Buitenland. Volgens de bij den minister van Binnen- landsche Zaken ingekomen ambtsberichten zijn in de afgeloopen week als aan aziatische cholera overleden aangegeven: in Noord-Brabantte Oud- en Nieuw-Gastel, 2 personen; in Zuid-Hollandte Barwoutswaarder, 2 per sonen te Boskoop, 2 personente 's Graven- hage, 1 persoonte Hazerswoude, 2 personen te Koudekerk, 1 persoonte Reeuwijk, 1 per soon; te Wateringen, 1 persoon; in Noord-Holland: te Amsterdam, 2 per sonen in Utrecht: te IJsselstein, 2 personen: Totaal overleden 16 personeD, vorige weken 14, 25, 27, 12, 21, 35, 45, 45, 23, 12, 3, 4. Dat best land nog wel waarde heeft, bleek uit de verkooping der boerenplaats van den Heer Oortman Gerlings te Opmeer. Deze, groot 19 H.A. en 79 A. werd den 23en dezer verkocht voor f 41.855, dus ruim f 2000 per H.A. Een ernstig ongeluk is Zaterdagmorgen omstreeks 7 uur op de Zuiderzee bij Marken gebeurd Eene stoomboot met vee uit Leeuwarden (kapi tein De Ruyter) is in de schemering in botsing gekomen met een onbekende stoomboot. Deze voer dwars door de veeboot been en laatstgenoemde zonk onmiddellijk. De kapitein werd door het onbekende schip aan boord genomen, maar dit kon zich toen niet langer ophouden om de vrouw en de kinderen op te nemen daar het zelf te veel schade had en naar Marken koers zette, waar het vermoedelijk is binnengeloopen. Evenwel werden de vrouw, de knecht en de oudste zoon nog gered. Er kwam namelyk nog een veeboot uit Leeuwar den, welke gelijktijdig met de eerste vandaar vertrokken maar door het schutten in Harlingen achtergeraakt was. Kapitein Bruinsma, van deze boot, nam de vrouw en de twee andere personen op, waarna hij zijn tocht naar Amsterdam voort zette. De in zee ronddrijvende dieren, waarvan vooral de varkens erbarmelijk schreeuwden, moesten aan hun lot worden overgelaten. Nader wordt uit Hoorn het volgende omtrent dit ongeluk bericht: Het onbekende vaartuig was de Hcornsche passagiers- en goederenboot „Jan Pieterz. Coen" en de gezonken veeboot de „Veehandel III". Ook eerstgenoemd vaartuig kreeg belangrijke schade, een groot gat in den boeg, en alleen door dit met beddegoed zooveel mogelijk te stoppen, werd het voor zinken behoed. De kinderen omtrent wier lot het eerste bericht niets meldde, zijn door de „J. Pz. Coen" gered maar daarentegen is, volgens dit laatste bericht, omtrent den kapitein niets bekend. De „Veehandel Hl" en het vee waren verzekerd. Op het wetsontwerp voor de organisatie der landmacht, dat de vorige week bij de Tweede Kamer is ingediend, zal waarschijnlijk nog in de zitting de hoofdzaak volgen. Zoo althans mag men opmaken uit het antwoord der regeering op de algemeene beschouwingen betreffende de Staatsbegrooting. Daar wordt gezegd, dat „de wetsontwerpen, welke den dienst bij militie, schutterij en landstorm en de dienstplichtigheid daarbij regelen en om schrijven, binnen een niet ver verwijderd tijdstip kunnen volgen". De „Haarl. Ct." meldt het volgende Heeren liquidateuren van de zaken der „Zuid- Hollandsche Leerhoeve voor Zuivelbereiding" te Oudshoorn zenden ons een exemplaar van hun rapport, om daaruit mede te deelen wat tot toe lichting van de liquidatie dezer instelling kan strekken. Om dit echter volkomen objectief te doen zouden wy het geheele rapport moeten afdrukken, en zooveel plaats kunnen wij niet afstaan aan eene zaak, die toch eigenlijk nagenoeg uitsluitend de aandeelhouders betreft. Gaarne deelen wij echter mede, dat liquidateuren als slotsom van hun beheer constateeren, dat er een saldo is van t 104,751,37, waarvan moeten worden betaald aan de Erven Visser Van Hazers woude 118 obligatiën in de hypothecaire geld- leening, hun in eigendom toekomende hetzij door primitieve deelneming, hetzij door overname, hetzij als beschadigde borgen door hen betaald, f 118,000; 3 pet. rente van 78 obligatiën van 1 Januari 15 November f 2.047.50, en van 40 obligatiën van 21 Maart 15 November f 783.33 renteloos voorschot f 19,741,50; tot f 140,572,33. Voorts deelen liquidateuren mede, dat zy zyn gemachtigd de pretentie der Erven Visser van Hazerswoude met de afbetaling van het beschik baar saldo quitte te rekenen. Dezen hebben daarbij te kennen gegeven, dat het, ter eere van de nagedachtenis van mr. Visser van Hazerswoude, voor hen een aangenaam bewustzijn is, dat niemand het minste is te kort gekomen aan geldelijke verplichtingen, welke men wellicht uit genegenheid voor den overledene op zich had genomen. De Erven Visser van Hazerswoude blijven bovendien bereidt, eventueel in te dienen wettige pretentiën op de „Vereeniging de Zuid-Holland- sche Leerhoeve voor Zuivelbereiding" te voldoen. Ook het hoofdbestuur der Holl. Maatsch. van Landbouw heeft zich mot een breedvoerig adres tot Tweede Kamer gewend, waarin met het oog op den toestand op het platteland als een dringende eisch wordt verzocht, bij de perequatie der ongebouwde eigendommen het percentage op 5 pet te bepalen. Te Gorredijk waren vier zusters bij eene vijfde aan tafel vereenigd. Deze vijf oudjes, de gezusters v. d. Sloot, tellen 407 jaren en zijn allen nog even kras. Uit Waddingsveen meldt men aan het „Leidsche Dbl." dat ook het mond-en klauwzeer aldaar is uitgebroken op de hoeve van K. De plechtige intocht van de militairen had Dinsdag 11. plaats onder eene belangstellende menigte kinde ren en dienstmeisjes. Onder het vee van den landbouwer H. H. Steen- wijk, in het Voorhoekje, onder de gemeente Zegwaard, is eveneens het mond- en klauwzeer uitgebroken. Ook is door den veehouder P. De Korte, in Laag-Boskoop, aangifte gedaan van het ontstaan van mond- en klauwzeer onder zijn vee. Niet alleen bij den landbouwer A. Hofland, maar ook bij T. Stappendel te Oukoop, gemeente Hekendorp, heerscht het mond- en klauwzeer. Een detachement van het 7de regiment infanterie te Naarden, onder commando van een sergeant, doet dienst ter bewaking der hoeven en weilanden. Nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer onder het Rundvee zyn te Haarlemmermeer en Wou- brugge voorgekomen. Het is de gewoonte van den sluiswachter aan de buitensluis te Schiedam, dat hij 's avonds aan het politie-bureau opgeeft, hoe laat dien nacht gewekt moet worden. Dit nu moet naar gewoonte ook Zondag zijn geschied, doch de man schijnt het niet gehoord te hebben, en de sluisdeuren bleven met den vloed open. Het gevolg daarvan was, dat de binnenstad te veel water inkreeg en de laagliggende panden onder water gezet zijn. Sommige mouterijen en branderijen leden belangrijke schade, terwijl de sousterreins van vele huizen blank stonden. „De „Martha-Stichting" te Alfen aan den Rijn beklaagt zich over te groote medewerking van de bladen. Wat toch is het gevalIn de maand Juli kwam het bericht, dat de stichting een legaat groot f 5000 zoude ontvangen, en dadelijk kon men dit bericht in alle couranten lezen. In zijn blaadje van October deelde het bestuur de ontvangst van die f 5000 mede en dadelijk ging het bericht door heel ons land in bijna alle couranten, dat weder f 5000 was ont vangen. „Ach, arme, de f 5000 waren al weer lang verbruikt," zegt het bestuur, „wat wy, daar wij minstens f 5000 per 2 maanden noodig hebben, mededeelen, opdat velen, die ons wellicht met het Kerstfeest willen verrassen, niet zullen denken; de „Martha-Stichting" heeft het niet noodig, want wij kunnen tegen den winter heelwat gebruiken, wat een ieder best kan begrypen, die bedenkt dat ons gezin straks 250 kinderen en 20 volwas senen telt." Er zyn noodig 250 HL. aardappelen, 1500 HL. cokes, 40,000 turven voor den winter, behalve de balen erwten, boonen, gort en ryst en 1000 KG. brood per week, en als ieder kind 4 stuks kleederen van elk heeft, dan is dit 1000 stuks. Wellicht brengt die mededeeling er velen toe, de „Martha-Stichting" een vroolijk Kerstfeest te bezorgen. Bij het blusschingswerk van het pakhuis op de Bloemgracht te Amsterdam heeft men voor het eerst gebruik gemaakt van een nieuw model rookmasker, dat volgens deskundigen zeer goed voldoet. Het toestel bestaat uit een koperen helm, waarvan het voorste gedeelte bestaat uit gaas. Door een luchtpomp, die buiten het brandende perceel door twee man in werking wordt ge bracht, wordt versche lucht in den helm gepompt die door het gaas weer naar buiten stroomt. Daar de toevoer van lucht steeds voortduurt, blijft er dus in den helm van achteren naar voren een luchtstroom bestaan, die den rook belet in het toestel binnen te dringen. In den dichtsten rook kan men het, met dezen helm gewapend, minstens een half uur uithouden. Nu de toestand in de veenkolonie Appel scha (FrJ niet verbetert, en het zeker den een of anderen tijd tot eene uitbarsting zal komen, heeft de burgemeester een detachement rijksveldwachters aangevraagd, om in Appel scha te stationneeren. Vrijdag vertrokken rijksveldwachters van de brigade Heerenveen derwaarts, om met de marechaussee aldaar voor de handhaving der orde zorg te dragen. De werklooze arbeiders vergaderen nu hier, dan daar, houden zorgvuldig de plaats hunner samenkomsten geheim, zoodat de politie deze niet kan bijwonen en dus onkundig blijft van hunne plannen. Het bestuur van het reserve fonds volhardt bij zijn besluit om geen werk te verschaffen. Wegens de weigering van werk hebben de werkloozen zich nu tot de armvoogden gewend, met verzoek om onder stand, daar zij anders niet hebben te eten. De toestand wordt met den dag kritieker. Wij lezen, dat het Leger des Heils in de naderende koude maanden „voedingsdepöts" zal openen, in Amsterdam en Rotterdam, waar kinderen van mingegoeden voor één cent een ontbijt zullen kunnen krijgen, bestaande uit een kop warme koffie en een snede brood met boter of stroop. Aan volwassenen zullen stuiverskaartjes worden uitgegeven, waarvoor zij koffie en een boterham of wel een bord soep, havermeel, gort of warme melk zullen kunnen bekomen. Verder zal het Leger des Heils nog in dezen winter „stuiversshelters" openen, die om 5 uur geopend zullen worden en waar ieder die een stuiver betaalt, een nacht onder dak kan komen, voor een tweeden stuiver avondeten en voor een derden stuiver een ontbijt zal kunnen koopen; aan hen, die ook niet één stuiver meer bezitten, zal de gelegenheid worden gegeven door eenig werk nachtverblijf en zoo hij dat wil avondeten en ontbijt te verdienen. Een natuurkundige, die een populaire voordracht hield voor een gemengd publiek dames en heeren, wilde het werktuig van het gezicht verklaren en zeide: „Als een man flink kijkt in het oog van zijn vrouw, zal hij zichzelf zoo buitengewoon klein zien Maar hier ging de stem van den spreker verloren onder het gelach en applaus, waar mede deze wetenschappelijke verklaring werd begroet. In de Belgische gemeente Moorseele zyn ruim zeventig menschen vergiftigd door het ge bruik van vleesch van een aan miltvuur gestor ven rund. Verscheidene zyn reeds gestorvenen er liggen nog ongeveer veertig ziek. Een kind van 6 jaren verscheen dezer dagen wegens bedelary voor den lord-mayor van Londen, in Mansion House. Het bleek toen, dat de vader met opzet de kousjes en schoentjes van het knaapje verbrand had en het, voor drie stui vers, had overgehaald, barrevoets naar de meeting der werkloozen in Tower-hill te gaan, waar het nu, door een der sprekers, als een levend voorbeeld van de menscheïyke ellende werd voorgesteld. De lord-mayor beval zyne opneming in een werk huis en verder onderzoek der zaak tegen den vader. Eenige groentevrouwen, die naar Budapest ter markt gingen, vonden dezer dagen eenen verzegelden zak, die blijkbaar uit een postrytuig gevallen was. Zonder te weten wat er in zat, brachten zij den zak naar het hoofdkantoor en daar bleek, dat er voor niet minder dan 1,000,000 gulden aan geldswaardige papieren in zat. Te Bahkmont (Rusland; heeft een zonderling huwelijk plaats gehad. Een jong notaris en een meisje, hadden drie maanden te voren, toen de vader van den jongen man zich tegen het huweiyk verzette, getracht zelfmoord te plegen. Zij her stelden evenwel en stapten nu in hethuweiyks- bootje, zeker aanmerkelijk verlicht van hart, maar elk bezwaard met een revolverkogel, die bij geen van beiden kon verwyderd worden.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2