Buitenland. Den Hoorn, 9 Nov. Maandagavond hield de Yereeniging „Unitas" alhier hare jaarlijksche vergadering. Uit het behandelde op dien avond bleek dat de Yereeniging financieel weder is vooruitgegaan en thans heeft te beschikken over een fonds van f 2035die gunstige toestand werd verkregen gedurende een tijdvak van 8 jaren, niettegenstaande voor 4 maanden van het jaar geen contributie wordt geheven. De groote toetreding van nieuwe leden is zeker dan ook alleszins verklaarbaar. De heer D. Jac. Bruin, die als commissaris moest aftreden, werd met groote meerderheid van stemmen als zoodanig herkozen. Er zijn weinig belastingwetten waarbij het algemeen zoo groot belang heeft dan de zoogenaamde bedrijfs- of beroepsbelasting. Nauwelijks werd het desbetreffende ontwerp bij de Staten-Generaal ingediend of de uitgever Tjeenk WilUnk te Haarlem droeg zorg dat door eene brochure zoowel de geheele inhoud der verschillende artikelen als de door den Minister uitgegeven memorie van toelichting, onder de oogen van het publiek kwamen. Dit laatste heeft nu de gelegenheid alles nauw keurig na te lezen en kan alzoo volkomen op de hoogte komen van de verschillende quaesties welke bij eene openbare behandeling in de Kamers ter sprake worden gebracht. Te Amsterdam is in de vorige week een der twee ijzeren kapspanten van den stads-schouwburg naar beneden getuimeld. Doordien er niemand op het werk was, zijn er gelukkig geen persoonlijke ongevallen voor gekomen. Het gevaarte, dat 7000 KG. weegt, heeft in zijn meer dan 20 M. hoogen val nogal wat binnenwerk beschadigd. Iemand te Gouda kocht voor f 10 eenige tegeltjes die 4 beelden voorstelden. Hij ver kocht die kort daarop aan een handelaar in antiquiteiten in Den Haag voor f 350. Waarlijk een voordeelige handel! De Arrond. Rechtbank heeft te Amster dam den jongeling H. uit den Saxenburgerstraat (N.-Amstel), die eenigen tijd geleden terecht stond wegens mishandeling met doodelijken afloop op zijn vader gepleegd, vrijgesproken. De commissie tot beheer der gelden, inge komen voor de redders van A. Tilburgs uit den put te Hilversum, heeft dezer dagen de rekening opgemaakt en is tot besteding der gelden over gegaan. Uit vele oorden der lands zijn bijdragen ingekomen, zoodat de commissie in staat is geweest aan de werklieden G. Van Rheenen en J. Van Asveldt, die medehelpers aan het reddings werk geweest zijn, een geschenk in geld te doen toekomen, alsmede aan den werkman Troost, die bi) het instorten van den put ernstig is verwond geraakt. Wat betreft den hoofdredder, C. Van Rheenen, voor hem is een bedrag beschikbaar, voldoende om met hetgeen rechtstreeks werd toegezonden, hem eene solide eigen woning met erfje te ver schaffen. Om verschillende redenen heeft de commissie gemeend aan dit plan uitvoering te moeten ge ven in dezen vorm, nl. dat de grond en het te bouwen huisje komen op naam der minderjarige kinderen van Van Rheenen, met recht voor hem en zijne vrouw om die woning levenslang te bewonen of daarvan net vruchtgebruik te genieten. De firma Gebr. Nieuwenhuizen, onder wier beheer de put- graving geschiedde, heeft zich tegenover de com missie welwillend bereid verklaard om voor den bouw der woniog belangloos te zorgen, en wanneer aan de kosten nog mocht te kort ko ven, in het ontbrekende te voorzien. (Amst.) De „Nederlandsche Spectator" stelt ons op eene zijner platen den „belasten Nederlan der" voor en wel in de gestalte van een acrobaat. De kunstenaar torst met de rechterhand een zwaar gewicht, waarop „vermogensbelasting" te lezen staat, en op de gesloten vuist van die hand rust het „personeel." De andere hand is bezig de gewichten op te heffen, die met „bedrijf" en „beroep" zijn geteekend en tegelijk is aan een der enkels een kogel te zien, met het opschrift „grondbelasting." Op de schouders drukken de gewichten „successie" en „accijnzen," op 's mans hoofd „opcenten" en van den hals hangt een band af, die de „gemeentebelasting" ophoudt. Het gelaat van den zoo belasten man ver toont een allesbehalven prettigen trek. Hij verricht het kunststuk, om zooveel zware gewichten te torsen, blijkbaar niet voor zijn genoegen en het lichaam gaat onder dien last gebogen. Onder het opschrift „Veemarkten" bevat het Ned. Landb. Wbl. het volgende Wat wij vreesden, is bewaarheiddoor de sluiting van België is hot vet to vee minstens tien cent per kg. lager in prijs. Moge dit nu al ten goede komen aan slagers en consumenten, het is toch voor den veehouder een groot verlies. Hier komt nog bij, dat door de natte weersge steldheid het vee spoedig moet worden opgeruimd; neemt men hierbij nog in aanmerking, dat er in den afgeloopen zomer veel weidvee door den zoo- genaamden ivrang is aangetast, dan kan ieder begrijpen, dat de iveiders geen rooskleurig jaar gehad hebben. Zooals we reeds vroeger gemeld hebben, is dit ook met de schapenhouders of weiders het geval. Wat de handel in fokvee aangaat, valt op te merken, dat het beste fokvee een goeden prijs op brengt, terwijl mindere soorten moeielijk te plaat sen zijn en voor weinig moeten worden van de hand gedaan. Beste kalfkoeien, zoo wel hoog dragende, of wel die in het voorjaar moeten afkalven, werden ook deze week vooral door Duitsche kooplieden voor hooge prijzen opgekocht. Het vervoer naar genoemd land was in de laatste dagen zeer belangrijk. Leeuwarden vooral is het mikpunt van die heeren en terecht. Friesland, de veefokkende provincie bij uitnemendheid, trekt naar Leeuwarden op, wel wetende, dat daar, voor welke soort ook, steeds koopers gevonden worden. Vrijdag 28 October bestond de aanvoer van rundvee in 3375 stuks, schapen waren er aange voerd 2144, varkens 429 en paarden 47 stuks. Als men de verschillende markten nagaat, dan kan men opmerken, dat het met den varkens handel er niet beter op wordt, wellicht een gevolg, dat de schapen goedkoop zijn en ook, zooals we boven reeds gezegd hebben, de vette koeien be langrijk lager zijn. Met genoegen zagen we, dat de Geldersche- Overijselsche Maatschappij van Landbouw bij Zijne Exc. den Minister aandringt, middelen te beramen om de Noordelijke Provinciën, waar geenerlei ziekte heerscht, van het verbod voor invoer in België te doen uitsluiten. De toren te Oldeboorn scheen neiging te hebben om om te tuimelenalthans zoo meende men, en de gemeenteraad zag reeds in de verte het spook van dure reparatie opdoemen. Daarom lieten Burg. en Weth. door den heer Hoogendijk van Sneek met den gemeente-architect een onder zoek instellen naar den toestand van dezen reus onder zijns, gelijken. Het resultaat is geweest dat de heeren constateerden dat er hoegenaamd geen gevaar bestond, en dat alleen in het buiten metselwerk moest worden voorzien. Aldus valt dat zaakje even mee. Van dien toren gesproken, kan hier het volgende verhaaltje eene plaats vinden. Er wordt nl. verhaald dat in ver vervlogen tijden de Oldeboornsters eens zeer Babels gestemd waren en een hoogen toren wilden bouwen die, nu wel niet tot de wolken reikte, maar toch de hoogste uit Friesland moest zijn. Daarom trokken eenige Oldeboornsters naar Tzam, een dorp bij Franeker, dat zich in den hoogsten dorps kerktoren mocht (en nog mag) verheugen, om den toren aldaar te meten. Maar des nachts na den dag der meting wisten de inwoners van Tzum het touw te bemachtigen dat bij de meting gebruikt was en er een stuk af te SDijden, zoodat de Oldeboornsters daardoor gefopt werden en te kleine maat mee naar huis namen. Van dien tijd af aan zouden de Oldeboornsters „turmjitters" (torenmeters) en de Tzummers „lintjesnyers" (lyntjesnijders) heeten. Ook in stille dorpjes kan het somtijds zeer stadsch toegaaD, Oud-Beierland gaf daarvan weder een voorbeeld. In dit plaatsje is de kermis reeds sinds vier jaren afgeschaft, noch- thans wordt deze op den ouden datum, de eerste najaarsveemarkt gevierd. Tot omstreeks half twee in den nacht ging alles rustig toe. Toen verzamelde zich een groote menigte voor het politiebureau. Op een gegeven oogen- blik kwam de politie met de blanke sabel naar buiten en begon er geducht op in te hakken, waardoor een groot aantal personen werd gewond. Daarna verspreidde de menigte zich en was de rust spoedig teruggekeerd. (KL Ct. v. R.) De heer J. van 't Lindehout schrfjft in de Kroniek der Weesinrichting„Van verschillende zjjden is my de vraag gedaan hoe het is met de arbeiderskoloniën voor landloopers en bedelaars Wij zitten ook ten opzichte van deze zaak niet stil. De commissie heeft ieeds alle mogelijke informatiën trachten in te winnen. Statuten worden in orde gemaakt, en wij hopen spoedig aanvraag te doen om rechtspersoonlijkheid te verkrijgen. Wij hebben nu noodig in de eerste plaats eene groote uitgestrektheid heidegrond, die geschikt is om te worden beplant met bosschen, of in bouwland kan herschapen worden. Waar is nu een goede vriend of vriendin, die de commissie eens wil verrassen door haar honderd hectaren heidegrond, niet te ver van een spoor wegstation gelegen, voor zeer weinig geld, kon het zijn voor niets, aan te bieden of ons in staat stelt, door eene koninklijke gave zulk een terrein aan te koopen Wij hebben reeds verscheidene aanbiedingen en aanwijzingen bekomen van geschikte terreinen, doch niemand heeft nog zoo veel liefde gevoeld, dat men de gronden voor niets aanbood." De hoofdcommissaris van politie te Amster dam verzoekt naar aanleiding van de veelvuldig ingekomen klachten van teleurgestelde leveran ciers en op grond van herhaalde waarschuwingen van zijne ambtgenooten, handelaren en leve ranciers, die in de laatste tijden bestellingen hebben gekregen van de navolgende personen Royal-Import Export-Compagnie, C. of C. G. Demkes en J. Van den Berg te N.-Amstel, mevr. de wed. M. Zwartjes Van den Berg en Zwartjes Böncker en Co. (ook wel mevrouw Kwak-Böncker), A. Oosterwerff, E. J. d'Hontfvroeger Rotterdam), J. v. d. Mark en Co,, mevrouw Van der Mark- Renooij Holle Co., import-export, zich ook schrijvende mevr. Winter-HolleJ. F. L. Muller Co., in photographische artikelen Douwe v. d. Kamp H. F. Jansen Co., ook wel Jansen Co.; Issers De Vries Co., commissie en consignatie; v. d. Meer Co., ook wel Marie v. d. Meer Co.; Den Brugge Co.Wesselink Co.L. Beijers^ bergen Co.L. Casteleijn Co.W. J. E. Havermans Co.Wienholoz Dom, export import hem de bestelbrieven te willen afstaan en in te zenden aan het hoofdbureel van politie, afd. recherche, met vermelding of de goederen al of niet bezorgd zijn. (Alle bladen, zoowel binnen- als buitenlandsche, worden beleefd verzocht dit bericht over te nemen.) - In de „Ned. Lb. Wbl." lezen wfi. De leden van de Commissie voor Duinbeplanting en enkele leden der Heidemaatschappij afd. 's Graven- hage, hebben verleden week een bezoek gebracht aan de terreinen gelegen achter den Watertoren, welke terreinen de Vereeniging voor Duinbeplanting in erfpacht bezit en waarop zjj reeds eenige Jjaren proeven genomen heeft met verschillende soorten houtgewas, ten einde daaruit te kiezen wat het beste tot het beplanten van woeste duingronden geschikt is en het meeste aanbeveling verdient om tot haar doel te geraken, nl. om het bewijs te le /eren, dat men op min kostbare wijze de duinen in bosschen kan herscheppen. Vóór twee jaren heeft men deze proefnemingen gestaakt en is de keuze gevallen op de cultuur van dennen, welke bewezen hebben het beste voor het doel geschikt te zfin. Nu was het echter nog de vraag, welke soort van dennen dienden gebruikt te worden. Na ingewonnen advies van de Heidemaatschappij werd in het voorjaar van 1891 een kweekveld aangelegd, waarop een viertal dennensoorten werden uitgezaaid, aan welk zaaisel echter door de vogels veel schade werd toegebracht. In het voorjaar van 1892 werden onder opzicht van den boschbaas der Heidemaatschappij de jarige planten, welke nog overgebleven waren, op de kweekvelden verspeend, terwijl opnieuw een gedeelte bezaaid werd. Voorts werden in de omliggende duinpan en op de helling uitgepoot 20000 Pinus Montana2500 Picea Albaen 3000 Pinas Sylvestris, welke, de plaatselijke omstan digheden in aanmerkingen genomen, uitstekend geslaagd zijn. Van Pinus Montana, eene dennensoort, die, hoe wel niet sterk groeiende, uitnemend bestand is tegen feilen wind en koude, worden de best verwachtingen gekoesterd, terwijl de Picea Alba meer aan de hooger gelegen duinranden tot dekking en beschutting voor de toekomstige beplanting z(jn toegevoegd. Van de uitgezaaide soorten op het kweekveld heeft zich de Corsicaansche den Pinus Laricio Austmca) het best ontwikkeld, zoodat van h3t eerste zaaisel thans eenige duizenden zeer krachtige anderhalf jarige verspeende planten voorhanden zfin, welke in het aanstaande voorjaar in de duinpan zullen worden uitgeplant, terwijl het voornemen bestaat de aan planting van Pinus Montana met dezelfde soort in te boeten, en, zoo de financieels toestand het toelaat, opnieuw een nog woest liggend gedeelte in ontgin ning te brengen. De Jewisch Chronicle bevat een artikel, geteekend E. S. Wollmann, over de Koloniën van

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2