N®. 520. Donderdag 29 September. A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. l)it blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dun Büüa SO Cts. Franco per post door go- heel Nederland 46 Cts. Naar Aimmti en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag; der uitgave. Pr\js der Advertentiën Van 1 tot 6 regels SO Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem ia belegd tegen V r ij d a g den 30 Sept. 1892, des voormiddags te 11 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 28 September 1892. De burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 28 Sept. 1892. Ter markt van Maandag waren aangevoerd 422 schapen, 209 lammeren, 15 koeien, 5 paar den, 10 biggen, 2 geiten, 3 korve kippen. De prijzen voor schapen liepen van f 7.50 tot f 15.00; voor lammeren van f4 tot f8.50. Naar men wil werd nog een partijtje lammeren verkocht voor f 2.50 per stuk. Naar jong rundvee was nog weinig vraag. De handel was o. i. als vorensommigen meenden evenwel dat de handel iets vlugger was; 't kan zijn. Alle leed gewend, zegt een spreekwoord, en zoo zou het ook kunnen zijn opzichtens handel en prijzen van vee. De afd. Texel der Maatsch. t. N. v. 't Algem. hield Maandagavond eene huishoudelijke vergadering in de Vergulde Kikkert, zoowel tot afdoening der zaken van het afgeloopen Vereenigingsjaar als ter voorbereiding van het thans volgende. Verslag werd gedaan door den afgevaar digde ter alg. verg., rekening door den penning meester en verslag van de leesbibliotheek. Tot lid- van het bestuur werd gekozen de heer L. van Everdingen. Een schrijven van het hoofdbestuur melde dat in dezen winter van wege de Maatsch. alhier eene lezing zal worden gehouden door den heer Lamping, van Naaldwijk. In het belang van de bibliotheek werden de leden verzocht om, indien zij eenige boeken mochten disponibel hebben, die aan deze onderatdeeling af te staanbinnen eenige dagen zal tot verzameling daarvan iemand bij de leden rondgaanmochten ook niet-leden van het Nut daarvoor eenige boekwerken beschik baar willen stellen, zoo zullen deze in dank worden aangenomen bij de commissarissen der bibliotheek de heeren S. Keijser Pz., D. J. Bakker, C. J. Rab, Jb. Roeper, C. C. Kuiper en A. de Rooij. De oefening met de reddingboot achter den Hoorn, aanvankelijk bepaald op heden, Woensdag, werd in het begin dezer week reeds afgelast en is thans bepaald op Woensdag 5 October a. s., 's morgens 11 uur. Naar wij vernemen, zijn onze plaats- genooten C. G. Brouwer van Oudeschild, en J. Daalder van den Hoorn, die in den zomer ©xamen deden voor commies bij de belastingen, ithans als zoodanig aangesteld. Oudeschild, 28 Sept. Sedert een paar Wonden zjjn een paar oorlogschepen, nabij de kust geankerd, bezig met électrische verlichting. Als altijd, worden de belangwekkende proeven, door velen in oogenschouw genomen. Vooral Maandagavond was het soms een verrassend schouwspel. Oosterend, 28 Sept. Toen jl. Vrijdag het barkschip „A. R. Falck", van Nerva naar Nieuwediep op „de razende Bol" strandde, waren al spoedig eenige schuiten van hier en elders beschikbaar, om 't een en ander te bergen en naar deü* wal te brengen, zoo men meende. Men had echter buiten den waard, of liever buiten de voorzorgsmaatregelen tegen cholera, gerekend; want men mocht de haven niet inzeilen, doch den bergers werd eene quarantaine plaats buiten den havendam aan gewezen. Gelukkig kon spoedig bewezen worden, dat Nerva onbesmet is, zoodat de quarantaine werd opgeheven, 't Voorvalletje had anders wel eens een tegenvallertje kunnen zijn. Door de firma C. Kooyker te Leiden zal worden uitgegeven eene Novelle van den heer R. Koopmans van Boekeren, getiteld„Een tinnen feest, herinneringen van een oud student"de prijs van dit werkje zal zijn 90 cents. Het doel hetwelk met deze uitgave wordt beoogd is om daardoor gelden te verzamelen tot leniging van de ellende welke door de cholera-epidemie te Hamburg is ontstaanna aftrek der kosten toch, zal de opbrengst ten goede komen aan hen, die aldaar in deze bange tijden zooveel moeten missen. Zij dat goede doel eene aansporing tot ruime inteekening. De reeders te Maassluis hielden eene vergadering, met het doel te bespreken waar aan de tegenwoordige kwijning in den haring- handel is te wijten, en welke middelen kunnen worden aangewend om daarin verbetering te brengen. De kwijning is zeer zeker een gevolg van het voorkomen van cholera in de belang rijkste haven voor het artikel haringHamburg. Als middel tot eenige verbetering werd aan gegeven het opleggen der schepen tegen 15 October. Aangezien het voor andere maat regelen gewenscht is, dat door reeders en handelaars uit alle visschersplaatsen van ons land homogeen wordt gewerkt, besloot de vergadering aan de jagerij-commissie te ver zoeken, eene gecombineerde vergadering te willen uitschrijven voor dit doel. In de zitting van de Eerste Kamer zijn alle belasting-ontwerpen aangenomen, de vermo gens-belasting met 38 tegen 8, tot afschaffing van den zeep-accijns met 41 tegen 4 en de verhooging van het gedistilleerd met 42 tegen 4 stemmen. De prijs van f 100,000 in de thans trekkende Staatsloterij viel in de vorige week op no. 5464, een geheel lot. De winner krijgt dus, na aftrek der 15 pCt. voor het Rijk, f 85000 uitbetaald. Onder het opschrift: Werkstakingzegt het „Hbl." Nauwelijks z|Jn de kieswetten ingediend of, in de oppositiebladen weèrgalmt weder de kreet: „De Tweede Kamer mag niets anders van gewicht meer behandelen dan deze voordrachten. ZQ is zedelijk onbevoegd aan hare opvolgster de beslissing uit handen te nemen." Ten hoogste wil men haar nog gelegenheid geven de tweede reeks van belastingwetten ter hand te nemen, die met de reeds grootendeels afgehandelde samenhangen. Men stelde zich den gang van zaken toch eens voor, zooals die zfjn zal! De Kamer heeft in dit najaar de begrootingen af te doen en de verdere belastingplannen te onderzoeken. Deze laatste zullen in het begin van 1893 in behandeling moeten komen, wil men ze met 1 Mei 1893 invoeren. Eerst dan zal de Kamer de kieswetten in openbare beraadslaging kunnen nemen, zeker niet lang vóór het begin van den zomer in het volgende jaar. Zjjn die wetten dan tot stand gekomen, dan eischt het opmaken der nieuwe kiezerslijsten, juist omdat dit voor .den eersten keer plaats heeft, nog geruimen tijd. Het onderzoek van vele honderduizenden aanvragen is een werk van grooten omvang. De nieuwe kiezerslijsten zullen daarom wel niet eerder dan in de eerste helft van 1894 kunnen worden vastgesteld en de eerste verkiezing door het uitgebreid kiezerskorps zal dan in Juni 1894 plaats hebben. Moeten nu de Staten-Generaal in die twee jaren stilzitten? Mogen zt) niet ten nutte des lands nog afdoen, wat zt) kunnen? Is dat niet hun plicht? Maar wellicht is de nieuwe Kamer van 1894 het met die beslissingen niet eensl Welnu wat belet die Kamer dan van hare macht gebruik te maken en een Regeering in het leven te roepen, met welke z|j kan wijzigen wat z|j noodig acht? Moet het land intusschen maar weder wachten op het vele, dat maar al te lang is verzuimd en na de invoering van een uitgebreider kiesrecht wellicht opnieuw vertraging zal ondervinden De jaren 1888 - 91 hebben, dunkt ons, bewezen, dat zulk een vrees niet IJdel is. Zaterdagavond ontstond op den Dam te Amsterdam achter de beurs een vechtpartij tus- schen drie „heeren". Natuurlijk kwamen spoedig een groote massa menschen uit alle straten in den omtrek toegeloopen, en het duurde niet lang of er ontstond een zeer omvangrijk „standje", waar de agenten van politie, die de orde gingen herstellen, slechts met groote moeite konden doorkomen. Eindelijk gelukte het hun toch de drie vechtenden te scheiden, door ze met goede woorden, met rukken en trekken en met de z. g. paternosters aan de polsen naar het bureau te brengen. Twee der „heeren" waren zakkenrollers, die juist een wandelaar een portemonnaie met acht gulden hadden ontstolen. De derde had dit gezien en nu wilde hij mededeelen van den buit. Toen de anderen daarin niet bereidwillig toestemden, trok de man een vork, om zoo met geweld zijn gewaande rechten te doen gelden. De „heeren" hebben niet lang genot gehad van hun „slag". Zij zitten natuurlijk nog achter slot. Voor het sigarenmagazijn van Hajenius bleef het den heelen avond druk, maar het waren allen tweecents- klanten. In de gemeente Haarlemmermeer is men er ernstig op bedacht, die plaats te verheffen tot den zetel eener bloeiende paardenmarkt. Wel bestaat er eene te Hoofddorp, doch zij is van geringe beteekenis. En dat is te meer te betreuren, dewijl de paardenfokkerij in zeer gewenschten toestand verkeert. Thans wil de afdeeling Haarlemmermeer van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw trachten, de paardenmarkt te Hoofddorp en daardoor de paardenfokkerij in die gemeente en omstreken te bevorderen, door, op het voor beeld van Haarlem, aan die markt te verbinden eene verloting van paarden, enz. TEXELSCHE C0ÏÏRAMT,

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1