N°. 534. Donderdag 17 NovemberA0. 1892. Advertentieblad. Nieuws- en Binnenland. Advertentiën vóór 10 nor op den dag: der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels SO Cts. Iedere regel meer 0 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen by de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buna SO Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Ainmm. en andere landen met verhooging der porto's. TEXEL, 16 Nov. 1892. De laatste weekmarkt voor dit jaar, werd hier Maandag jl. gehouden; aangevoerd werden alstoen: 1 koe, 1 kalf en 52 Biggen. De prijs voor Biggen was van f 6 tot f 12.00. De weekmarkten worden thans tot de eerste Maandag na 15 Maart gestaakt. Gedurende de maanden December, Januari en Februari bestaat op den 2en Maandag van die maanden gelegenheid tot het markten van vee. Zijn de aardappelen dit jaar overvloedig, 'tot de ruimste teelt er van behoort zeker wel de opbrengst, naar ons werd medegedeeld, van 190 stuks aardappelen van een stam; de stam had een omtrek van 5 voet verzekerde men ons. Het soort aardappel was de in het vorig jaar meermalen beschrevene Hallu- mer gele, waarvan onze plaatsgenoot Geert Kikkert eigenaar was. Oudeschild, 16 Nov. Met belangrijke schade aan voor- en achtersteven, liep hier gisteren de blazerschuit T. X. 45 binnen. Het vaartuig was bij het Vlie aangezeild door een Yolendammer botter. Door eene andere blazerschuit moest zij op sleeptouw worden genomen om de haven te kunnen bereiken. Volgens bij den Min. van Binnenl. Zaken ingekomen ambtsberichten, zijn in de afgeloopen week in ons land 22 personen aangegeven als overleden aan Aziatische cholera. Te Haarlemmermeer heeft zich weder een geval van mond- en klauwzeer voorgedaan Dnder het vee van den landbouwer D. Krom, aan den IJweg, bij den Venneperweg, en ver moedelijk ook bij den landbouwer G. Van Tol, te Abenes. Ook te Katwijk heeft zich een geval van mond- en klauwzeer voorgedaan, en wel onder bet vee van den landbouwer J. Schippers, te Katwijk aan den Rijn. Omtrent den treurigen toestand, waarin de bewoners van het eiland Urk verkeeren, meldt men het volgende: In Februari dezes jaars kwam het eerste typhus- geval voor. Spoedig echter werden verschillende personen ioor die ziekte aangetast en tot heden bedroeg bet getal lijders ruim 180. Meer dan veertig personen stierven, de overige lijders herstelden, doch blijven tot op dit oogen- jlik zeer zwak. In één familie bedroeg het getal sterfgevallen ruim twintig; meermalen kwam het voor, dat le predikant van het eiland in eene betrekkelijk deine kamer een vijf- zestal lijders aantrof, vaarvan somtijds de helft lag te ijlen. Tot tweemaal toe kwam het voor, dat uit ién huis drie dooden tegelijk werden uitgedragen. Sommige woningen zijn bovendien zoo klein, lat nog voor enkele dagen het lijk van een man >p de straat in de kist moest gelegd worden, wijl deze niet in de woning kon. Wanneer men nu bedenkt, dat Urk voor het frootste deel bestaat uit eene visschersbevolking, lie, ten koste vaak van zoovele menschenlevens, net hare kleine „schokkers" diep de Noordzee in moet om een schamel stuk brood te verdienen, en dat de visscherij dit jaar zoo goed als niets opleverde, dan zal ieder begrijpen, dat de nood, waarin die arme bevolking verkeert, zorgwekkend hoog klom. Urk gaat thans een winter tegemoet als in zijne geschiedenis onbekend is. Noodig is het daarom, dat alle 'man helpe, spoedig helpe. De commissie, welke zich te Urk heeft gevormd tot het verleenen van hulp aan arme typhus lijders, bestaat uit 8 personen. Voorzitter is de heer H. Kagel, burgemeester secretaris de heer F. de Boer v. d. Ley, raadslid en opzichter van den waterstaatpenningmeester de heer W. T. de Vries, raadslid. De werkloosheid onder de arbeiders te Terwispel en omstreken is reeds zoo groot, dat 40 hoofden van gezinnen zich bij den burge meester van Opsterland vervoegd hebben, met het verzoek van gemeentewege werk te ver schaffen. De burgemeester beloofde zijne medewerking, waarna de arbeiders naar huis terugkeerden. In de veenderijen in Friesland zijn honderden arbeiders reeds werkloos. Bij den heer Van Spanje, kantoor van uurwerken te Utrecht, is een horloge te zien, dat door een stuivertje geheel wordt bedekt. Het is door een werkman te Genève in zijn vrijen tijd vervaardigd en vertegenwoordigd eene waarde van f 3600. De thans vigeerende Pensioenwet sluit de weduwen van ambtenaren, die vóór 1836 zijn aangesteld, van alle ondersteuning uit. Waarom nu juist die oude menschen niet in de voorrechten van een pensioen mogen deelen, is niet recht duidelijk. Zij moeten zeker nu zeventig jaar of ouder wezen, en uit den aard der zaak kunnen er maar zeer weinig nog in leven zijn. Wij gelooven nog geen twintig. Waarschijnlijk zal de zaak bij de behande ling van de aanstaande Staatsbegrooting ter sprake komen. Zou er dan geen van de ver tegenwoordigers een voorstel kunnen doen, om de betrekkelijk geringe som tot onder steuning aan die weduwen uit te keeren, welke er nog maar zoo kort van genieten kunnen en van welke verscheiden het brood- noodig hebben? {Arnh. Ct.) Uit Eist (Betuwe) wordt geschreven: De veehandel is in de Betuwe thans, nu België gesloten is, zeer lusteloos. De meeste vetweiders kunnen hunne ossen, waarvan andere jaren in dezen tijd honderden naar de Belgische markten worden verzonden, niet kwijt raken, zoodat velen ze zelf beginnen te slachten en z. g. uitponden. Voor vette ossen le qual. kan men ter nauwernood f 0.50 f 0.56 per kilo maken. Het regent bedenkingen tegen de voorge stelde bedrijfsbelasting. Sommige bezwaren zijn dan ook maar al te gegrond. Het Vad., dat geen bepaald tegenstander van de wet is, vestigt de aandacht op het gunstige voorschrift betreffende de gepensionneerden. Deze behoeven maar de helft te betalen van de belasting, welke aan ambtenaren, handelaars enz. wordt opgelegd. Als men aan gepensionneerden denkt, stelt men zich gewoonlijk afgeleefde of invalide menschen voor. Het Vad. wijst echter op de blozende, gezonde heeren in de kracht des levens, die o. a. in Den Haag rondwandelen en ook in andere gemeenten, mag men er bijvoegen. Buitendien, een gepensionneerde doet niets meer om zijn geld te krijgen en die een beroep uitoefent, moet er voor werken. De Standaard wil de ambtenaren geheel vrij stellen het gaat niet aan, dat een patroon eene jaarwedde toekent en dan daarop gaat korten. Dit laatste is een sophismede ambtenaar wordt niet gekort omdat hy ambtenaar is, maar als staatsburger. Er is geen reden om hem als zoodanig te ontheffen van de algemeene verplich ting, om in de belasting bij te dragen. Behalve de ambtenaren, wil de Standaard ook de predikanten vrijstellen. Het Dagblad komt op voor de patentbelasting, waarin het altyd een beginsel van billykheid ge zien heeft. Uit de gevangenis te Roermond is ont slagen A. de L. uit Berkel, die zich had aangemeld als de dief, die in Juli jl. onder Linne, ten nadeele der wed. H., geld en andere voorwerpen zou ontvreemd hebben. Hij had zijn toevlucht tot een leugen genomen, alleen om in de gevangenis te komen. Voor een paar weken deed in de dag bladen het bericht de ronde, dat het gemeente bestuur van Slochteren bij de vacature van hoofd eener school o. a. schriftelijk geïnformeerd had, of de sollicitanten ook overhelden tot radicale of socialistische gevoelens Naar aan leiding hiervan heeft de afd. Leiden van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers met algemeene stemmen de volgende motie aan genomen „De afd, Leiden van den B. v. N. O., ver nomen hebbende, dat bij de jongste vacature voor hoofd eener school te Helium, door het gemeentebestuur van Slochteren onderzoek is gedaan, of de sollicitanten tot radicale of socialistische gevoelens overhellen, „protesteert ten sterkste tegen deze handel wijze van 't gemeentebestuur van Slochteren, als zijnde eene aanranding van de politieke vrijheid der onderwijzers." Men schrijft uit Maassluis: Toen Woensdag de quarantaine-dokter Van der Starp met de stoombarkas terugkeerde van de Hoek van Holland, waar hij de bom „Sche ningen 73" ontsmet had, werd de barkas aan gevaren door de stoomboot „Zuid-Holland". De dokter redde zich door een sprong op den ankerketting van de „Zuid-Holland"; de 2 matrozen vielen in de rivier, doch werden gered, terwijl de stoombarkas in het anker van de „Zuid-Holland" bleet hangen. In westelijk Zuid-Beveland staat de handel in aardappels tegenwoordig geheel stil. De Hollandsche kooplieden besteden niet meer dan f 1 per hectoliter voor beste blauwe en dito Jammen, waarvoor de bezitters dier soorten niet genegen zijn tot verkoop. Dientenge volge worden nog belangrijke hoeveelheden ingekuild. Sedert het ontstaan der aardappel ziekte munt het jaar 1892 bijzonder uit door ztyn buitengewone gunstige aardappeloogst. TEXELSCHE COURANT. i

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1