N®. 530. Donderdag 3 November. A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bübo 80 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en aade.'o landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Adverteniièn Van 1 tot 5 regela 30 Cta. Iedere regel meer 6 Cta. Groote lettere en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Tkxkl. TEXEL, 2 Nov. 1892. Ter markt waren Maandag aangevoerd 2 Paarden, 21 Koeien, 24 Kalveren, 27 Schapen, 15 Lammeren, 46 Biggen en 2 korven Kippen. De handel was van weinig beteekenisvoor Kalveren werd besteed f 20 tot f 30; voor Biggen van f 6 tot f 10. In Koeien en wolvee ging niet of weinig om. Donderdag 3 Nov. zal de eerste volks lezing van wege het Nutsdepartement alhier plaats hebben. Als spreker zal dien avond optreden Ds. Lam ping, van Naaldwijk; (spreker van wege het hoofdbestuur). Het onderwerp door den spreker te behan delen, zal zijn: „Vragen van den dag." Van de aangeboden gelegenheid, Zondag jl. om de zanguitvoering van het Koor Capella in de Nieuwe Kerk te den Helder bij te wonen, werd door velen van hier gebruik gemaakt. Begunstigd door goed weder stevende de „Ada" tegen twaalf ure de haven uit, ten einde tijdig te Helder aan te komen. Onmiddelijk na aankomst, richtten de meesten der passagiers hunne schreden naar het kerk gebouw, hetwelk alreeds door eene groote menigte was bezet. Te half twee precies begon de zanguitvoering door een koor van 9 dames en 10 heeren, onder leiding van den heer Daniël de Lange. Reeds de aanhef van het eerste nummer maakte een overweldigenden indruk, en toen de laatste toonen langzaam en plechtig, als een heerlijke orgeltoon waren weggestorven, bewees de nog steeds ademlooze stilte, in het met honderden menschen gevulde kerkgebouw, dat de aanwezigen nog steeds bleven onder den indruk van 't gehoorde. En die indruk bleef, ja versterkte zich met ieder volgend nummer; die schoone harmonie van zooveel liefelijke stemmen bewees welke macht de muziek heeft op het menschelijk. gemoed. Hoorbare bewijzen van ingenomenheid werden, op verzoek, niet gegeven doch de hoorbare verademing welke na elk nummer was waar te nemen, en die getuigde van de inspanning waarmede was geluisterd, bewees genoegzaam de voldoening van de aanwezigen. Wij zullen over deze uitvoering verder niet uitwijden, 't is ondoenlijk in woorden zulks weer te geven, zoo iets moet men hebben gehoord. Ongetwijfeld genoten allen, welke het voor recht had deze zanguitvoering bij te wonen, doch niet het minst groot was dat genot voor beoefenaars en kenners van muziek, inzonder heid noch voor de beminnaars van gewijde muziek. Namens de commissie, welke het initiatief tot deze uitvoering had genomen, werd den heer de Lange en diens koor een lauwerkrans aan geboden, als dank en goedkeuring van de ver gaderden; welke hulde door het Koor werd beantwoord door het zingen van het Wilhelmus, volgens oude toonzetting. Wij willen dit kort verslag niet eindigen zonder een woord van dank te brengen aan diegenen onzer ingezetenen, door wier bemoei ingen ook aan ons, eilandbewoners, de gelegen heid werd geboden deze zanguitvoering bij te wonen, alsmede een woord van tevredenheid aan den ondernemer van de stoombootdienst voor de billijke gelegenheid van overtocht, welke, indien ze vooraf bekend ware geweest, zeker tot nog ruimere deelneming zou hebben uitgelokt. De Cocksdorp, 1 Nov. Het visschen naar kokkels is begonnen. De eerste balen zijn via Harlingen naar Engeland verzonden. Bij breed gemotiveerd vonnis deed de rechtbank Zaterdag uitspraak in de op 15 dezer behandelde zaak tegen den horlogemaker Anton Wilhelm Ockeloen, oud 24 jaar, laatst wonende te Kralingen, thans gedetineerd in de strafge vangenis aan den Noordsingel, die in den avond van Zaterdag 20 Augustus, in het lokaal „Voor waarts" aan de Delftschestraat, te Rotterdam, doodslag pleegde op den politie-agent Reitze van den Berg, en tegen wien te dier zake vijftien jaar gevangenisstraf werd gerequireerd. De rechtbank verklaarde den beklaagde schul dig aan het misdrijf van doodslag en veroor deelde hem tot een gevangenisstraf voor den tijd van tien jaren. Wegens de lage marktprijzen worden te Haarlemmermeer en Heemstede door enkele veehouders een of meer runderen uitgeslacht. Het vleesch wordt door hen verkocht voor f 0.25 het oude pond of 0.50 per K.G. Als een bewijs hoe de prijs der lande rijen in Friesland weder stijgende is, wordt medegedeeld, dat drie bouwplaatsen, in eigen dom bij het waterschap „de zeven grietenijen van Stad Sloten," die gedurende de laatste 6 pachtjaren f 4400 opbrachten, thans weder voor den tijd van 6 jaren verhuurd zijn voor f 6000. Bestuurders der „Prins Hendrikstichting" te Egmond aan Zee, het welbekende toevluchts oord voor oude, behoeftige zeelieden, verzendt dezer dagen weder, eene circulaire met een repro ductie van de reeds een vorig jaar zoo ruim ver spreidde plaat. Nog altyd wijst de oude zeeman op zijn ouwe maats, die er ook zoo graag in willen maar de heeren herhalen nog steeds hun antwoord, dat daar geen geld voor is. Met een gevoel van erkentelijkheid en angstvalligheid tevens brengen de bestuurders der zoo echt nationale stichting dit een en ander onder de oogen van ons publiek erkentelijk voor den steun der aan hunne zorgen toevertrouwde behoeftigen angstvallig omdat zij andermaal een beroep op de liefdadigheid moeten doen, daar de klimmende ontwikkeling der stich ting, waarin thans honderd en tien verpleegden een onbezorgden ouderdom doorbrengen, steeds groo- tere verplichtingen op hunne schouders legt. Het is voor het bestuur ondoenlijk aan alle belang stellenden, en hun aantal is zeker veel grooter dan dat derjaarlijksche donateurs de circulaire te doen toekomendoch het houdt zich aanbevolen voor de ontvangst van gitten die men voor het goede doel zou willen afzonderen, ook zonder ont vangst der circulaire. Moge de herinnering dat de ouden van dagen voor wie thans wordt gevraagd, eens de dragers waren van Neerlands roem en dat de Nederlandsche vlag eens was toevertrouwd en ongeschonden bleef in hunne kloeke handen, veler handen tot weldadigheid stemmen. Nu in F riesland vele arbeiders werkeloos zijn en „geen werk" gelijk staat met „geen brood", ziet men tegenwoordig velen hunner des morgens uitgaan naar de eikebosschen, om aldaareikels te zoeken, welke de boeren gebruiken om hunne varkens te voeden. Zij koopen deze voor f 1 den HL. Daar de eike- boomen dit jaar veel vrucht geven, valt het niet moeielijk de eikels te vinden en verdient menigeen met dit zoeken een daggeld, waar anders niets verdiend werd. In de Veenkoloniën van Groningen gingen dezer dagen een koopman en een landbouwer de volgenden weddenschap aan: de koopman zou f 30 voor 50 kilo aardappelen betalen, mits deze niet meer dan 100 stuks in getal waren en binnen 8 dagen geleverd werden. Voldeed de boer hieraan niet, dan zou de koopman f 60 ontvangen. Reeds den volgenden dag verscheen de boer met 100 aardappeltjes welke samen 5574 kilo wogen en stak lachend de f 30 op! Nooit zijn de fabrieksaardappelen zóó duur verkocht Bij 20 huisgezinnen, wonende onder de gemeenten Dinxperloo en Varsseveld, bestaat het voornemen, binnenkort, onder leiding van den onderwijzer Van L, naar Amerika te vertrekken, waar men een kolonie denkt te stichten. Het roodvonk heerscht te Rotterdam epidemisch. Volgens kennisgeving van den burgemeester, werden er van 23 29 October 25 personen door roodvonk aangetast en over leden er 6 aan deze ziekte. Het jaar 1892 schijnt rijk aan allerlei besmettelijke ziekten te zijn. In een gezin in de Warmoezierslaan te Kralingen is de moe der met 3 dochters door een besmettelijke huidziekte (schurft) aangetast. Zij zijn naar het ziekenhuis overgebracht: De aan de vleeschhal op de Gedempte Botersloot te Rotterdam aangekondigde prijs verlaging van het rundvleesch veroorzaakte Zaterdag een schier ongekenden toeloop van koopers uit allerlei stand naar die hal. Een flinke omzet en levendige handel, zooals maar zelden ter plaatse te aanschouwen was, was hiervan het gevolg, terwijl er, niettegenstaande den lagen prijs van 25 cts. per half kg., goede zaken worden gemaakt. Van bedrog als anderszins kan hier geen sprake zijn, daar toch, krachtens besluit van burgemeester en wethouders, geen ander vleesch in de hal mag worden verkocht als dat, hetwelk op het abattoir geslacht en gekeurd is. Boven dien is den geheelen dag een keurmeester van dieren en vleesch aldaar speciaal met het toezicht belast. De lage prijzen moeten worden toegeschreven aan het heerschen van mond en klauwzeer, waardoor de uitvoer belemmerd wordt. (N. R. Ct") TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1