Buitenland. Door den Min. van Binnenl. Zaken wordt ter algeraeene kennis gebracht dat volgens bij hem ingekomen ambtsberichten, in de afge- loopen week 12 personen in Nederland aan Aziatische cholera zijn overleden. Velen schijnt het onbekend te zijn, dat het aanhechten van postzegels op aangetee- kende brieven dikwijls niet oordeelkundig geschiedt; wanneer men namelijk eenige post zegels aaneengesloten op het couvert plakt, ontstaat hierdoor de gelegenheid om behendig eene opening in don briefomslag te maken en papier van waarde te ontvreemden, zonder dat het tijdig ontdekt wordt. Daarom moet men tusschen de postzegels onderling eene open ruimte, minstens ter halve breedte daar van, laten. Dit is noodig gebleken en de post administratie verlangt het terecht. Naar de „Amst. Ct. verneemt, zullen de Spoorweg-Maatschappijen met 1 April 1883 den midden-Europeesche tijd invoeren. Over de eischeD, die sommigen in zake onderwijs en opvoeding aan den Staat stellen, schrijft V. in de N. Winsch. Crt., o. a. De Staat moet dit, de Staat moet dat, de Staat moet de arme Stumpertjes van kinderen wasschen, kammen, voeden, kleeden en wat al niet meer De Staat kan dat niet, maar al kon hij het God beware ons voor een geslacht, dat op der gelijke wijze vertroeteld zou worden. Misselijk geslacht, beroofd van alle energie! En wat doen wij anders dan voedsel geven aan zorgeloosheid, wanneer wij den man, die een huisgezin opzet, de zorg voor zijn kinderen van de schouders nemen Wat anders dan die kin deren gewennen aan het denkbeeld, dat anderen voor hen zorgen moeten De strijd om het bestaan mag niet opgeheven worden, zelfs niet als dat konmaar de voorwaarden voor het aanvaarden van dien strijd moeten voor allen zooveel mogelijk gelijk worden gemaakt. En daarvoor zjjn geheel radicaler middelen noodig dan de middelen der „radicale" soepuitdeelers en staats-boterham- smeerders. Welk een erbarmelijke figuur maken de onop houdelijk jeremieerende, zuchtende, weeklagende, alles-van-de-gemeenschap verwachtende, redevoe rende stilzitters, als men ze stelt naast de kloeke mannen, die het „zelfhelp" als leuze in hun vaandel hebben geschrevendie op eigen krachten bouwen de, zich een weg door het leven trachten te banen; die nooit versagen, hoe de stormen des levens hun om de ooren mogen gieren die, worstelend, weten te overwinnen of, met eere vallen Niets ondermijnt meer het gezag der wetten, dan die niet nageleefd worden, wat met het onderwijs in gymnastiek het geval is. De meeste gemeenten zoeken zich van dezen plicht te ontslaan door argumenten, dat de gemeente kas de noodige uitgaven niet veroorlooft of met een gevoel van medelijden voor den onder wijzer. Daar deze argumenten, ofschoon niet steekhoudend, toch gewenschte uitwerking hebber, heeft het gemeentebestuur te Alblas- serdam zich van het nieuwe argument bediend, dat vrijstelling van gymnastiek gevraagd wordt, omdat de kinderen met klompen te school kwameD. Heeft Alblasserdam ook met dit argument succes, dan moge de plattelands gemeenten haar voor deze nieuwe vinding, die op allen toegepast kan worden, wel dank baar zijn. Uit het Oldambt schrijft men aan de „N. R. Ct.": Bij gelegenheid der loting voor de nationale militie kwamen uit Finsterwolde en Beerta vele lotelingen met roode linten om de petten, roode sjerpen om en voor de petten het opschrift: „slachtoffers van de bloedwet." De autoriteiten deden of zij niets merkten en lieten de jongens stil begaan. Volgens het „Advertentieblad" voor Joure had in de vorige week op het Tjeukemeer een hoogst ergerlijk voorval plaats. Schipper M. van Koningsveld, van Franeker, voer met zijn zwaar geladen schip op het meer, toen de zoons van schipper J. v. d. B. Koudum hem passeer den. Door de sterke deining begon het schip van v. K. te zinken. Hij riep om hulp, doch een der v. d. B's. schreeuwde hem toe, dat hij zich zei ven maar moest zien te redden. Daar het vaartuig inmiddels werkelijk zonk, hielp de schipper eerst zijne vrouw in den mast, waarna ook hij en zijne knecht daar eene wijkplaats zochten. Nadat zij meer dan een uur in die gevaarvolle positie verkeerd hadden, werd hun toestand gelukkig ontdekt door den brugwachter Koopman te Echten, waarop men hen te hulp snelde en verloste. Naar men verneemt, heeft v. K. eene aanklacht ingediend tegen de gebr. v. d. B. In het arrondissement Ileerenveen schijnen de menschen in den laatsten tijd bijster oppassend te zijn. De rechtbank behoefde ten minste Donderdag hare gewone strafzitting niet te houden bij volslagen gebrek aan zaken. Aan het commissariaat van politie Alexan- derplein 's-Gravenhage, is o. a. als gevonden aangegeven een verhuisboel Het bij art. 138 der wet betrekkelijk de nationale millitie voorgeschreven jaarlijksch onderzoek van de verlofgangers der militie te land in 1892, 1893 en 1894 zal plaats hebben in November of December van elk dier jaren ten aanzien van hen, aan wie bij de in art. 136 van voormelde wet bedoelde toestemming of wegens de uitoefening van hun beroep of bedrijf is toegestaan, dat onderzoek op een lateren tijd van het jaar dan 1 Juni te ondergaan. Een oud spreekwoord zegt„als er veel eikels zijn, kan men een strengen winter ver wachten". Als de winter zoo streng moet zijn als er eikels aanwezig zijn, dan zal het dit jaar raak wezen De Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst heeft zich gewend tot den minister van waterstaat met verzoek, wanneer by de invoering van een algemeenen, voor het rijk geldenden officieelen tijd, gekozen moet worden tusschen het aannemen van de West-Europeesche en Midden Europeesche tijdregeling, de laatste boven de eerste te verkiezen. Zij grond haar verzoek op de voordeelen voor de volksgezondheid verbonden aan de invoering der Midden-Europeesche tyd en aan de ernstige nadeelen uit een oogpunt van volksgezondheid verbonden aan de invoering van den Greenwich- tijd. Door invoering van den Midden.Europeesche t(jd zal o. a. het middaguur vroeger in plaats van later gesteld worden, het uur van opstaan vervroegd worden en zal de nachtrust ook vroeger intreden. Een grooter deel van den dag zal dus wakende en een grooter deel van den nacht slapende worden doorgebrachtdaardoor zal het voor de gezond heid van den mensch zoo noodzakelijk zonlicht langer kunnen genoten worden, een voordeel, van zooveel nut, dat daaromtrent onder de ge neeskundigen niet het minste verschil bestaat, Zekere Terfehn, gezagvoerder van een Duitsch scheepje, die vroeger te Makkum eene kloppartij had meegemaakt en deswege bij verstek tot veertien dagen gevangenis werd veroordeeld, liep te Harlingen binnen met zijn vaartuig de „Anna." Zoolang bij aan boord bleef, kon de politie geen beslag op zijn persoon leggen, daar hij dan op Duitsch gebied was, en bij werd dan ook gewaarschuwd, niet aan land te komen. Gereed liggende tot vertrek, maar vrij beschonken, vergat hij dezen goeden raad, en werd ingerekend, om te Leeuwarden zijne schuld bij de justitie te kwijten, terwijl zijn schip 14 dagen vacantie houdt. In eene vergadering te Zaandam heeft Do- mela Nieuwenhuis het idee, om ingeval van oorlog met eene militaire dienstweigering te antwoorden, nader toegelicht. „Het Volksblad" schrijft daaromtrent „Het leger is in oorlogstijd de kracht van den Staat, niet het leger, dat zich in de kazernes be vindt, maar het totaal van 7 lichtingen, de 7 maal 13000 man, die thuis z\jn met verlof en die, wan neer tot mobilisatie van het leger besloten wordt, worden opgeroepen zich naar hun regimert te begeven. Nu noemen wij militaire dienstweigering, dat die 7 maal 13000 man eenvoudig niet ver schijnen. Dit noemen sommigen onmogelijk en onpractisch. Spreker meent van niet. Stel dat op een kleine plaats 10 personen besluiten niet op te komen. Wat zal de overheid nu doen Om ze op te sluiten zijn geen veldwachters genoeg en bovendien geen gevangenissen om ze op te bergen (er wachten nu reeds 2200 liefhebbers te vergeefsch op een plaatsje;. Dan zal men ze doodschieten Maar dat zou zyn de burgeroorlog uitlokken en dan verkiezen wij den burgeroorlog, die noch nooit een volk ten onder heeft gebracht en te recht vaardigen is, omdat men weet, waarom en tegen wie, wat van den oorlog tegen de vreemden niet kan gezegd worden. En weigerden wij eens niet om te verschijnen, men zou die gehate socialisten eenvoudig vooraan in de gelederen plaatsen. In den oorlog tegen vreemden wordt men zeker, in den burgeroorlog misschien doodgeschoten, welnu, dan willen wij liever het misschien dan het zeker. De militaire werkstaking moet vergezeld gaan van werkstaking in alle aan den oorlog verwante vakken (wapensmeden, spoorwegpersoneel enz opdat wij zóó den oorlogzieken en heerschzuch- tigen vorsten beletten een menschenslachting aan te richten." Er schijnt in sommige streken van de Vereenigde Staten een overvloed van graan te zijn; de spoorwegmaatschappijen in Dakota, Nebraska en Iowa hebben geen materiaal genoeg om het koren te vervoeren. Te Chicago staan 10.000 wagens te wachten en van Toledo tot Buffalo zfjn alle pakhuizen vol. In het Schwarzwald heeft het in de laatste dagen zóó gesneeuwd, dat de sneeuw op ver scheidene plaatsen een meter hoog ligt. Te Odessa is groote behoefte aan schepen. De spoorwegen voeren voortdurend duizenden puds graan daarheen en dit koren moet te Odessa voor een groot gedeelte blijven liggen, omdat er geen vervoermiddelen genoeg zyn. De vraag naar Russisch graan wordt geringer, omdat de Russen er te duur mede zyn. In Rusland is de prys der rogge tegenwoordig 80 90 kopeken per mud en de Russische exporteurs kunnen dezen prijs in het buitenland niet maken. In Duitschland wil men voor een hoeveelheid welke gelyk staat met een Russisch pud niet meer dan een waarde van 55 tot 60 Russische kopeken geven. Niet alleen in de handelskringen, maar onder alle klassen der bevolking gaat men gedrukt onder dezen zwakken uitvoer en de oogen wenden zich met bekommering naar Petersburg, in de hoop dat daar redding zal opdagen. De Berlynsche politie heeft eene bende jeug dige dieven in hechtenis genomen, twintig in getal, van wie de oudste 12 en de hoofdman 8 jaren telt. Nog een paar dagen voordat de politie op hun spoor kwam, hadden zy des nachts weten te komen in een winkel van gemaakte kleederen, waar zy hunne oude plunje uittrokken en zich van top tot teen in nieuwe kleederen staken. Toen maakten zij bezwaar door den nauwen ingang, waardoor zy waren binnengekomen, het huis weder te verlaten en zy besloten dus te wachten tot de voordeur van het huis 's morgens vroeg geopend zou zyn. In afwachtiDg van dat tydstip spreidden zy eenige reisdekens uit den winkel op den grond uit en gingen slapen. Wakker wordende was de voordeur werkeiyk open en konden zy ongehinderd het huis verlaten. By de moeder van den achtjarigen „hoofdman" is een ontzagiyke voorraad gestolen goederen in beslag genomen. In Californie heeft een meisje van 14 jaar het beroep geleerd van smid. Ze slaat er lustig op los en verkoopt de producten van haar arbeid ten behoeve van de oprichting eener smederyschool voor vrouwen Wat is Europa, waar men gewoonlijk blij is als men kookscholen opricht, toch achterlijk by het land van Columbus! Generaal Booth heeft een manifest uitgegeven, waarin hy aankondigt, dat hy gedurende Novem ber 60,000 pd. st. moet hebben voor de voort zetting van zyn „Darkest England"-plan, en hy zijne vrienden oproept hem te ondersteunen en die som te storten, daar hy anders in moeie- ïykheden zou geraken en de aangevangen her vormingen zou moeten staken. De generaal zegt: „mijne perplexiteiten groeien met den dag, on middellijke hulp is noodig, wachten tot 1893 onmogelijk." Volgens offlciëele mededeeling zouden te Hamburg in 't geheel 17,980 ziekte- en 7607 sterfgevallen tengevolge van cholera zyn voor gekomen. De „kanonnenkoning" Krupp te Essen, en verscheidene andere fabrikanten in die streek zenden dagelyks, wegens slapte, arbeiders weg_ De naderende winter laat zich daar treurig aanzien] In de Violettenstraat, te Brussel, stond een koetsier met zyn rytuig eene dame te wachten en al trappelend zijne voeten te verwarmen

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2