N°. 523. Zondag 9 OctoberA0. 1892. Advertentieblad. Nieuws- en OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Advertentiëu vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertent ién Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en anders landen met verhooging der porto's. KEN NISGE V I N G. LOTING NATION ALL MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL brengen ter openbare kennis lo. dat de loting der in dit jaar voor de Militie ingeschrevenen, voor deze gemeente zal plaats hebban te Helder, op Maandag 24 October 1892, des voormiddags te 10 uren. 2o. dat op Dinsdag, den 25 October 1892, des voormiddags te 10 uren, ter Gemeente secretarie aanvraag kan worden gedaan voor de getuig schriften, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, of als eenige wettige zoon. 3o. dat, om vrijstelling wegens eigen militaire dienst of die van broeders te verkrijgen, moet worden overgelegd een paspoort of ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit het Stamboek of een bewijs van werkelyken dienstwelke stukken bij den Burgemeester dezer Gemeente moeten zijn ingeleverd, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militieraad wordt geopend, zijnde den twee den Maandag in de maand November. Texel, den 5 October 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, STRICK VAN LINSCHOTEN. De Secretaris, J. A. WESSTRA, TEXEL, 8 Oct. 1892. De heer P. Dijkstra, onderwijzer te Koog op Texel, is beDoemd tot onderwijzer te Amsterdam. Denk om cle dubbeltjes. Zoo ooit, dan voorzeker is thans dat woord wel van pas. Die waarschuwing zal mogelijk menigeen overbodig achten, want iedereen is zuinig op zijn manier. Waar echter mogelijk velen niet op zullen letten en wat toch onnoodige uitgaven zouden kunnen vorderen, 't zijn de belastingen. Grondbelasting, personeel en patent, 't zijn allen van die belastingen, welke spoedig öf geheel öf voor de helft betaald moeten zijn. En geschiedt die betaling niet op tijl, dan verschijnt de man der wet met eene waar schuwing (de kosten dezes zijn 10 cts.l om de nalatigen aan hunne verplichtingen te herinneren. Die kosten van waarschuwing kan ieder uitwinnen door tijdig zijnen aanslag te voldoen. Wij vergissen ons zeker niet, als wij meenen dat in deze maand vele belastingen geh9el of gedeeltelijk reeds moesten zijn *voldaan wij willen daarom bij deze daaraan herinneren, ter voorkoming van onnoodige uitgaven voor de belastingschuldigen en van ongewenschte vervolgingen voor den persoon, de inning der belastingen opgedragen. Doe ieder met deze opmerking zijn voordeel. Gisterenavond hield de Harmoniekapel aan den Burg hare eerste jaarvergadering, welke, behalve door het bestuur en de werkende leden, door een tiental aandeelhouders werd bijgewoond. Nadat de Yoorz. de aanwezigen een welkom had toegeroepen, werd door den Secr. een verslag voorgelezen over het eerste jaar van bestaan der Vereeniging. Dat verslag zeer uitvoerig en zaakrijk, gaf een duidelijk overzicht van het ontstaan der Vereeniging, en van alles wat verder van belang kan worden geacht. Het schetste ons de moeielijkheden welke moesten worden overwon nen, zoomede de vorderingen op practisch gebied. Omtrent de ünancieele toestand vernamen wij uit het verslag, dat niettegenstaande de moeielijkheden welke de Vereeniging moest overwinnen en de vele uitgaven, onvermijdelijk noodig voor het eerste levensjaar, de schulden last slechts weinig grooter was dan het bedrag hetwelk voor aankoop van instrumenten benoo- digd is geweest. Bij meerderheid van stemmen werd besloten om de contributie voor nieuwe kunstlievende leden te bepalen op f 1.50 per jaar; voor hen die in het vorig jaar reeds lid waren blijft de contributie echter f 1. zij zuilen echter in de gelegenheid worden gesteld hunne contributie voor dit jaar naar believen vrijwillig te ver- hoogen, teneinde daardoor de financieele toe stand van de Vereeniging gunstiger te maken. Zeer wenschelijk werd geacht de volledige plaatsing van de aandeelen, voor het kapitaal tot aankoop van instrumenten, omdat alsdan reeds dit jaar eene uitloting van aandeelen zou kunnen plaats hebben. Zij die alsnog een of meerdere aandeelen zouden willen nemen, zullen dus de Vereeniging eenen grooten steun bezorgen. De aandeelen zijn groot vijf gulden, renteloos. Tot lid van het bestuur werd in plaats van het aftredend lid, de heer Dikkers, gekozen Jhr. Strick van Linschoten, welke zich deze keuze liet welgevallen. Door sommigen werd de wenschelijkheid uitgesproken dat het corps, in den zomer van het volgend jaar, zich eens in het publiek zal doen hoorenhet bestuur beloofde met dezen wensch rekening te zullen houden. De vergadering werd besloten met eenige nummertjes muziek, door de werkende leden ten beste gegeven. (Naar wij uit later gehouden gesprekken meenen te mogen afleiden, is het niet onmoge lijk dat de werkende leden welke den 14 Oct. van het vorig jaar voor het eerst hunne instrumenten ter hand namen, van hunne vorderingen in dat jaar, alsnog in het publiek bewijzen zullen geven.) Oudeschild, 7 Oct. Nooit word er voor Zeebaars zooveel geld ontvangen als dit thans het geval is bij de palingvisschers. Men be taalt voor die visch thans tot 50 ct. per Va K. G. De verzending heeft plaats uaar Nieuwediep. Jammer maar dat ook de vangst van Zee baars zoo schaarsch is. De Cocesdorp, 7 Oct. De werkzaamheden op de „Benbrack" zijn voor dit jaar geëindigd. Het afgesloopte ijzer wordt thans geladen en vervolgens naar Amsterdam verzonden. Wan neer het strand, waar het wrak zich bevindt niet verandert, zal er in 't vervolg van sloopen niet veel kunnen komen. Het ontblooten van een wrak toch gaat aan het zeestrand met groote moeielijkheden gepaard. Van de volgens officieels opgaven, inde vorige week aan Aziatische cholera voorkomende sterfgevallen, hadden plaats: In Noordbrabantte Empel en Meerwijk 1 persoon, te 's Hertogenbosch 2 pers., te Heusden 1 persoon in Gelderland te Nijmegen 1 persoon in Zuidholland: te Alblasserdam 1 pers., te Bleskensgraaf en Hofwegen 4 pers., te Kapelle aan den IJsel 2 pers., te Delft 2 pers., te Goudsw.iard 8 pers., te 's Gravenhage 1 pers., te Maasland 1 pers., te Oostvoorne 2 pers., te Puttershoek 1 pers., te Rotterdam 4 pers., te Zwammerdam 8 pers., te Zwijndrecht 1 pers., te Zuid-Beierland 1 persoon in Noordholland: te Amsterdam 2 personen in Utrechtte Breukelen-Nijenrode 2 pers., te Maarsen 5 pers., te Utrecht 1 pers., te IJselstein 1 pers., te Zuilen 1 persoon in Groningente Groningen 2 pers. Wordt het aantal sterfgevallen grooter ook de gevallen van cholera-ziekte worden meDig- vuldiger. Langzaam maar zeker wint de ziekte veld. Uit Veenhuizen schrijft men Eene bevolking van ruim 2700 personen, die op heden in de Rijkswerkinrichtingen alhier worden verpleegd, geregeld en goed bezig te houden valt zeker niet licht te achten, vooral gedurende den winter. In den zomer houdt verreweg het grootste gedeelte zich od ledig met land- en boscharbeid en het daarmede in verband staande graven van slooten en wpken of het opschoonen van water leidingen. Behalve het aantal personen, voor verschillende huisdiensten en voor aanmaak van kleeding, meubilair en gereedschappen als anderszins^ benoo- digd, blijven er niettemin velen over, geen ambacht kennende, voor veld- of boscharbeid enz. minder geschikt, die vaak, althans eenigen hunner, daar aan moeten deelnemen, bij gebrek aan, ander, voor hen meer passend werk. Voor diegenen mag het derhalve eene gunstige omstandigheid genoemd worden, dat thans eene bestelling vanwege het Departement van Koloniën werd ontvangen van 350.000 stuks koffiezakken dat verder voor de firma Wolters en Co. te Gronin- is aangenomen te vervaardigen 50,000 stuks zout zakken, en dat sedert Januari j.l. ook het weven van verschillende soorten linnens voor de marine alhier plaats vindt. Voor timmerlieden, smeden en meubelmakers is werk voldoende, want in deze takken van arbeid wordt tegenwoordig heel wat uitgevoerd, torwijl onderscheidene nieuwe gebouwen verrijzen van nog al omvangrijken aard, o. a een R.-K. kerk, eene school met drie lokalen, meer geschikt ook voor 't geven van in. u. 1. o.. alsmede verschillende ambtenaarswoningen. Nu weder is een terrein afgebakend bij het 2e gesticht, naar men verneemt voor een centraal hospitaal, waaraan verbonden zullen worden woningen voor een geneesheer, apotheker en hulp apotheker, alsmede een locaal voor apotheek en bovendien wordt veel ijzerwerk gemaakt voor in aanbouw zijnde gevangenissen en rechtsgebouwen, hetgeen nu en dan by wagenvrachten naar Assen wordt getransporteerd ter verzending per spoor naar de plaatsen van bestemming. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1