Buitenland. Volgens bij den Min. van Binnen!. Zaken ingekomen ambtsberichten zijn in de vorige week in Nederland 48 personen aan Aziatische cholera overleden. In Noordholland kwamen daarvan 2 gevallen voor te Amsterdam en 1 te Zaandam. Over de uitvoer van kip-eieren van ons eiland, lezen wij in verschillende couranten Had de uitvoer van kipeieren op Texel reeds voor ruim een jaar het belangrijk cijter van 400.000 stuks bereikt, thans worden ernaar zeer matige berekening, wel een halfmillioen naar den vasten wal uitgevoerd per jaar. Sommige veehouders hebben honderden kippen, die in de uitgestrekte weiden van het eiland een flink terrein vinden om naar voedsel te zoeken. Mais of koren strekt voorts tot het voornaamste voedsel, dat aan kippen wordt gegeven. Koe weinig gebruik in deze dagen het publiek van vruchten maakt, blijkt hieruit, dat te Rotterdam de perziken langs de straten worden verkocht voor één cent per stuk. Bij de begrootiug van justitie voor 1893 is eene verhooging van de bezoldiging dei- Rij ksveldwachters voorgedragen Het voornemen bestaat om voortaan die van de Rijksveldwachters-opzieners der jacht en visscherij gelijk te stellen mot die der gekleede beambten. Voor alle Rijksveldwachters 3e kl. wordt de jaarlijksche bezoldiging voorgesteld op f 600, en voor die der 2e kl. (brigadiers) op f 775. Het plan bestaat om voortaan ook buiten de Rijks veld wacht staande personen tot den hoogsten rang, met den titel van inspecteur, te benoemen, met tractementen van ten hoogste f 1400 en ten minste f 950. De commissie tot ondersteuning der nagelaten betrekkingen van don te Rotterdam doodgeschoten politie-agent Reitze v. d. Berg heeft f 2550 ontvangen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft aan de weduwe van den vermoorden een jaarlijksch pensioen van f 367 toegekend. De Standaard zegt: Reeds nu begint er zich bij de conservatief- liberalen zeker verzet tegen Tak's kieswet te openbaren. Laat deze heeren zich met de Roomschen verbinden, om de actie tegen te houden, goed, dan valt Tak en komt er een conservatief Kabinet. Doch dan zult ge eerst den wind eens tot een storm zien opsteken. Die storm jaagt dan de conservatieve heeren binnen het jaar weg. En dan komt Tak terug, misschien wel zon der Tienhoven, en gaat een nog krasser uit breiding er met vlag en wimpel door. Een op Oostenburg te Amsterdam wonend echtpaar ging de begrafenis van een te Maarsen aan cholera overleden familielid bijwonen ter wijl zij hunne beide kinderen, een van 3 en een van bijna 2 jaren, medenamen. Het gevolg van deze onvoorzichtige handelwijze was, dat de beide kinderen door de gevreesde ziekte werden aangetast, waarvan het jongste in de barak overleden is en het andere in hoogst bedenkelijken toestand verkeert. Het herstellingsoord voor drankzuchtigen, „Hooghullen," te Eelde, trekt gaandeweg meer belangstelling. Dezer dagen ontving de inrich ting een bezoek van den commissaris der koningin in Drente, die zijne tevredenheid over het geheel duidelijk te kennen gaf. Deden ook tal van andere landgenooten van hunne instemming met het doel blijken, verblijdend is het zeker voor het bestuur, dat het de erkentelijkheid van in de inrichting verpleegden ondervindt. Een gewezen patient, oud 45 jaar, die aldaar gedurende een jaar verpleegd werd en van zijn drankzucht geheel genas, schonk als blijk van dankbaarheid en belangstelling f 150 aan de Vereeniging tot bevordering van het herstel van drankzuchtigen. In de ijzergieterij van den heer Yan der Hardt Aberson te Keppel sprong Zaterdagmid dag plotseling de gloeioven. Er werd juist een stuk ijzer in gesmolten, dat afkomstig was van een brug, die voor militaire doeleinden was gebruikt en waarin misschien kruit of een ander springmiddel was achtergebleven. De oven is geheel vernield on wat erger is, twee werklieden werden ernstig gewond. In de Nes te Amsterdam had d.d. een zonderlinge jacht plaats. Een schutter uit de Bloemstraat, die nalatig was gebleven in het betalen van eenige boeten, zou door de boden van den schuttersraad, bijgestaan door de politie, worden gearresteerd. De man wist echter aan zijn vervolgers te ontkomen door in de Nes op het dak van een nuis te klüA 7 volgde, sprong hy "c"~" )n nem ook daarhf van het eene dak op het andere en verwijderde zich op deze wijze. De boden moesten zonder arrestant aftrekken. Een Nederlander, die ons weinig eer aandoet, is te Londen in moeilijkheden geraakt. Hjj komt niet onder zijn waren naam op het tooneel, maar onder dien van Georgo Cooper Trent. Soms noemde hij zich ook „Giaaf" Tent en in zijn huwelijksakte (van 20 Doe. 1883) staat hij vermeld als Bruno Armand Lheophile Constant Montreson van Barneveld. Trent, die 35 jaren oud is en een wettige vrouw en vijf kinderen heeft, maakte er zijn werk van nu eens als agent van schouwburgen, dan weer in andere qualiteiten vrouwen en meisjes al haar geld afhandig to maken, meestal onder be lofte van haar te zullen trouwen. Bij de verhooron voor den politiemagistraat was de zaal vol knappe vrouwtjes (voor het meerendeel weduwen), die allen min ot meer in betrekking tot „den Graaf" hadden gestaan. Er zijn nog meer slachtoffers van den oplichter, maar verscheidene willen zich niet blootstellen aan de kruisvragen van een gerechtelijk verhoor. De patrijs is eon voor den landbouwer be paald nuttig diertje. Eene werd er, op een kool veld, door een schampschot getroffen, de gevulde krop opengereten, on onmiddelijk kwamen daaruit in menigte onkruidzaden en koolrupsen te voor schijn. Wat deze deed zullen zij alle doen, en een troep of „keten" van 15 individus iederen dag heel wat insecten en larven verorberen behalve allerlei zaden. Daaronder treft men wel eens tarwe of haver aan, maar het zijn graan korrels die langs den grond lagen, want dit wild beschadigd nooit de staande halmen. Dr. Ritzema Bos zag hen met graagte de larven der koolzaad- aardrups uit de geel geworden stengels en bladstelen wegpikken. De kuikentjes worden met insecten grootgebracht; ook met miere poppen waar de oude patrijzen er vinden. Dit is een der trouwens zeer zeldzame punten waarop de belangen der heeren jagers met die van den boer strooken, en zelfs bij veel meer uitgebreide vrijheid voor eigenaren of gebruikers van den grond om het zich daarop bevindende wild te bemachtigen, zou de patrijs nog aanspraak kunnen maken op officieele bescherming gedurende de winter-maanden en den broeitijd. Dat zij, wan neer sneeuw het land bedekt, wel eens kool blaadjes bloot krabbelen om er zich in die dagen meo te voeden, mag buiten rekening blijven, en zal haar ook door de landbouwers niet kwalijk worden genomen. In de vorige week werd te Homestead (Amerika) een poging gedaan om een hotel door dynamiet iD de lucht te doen vliegen, omdat 40 werklieden van Carnegie, die niet bij den bond der werkstakers waren aangesloten, er hun intrek hadden genomen. De bedden, waarin de mannen lagen, werden dooreengeworpen en de vensterrui ten in het benedengedeelte van den voorgevel verbrijzeldin de zoldering werd een groot gat geslagen, maar niemand werd gekwetst. De politie gelooft, dat eenige werkstakers den aanslag heb ben bedreven. Uit Italië en uit het zuiden van Frankrijk komen berichten over storm en stortregens, waar door op vele plaatsen groote schade werd aange richt. Te Sampierdarena (Italië) kwamen eenige personen in den watervloed om. De Columbustentoonst9lling te Genua liep gedeeltelijk onder, waardoor eenige uitstallingen zwaar beschadigd werden. Het benedengedeelte der stad staat geheel blank. De Dröme is zoo sterk gewassen dat over een lengte van 120 meter de spoorweg is weg geslagen. Ook de Roubion en de Jabion zijn zóó gestegen, dat men voor den spoordijk van de Paris—Lyon Méditerranée vreest. De Rhöne stijgt 18 cM. por uur. Te Coffey-ville (Kansas) heeft een bende van zes personen een aanval gedaan op de kantoren van de eerste nationale bank en van de bankiers Condon Co. Op klaarlichten dag, 's ochtends te 10 uur, kwamen de wel gewapende roovers de stad inrjjden en begaven zich naar de beide gebouwen. In de bank dwongen zij de aan wezige bedienden hun al het geld dat in de brandkast was af te staan, en stopten het in daartoe medegebrachte zakken. Ondertusschen was alarm gemaakt, en twee personen die de roovers uit het kantoor zagen komen, vuurden op hen, zoodat een der misdadigers neerviel. De anderen schoten terug en doodden den man die te hulp was gesneld. De andere groep, die in het naast de bank gelegen kantoor der heeren Condon was binnen gedrongen, begon, toen zij het schieten hoorde, uit de vensters der bank te vuren. Twee der roovers vluchtten het gebouw van de bank weer binnen, waar zy een winkelbediende tegenkwamen, dien zij doodschoten. Ondertusschen was de burgerfj in beweging gekomen, en spoedig was een gewapende menigte op de been, die de roovers aanviel. In een scherp gevecht, dat nu ontstond, werden vier der roovers gedood en een zwaar gekwetst. __en was echter een der burgers gedood en Wc/rr—twee anderen gekwetst. Een der gewonde roovers was onderwijl gevluchtmen hoopt hem echter nog te vinden. Voor twintig jaren werd in Spanje een moord gepleegd, welks bedrijver aan het gerecht wist te ontkomen door naar Algerië te vluchten. De zoon van den vermoorden mantoon de misdaad gepleegd weid een kleine jongen, ging, man geworden, op reis om den moordenaar van zijn vader te zoeken. Hij wist, dat de man twee vingers van de rechter hand miste, en onlangs ontdekte hij te BelAbbe iemand met dat lichaamsgebrek. Verschillende andere omstandigheden maakten het waarschijnlijk dat die man de moordenaar was, en bij nader onderzoek word dit vermoeden bevestigd. De man is gevangen genomen en zal eerdaags terechtstaan. Het denkbeeld om, door middel van een reuzentelescoop, de maan zóó dichtbij te brengen alsof zij slechts één meter van de oogen ver wijderd schijnt, is reeds met ernstige en opper vlakkige, technische en theoretische betoogen bestreden en belachelijk gemaakt. Toch schijnt er waarde aan gehecht te worden. Het besïuit is genomen om het monetertoestel voor de wereldtentoonstelling te Parijs, in 1900, gereed te maken. Het moet twee en een half millioen franken kosten. Prof. Emmerling beantwoord in de Milcliz. een ingezonden vraag omtrent het al of niet voldoende van rijatmeel en wei (zonder bijvoeging van ander meel) als voeding tot vetmesting yan een varken van 100 Kg., alsmede omtrent de verschillende samenstelling van bedoeld moei als volgt Rijstvoedermeel en wei is tot zekeren grens een goed voeder voor varkens; geeft men er echter te veel van, dan zjjn allerlei ziektever schijnselen ten gevolge van niet normale gesteld heid van h6t bloed te vreezen. Meer dan 1 Kgr. op een dag aan een varken van 75 Kg. levend gewicht te geven is niet raadzaam beter is een mengel van gerst- of havermeel met het rijst - meel. Wat het tweede gedeelte der vraag betreft bestaat er in de litteratuur eenige ver warring bij de benamingen van de verschillende afvalproducten van ryst, waarvan twee soorten zijn nl. lo. De kafjes of hulzen, die als pak- en schuurmateriaal gebruikt worden, maar wegens hun gering gehalte aan bovendien moeilijk ver teerbare voedingsstoffen zeer weinig waarde bezitten. Deze harde, veel kiezelzuur bevattende kafjes worden wel eens, volkomen onjuist, met den naam van rijstzemels betiteldzjj bevatten gemiddeld slechts 3.7% eiwitachtige stoffen en 1.5% vet. 2o. De in de rjjstmolens afgepelde binnenste zaadschil, de zilverhuidjes der rijst korrels, waaronder eene aan eiwit rijke laag aanwezig is. Daar deze beide laagjes bij de bewerking afvallen, wordt hierbij een byproduct verkregen, dat rijk aan eiwit en vet (van beide ongeveer 12%) ia en dat ongeveer tot de rijst korrels staat als tarwezemels tot tarwekorrels. Dit is het eigenlyke Rijstvoedermeel, dat met recht ook „rijstzemels" zoude kunnen heeten. Wat dan bij de bewerking overblijft, het zuivere rijstmeel als voedsel voor den mensch, is arm aan eiwit en vet. In een der Fransche tijdschriften wordt melding gemaakt van eene nieuwe vinding op het gebied van paardenbeslag, daarin bestaande, dat het hoefijzer zonder nagels stevig aan den voet van het paard wordt bevestigd. De voet wordt, na gereinigd te zijn, op het ijzer geplaatst dat vervolgens door eenige hamer slagen vast tegen den hoef wordt aangedreven, doordien eenige aan het Ijzer bevestigde punten ter lengte van 5 millimeter in het hoorn dringen. Daarna wordt het Ijzer door middel der banden, welke zich er aan bevinden, met eene schroef aan den achterkant van het ijzer bevestigd, vast aan den hoef verbonden. Deze wijze van beslaan is daarom boven de gewone te verkiezen, omdat de talrijke ongevallen, door vernagelen, enz. ontstaan, geheel komen te vervallen. Bovendien kan een ieder, zonder smid te zijn, het paard op deze wijze zelf van hoefbeslag voorzien waarvoor men niet meer dan een kwartier noodig heeft. Daarbij is het ijzer zeer solide en niet duur. In Engeland wordt deze wijze van beslaan reeds sedert vele maanden met succes toegepast. De opname van het onderstaande werd ons verzocht. MOND- en KLAUWZEER. 1 Het Bestuur der Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier: Si Overwegende: f dat zich tot heden in de provincie Noord-Holland nog geen gevallen van mond- en klauwzeer hebben voorgedaanmeent, na gehouden overleg met den districts-veearts te Haarlem, met het oog op het voorkomen van die ziekte in sommige Gemeenten van Limburg, Zeeland en Zuid-Holland, en op «VP11 aanstaande groote najaarsveemarkten, de belanfl c rnV der veehouders te bevorderen door hunne aanda I te vestigen op eenige voorzorgen, waardoor eigenr0 van vee kunnen medewerken, tot het voorkomen of bestrijden der bedoelde ziekte. Daar het mond- en klauwzeer, (tongblaar) uitsluitend ontstaat n& besmetting van gezond vee door besmette personen, dieren of voorwerpen, hebben de veehouders het voor een groot deel in hunne macht, hun vee jj voor de ziekte te vrijwaren of wel verbreiding daarvan I tegen te gaan. In hoofdzaak behooren tot de bedoelde voorzorge' „het vermijden van alle plaatsen, waar zich i 1 a

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2