I4 N°. 542. Donderdag 15 December. A#. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. >1. rs, )ffste ).60 ).80 .55 1.10 .55 .90 .05 .40 Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door go- heel Ned eel and 45 Cts. Naar Amerika en aadera landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOÜ, Parkstraat, Bubö op Texel, Herziening Lijst van Inkwartiering. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL maken bekend, dat ia aangeplakt en gedurende 14 dagen, van den 12 December tot en met den 26 December a. a. ter Gemeente- Secretarie voor een ieder ter inzage ligt, de herziene lijst van de namen der inwonera, die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud van krijgsvolk in aanmerking komen, met aanduiding van de mate waarin ieder hunner, naar gelang van de beschikbare ruimte zijner woning en van de gebouwen en getimmerten voor stalling bruik baar, geacht wordt daarin te kunnen voorzien. Texel, den 12 December 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN, Burgemeester. J. A. WESSTRA, Secretaris. Inschrijving Nationale Militie. 1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL-, Brengen ter openbare kennis, dat de mannelijke ingezetenen, geboren in het jaar 1874 zich ter inschrijving voor de Nationale Militie behoo- ren aan te melden ter Gemeente Secretarie tusschen den lsten en den 31sten Januari 1893, met overlegging van een kosteloos verkrijgbaar uittreksel uit hunne geboorte-akte, indien zij elders zijn geboren. Voor die inschrijving zal meer bepaald zitting worden gehouden ter Secretarie op Vrijdag, den 6 Januari 1893, des voormiddags te 9 ure, zoodat men verzocht wordt zich zooveel mogelijk op dat tijdstip aan te melden. Verder wordt de aandacht gevestigd op onder staande artikelen der wet van den 19den Augus tus 1861 ("Staatsblad No. 72), welke betrekking hebben op de inschrijving voor de Militie: Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie ingeschre ven alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden: - lo. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd inge zeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad No. 44); 4 2o. hij, die geen ouders of voogd hebbende, gedu rende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield, 3o. hij, van wiens ouders de langstlevende inge zeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hH binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling, behoorende tot eenen Staat, waar de Neder lander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtig heid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt: lo. van een ongehuwde in de Gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of z^n beiden overleden, de voogd woont, 2o. van een gehuwde en van een weduwnaar in de Gemeente, waar hij woont, 3o. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de Gemeente waar hij woont, f 4o, van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst iD een vreemd land woont, in de Gemeente waar ztjn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven lo. De in een vreemd Rijk achtergebleven zoon vaP een ingezeten, die geen Nederlander is, 2o. de in een vreemd Rjjk verblijf houdende ouder* looze zoon van een vreemdeling, al is zjjne voogd ingezeten. 3o, de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Art, 18, 1ste en 2de lid. Elk, die volgens art, 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bfj Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lsten en den 31 sten Januari. B(j ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overieden, zijne moeder, of, zfin beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20. Hjj, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. Daarbjj gelden de bepalingen der 2de zinsnede van Art. 18. Zjjne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe h(j volgens zijnen leeftijd behoort. Afgekondigd en aangeplakt voor de eerste maal te Texel, den 13en December 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, STRICK VAN LINSCHOTEN. De Secretaris, J. A. WESSTRA. TEXEL, 10 Dec. 1892. De eerste der drie wintermarkten, welke Maandag zou worden gehouden, bleek weder niet noodig te zijn; wel was de gelegenheid tot markthouden, als een lijn en hokken voor vee gereed, doch het vee zelve ontbrak, zoodat de aangevoerde markt-attributen weder vlug konden worden opgeruimd. Op de voordracht voor Hoofd derkoste- looze School B. te Haarlem komt o. a. voor de heer W. Visser, Hoofd der School te Lisse, vroeger onderwijzer bij de Rijks-Normaallessen alhier. In eene buitengewone vergadering van deelhebbers der Onderlinge Brandwaarborg maatschappij ,,'t Algemeen Belang," gehouden 9 dezer te Haarlem, zijn tot leden van het Hoofdbestuur gekozen de heerenP. A. Zorgdrager, C. S. Jaring, Mr. J. Verdam, D. C. Egmond en J. P. Noordijk. Oudeschild, 13 Dec. Ruim 500 manden garnalen zijn in de afgeloopen week door de kokerijen verzonden naar Buitenlandsche mark ten. Aan de visschers werd per mand f2.50 betaald. Velen waren zoo gelukkig weer een goed weekgeld te verdienen, hetwelk trouwens hoog noodig was. Heden dreef het buiigge weer de vloot tijdig naar de haven terug. Een paar schuiten bekwam schade, doch over het geheel liep alles best af. De eerste spade voor den bouw eener nieuwe Prins Hendrik-Stichting te Egmond aan Zee is in den grond gestoken. Een terrein van VU Hectare wordt in de duinen aan den straatweg geëffend. Voor het 50-tal „die er zoo graag in willen" is het blijde vooruitzicht tot huisvesting thans geopend. Een wetsontwerp tot regeling van den dienst bij de militie is door den Minister van Oorlog aan den Raad van State toegezonden. In de afgeloopen week zijn in ons land als aan cholera overleden, aangegeven 2 per sonen, uit de gemeente Capelle a/d IJsel. In het Noordelijk deel der Zuiderzee moeten zich tegenwoordig groote troepen rot ganzen ophouden. De schuwe vogels komen echter niet onder het bereik der jagers. Ook houden zij zich zoover van de kust der eilanden, dat er op andere wijze moeilijk jacht op is te maken. Alleen bij ijsgang is er kans op om de rotganzen te vangen. Men schrijft uit Drente „Verleden jaar om dezen tijd kostten jonge varkens om zoo te zeggen geen geld. Biggen van 4 6 weken oud werden voor enkele dubbeltjes op de markt verhandeld, net als de jongens met konijnen doen. Sommigen, die er weder mede huiswaarts keerden, betaalde er den tol mee. In één woord: men maakte, dat men er afkwam en gaf ze weg. „En thans? Twee gulden per week. Voor biggetjes van 4 k 5 weken besteedt men 8 9 gulden, 't Is dan ook ongehoord zoo duur als de jonge varkens tegenwoordig zijn. Voor den boer is dit een gelukkige omstandigheid, te meer nu het rundvee zoo goedkoop is. Nabij deZegsche molen onder Rukfen(N.-Br.) vonden Zaterdag jl. twee ambtenaren achter een haag drie zakken met zout. Een der ambte naren bleef er bjj de wacht houden om het wegvoeren te voorkomen. Na «en half uur ziet hij echter aan de andere zijde van een veld drie smokkelaars, ieder met een zak op den rug. De ambtenaar meende dit buiten kansje niet te mogen laten ontsnappen en zette de smokkelaars achterna, die hij eerst met veel moeite inhaalde. Toen zij eindelijk bleven staan en de zakken openden, bleek, dat die met zand gevuld waren. Toen daarna de ambtenaar achter de haag terugkwam, warende drie zakken zout verdwenen. In eenige, aan den Amstel gelegen kleine gemeenten, zijn de ingezetenen, met het oog op het cholera-gevaar, gewaarschuwd tegen het gebruik van Amstelwater. Zelfs voor straat reiniging mag dit niet, zooals de gebruikelijke vorm luidt, „in ongekookten toestand" gebruikt worden. Tengevolge van de vele regens der laatste dagen is het Amstelwater sterk gerezen, zoodat het hier en daar ongevraagd en ongeweigerd over den weg spoelt en de straten reinigt. Er wordt nu gevraagd„Een ketel om het water van den Amstel te koken Een Amsterdamsehe keur van den jare 1600. (Wordt verboden:) „Op ten Nicolaes avond cramen te setten in welcke verkoft worden goederen die men den kinderen dyets maeckt dat denzelfden Nicolaes hen geeft, 't welck eene saecke is neyt alleen teghens alle goede ordre ende politye, maer ook de luyden afleidende van de ware öodes- dyenst en streckende tot waengeloof, superstitie en afgoderij dewelcke in eene gepolitierde Christelicke stadt niet en behoort getolereert te worden." TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1