-J N#. 527. Zondag 23 October. A0. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Büro 80 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en a_ie:o landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prigs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 0 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Tbxbl. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL, brengen naar aanleiding van art. 79 der Verordening van Politie dezer gemeente ter openbare kennis, dat door den Raad dezer gemeente in zijne op heden gehouden vergadering is geno men, het navolgende besluit De Raad der Gemeente Texel: Gehoord het voorstel van Burg. en Weth. tot onbewoonbaar verklaring der woning, gelegen in de Nieuwstraat te den Burg, eigen aan A. C. Lap aldaar en bewoond wordonde door Jacob Puiman; Gelet op het ingewonnen advies van den gemeente geneesheer, den Heer M. Stam; Gehoort het rapport der Commissie ad hoe Overwegende, dat bedoeld gebouw in geen enkel opzicht voldoet, zelfs niet aan de geringste eischen, welte men aan eene woning mag stellen; dat het dan ook door zijne gebrekkige inrichting, bouwvalligheid on onvoldoenden staat van onderhoud, als woning te eenenmale ongeschikt is te achten dat het bovendien, tengevolge van de groote aldaar heerschende onreinheid, met het oog op de algemeene volksgezondheid, wenscheltjk is, dat deze woning zoo spoedig mogelijk worde ontruimd; dat toch dergelijke krotten te allen tijde, - doch in het bizonder by het dreigen of heerschen eener besmettelijke ziekte brandpunten van besmetting, broedplaatsen van ziektekiemen dreigen te worden; dat de eigenaar der woning A. C. Lap, heeft ver klaard, geene verbeteringen aan het gebouw te zullen aanbrengen; Gelet op artt. 73 tot en met 84 der verordening van politie voor deze gemeente; BESLUIT: a. Het gebouw, gelegen in do Nieuwstraat te den Burg, eigen aan A. C. Lap, aldaar en bewoond wordende door Jacob Puiman, onbewoonbaar te verklaren; b. Den eigenaar voornoemd te verbieden het gebouw te bewonen of aan anderen ter bewoning aftestaan c. Burg. Weth. te belasten met de openbaar making van dit besluit, door publiceering daarvan in de plaatselijke Courant, verschijnende 22 Octo ber 1892 en door aanplakking van een afschrift van het besluit, op gelijken datum, aan den ingang der woning. Texel, den 21 October 1892. De Gemeenteraad voornoemd, (Get.): STRICK VAN LINSCHOTEN, Voorz. J. A. WESSTRA, Secr. Texel, 21 October 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 22 Oct. 1892. In de zitting van den gemeenteraad gisteren morgen gehouden, werd eervol ontslag verleend aan den heer P. Dijkstra onderwijzer aan de Koog. Tevens werd eervol ontslag verleend aan den heer J. Daalder te den Hoorn, als tele fonist en in diens plaats benoemd Mej. Corn. Daalder. Aan den heer P. Stikkel werd eervol ontslag verleend als Secr.-boekhouder van het Burg. -Armbestuur en voor die betrekking benoemd de heer Am. Langeveld beambte ter Secretarie. Q Het beroemde, zoowel in het buitenland 8als binnenland gunstig bekende a-capella-koor, konder directie van den heer Dan. de Lange, a,zal naar gemeld wordt, zich op Zondag 30 October a. s. in de Nieuwe Kerk aan den Helder 11 /uhooren. poe wij vernemen circuleert ook hier ter uva eene lijst tot inteekening voor die ,Qops->ering en bestaat het plan om dien f6 extra boot voor die gelegenheid te aren. r jï hen die genoemd Koor willen hooren, ieze gelegenheid zeker niet ongewenscht, iter nabij dan den Helder, alzoo tegen ider kosten, zullen wij vanhier zeker niet in de ;a gelegenheid komen eene uitvoering van het beroemde Koor te kunnen bijwonen. De afdeeling Texel van het Nederl. Onderwijzers-genootschap heeft besloten hare adhaesie te betuigen aan de Tweede Kamer der St. G. met het door het Hoofdbestuur gezonden adres aan de hooge Regeering, in zake de pensioens-regeling van onderwijzers betrekkingen. Oudesohild, 21 Oct. Had reeds voor eenige weken een onderzoek plaats naar de voorwerpen, die op den bodem van Texelstroom zoo hin derlijk zijn voor de garnalenvisschers, thans is tot de opruiming er van besloten. De heer Dirkzwager, te Maassluis, is met dat werk belast. Indien het weer iets gunstiger wordt, hoopt men spoedig met de opruiming aan te vangen, om voor den winter gereed te kun nen zijn. De Cocksdorp, 21 Oct. Als naar gewoonte hebben de zoogenaamde „Blauwboeren" in vereeniging met eenige Texelsche jagers hunne gewone jaarlijksche jachtpartij gehouden. Niet minder dan 62 hazen, eenige konijnen en een zestal houtsnippen zijn buit gemaakt. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 3de district, is op het W.lijke havenhoofd van de haven aan de Honkes, Z.kust van het eiland Wieringen, Zuiderzee, een havenlicht ontstoken, 5 M. hoog boven water, toonende een rood licht van O.Z.O. V, O. door O en N. tot W.N.W. V, W. en wit licht van W.N.W.Vs W. door W. tot Z.t.W. 7. W., overigens duister. Lichtopstand met geschilderde houten lantaarnpaal met grijs geschilderde houten trap aan de landzijde, 2.5 M. hoog boven het havenhoofd. Ligging ongeveer52» 53' 8" NBr. en 0° 2' 47" OL. Onder het rundvee van de landbouwer Parlevliet, te Haarlemmermeer, is de tongblaar uitgebroken. De plaats is aigezet. De consul- generaal der Nederlanden te Antwerpen verzoekt „bekend te maken, dat de invoer van kaas, boter enz. in België geoorloofd is, in strijd met het vroeger gegeven bericht, door den consul-generaal uit de Belgische dag bladen geput." Door de Commissie voor Beets is sedert 1 Juli jl. tot heden uitgegeven een som van ruim f 5000 aan arbeidsloon, welk bedrag uit sluitend is verdiend door Beetser arbeiders. Bijna zijn 12 hectaren land gereed om te kunnen bebouwd worden. Het geheele bedrag aan bedee ling, kleeding, beddegoed, huisraad, gereedschap pen voor de arbeiders en arbeidsloonen enz., bedraagt van Maart 1892 af ruim zestienduizend gulden, waaronder niet zijn begrepen de kosten van stichting van woningen en aankoop van land. Na het ontslag van den referendaris bij het departement van binnenlandsche zaken, die, naar men zegt, het ontwerpen van een wet op den leerplicht had tegengehouden, komt er bij dit departement meer voortgang in deze zaak. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat een bijzonder ambtenaar is belast met de op dracht, om ten spoedigste een wetsontwerp tot invoering van leerplicht gereed te maken. Het is de bedoeling dit wetsontwerp nog vóór Kerstmis de Kamer te doen bereiken. (Centrum.) Boerderijen en omheinde weilanden, zoo schrijft men uit Limburg, worden met militairen afgezet, zieke en verdachte dieren geïsoleerd, het verkeer gestremd, de veemarkten verboden en wat niet al, onvermijdelijk tot groote schade en belemmering der veehouderij, maar de epide mie gaat haar gang, eü gaat waarheen zij wil nl. niet immer in de richting welke de tactiek tot verweer zou doen vermoeden, alsof zij geen anderen uitweg had dan de besmetting van het eene dier door het andere dier onmid dellijk of langs den besmetten grond; volstrekt niet altijd komen de verdachten het eerst aan de beurt en - bijna eiken dag hoort of leest men van sporadische ziektegevallen in gemeen ten, uren ver van elkander verwijderd in niet besmette districten gelegen en op hofsteden waar alle oogenschijnlijk gevaar met pijnlijke zorg vermeden wordt. In de warme dagen werden de vliegen daarvoor aansprakelijk gesteld; nu de vliegen voor dezen zomer hebben uitgediend, zal men naar een anderen zondenbok moeten omzien. Velen betwijfelen of de toegepaste methode wel de beste is. Doch welke andere methode beter zou zijn, schijnen zij ook niet te weten. De aanvraag om plaatsing op de schepen der Ned. Amerikaansche Stoomvaart-Maat schappij is zoo groot, dat tot 12 November geen enkele passagier 2e kl. meer kan aan genomen worden. Ook van le kl. hutten zijn velen besproken. Met de lijstervangst in Gaasterland (Fr.), die aanvankelijk weinig gaf, gaat het in de laatste dagen uitmuntend. De westenwind heeft voor een oostenwind plaats gemaakt en toen zijn de lijsters losgekomen. Meer dan 30,000 lijsters werden in de strikken, gevangen, eene waarde vertegenwoordigende van f 3000. Een vanger ving op één dag 260 stukshij maakte dus een daggeld van f 26. „De oppositie tegen de geneesheeren houdt te Utrecht aan, De oorzaak daarvan is het volgende „Voor eenige weken deed in bijna alle groote fabrieken het praatje de ronde als zou te Utrecht een boerenknecht zijn overleden na het gebruik van poeders. De boer gaf daarvan aan zjjn hond en ook die stierf. De geneesheer werd, toen hij weerkwam, door den boer gedwongen zelf van zijn recept te gebruiken, met bedreiging van moord. De bevreesde dokter deed het en stierf 1 „Dat praatje nu en niets anders veroorzaakt den tegenstand. Vandaar ook de vreeze der patiënten om die „giftige" roode poeders te ge bruiken. Een drank ondervindt zooveel tegenstand niet, doch ook daarbij moet de geneesheer zelf eerst proeven, eer men de zaak vertrouwt. „In een der buurten van wyk C. werd een lid der cholera-commissie, die op verkenning uit was, zoo uitgejouwd, bespot enz., dat had hij niet fluks een politiebureau kunnen invluchtten de woedende hoop hem zeker had te lijf gegaan." Door de gezondheidscommissie te Maas tricht wordt gewaarschuwd tegen den verkoop van suikertrompetten, waarin een koperen instrumentje onzichtbaar is aangebracht, dat lichtelijk door kinderen kan worden doorgeslikt. Dit geval heeft zich daar ter stede reeds tweemaal voorgedaan. Het standbeeld van Jan Pieterz. Koen, dat te Hoorn zal worden opgericht, zal worden gegoten in de ijzergieterij der firma C. J. Marfjen te Breda. Het beeld is ontworpen en gemodelleerd door professor Lohman van de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, en is thans opgericht in genoemde fabriek. Koen wordt koen, en als een statig krijgsman voorgesteld. Het beeld heeft bijna een dubbele levensgrootte, is gekleed met halskraag, wambuis, schoudermantel, handschoenen met kappen, wijde broek en hooge laarzen met sporen. De rechterhand rust in de zijde en op den linkervoorarm rust het gevest van een breed rapier. De rechtervoet is een weinig naar voren gebracht. Achter het beeld ligt een kanon. De ljjnen en drap6ering z(jn schoon en frisch. Het gelaat is gevormd naar het authentiek portret, dat te Hoorn wordt be waard. De modelleur heeft alle eer van zijn groot en grootsch werk. Het beeld wordt in één stuk en niet in gedeelten gegoten. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1