N#. 537. Zondag 27 November. A#. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo SO Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amthbhta en aaiora landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. Prys der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. TEXEL, 26 Nov. 1892. Door het gerechtshof te Amsterdam, is in zijne vergadering van 24 dezer benoemd tot deurwaarder bij de Arrondissementsrecht bank te Alkmaar, standplaats Texel, onze plaatsgenoot de heer C. de Wijn. Tot Kerkvoogden bij de Herv. Gem. aan den Burg zijn herbenoemd de heeren W. Bier steker en J. Helm. Tot Notabelen werden verkozen de heeren D. Kalf, J. H. Kalf en P. Huisman. In de bestaande vacature bij dat college werd voorzien door verkiezing van den heer S. Duinker. Dat de ambtenaren der posterijen niet altijd een gemakkelijke taak hebben met het aan goed adres bezorgen van brieven, is meer malen betoogd. Een nieuw bewijs daarvoor levert het volgende adres, dat ons dezer dagen onder de oogen kwam haan De Wel heele borge meester hij lant desel bij De borg pervesie noort hol lant Niettegenstaande dit adres moeielijk was te ontcijferen, werd de brief toch zonder opont houd, van Amsterdam waar ze ter post was besteld, aan den burgemeester alhier bezorgd. Door den heer P. Dijkstra onderwijzer te Koog, is met gunstig gevolg examen gedaan in de vrije- en orde-oefeningen gymnastiek. Zoo het Bestuur onzer Gemeente mocht willen besluiten tot invoering van het vak j (vrije- en ordeoefeningen) op de lagere scholen, dan zal het onderwijs in dit vak op bijna alle plaatsen van Texel door bevoegden kunnen gegeven worden. Aan alle scholen toch, be halve die te Zuid-Eierland en te Oost, is op dit oogenblik minstens één onderwijzer of onderwijzeres in het bezit van de Acte voor boven vermeld vak. Oosterend, 25 Nov. Mejuffrouw H. Koorn, onderwijzeres aan de openb. lag. school alhier, verwierf gisteren te Amsterdam acte voor vrije- en orde-oefeningen der Gymnastiek. Helder, 25 Nov. De nieuwe vischafslag is thans geopend, doch vindt nog geen bijval. Langs den havenkant wordt nog op ver schillende punten geveild. 't Is nu eene concurrentie geworden, tus- schen den gemeente-commissaris Wichel en den voormaligen commissaris Tienstra, met hunnen respectieven afslagers de Boer en Schagen. De visscher, wiens voornaamste karakter trek is, dat hij niet licht breekt met het oude, denkt er niet aan ergens elders zijne vangst te verkoopen. Tienstra is en blijft de man, die hij met zijn vertrouwen vereert. Trouwens heeft deze heer hem menigmalen met raad en daad bij gestaan en dit vergeet een visscher niet zoo licht. In het nieuwe gebouw voor den vischafslag werden nog maar drie plaatsen verhuurd, doch visch is er nog niet ten verkoop aangebracht. De goederentrein van Haarlem naar Helder is Woensdagavond nabij het station Alk maar uit het spoor geraakt, waardoor 7 wag gons ontspoord zijn en op elkander geraakten, zoodat het materieel groote schade heeft ge leden en de personentrein 121 daardoor ruim een uur vertraging ondervond eer de weg in zooverre vrij was, dat deze trein kon passeeren. Er werden gelukkig geen menschen gekwetst. Werkstaking onder artisten. Het laatste concert in 't Concertgebouw te Amster dam door het h Cappelle koor onder leiding van den heer De Lange gegeven, is een oogenblik door een werkstaking bedreigd geworden. Een tweetal zangers n.l. eischte hooger loon en wenschten niet langer op dezelfde voor waarden mede te werken. Of de directeur in hun eisch getreden is, of wel dat zij de on billijkheid van hun eisch ingezien hebben, de werkstaking is niet doorgegaan. Kl. G. v. R.) Door den minister van waterstaat is met betrekking tot de pakketpost ter gelegenheid van het aanstaande Sint-Nicolaasfeest bepaald, dat de vergunning om meer pakketten met één adreskaart te verzenden gedurende die dagen zal zijn ingetrokken. Bij ieder pakket behoort dus eene adreskaart. Op Zondag 4 December zullen gedurende de gewone uren van openstelling op den Zondag, pakketten ter verzending worden aangenomen. Op de spoorwegen zal de postpakkettendienst worden uitgevoerd als op werkdagen. Woensdagmorgen ontstond door een onbe kende oorzaak brand in de bergplaats van brandstoffen en petroleum van den Heer M. Bijpost, op de Dorpen, te Schagen. Hoewel de brandweer spoedig aanrukte, viel aan blus- schen van de fel brandende massa, waaruit de vlammen hoog opsloegen, reeds niet meer te denken. Met moeite gelukte het der brand weer het onmiddelijk aangrenzende woonhuis te behouden. Het verbrande was verzekerd. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is een wetsontwerp aangeboden, ten doel hebbende den termijn te verlangen waarop de scholen, welke aanspraak maken op een Rijkssubsidie, in het bezit moeten zpn van geschikte localiteit voor het geven van onderricht in de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek. Dit uitstel wordt door de Regeering noodig geacht, omdat de aan vragen om de vrijstelling, bedoeld in het 2e lid van art. 5 der wet van 1889, op dit oogenblik bij honderdtallen zijn ingediend en eene volkomen billijke beoordeeling van de rechtmatigheid der tallooze aanvragen bijna ondoenlijk is binnen het tijdsbestek, dat was vastgesteld. Wat betreft het verleenen der bevoegdheid aan allen, die vóór de invoering der wet van 1889 de akte van onderwijzer bezaten, om ook het vak j te onderwijzen, meent de Regeering dat dit niet van onbillijkheid zou zijn vrij te pleiten tegenover hen, die met opoffering van tijd en geld zich inmiddels hebben beijverd, eene akte van bekwaamheid te verkrijgen. De Regeering meende veeleer de gelegenheid, om zich voor j het examen te bekwamen, zooveel mogelijk te moeten vermeerderen. Het roodvonk neemt te Kralingen der mate toe, dat eerstdaags kan verwacht worden, dat door den inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht deze ziekte aldaar epidemisch heerschende verklaard zal worden. Zekere Le P. en zijn vriend D., die zich Vrijdag uit de voeten maakten met f 1500 van den ontvanger in de Sweelinckstraat te Amsterdam, zijn Maandagmiddag te Antwerpen gearresteerd. Zij hadden zich per rijtuig naar Haarlem begeven en deden verder de reis per spoor. Er zijn natuurlijk dadelijk maatregelen genomen om hunne uitlevering te bewerkstellen. Het is nog niet bekend óf en hoeveel van het gestolen geld nog in hun bezit is gevonden. (Echo.) De burgemeester van Amsterdam heeft op het adres van S. W. Coltof en J. H. Geel, ver zoekende te mogen vernemen of werkelijk door hem, als het hoofd der gemeente-politie, is be volen dat voortaan het zingend langs de straat trekken van groepen sociaal democraten met kracht zal worden tegengegaan, geantwoord „dat hij in de maand September jlnadat het herhaaldelijk was voorgekomen, dat na afloop van volksvergaderingen velen van hen, die daarbij tegenwoordig waren geweest, in groote troepen zingende door de stad waren getrokken, aan de politie den last heeft verstrekt om hen, wien dit mocht aangaan, in hun belang te waarschuwen, dat zulks niet langer kan worden gedoogd „dat, indien in strijd met die waarschuwing, welke bij dezen wordt herhaald, mocht worden gehandeld, het van de omstandigheden, waaronder dit plaats heeft, zal afhangen, krachtens welke bepaling van wet of verordering zulks zal worden tegengegaan en vervolgd." Een brief, op 10 November 1885 te Arnhem in een der brievenbussen geworpen, is 16 November 1892, dus ruim 7 jaar later te Zwolle bezorgd. Op het couvert stond „Gevonden achter het beschot van de brie venbus, postkantoor Arnhem". Bewaarloon is niet gerekend. In het huis van een kapper te Amsterdam op de Prinsengracht, tegenover de Prinsenstraat, waar men koperen bruiloft vierde, ontstond Dinsdag-avond brand door het vallen van eene hanglamp. Het groen en de vlaggen van de versiering vatten vlam, welke zich vervolgens mededeelde aan den vrij grooten voorraad eau- de-cologne, reukwatertjes, haaroliën en pommades, en zoo snel en fel toenam, dat de brand vóór en achter tegeiyk uitsloeg. De brandweer was echter spoedig by de hand en stuitte het gevaar met behulp van een paar flinke stralen uit de Vechtleiding. By na gelijktijdig brak er brand uit in de houten loods van de kippen- en ganzenfokker, wonende aan de Baarsjes, bij de Tolbrug, onder de gemeente Sloten. Toen het bleek dat de gemeentespuit van Sloten er niet op ingericht was, om water te geven, kwamen de buren met emmers water aandragen en was het gevaar spoedig geweken. Het houten gebouw is evenwel zoo goed als geheel afgebrand. Menige kip, eend en gans geraakte in handen van gedienstige redders en ontbrak later, toen de eigenaar monstering van zyn pluimvee hield. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1