N°. 539. Zondag 4 December. A0. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBubg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buro 80 Cts. - Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amertka en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. TEXEL, 3 Dec. 1892. De verkiezing van twee Hoofdingelanden voor het waterschap de 30 Gemeensch. polders, gisteren gehouden, had tot uitslag dat de af tredende leden de Heeren C. Keijser Pz. en P. N. Bremer weder werden herkozen, resp. met 157 en 149 stemmen; verder waren stemmen uitgebracht op de Heeren K. Jb. Roeper 9, S. R. Keijser 5, J. D. Witte 3, K. Jn. Roeper en W. J. Smit ieder 1 stem. Ter voorziening in de bestaande vacature waren uitgebracht op de Heeren Herm. Keijser 103 stemmen, K. Jb. Roeper 33, C. M. Veeger 12, C. P. Eelman 8, C. Keijser Pz. 3, J. D. Kooiman 2 en C. P. Hin 1 stem eerstgenoemde is alzoo verkozen. Bij de aanbesteding voor het planten van strooi en helm, het stellen van rietschut tingen in de duinen op Texel, gedurende de jaren 1893, 1894 en 1895 was minste inschij- ver de heer J. Hillenius te Helder voor f 4577; de raming was f 5000. Naar men aan 't „N. v. d. D." bericht, is de invoer van schapen in België, af komstig uit Nederland, wederom toegestaan. Als een bijzonderheid kan worden ver meld, dat Dinsdag het aan de Maatschappij voor zeevisscherij Maassluis te Maassluis toebe- hoorende loggerschip „Jennie," gevoerd door schipper C. Breggeman, van de 8ste haringreis binnenkwam met eene vangst van 12 last haring. Dit schip heeft gedurende de afgeloopen haringvisscherij aangebracht 2184 ton haring, zijnde dit cijfer nog nooit door een Nederlandsch loggerschip bereikt. Dezer dagen kwam in de bladen het bericht voor, dat de socialisten in Friesland 1000 afgedankte marinegeweren hadden aange kocht om onder elkander te verloten. Naar de „N. R. Ct," verneemt is dit bericht geheel onwaar. De heer Henry Tindal heeft zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met een adres, waarin hij de aandacht vestigt op de heerschende werkloosheid. Honderden oppassende mannen, die goed kunnen werken en gaarne wer ken willen, kunnen geen werk bekomen, zegt hy. De meesten van hen zijn gehuwd en vaders van huisgezinnen. Zy moeten thans buiten hunne schuld met hunne gezinnen armoede en gebrek, misschien zelfs honger lijden. Adressant meent, dat de Tweede Kamer, die is aangewezen om de belangen van alle Nederlanders te behartigen, behoort te overwegen, hoe zoo spoedig mogelijk verbetering kan worden aan gebracht. „Toevallige omstandigheden" zegt de heer Tindal, „zijn oorzaak, dat ik wellicht beter omtrent deze toestanden ingelicht ben dan de meesten uwer. Ziende, dat het bepaald onmogeiyk is alleen, of met behulp van mijne bekenden, ook maar gedeeltehjk in den nood te voorzien, gevoel ik mij verplicht de zaak geheel in uwe handen te stellen, met het eerbiedig verzoek, ze spoedig te behandelen en tot een oplossing te brengen". Werd vóór eenigen tijd melding gemaakt van verschijnselen, die er op schenen te wijzen( dat de prijs der landerijen in Friesland weder wat naar de hoogte ging, eene dezer dagen te Oldeholtpade gehouden verkooping leidde tot geheel andere uitkomsten. Voor twee van de grootste boerderijen was geen enkele kooper te vinden, zoodat men ten slotte is moeten overgaan, ze in tal van perceel en te verkoopen, terwijl het flinke woonhuis op een dier plaatsen voor afbraak onder den hamer werd gebracht. Den lsten December werd het veertigjarig bestaan der Nederlandsche Rijkstelegraaf herdacht. Weinigen, die zich harer oprichting herinneren, hebben zich den lsten December 1852 eene voor stelling kunnen maken van de gewichtige rol, welke de telegraphie, dank hare integreerende eigenschap, „de snelheid", eerlang als verkeers middel zou bekleeden. De wetgever zelf, waar hij zegt„van staatswege worden electromagne- tische telegrafen aangelegd tusschen 's-Gravenhage en de voornaamste steden, vestingen en havens van het Rijk", was zich blijkbaar niet bewust van de reusachtige vlucht, welke de telegraaf eenmaal bestemd was te nemen als middel van verkeer ten dienste van handel en Nijverheid, als machtige hefboom in het sociaal en in het intiem leven. In hoofdzaak had men slechts oog voor de diensten, welke de telegraaf bij voorkomende verwikkelingen van politieken aard kon prestoeren. Het toenmaals geldend binnenlandsch tarief, resp. 1.20 2.40 en 3.60 gl. voor een telegram van 20 woorden over een afstand van resp. 74 185 en pl. m. 185 kilometer moge daarvoor tot be wijs strekken. Hoe geheel anders is die toestand geworden Onze Nederlandsche Rijkstelegraaf heeft zich, dank hare uitnemende organisatie, hare verkeers- centralisatie en de opeenvolgende tariefsverlaging, tot een belangrijken tak van openbaren dienst ontwikkeld. Hare inrichting wordt zelfs in het buitenland zoowel uit een exploitatie! als technisch oogpunt zeer geroemd. De Ned. Am. Stoomvaartmaatschappij heeft een circulaire verspreid, waarin zij mede deelt, dat de regeering der Yereenigde Staten de maatregelen tot beperking van den aanvoer van tusschendekspassagiers nog verscherpt heeft. De maatschappij heeft deswege besloten slechts de volgende categoriën van personen als passagiers derde klasse (tusschendekspas sagiers) te vervoeren: Amerikaanscheburgers met huisgezin; personen,die hun woonplaats in de Yereenigde Staten hebben, en toeristen. Noch als tusschendeks-, noch als kajuitspassa giers worden aangenomen personen herkomstig uit Rusland, Galicië en Hongarije, of uit streken, waar cholera heerscht. Te Rozendaal is eene dienstbode van blijdschap overleden, bij het vernemen dat haar bij testamentaire beschikking door hare mevrouw wien zjj vele jaren had gediend, een aanzienlijk bedrag en een nette inboedel waren gemaakt. Te Zeist heeft een beschonken bedelaar, die door de politie naar het arrestantlokaal was overgebracht, moedwillig het ligstroo aldaar in brand gestoken. Op zijn angstgeschreeuw werd de deur losgerukt; geheel bewusteloos en over het geheele lichaam met brandwonden bedekt, werd de ongelukkige uit het lokaal gehaald. Hij is naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd en aldaar Vrijdagnacht onder de hevigste pijnen aan zijne wonden overleden. De heeren Goeman Borgesius en Roël hebben voorgesteld in het ontwerp tot vast stelling van het bedrag der grondbelasting te bepalen, dat in afwachting van nadere wet telijke regeling, in eene gemeente waar de heffingen van 10 opcenten op het ongebouwde minder mocht opbrengen dan aldaar over 1892 door heffingen van opcenten op dezelfde be lasting werd verkregen, voormelde opcenten worden geheven ten hoogste tot zoodanig aantal als noodig is om de opbrengst der heffing even groot te doen blijven als over 1892 het geval is geweest. Het gerucht gaat in Friesland zoo meldt men uit die provincie dat de Com missaris der Koningin aldaar benoemd zal worden te Groningen en de heer Yening Meinesz, burgemeester van Amsterdam, in Friesland als zoodanig zal optreden. Lang borgen is geen kwijtschelden. Zes en twintig jaar geleden deserteerde te Birkenhaed van het ramtorenschip „Prins Hendrik der Nederlanden" de matroos 2e kl. J. Y. H. In de vorige week werd hij te Hellevoetsluis door de politie in arrest genomen en aan de bevoegde autoriteit overgeleverd. Schier al dien tijd heeft hij in Australië door gebracht en thans kwam hij zijne bloedverwanten te Hellevoetsluis bezoeken. Hij zal voorden zeekrijgsraad aldaar terecht staan. Uit Oude Pekela schryft men aan de „N. Gron. Crt." van Donderdag jl. De werkstaking aan „de Noordstar" is geëindigd door toe te geven aan de verhooging der loonen, zoodat het winterloon geiyk is aan het zomerloon. Ook de overige fabrieken hebben daarin toegestemd. Opgewonden door deze overwinning van de arbeiders, toog men gisteravond naar de fabriek van Gebr. Drenth, waar het werkvolk nog rustig en ook tevreden was. Op verzoek van den aan voerder van den S. D. bond werd deze toegelaten tot de fabriek en daar alle werklieden hier tevreden waren, trok deze weer af, maar nu waren de poppen aan 't dansen. Een aantal ruiten werden ingegooid, de lantaarns uitgeblazen en meer bal dadigheden bedreven. De fabriek werd gesloten, evenwel alleen voor dezen nacht. Het verbod van samenscholing is door den burgemeester uitgevaardigd en hedenmorgen zy'n troepen gear riveerd. Rustige burgers moesten het ook ont gelden, hier en daar zijn ruiten ingeworpen, wat zeer te laken is en schade zal doen aan het streven van de party. Van uit Groningen is een detachement van 34 man onder bevel van een tweeden luitenant van de Siepkamp naar Pekela vertrokken. Aan de beetwortel-suiker-fabriek „Holland" te Houtrijk en Polanen, heerscht thans eene buitengewone drukte. Tusschen de 60 en 80 schepen liggen afwisselend voor den wal, deels beladen met beetwortelen, deels wachtende om ladingen pulp in te nemendit laatste, van de heele campagne reeds verkocht, wordt ook veel per as naar nabij staande boerderijen ver voerd. Ondanks de aanwezigheid der talrijke vreemde arbeiders en schippers, zijn tot nu toe volstrekt geen wanordelijkheden voorgekomen, dankzij de flinke houding der tegenwoordige politie.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1