N#. 538. Donderdag If.December. A#. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL EEDEELTE. Binnenland, Uit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden jfpor den Burs SO Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize alhier, 2 achter borden van een driewielige har en een smalle zwart leeren rugleuning, afkomstig van een tentwagen. Een en ander gevonden nabij den Burg op den weg naar het Oudeschild. TEXEL, 30 Nov. 1892. Bij Kon. besluit van 24 Nov. is benoemd tot ontvanger der dir. belastingen, invoerr. en acc. te Texel, de heer J. C. Roest, ontvanger derzelfde middelen te Wernhout c. a. Het feest van St. Nicolaas is weder in aantocht; velerlei zijn de voorboden er van. Een meer dan gewone zorg in het etaleeren der verschillende artikelen in speelgoed-, boek-, koek- en andere winkelseen grootere ten toon stelling en bekendmaking er van, uitnoodigingen om te komen zien, geheime gesprekken en samenkomsten van groote en kleine menschen, en meer dergelijke handelingen, ze getuigen allen dat er iets ongewoons, doch ook iets gewenscht's op til is. Wat ook voor den tijd moest zwichten, niet het feest van St. Nicolaasja, we zouden haast zeggen 't krijgt voortdurend grooter glans en levenskracht. Zie maar om U heenzie de werkelijk aardige etalages van kinderspeelgoederen, prenteboeken, chocolade en suikergoed, enz. enz. enz.ze zijn er allen op ingericht niet enkel om ze te gaan bezien, doch ook om er van te koopen de vaak fabelachtige lage prijzen, ze lokken er toe uit. En de voorraad, ze is waarlijk groot genoeg er is voldoende om allen te verblijden, indien allen er van konden bekomen. Maar dat is weder de schaduwzijde, ook op het feest voor jong en ouder zullen nog al zoo enkelen zijn die van al dat mooi's, die zoetigheid en verdere heerlijke zaken, niet anders kunnen profiteeren dan door het te zien. Wij willen echter verwachten dat, om de naam van den goeden Sint in eere te houden, door meerbedeeJden de rol van den Heilige zal worden vervuld in die gezinnen, waar eigen kracht daartoe te kort schiet; een kinderhand is gauw gevuld; doe ieder naai zij n vermogen. De eigenaardige wijze waarop hier het St. Nicolaasfeest wordt gevierd, doet ons weder als vroeger wenschendat het nuttige met het aangename gepaard moge gaan en wij ver schoond zullen blijven van minder gewenschte voorstellingen. ■iep Waal, 27 Nov. Bij de heden gehouden verkiezing van leden van den Kerkeraad in de Hervormde Kerk werden herkozen als ouder ling de Heer Jb. Dekker en als diaken de Heer D. Bruin. vul ze, lik irt, ird, it)n de hfl De ige ste est ien md em iep Oudeschild, 29 Nov. Het kiescollege der Herv. Gem. alhier, heeft den Heer S.Kuijper Gz. tot ouderliDg en den Heer W. Veen, tot diaken benoemd. Wij brengen de bijzondere voorzorgen in herinnering, die in zake de verpakking der post pakketten tijdens de St. Nicolaasdagen noodzakelijk zijn. Bij de overstelpende drukte, die snel werken en het bergen van veel pakketten in kleine ruimte noodzakelijk maakt, hebben de pakketten onver mijdelijk veel te lijden. Daarom is soliede ver pakking een eerste vereischte. Het goede pakken bestaat niet in het bezigen van veel touw en papier, doch in het gebruiken van stevige doozen of kistjes. Slappe kartonnen doozen of hoedendoozen zijn geheel onbruikbaar en zullen dan ook in de meeste gevallen door de post afgewezen worden. Een tweede voornaam punt is het adres. Veel vuldig gaan de adressen verloren tengevolge van ondoelmatige vasthechting. Vertraging, bederf van den inhoud en soms geheel verloren gaan der pakketten zijn daarvan het gevolg. Vasthechten der adressen met lak is verboden dit behoort met gom of stijfsel te geschieden. Nog beter is het om het adres op de emballage te schrijven, maar dan duidelijk. Bijzondere aanbeveling verdienen de linnen adresstrooken, voorzien van koperen ringetjes, die voor één cent in iederen boekwinkel te krijgen zijn. Die adressen heeft men slechts aan tiet pakket vast te binden, zoodat men geen gom of stijfsel noodig heeft. Uit het nieuwe Kon. besluit betreffende besmettelijke veeziekten blijkt ten opzichte van het mond- en klauwzeer dat in bijzondere gevallen, ter beoordeeling van den districts veearts, afmaking van zieke of verdachte dieren kan worden bevolen. Ten aanzien van de uitoefening van deze bevoegdheid volgt de districtsveearts de bevelen van den minister van binnenlandsche zaken. De huiden, hoornen, hoeven en klauwen der afgemaakte zieke of verdachte dieren moeten worden ontsmet. De borst- en buikingewanden en, wanneer dit door den districtsveearts noodig wordt geacht, ook de koppen der afgemaakte zieke of van ziekte verdachte dieren moeten worden verbrand of begraven. Door de „Ned. Bond ter bestrijding van overdreven Zondagsrust op het gebied van post- en telegraafverkeer," is weder een adres aan Z.E. den Min. van W., H. en N. toege zonden, waarin adress. om aangevoerde redenen, verzoeken dat de Min. het daarhenen zal willen leiden dat op Christelijke feestdagen de dienst uren der post- en telegraafkantoren belangrijk worden uitgebreid. Men schrijft uit Zuid-Limburg: „Onlangs sprak ik een onderwijzer, die in geen zes maanden tractement gezien had; van een ander vernam ik, dat hij nu reeds zeven maanden geleefd had zonder van den ontvanger iets te beuren. En dit vertelde hij op de meest gewonen toon, alsof het een dagelijksche zaak geldt: „eens toch had hij eerst na negen maanden tractement ontvangen en er waren er, die langer gewacht hebben." Toch schijnt het op den duur, zooals trouwens te begrijpen is, te gaan hinderen. Dit blijkt uit het besluit van de onderwijzers-vergadering in het arrondissement Weert, afdeelingGrathem, om bij de Geputeerde Staten pogingen aan te wenden ten einde aan de zeer onregelmatige uitbetalingen der tractementen een einde te makenSchoolbl Evenals voor de bewoners der Friesche visschersdorpen Wierum, Paesens en Moddergat, is het ook voor de Zoutkampsters een treurige tijd. De visschers, die het laatst uit zee kwamen, hadden zes schelvisschen, anderen één kabeljauw of in 't geheel niets. De pan haringvangst levert mede niets op. Deze soort is zoo klein van stuk, dat ze niet anders dan voor zeer geringe prijzen als meststof kan worden verkocht. Algemeen is men van oordeel, dat te Zoutkamp, evenals te Vlaardingen, Maassluis en elders, loggers moeten aangeschaft worden. Men schrijft uit Helenaveen fN.-B.) Een groote bedrijvigheid heerscht tegenwoordig in de Peel. Vijf fabrieken werken dag en nacht en zenden haar product, ,,'t turfstrooisel", de wijde wereld in. Ongeveer 200 werklieden ver vaardigen in een etmaal 50 a 60 waggons turf strooisel, dit is pl. m. 3Va millioen K. G. per week, die niet alleen naar Duitschland, België, Frankrijk en Engeland vervoerd worden, maar zelfs den wijden Oceaan oversteken en van New- York naar San Francisco overgebracht worden. Voeg by deze fabrieksarbeiders een gelijk getal turfvletters en een nagenoeg tweemaal zoo sterk korps turf dragers, en men kan zich een denkbeeld vormen van de bedry vigheid, die deze uitgebreide industrie met zich brengt. Met vreugde kunnen wij dan ook den materieele vooruitgang dezer veenkolonie constateeren, met welgevallen in het verschiet een aanvallig dorpje begroeten, dat bin nen enkele jaren in de eens zoo woeste en on herbergzame „Peel" aan de Spoorweghalte „He lenaveen" zal verrijzen. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld dat in den tuin van den heer v. H., te Loosdrecht, een bed aardbeien (maandbloeiers) nog in vollen bloei staat, terwijl zich aan de struiken nog rijpe vruchten bevinden. Zaterdag vertrokken de hardrijders Kingma uit Grouw, van Wely uit Leeuwarden en Eden uit Haarlem, van Amsterdam per stoomschip naar Christiania, om zich in Noorwegen te oefenen voor de aanstaande wedstrijden op schaatsen. Zaterdagmorgen vertrok van Harderwijk een detachement troepen voor ons leger in O. I. Onder de vertrekkenden bevond zich ook de soldaat J. Van Boekhoven, die zich voor Indië liet aanwerven met het doel om als koloniaal onder de kolonialen in het evangelie werkzaam te zijn. De heer Van B. is gegaan met een opdracht van de „Vereeniging tot Evangelisatie onder de militairen in Indië", dezelfde Vereeniging, die de heeren Heller en Lothers uitzond, en in de stukken van den heer Van B. staat uitdrukkelijk het doel ver meld waarmede hij gaat, waarom hij ook reeds hier onder de kolonialen als „de zendeling" bekend was. (Stand.) «7 fc-j TEXELSCHE COURAUT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1