Uitslag van gehouden Verkoopingen. Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. Te Zevenaar werd bij eene openbare verpachting van bouwland een perceel groot 80 oude roeden, verpacht voor f 1 en oeno kip, of voor de laatste 75 conts. Hoewel de landerijen daar niet hoog in huur zijn is dit toch al zeer weinig. Een zestal ingezetenen van Boskoop hebben per geteekende advertentie in het „Boskoopsch Advertentieblad" de broodbakkers in ernstige overweging gegeven de broodprijs in overeen stemming te brengen met dien der graanmarkt, daar het anders hun stellig voornemen is om, in overleg met anderen, binn«n zeer korten tijd afdoende maatregelen te beramen. Een zeldzaam, zoo niet eenig geval van slaapwandelen had te Gouda Dinsdagnacht plaats. De 18 jarige zoon van den heer J., op den Raam, stapte te ongeveer 1 uur uit zijn bed, en zonder zich te kleeden, wist hij uit het dakraam te komen, en over een paar daken, muur enz. te klimmen, totdat hij op de straat was. In snelle vaart liep hij verscheidene straten door, geraakte in zijn loop nog in een put, doch vervolgde zijn weg weder totdat hij eindelijk, toen hij de trappen van het stadhuis wilde beklimmen, viel en wakker schrikte. De politie, die hem niet in handen had kunnen krijgen, kwam hem toen te hulp en bracht hem naar de ouderlijke woning. Zijn gelaat is geheel overdekt met bonte en blauwe plekken, vermoedelijk ontstaan door vallen of aanloopen. Het zonderlingste is zeker wel, dat de onge lukkige zich de geheele passage weet te herinneren. De „Staatscourant" van 13 dezer bevat het programma voor de opening van de ver gadering der Staten Generaal op 20 dezer. Des middags te 12 uur zullen de leden der Staten-Generaal zich begeven naar de zaal, bestemd voor de zittingen van de Tweede Kamer, en zich in een algemeene vergadering vereenigen, onder voorzitting van den door de Koningin- Regentes benoemden voorzitter der Eerste Kamer. De ministers, hoofden van ministerieele de partementen, de kanselier der Orde en de leden van den Raad van State zullen zich, des nam. te 1 uur, mede in de zaal vereenigen. H; M. de Koningin-Regentes zal te 1 uur, met het gewone ceremonieel, van het paleis afrijden. Waar werd oprechter trouw Een lijk, dat de vorige week opgehaald werd uit den Grimburgwal te Amsterdam, geleek veel op een bewoner van de Jacob van Lennep- straat, die vermist werd. De vrouw van den- doodgewaande had reeds de gordijnen van de woning laten zakkenwant een tante van den man had het lijk gezien en beweerde den drenkeling herkend te hebben. Tante bleek echter verkeerd te hebben ge zien, want Janus stapte, na eeDige dagen te hebben geboemeld, gezond de kamer binnen bij zijn vrouw. Nu zou men misschien meenen, dat zijn verschijning reden tot blijschap gaf, maar het tegendeel was het gevalhet echtpaar kreeg dadelijk twist en eindigde er mede elkaar zoodanig toe te takelen, dat Janus in den eersten tijd niet te herkennen zal zijn! De „Indépendance beige" meldt, dat het verbod tot in- en doorvoer van rundvee, schapen en geiten uit Nederland in Belgie, binnenkort door den minister van landbouw zal opgeheven worden. Een te Hamburg verschijnend blad, de „Echo," hangt een treurig tafereel op van de armoede, welke te Hamburg begint te heerschen De particuliere hulp is onvermogend voldoende steun te verleenen. Indien de staat niet te hulp snelt, zal volgens dit blad de cholera door een vreeselljken hongersnood gevolgd worden. Vele begrafenisfondsen kunnen niet aan hunne verplichtingen voldoen, en het getal hulpbehoe vende weezen welke zich voor gestichten aanmel den, moet zeer groot zy'n. Welke voortreffelijke gevolgen quarantaine maatregelen al of niet mogen hebben, op de barmhartigheid schijnen zjj juist niet gunstig te werken. De ongelukkige passagiers der „Nor- mannia", wien de edelmoedige zorgen des Gouverneurs van Nieuw-Tork eindelek eene 1 wijkplaats uit het besmette schip op het Vuur- eiland hadden bereid, hebben, ten gevolge van het verzet der bewoners van de tegenover dat eiland gelegen steden Babyion en Isïip, niot kunnen lauden en aan boord der „Cepheus" hongerig, koud en deerlijk door zeeziekte gekweld, moeten rondzwalken. Vruchteloos had een hunner, het Senaatslid M' Pherson, uit New-Jersey, van uit eene boot do zelfzuchtige menigte toegesproken. De terugreis der „Cepheus" was zeer gevaarlijk want het weer was onstuimig en het vaartuig daarop geenszins berekend. Er waren 471 passa giers eerste en tweede klasse aan boord. Op geheel Long Island was een geregelde dienst en een stelsel van seinen ingericht, om nacht en dag hun landing te beletten. Een geheele vloot van kleine zeilvaartuigen stak daartoe Maandag ochtend van verschillende plaatsen op Long-Island naar het Vuureiland over, met een duizendtal gewapende mannen en knapen. Vijftig politie agenten bewaakten het voor de passagiers bestemde hotelgebouw, dat men met opgestapeld hout in brand had pogen te steken. De algemeene opgewondenheid was groot en de rechter Barnard van het oppergerechtshof te Brooklyn heeft, ingevolge daartoe gedane stappen, een voorloopig verbod tegen het landen van de passagiers uitgevaardigd. In het geheel waren Maandag 3500 passagiers in de haven van Nieuw York in quarantaine. Sommige Spoorweg-Maatschappijen weigeren ge heel, landverhuizers naar het binnenland te vervoeren andere maken allerlei bezwaar. Vergadering Vrijdag 16 Sept. 's morg. 11 uur. Voorz. Jhr. Strick van Linschoten, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van den Heer H. Groene- wold te Rotterdam, benoemd H, d.S met uitgebreid leerplan alhier, berichtende de aanneming van zijne benoeming en dank betuigende voor het in hem gesteld vertrouwen. Voor kennisgeving aangenomen. Wordt gelezen een adres van 29 leden der Tex. schippers- en visschersbond, verzoekende, naar aan leiding van het indertijd door de afd Oosterend van de VereenigiDg tot bevordering der Ned. Visschery aan de Hooge Regeering ingediend verzoekschrift: „dat de dagen van verkiezing op Maandag in plaats Dinsdag zullon worden gesteld", dat de Raad door adhaesie aan dat adres te betoonen, hiertoe zijne medewerking zal verleenen. De Voorz. meent, dat met het oog op de te wachten wetsvoordracht tot regeling van het kiesrecht, het voldoen aan het verzoek van adressanten thans ontijdig moet worden geacht en stelt voor het adres aan te houden tot de regeerings voorstellen bekend zijn. De heer C. Keijser Pz. meent dat voor de plaatse lijke toestand alhier, eene verandering van de dagen van verkiezing wel gewenscht zoude zijn en zou daarom wenschen dat aan het verzoek van adres santen werd voldaan. Ook de heer Dros zou dadelijke behandeling van het adres gewenscht achten. De Voorz. denkt niet dat het verzoek thans van eenigen invloed zou kunnen zijn, hij wenschte daarom het adres aan te houden. De heer F. Keijser ligt de vergadering nog toe dat de verkiezingdagen bi) tusschentydsche vacaturen van leden voor den Raad, wel eens des Maandags zijn gehouden, doch dat bij periodieke aftreding de hooge Regeering de verkiezingen regelt en deze met plaatselijke toestanden niet altijd rekening kan houden. De raad besluit het adres naar B. en W. te ren- voyeeren ten fine van preadvies. Wordt gelezen een adres van 37 boeren of vee houders, waarin wordt gewezen op de moeieiyk heden voor hen verbonden door het aan den Burg laten wegen van vet vee dat door hen naar buiten wordt afgeleverddoor adross. wordt verder medegedeeld dat tot vergemakkelijking daarvan gelegenheid is, doordien de heer P. Phz. Bakker te Oudeschild, bereid is voor eigen rekening eene bascule aan te schaffen tot weging van vee,- naar aanleiding van een en ander verzoeken zij den Raad om genoemde persoon als waagmeester te doen beëedigen en dat door den Raad zal worden vastgesteld een tarief tot heffing van weeggelden. De Voorz. stelt voor aan adressanten ten antwoord te geven dat aan hun verzoek niet kan worden voldaan, dcch adress. voornoemd in overweging te geven de zaak zelve te exploiteeren, hetwelk mogelijk is indien de heer Bakker, bovenbedoeld, patent neemt, tot het wegen van vee, enz. Uit de discussiën welke naar aanleiding van het verzoek en van het voorstel des Voorzitters zich ontsponnen, merkten wij op dat, indien aan het verzoek van adress. werd voldaan, daarmede eene nieuwe plaatselijke belasting, onder de rubriek wik - en weegloonen zcu worden in het leven geroepen, waarop de Kon. goedkeuring moet worden aange vraagd; de te hiffen weeggelden zouden alsdan in de gemeentekas mceten worden gestort terwijl de aanstelling van een waagmeeBter door de Raad alsdan verei8cht wordt. Dat bij zulke te wachten gevolgen het boter zoude zijn do zaak aan particulier iniatief over te laten, begreep ook de Raad, die, na gehouden bespreking, het voorstel van den Voorz. bij acclamatie aannam. Aan de orde komt alsnu het maken van een voordracht voor het college van zetters, tengevolge de periodieke aftreding van de heeren D. P. Witte en H. Bruin. Na veelvuldige stemmingen luidt de voordracht als volgt: D. P. Witte, H. Bruin, A. Dros Az., W. K. Bakker. Ter behandeling komt daarna het gevraagd ontslag door den in de vorige vergade) ing benoemden asch- en vuilnisophaalder J. Gomes; welk ontslag wordt verleend. Voor de ontstane vacature hebben zich twee sollicitanten aangemeld, nl.W. Schaatsenberg en P. Vermeulen. Bij stemming wordt W. Schaatsenberg met 10 stem men benoemd tot gemeente asch-en vuilnisophaalder aan den Burg; 1 stem was uitgebracht op P. Vermeulen. Door den Voorz. wordt toezegging gedaan dat in eene volgende vergadering eene instructie voor den benoemde zal worden ter tafel gebracht. Daarna wordt door den Voorz. mededeeling gedaan van de maatregelen welke door het D. Bin overleg met geneeskundigen, zyn genomen als voorzorgs maatregelen tegen de dreigende cholera. (In verschil lende nummers van ons blad hebben onze lezers daarvan reeds kennis kunnen nemen Op de vraag van den Voorz. of iemand der leden daaromtrent nog eenige wenken wenschte te geven, wordt door verschillende leden gewezen op de strenge maatregelen welke in dezen zjjn genomen en betreurd dat daardoor vooral aan den minderen man, door het verbod om mestverzamelingen aan te leggen, nogal schade wordt veroorzaakt, aangezien de meststoffen welke anders worden aangewend tot bemesting van een stukje bouwland, thans moeten worden afgegeven; alsmede over het ongerief dat tengevolge de gedane voorschriften, aan menigeen wordt veroorzaakt. De Voorz. beantwoordde de verschillende sprekers; spr. erkende en betreurde dat de voorgeschreven maatregelen voor menigeen schadelijk en hinderlijk waren, doch betoogde niet anders to mogen handelen spr. volgde slechts het voorschrift van hoogerhand gegoven en wenschte dat men niet hem dit ten laste zou leggen. Zoo spoedig zulks eenigzins doenlijk was zou hy de bepalingen in milderen geest toepassen, terwijl hy zou trachten in hinderiyke gevallen zoo mogeiyk te doen voorzien. Ook op de overige dorpen van ons eiland hoewel door gemis van gemeente-reiniging aldaar zulks moeielyker 'is, worden middelen beraamd om de gedane voorschriften na te komen; moeieiyk is zulks niet het minst met de sloot achter het Oudeschild, wat een zeer gebrekkige toestand ismocht de Voorz. er niet in slagen daarin door anderer hulp verbete ring te brengen, dan stelt hy zich voor daarin voor gemeente-rekening te laten voorzien. Op voorstel van den heer Koorn wordt het D. B. een blanco crediet verleend voor te nemen maat regelen wanneer de ziekte zich hier zoude vertoonen. Verder niemand het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. Leiden, 16 Sept. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 125 a f 272 51 Stieren f 52 a f 170 Veulens stuks a f 83 kalf koeien f 105 a f 260 Melkkoeien f 105 a f 260 62 Varekoeien f 90 a 195120 Vette koeien f 125 a f 27249 Vette kalveren f 30 a f 74, 11 Magere kal veren f 6, a f 16 GrasKaxveren f a f 1136 Vette Schapen f 14 a f 23, 1096 Magere Schapen f 7, af 17— Paarden f af 246 Magere Lammeren f6, af 12. Vette jarige 196 Magere Varkens f 15 a f 31 Vette Varkens a. 270 Biggen f 6,25 a f 14. Donderdag 15 Sept. a/d Burg. Notaris G. J. O. D. DIKKERS. Een Huis en Erf, groot 2 Are 12 cA., aan de Groeneplaats. Kooper H. Flens voor f 1745. Zondag 18 Sept. 1893, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm half tien Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Den Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. Oosterend. Nam. 3 uur Ds. van Schaick. Cocksdorp. Nam. 2 uur Ds. Leffef. (Doopbediening). DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den HoornNam. 1 Vb Ds. Kuperus. Bossets?. iinwwii imumi— -- MHimmwi iiihi i«n—sw—laaiw

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2