Buitenland. Marktberichten. Naar het „H. D." verneemt, heeft de staalwaterbron te Haarlemmermeer den naam ontvangen van „Wilhelminabron." Als een bewijs, dat het debiet geregeld is en toeneemt, kan dienen, dat men nog een nieuw taptoestel in werking zal moeten brengen, om aan de vele aanvragen te voldoen. Uit 's-Gravenhage wordt aan de Zutph. Ct. geschreven, dat de Raad van State niet mede werkt om de afdoening der belastingontwerpen te bespoedigen, want nog altijd is het advies van den raad niet ingekomen, en het zal nu wel half October worden voordat de voordracht de Kamer kan bereiken. Het gevolg zal wel zijn, dat de kieswet nog het eerst in de afdee- ling wordt onderzocht, want de voorzitter heeft reeds verklaard, dat hij van plan is daartoe begin November het voorstel te doen. De Leerhoeve te Oudshoorn met 39'A H.A. land heeft in publieke veiling opgebracht f 6310. De Gemeenteraad van Maastricht heeft een verordening vastgesteld tot onbewoonbaar verklaring van elk gebouw, waarin niet aan wezig is een pomp of waterkraan, die een bepaalde hoeveelheid goed drinkwater levert. Gedep. Staten van Limburg hebben de ontvangst dier verordening bericht, haar niet, zooals van sommige zijden werd beweerd, met de wet in strijd achtende. Uit Noord-Brabant schrijft men: Met 1 Mei 1893 zal de zoutaccijns teruggebracht worden van f 9 per 100 kilo op f 3. Algemeen bestaat in den lande de meening, dat daardoor de zout-fraude grootecdeels gekeerd zal worden. Toch zijn vele grensbewoners van oordeel, dat die meening niet juist is en dat de fraude zal blijven bestaan. Zij gronden hun oordeel op de volgende feiten. De zoutdragera halen het zout uit België, waar zij voor 100 kilo f 2.50 betalen. Zij bieden hunne waar overal te koop voor f 8, voor welken prijs geen enkele winkelier het kan leveren. Wil deze laatste met eene bescheiden winst tevreden zijn, dan moet hij minstens f 10 per 100 kilo aan zijne klanten vragen. Concur rentie is voor den smokkelaar dus niet te vreezen. Hij behoeft slechts twee uitstapjes per week te maken (doorgaans draagt hij 50 kilo tegelijk), en daarmede is, behoudens tegenspoed, zijn taak klaar en het weekgeld van f 5.50 gemakkelijk verdiend, 't Is trouwens geen wonder, dat dit bedrijf den menschen aanlokt, als men nagaat, dat een arbeider in onze bosch- en heide-achtige grensplaatsen, het bij een geheelen dag werken niet verder kan brengen dan tot hoogstens 60 ct. per dag, zijnde voor eene week dus f 3.60. Daarbij komen er vele dagen, dat er geen werk is en ook dikwijls moet hij zich, vooral 's winters, met 40 cent per dag tevreden stellen. Ook in dit geval zal de toekomst moeten leeren, wat er van is. Men zij echter niet al te optimis tisch in de verwachtingen omtrent het verminderen der zoutfraude. Hoe gevaarlijk het is, een aan miltvuur lijdend rund van de huid te ontdoen, is thans weder te Lekkerkerk gebleken bij een persoon, die een kleine wond aan de vinger had, welke dermate is aangetast, dat hij een gedeelte van zijne hand zal moeten missen. In het gehucht Den Nieuwendijk (gem. Zuid-Beierland en Goudswaard) hebben zich in de afgeloopen week 10 gevallen van cholera voorgedaan, waarvan 5 met doodelijken afloop. Eene stevige deern van ongeveer 28 jaren, netjes gekleed met regenmantel en hoed, het haar gekapt a la Fédora, stapte d.d. het paleis van justitie te Heerenveen binnen en vroeg aan den dientdoenden rijksveldwachter om den Officier van Justitie te spreken. Op diens parket toege laten, deelde zijn aan hem mede, dat zij wenschte opgenomen te worden in Veenhuizen Zy was totaal verlegen. Haar broeder en moeder, die te Oldeberkoop wonen, hadden haar de deur gewezen sinds had zij bij de buren huis gehouden, en al bjj de marechaussee aangeklopt om opgeno men te worden, doch deze had haar naar den O. v. J. verwezen. Werken kon en wilde Zij wel, maar het was niet gelukt een dienst te vinden, waarom zij opzending vroeg. De O. v. J. wees er haar op, dat zij, gezond en flink als zij was, niet in de kolonie paste, omdat zij in de maatschappij wel in haar eigen onderhoud zou kunnen voorzien. Om wellicht erger gevolgen te voorkomen gaf de O. v. J. eindelijk aan een veldwachter last haar te vergezellen buiten de poort wipte de jonge dochter het allereerste huis in, vroeg een aalmoes, duidelijk genoeg dat de op de stoep wachtende politiedienaar het hooren kon, en als bedelaros werd zij naar de gevangenis overgebracht. In den avond van jl. Zaterdag werden te Amsterdam twee dames op haar wandeling in het Weteringplantsoen verrast door een welgekleed heer, die haar aansprak en haar als bloedverwanten scheen te herkennen. Door de welsprekende uitleggingen van den vreem deling werden de beide dames er eindelijk toe geleid te gelooven, dat zij een verren neef voor zich hadden, die jaren geleden naar de Kaap was getogen. Een onderhoudend gesprek volgde, tot de neef van de Kaap eindelijk met hartelijken handdruk afscheid nam en verdween. Toen bleek, dat hij den vingerring van een der nichtjes had gekaapt en dus vooreerst wel niet veel moeite zal doen, om de hernieuwde kennismaking voort te zetten. Een familie te Zutfen had besloten eens een pleiziertocht per boot naar Amsterdam te ondernemen. „Het geld was er voor disponibel,"— om met Janus Tulp te spreken en reeds dagen te voren verheugde men zich in het vooruitzicht van het genot, dat men in de drukke stad aan het IJ zou smaken. De gewichtige dag kwam. Vrijdagavond ging men tijdig slapen, want de „Jhr. Coenen" zou reeds des ochtends om 5 uur vertrekken. Men moest dus vroeg uit de veeren en het was nog donker, toen de familie, welke uit vijf personen bestond, zich op weg begaf naar den IJsel. Ginds lag de boot van „De Gruiter," welke do pleizierreizigers naar Amsterdam zou brengen. Men betrad de loopplank een vijfmaal herhaalde doffe slag volgde, gegil en men zag niets meer. Door de duisternis misleid was de geheele familie te water geraakt. Door spoedige hulp slaagde men er in de drenkelingen op het droge te brengen, die echter thans in plaats van naar Amsterdam, naar huis en naar bed gingen. In het „Vaderland" dringt prof. A. A. W. Hubrecht er met klem van redenen op aan, dat wij ons nog ter elfder ure mogen aansluiten bij den midden-Europeeschen tijd, die voor ons land zeker de meest gewenschte is. Immers zoo zegt hij, in de vier groote gemeenten Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage en Utrecht, hebben de Kamers van Koophandel openlijk en beslist partij gekozen en luide gesproken ten gunste van den Midden-Europeeschen tijd; sommige hebben zich zelfs in dien zin tot den gemeenteraad ge wend met verzoek om tot de invoering van dien tijd mede te werken. „Men talme dan niet in de gemeenteraadszalen aldaar en eldersWant schrijft hij verder „Gaat dus de overheid in de vier groote gemeenten, zoo als op goede gronden van haar verwacht mag worden, in dezen voormaakt zij het met andere woorden der Regeering gemakkelijk om aan den volkswensch gehoor te geven en werkt zy zoodoende mede om voor dat volk de hygiënische en oeconomische voordeelen te verkrijgen, die aan de Midden-Europeesche tijdregeling onvermijdelijk en ontwijfelbaar verbonden zijn, dan zal zelfs het verre nageslacht reden hebben haar voor dit wijs b6leid dankbaar te zijn. Sir James Crichton-Browne schrijft in een voordracht in eene tandheelkundige vereeniging den siechten toestand der tanden in den tegen- woordigen tijd toe aan het algemeen gebruik van wittebrood, dat van de zemelen beroofd, arm is aan flour, welke stof een behoefte voor de tanden schijnt te zijn, en zich niet bevindt in de andere gewone voedingsmiddelen. De slotsom is, dat het fijne wittebrood moet vervangen worden door het gewone brood, brood namelijk met zemelen. Met het stoomschip „Kronprinz. Friedrich Wilhelm" zijn te Bremerhaven van Zuid-Amerika aangebracht 30 Russen, die van daar uit niet verder kunnen, dewijl iedere staat de opneming dier lieden weigert. Dezen en nog 27 Russen, die met de laatste stoomschepen van Amerika teruggebracht werden, zijn op het stoomschip „Amerika" gebracht, waar zfj op kosten der Nord-Deutsche Lloyd verpleegd worden In Duitschland heeft thans de Rijksregeering maatregelen genomen, om te beletten, dat Russi sche landverhuizers, die elders, in het bijzonder in Amerika, geweerd worden, ten laste van Duitsche gemeenten zouden komen. Niet alleen uit vrees voor cholerabesmetting, hoewel die wegens de meestal verregaande onreinheid van die lieden niet ongegrond zou zijn, maar ook omdat zij èn door hun onbekondhoid met de taal des lands, èn door hun ongeschiktheid of onwil om te arbeiden, onmiddeiyk armlastig zouden worden. Dienvolgens mogen zij in Duitschland niet landen, en zal den scheepsgezagvoerders, die hen aan boord hebben, worden aangezegd, dat er weinig anders overschiet dan hen onmiddelijk en recht streeks naar Rusland terug te brengen. Men seint uit Boston, dd. 4 Oct.De papier fabrieken zijn door de geheele republiek gesloten wegens het gebrek aan lompen. Ten gevolge der maatregelen tegen de cholera is er namelijk op geheele scheepsladingen lompen beslag gelegd. Aan Johnny Osborne, een bekend zestigjarig jockey, die in den loop van vele jaren de berijder was van menig winnend paard op de voornaamste Engelsche wedrennen, werd Zaterdag te Newmar ket door zijn vereerders een adres aangeboden met een beurs waarin f 45.360 was. Deze vermaarde jockey heeft om zijn eerlijkheid en ongereptte reputatie den bijnaam van„the Bank of England Jockey Juist dezer dagen wordt ook bericht dat de heer Abington, eigenaar eener stoetery, een ander ver maard jockey genaamd Watts, voor drie jaren in zijn dienst heeft genomen tegen een jaarlijksche bezoldiging van omtreeks f 108.000. Te Dunsmuir, California, werd een man, die zijne vrouw en dochter had vermoord, door het volk opgehangen. Toen hij aan den boom hing, riep de moordenaar „Mijneheeren, ik verdien dit lot, want ik deed kwaad." De overstrooming te Marseille blijkt nog voel ernstiger te zijn geweest dan eerst werd gemeld. Meor dan 100 gezinnen zijn van hun dak beroofd. De schade wordt op 10 millioen franken geschat. Van verschillende zijden wordt hulp geboden en bij de wederbijeenkomst der Fransche Kamers zal hulp van dezijde der regeering worden gevraagd. Om de groote uitgaven te dekken, welke de nieuwe legerwet in Duitschland zal noodza kelijk maken, zullen naar het heet belastingen worden voorgesteld op bier, sterken drank en tabak, benevens verhooging der beursbelasting. Wat wordt verteld van oneenigheid tusschen den rijkskanselier en het Pruisische ministerie verdient geen geloof. Ter beschikking van de academie van weten schappen is door zekeren heer Levy bij testamen taire bepaling een kapitaal van 50,000 franken vermaakt, waarvan de rente uitgekeerd moet worden aan het instituut-Pasteur voor het bestu- deeren der diphtherie, aan welke ziekte de heer Levy een kind verloren heeft. Het kapitaal zal als belooning uitgekeerd worden aan den ontdekker van een afdoend geneesmiddel tegen deze kwaal. In België zijn de landbouwers weinig gesticht over de jacht, die men aldaar maakt op de kikvorschen. Het is toch bekend, dat kikvorschen zich voeden met insecten zij behooren dus even goed als de nuttige vogels beschermd te worden. Het landbouwblad De Akkerbomv hangt een tafereel op, hoe die kikvorschenjagers al te werk gaan en bjj benden van 5—15 personen het land afloopen. Te Lokeren werden door zes personen op één dag meer dan 3000 kikvorschen gevangen. Zij worden dood zijnde verkocht voor fr. 1.50 per 100. Ook worden er levend gevangen en voor een hoogeren prijs naar Frankryk vervoerd, waar in sommige departementen de kikvorschen geheel uitgeroeid zyn. De jacht is dus nog al winstgevend. Verschillende landbouwvereenigingen hebben zich tot de Maatschappij van Landbouw gewend om strenge maatregelen tegen die jacht te willen nemen. Leiden, 7 Oct. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 137 af 276 48 Stieren f 50 a f 218 Veulens stuks a f 85 kalfkoeien f 110 a f 268 Melkkoeien f 110 a f 268; 105 Varekoeien f92 a 195 260 Vette koeien f 132 a 276 f 33 Vette kalveren f 40 a f 90, 9 Magere kal veren f 6, a f 15; 192 GrasKaiveren f 14 a f46 1110 Vette Schapen f 15 a f 28. 788 Schapen (weide) f8, af 19,— 5 Paarden f 54 a f 98 354 Magere Lammeren f7, af 13. Vette jarige 186 Magere Varkens f 15 a f 32 Vette Varkens a. 304 Biggen f 6, a f 14. Londen, 6 Oct. Ter veemarkt zyn aangevoerd 200 Runderen, 3000 Schapen en lammeren 50 kalveren, 15 Varkens. Men noteert: Runderen 0,37VS 0,70 Schapen en lammeren 0,47'A a 0,77'/, kalveren f 0,47'/, a 0,75 varkens f 0,41a 0,75,

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2