbieden om een tochtje mede te maken, 't was deez' keer niet noodig, er scheen geen liefhebberij voor te bestaan; 't kan wel zijn dat voor „zeelui aan den wal" de boot wel wat te hoog door de golven werd opgeheven. De beproeving der vuurpijlen, daarna vol gende, voldeed tevens in allen deeleer werden drie pijlen afgeschoten welke allen de lijnen op flinken afstand over het aangegeven doel brachten. Door vele belangstellenden werden de gehouden proeven bijgewoond. De gemeenteraad alhier benoemde in zijne vergadering, gisterenmorgen gehouden, tot gemeente asch- en vuilnisophaalder aan den Burg, W. Schaatsenberg. De ter inzage liggende alphabetische naam lijst van dit jaar ingeschrevenen voor de Nat. Militie, lichtrng 1893, telt 68 namen. De loting voor hen zal plaats hebben Maandag 24 October a. s.terwijl de indiensttreding van degenen welke een dienstplichtig nummer trek ken, zal geschieden tusschen 1 en 15 Maart e. k. Ter voorkoming van teleurstelling willen wij onzen lezers reeds tijdig er aan herinneren dat met October a. s. door de stoomboot „Ada van Holland" de winterdienst wordt ingevoerd: d. w. z. dat te beginnen met de volgende maand, de dienst 2.15 van Texel en 6 uur van Nieuwediep, des Zondags niet wordt vervuld; belanghebbenden zullen goed doen daarmede rekening te houden. De boerenhofstede „Doggersplaats", bewoond door den landbouwer H. J. Noot, te Koegras (gem. Helder), is tengevolge van hooi- broei totaal afgebrand. Van den inboedel werd slechts weinig gered; alle in het gebouw geborgen veldgewassen werden eene prooi dei- vlammen. Het verbrande was verzekerd. In de Held. Ct. lezen wij: In het Magazijn „De Concurrent", Weststraat, is een lamp van geheel nieuwe vinding te bezichtingen, nl. een gas-petroleum-lamp, die gevuld wordt met petroleum, doch brandt zon der pit. Een weinig spiritus doet een plaat, die telkens gedrenkt wordt met een druppel petroleum, gloeiend worden, die de vloeistof in gas veranderd. Deze nieuwe lamp geeft een prachtig zacht licht, waarbij ons gas niet kan evenaren. De kosten der lamp moeten nog al peperig zijn, doch het licht is goedkoop, zeer goedkoop zelfs, nl. niet meer dan één Ct. per uur. Op drie hofsteden in de gemeente Vrijenban is het mond- en klauwzeer onder het vee voorgekomen. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de Staatscourant van heden ter alge- meene kennis: lo. dat volgens de bij hem ingekomen ambts berichten in de afgeloopen week als aan Aziatische cholera overleden zijn aangegeven te Rotterdam 1 persoonte Kralingen 1 per soon te Velzen 1 persoon (zijnde een matroos van het stoomschip „Urania", komende van Hamburg)te Groningen 1 persoon Te Noordbroek is onder de varkens van den veehouder J. Endhuizen de besmettelijke varkensziekte (vlekziekte) uitgebroken. Door den districtsveearts zijn alle maatregelen genomen om verspreiding dezer ziekte, die steeds vele offers vraagt, te voorkomen. Een paar visschers uit Koedijk waren onlangs 's avonds in de nabijheid van Alkmaar aan het visschen. Op de plek, waar zij bezig waren, had een schipper zijn trommel met kostbaarheden verloren. Te begrijpen is het, dat de laatste met argwaan het bedrijf der visschers gadesloeg, terwijl hij toch ook gaarne zijne schatten terug had, waarnaar reeds vergeefs was gezocht. Daarom beloofde hij den visschers f 25 belooning voor het vinden, wanneer ze het gevondene nl. hem teruggaven. Toch was de angst des schippers te groot, men kon eens met de buit ontsnappen, waarom een „brigadier" werd gehaald om een oog in het zeil te houden, maar deze liet zijn oog op het net vallen en bespeurde, dat het verboden vischwant was. In plaats van een extraatje hadden dus onze visschers het verlies van hun net te betreuren en wat er nog volgen zal. De Amsterdamsche tabaksmarkt wordt met een niet te miskennen concurrentie uit Amerika bedreigd. Volgens berichten van daar, is men bezig te New-York een maatschappij op te richten onder den naam van „American Deli Tabacco Company," die er naar zal streven, voor de Amerikaansche markt passende Suma tra tabak te planten en dese direct naar Amerika te verschepen in plaats van te Amsterdam te laten verkoopen. Reeds zouden daartoe twee plantages, welke de gunstig bekende merken M. C. Padang Deli leveren, zijn aangekocht. Het maatschappe lijk kapitaal zou 500.000 doll, bedragen en een der voornaamste importeurs te New-York zou by de zaak betrokken zyn. Wetsontwerpen. De Haagsche correspondent van de „N. Gron. Ct." deelt mede, dat „het kies- rechtontwerp zoo goed als gereed is om aan de Tweede Kamer te worden ingezonden; men kan het in de volgende week verwachtendadelijk daarna komen de belastingvoorstellen, 2e reeks; kort na de opening der nieuwe zitting zullen de defensie-ontwerpen inkomen, die dienstplicht en oefening der troepen en van de schutterij betreffen." „Allereerst zal de achterstand van het vorig jaar worden ingehaalder liggen nog belangrijke zaken op afdoening te wachten en 't plan is, om dadelijk na de discussie over het adres van ant woord, die ontwerpen ter hand te nemen en ver volgens de Indische- en staatsbegrootingen inde afdeelingen te gaan onderzoeken, waarschijnlijk met de belastingvoorstellen, maar niet meer. Kiesrecht en defensie zou men in de aanstaande vergaderperiode lat6n rusten, omdat niet alles kan worden afgedaan, eenige voorbereidende studie noodig is en de belastingontwerpen wegens het tijdstip der invoering van den meest urgenten aard zijn." De correspondent kan verder mededeelen, dat waarschijnlijk in Februari de behandeling der belastingontwerpen aan de orde zal worden gesteld, en dat de kieswet eerst in November in openbare beraadslaging zal komen, wegens langdurige voor bereiding en overleg. De kaashandel is gedrukt en de voor naamste oorzaak daarvan is, dat in Duitschland sommige geneesheeren gewaarschuwd hebben tegen het gebruik van kaas met het oog op de cholera. Door andere deskundigen is daaren tegen medegedeeld, dat kaas zeer goed voedsel is in de tegenwoordige omstandigheden. Intus- schen is het gebruik verminderd en dit, gevoegd bij de belemmering in het verkeer door quaran taine-maatregelen, werkt zeer ongunstig op den handel. Goudsch D.) Eene boerenkiesvereeniging. Volgens het „Nederlandsche Landbouwweekblad" zal eene boerenvereeniging onder den naam van „Landbouwverbond" worden opgericht. Het hoofddoel van het verbond zal bestaan in het bevorderen der verkiezing voor de volksverte genwoordiging en de Provinciale Staten van voorstanders van den Landbouw, onverschilig van welke politieke richting, waartoe in de kiesdistricten, waar voldoende medewerking betoond wordt, zelfstandig werkende afdeelin gen zullen opgericht worden. Verder beoogt het verbond „eene aaneensluiting der landbou wers ter behartiging hunner belangen, waar gezamelijk moet opgetreden worden, bijvoor beeld tegen suikerfabrieken, afwatering, domein- bestuur, polderzaken enz." In de Groninger-Veenkoloniën willen de aardappeldelvers 10 cts. per 24 stokerij ver dienen en gaan zij met een contract ter onder- teekening bij de landbouwers rond, om zich te verbinden, dit loon uit te keeren. De landbouwers, die hiertoe niet genegen zijn, ondervinden de wraak van de zijde der delvers. Landbouwgereedschappen, op de akkers aan wezig werden vernield, ja, men heeft nu zelfs een kuil met aardappelen van den landbouwer Oostindiën te Nieuwe Pekela geheel doen ver branden. De daders zijn niet gevonden hoe de politie ook zocht. TEXELSCHE C0URA1JT

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1