N®. 532. Donderdag 10 November. A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond# Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubq 80 Cts. Franco per post door ge heel Ned beland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nnmmer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texkl. De BURGEMEESTER van TEXEL herinnert belanghebbenden aan het bepaalde vervat in art. 24 al. 1 der Verordening van Politie voor deze gemeente, luidende „Het is verboden honden in de gemeente te „laten losloopen. Overtreding dezer bepaling wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 25" Texel, 4 November 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. WAARSCHUWING tegen het lokken van Nederlandsche Werklieden naar Dnitschland. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL waarschuwt tegen de berichten in de Nieuws bladen of daartoe uitgezonden agenten, die soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, ten behoeve van industrieele ondernemingen, NederlandschewerkliedennaarDuitschlandloéken. Bij hunne aankomst te dier plaatse toch is herhaaldelijk gebleken, dat zij daar niet gébruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, óf zelf öf door mijne tussclienkomst, zich tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevin den, om inlichtingen wenden, omtrent de voor uitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woning, aldaar. Wie dit nalaat, stelt zich bloot aan groote Teleurstelling en Schade. Texel, 4 November 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL, roepen bij deze op, de ingezetenen, die verlangen als vrijwilliger bij de nationale militie op te treden om zich daartoe vóór het einde van de loopende maand November aan te melden, ten Raadhuize dezer gemeente, van des morgens 10 tot des middags 12 uren. Texel, 8 November 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 9 Nov. 1892. Maandag werd geen vee ter markt aange voerd, doch in stede daarvan werd Dinsdag markt gehouden, de van ouds bekende schei- markt (de tweede Dinsdag in November). Aangevoerd werden28 Schapen, 11 Koeien, 7 Kalveren, 1 n. Kalf, 2 Paarden, 1 Veulen, 2 Varkens, 16 Biggen en 2 korven Kippen. De handel was ook thans van geenebetee- kenis en het weinige dat nog verkocht werd was laag in prijs. Volgens vroeger genomen raadsbesluit wordt de wekelijksche markt gehouden des Maandags tot 15 November. Maandag a. s. zal alzoo daartoe nog gelegenheid bestaan. Met de exploitatie der eendenkooien wordt dit jaar tot heden op Texel al bijzonder weinig voordeel behaald. Ook met het lijster strikken, dat gedurende een paar weken een ruime vangst opleverde, is 't nu zuinig gesteld. Over het geheel is ook op 't jachtveld niet veel voordeel te behalen. Waal, 7 Nov. De tweede vergadering van ons „Nut en Genoegen" was zeer druk bezocht. Op verdienstelijke wijze werd door den heer W. de Braai het „Koffievrouwtje" van Cremer voorgedragen. Nog 5 bijdragen vroolijkten den avond verder op. De Cocicsdorp, 8 Nov. Tot notabel bij de Ned. Herv. gem. te Eierland is gekozen de heer H. Rikkenberg en zijn herkozen de heeren A. Dros Albz., P. Zeijlemaker en J. Blom. Tot leden van het kiescollege zijn herkozen de heeren G. Alderlieste, P. Dros Az. en S. Lap. Volgens bij den Min. van binnenl. Zaken ingekomen ambtsberichten zijn in de vorige week in Nederland 27 personen aan Aziatische cholera overleden. Dat getal is weder grooter dan voorgaande weken; de gevreesde ziekte woedt nog immer voort, en vertoont zich voortdurend op meerdere plaatsen waar ze nog kortelings niet werd waargenomen. Voorzorgsmaatregelen blijven dus nog immer noodig. Een der lezers van 't „N."v. d. D." schrijft: Van de vliesjes van de gekookte melk wordt te mijnen huize boter gemaakt, die niet alleen uitstekend is om b.v. biefstuk te bakken, doch ook zeer goed op het brood smaakt. In Indië, waar ik geruimen tijd vertoefde, wordt de melk steeds gekookt, en de vliesjes (of te wel vellen) van die gekookte melk werden door ons in een Keulschen pot bewaard. Eens in de 5 of 6 dagen werd, nadat vooraf eenig warm water daaraan was toegevoegd, gekarnd. Gerepatrieerd zijnde en nadat onze geneesheer ons den raad had gegeven, de melk steeds gekookt te drinken, hebben wij met boven bedoelde vliesjes eveneens gehandeld, en nu maken wij van die vliesjes van 6 tot 8 dagen gemiddeld een pond boter. De karnemelk, die overblijft, is overheerlijk. Twee personen, D. en v. H., die eenigen tijd geleden zich aan het koloniaal werfdepöt hadden verbonden, hun handgeld in ontvangst namen en van hun verleend verlof gebruik maakten tot het ondernemen van een uitstapje naar Noord-Amerika, twee reisgezellinnen me denemende, hebben naar hunne vroegere woon plaats, Haarlemmermeer, bericht gezonden van hunne behouden aankomst. Niemand herinnert zich, dat er te Am sterdam ooit zulk een groote aanvoer van aardappelen is geweest. Van de Huidenstraat af tot aan de Brouwersgracht zijn de kaden van de Prinsengracht en zijgrachten bijna ge heel ingenomen door aken en kagen, met aardappelen bevracht. De qualiteit is over het algemeen zeer goed en de prijzen zijn laag. Dit jaar zullen de Pruisische kartoffels geen aftrek hebben. Het November-nommer van de Gids bevat een beschouwing van den hoogleeraar Buys over de voorgedragen kieswet. De hoogleeraar voert er wel bezwaren tegen aan, maar erkent dat mi nister Tak tot dit radicale voorstel moest komen en dat dit het eenige stelsel was, hetwelk in onze dagen de meeste kans had om door de meerderheid der kamer te worden aanvaard. Het zal worden aanvaard, niet uit sympathie voor het algemeen stemrecht, maar omdat men geen kans ziet langs een anderen weg te komen tot het gewenschte doeldat voor alle werkelijk bevoegden de stem bus openga. De strijd over het kiesrecht duurt reeds te lang voort ten nadeele van het algemeen belang en er is maar één middel om er een einde aan te maken, namelijk de uitbreiding van het kiesrecht tot de uiterste grenzen door de Grondwet gesteld. Eene andere vraag is echter, zegt de schrijver, of niet, evenals bij anderen volken, de wet geen teleurstelling zal baren en of onze wetgeving dan de noodige wapenen heeft om denadeelige gevolgen te keeren? Het Novembernummer van de „Vragen des Tijds" bevat een opstel van mr. Van Houten over de Staatsbegrooting voor 1893, dat niet malsch klinkt voor het Kabinet. De heer Van Houten keurt het in scherpe be woordingen af, dat de Regeering aan de Tweede Kamer thans eene zoo hoog opgevoerde Staats begrooting heeft voorgelegd: Zeer ontsticht vooral is de heer v. H. over de begrooting van marine, en z. i. waagt deze minister zich aan eene zware nederlaag, zoo hij bij zijne eischen volhardt. Naar zijne meening is het de plicht der Kamer te doen wat in den boezem van het Kahinet had moeten geschieden, nl. be snoeien. Reeds gedurende een zestal weken volgden de Rotterdamsche agent-majoor van politie Huijts en de agent Stolk, als kolensjouwers verkleed en met zwart gemaakt gelaat, onvermoeid het spoor van twee hoogst ongunstig bekend staande boeven, door hem verdacht van zich aan verschil lende groote diefstallen, die in den laatsten tijd aldaar plaats vonden, te hebben schuldig gemaakt, Ook Vrijdagavond volgden zij deze lieden en zagen zij, gezeten op een schuit die aan de Coolvest lag, hen omstreeks 7 uren verdwijnen in de woning van de weduwe Van den Toorn, aan den Coolsingel. Deze weduwe, die de boven verdieping bewoont, waarin zich de ingang aan de zijde van de Van Oldenbarneveldstraat bevindt, had zich naar de kerk begeven, hetgeen door de inbrekers was opgemerkt, die bepaald geweten moeten hebben, dat de weduwe gewoon is dit iederen avond te doen. Na met een valschen sleutel de straatdeur geopenij te hebben, hebben zij zich naar boven begeven, verschillende kasten en laden openge maakt of opengebroken, en ontvreemd een bedrag van ruim f 1000 aan bankpapier en specie. Vermeenende hun werk behoorlijk te hebben verricht, waartoe zij zich ongeveer 20 minuten in de woning hebben opgehouden, begaven zij zich naar heneden om te vertrekken, doch werden toen door genoemde agenten, die inmiddels hunne schuilplaats verlaten en zich voor de woning van de weduwe Van deD Toom geposteerd haddeu, gegrepen, geboeid en naar het politiebureau in de Witte de Withstraat overgebracht, waar al het ontvreemde in hun bezit is gevonden. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1