N#. 543. Zondag 18 December. A#. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bürd 80 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met vorhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. KOSTELOOZE INENTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Texel maken bekend, dat op Dinsdag 27 December 1892, ten huize van den Heer Dr. van der Vegt te Waal, gelegenheid bestaat tot Kostelooze Inenting en Herinenting van de ingezetenen, die zich hiertoe tusschen 3 en 4 uur des namiddags aanmelden. Texel, 16 December 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 17 Dec. 1892. Het contingent dat door de gemeente Texel moet worden geleverd voor de Nationale Militie (lichting 1893) bedraagt 17 manschappen; 27 of 28 zal vermoedelijk het hoogste nummer zijn, hetwelk moet uittrekken. Door het Kiescollege bij de Herv. Kerk aan den Burg werd tot ouderling bij dat kerkgenootschap herkozen de heer J. Helm. Tot diakenen werden verkozen voor de periodieke aftreding de Heer Jn. Kikkert Nz., voor de bestaande vacature de Heer J. A. Geus. Een ongeluk, waarvan het gevolg evenwel niet ernstiger was dan de schrik en een bemodderd pak, was gisteren morgen beschoren aan een paar onzer plaatsgenooten, die per as zich tot een bezoek even buiten den Burg wilden begeven, 't Was ongeveer bij den Boogaard dat het rijtuig, waarin genoemde personen waren gezeten, en dat zeker niet al te solied meer was, door het breken van de as kantelde, tengevolge waarvan de inzittenden er uit vielen en op den slijkerigen weg terecht kwamen. Na zich, tengevolge van het onvrijwillig modderbad, van schoone kleederen te hebben voorzien, werd de tocht met een ander rijtuig voortgezet. Een vrij talrijk publiek was gisterenavond opgekomen bij de muziekuitvoering, welke door de Harmoniekapel van den Burg dien avond hare kunstlievende leden werd aange boden. De uitvoering voldeed ongetwijfeld weder aan veler verwachting, en geen wonderwant niettegenstaande in 't laatst van September nog eene uitvoering was gegeven, kwam de Kapel thans weder met een programma, dat voor 't grootste deel uit geheel nieuwe nummers bestond. Zulks getuigt van ijver en studie, welke door Directeur en werkende leden wordt aan den dag gelegd, en waarvoor wij hen gaarne een woord van lof brengen. Over de uitvoering van gisterenavond meenen wij tevreden te mogen wezende Harmonie kapel toonde ook nu weder de aanwezigen een avond van genoegen te kunnen verschaffen, iets wat wel mag worden op prijs gesteld, bij de schaarste van ontspanning welke hier wordt aangeboden. Een gezellig bal besloot den avond. Volgens achterstaande advertentie is eene herhaling van het concert van gisterenavond, te wachten op den 2den Kerstdag; tot een bezoek daaraan durven wij met vertrouwen aanbevelen. Waal, 11 Dec. Bij de heden gehouden verkiezing van Notabelen in de Hervormde kerk werden herkozen de Heer en C. Krijnen en D. Geus. Oudeschild, 15 Dec. Eenige oud-leerlingen van den Heer T. R. Zwaai, voorheen hoofd onderwijzer en eigenaar eener bloeiende Zee vaartkundige school alhier, werden dezer dagen aangenaam verrast door 't ontvangen van het portret des waardigen grijsaards. Dit portret was vervaardigd op den 18nSept. 11., juist op den drie-en-negentigsten verjaardag van den Heer Zwaai. Genoemde heer was van 1815 tot 1822 zeeman en van 1828 tot 1874 onderwijzer der jeugd. Sinds dien tijd gepensioneerd, leeft hij bij een zijner kinderen op Terschelling. De Heer Zwaai geniet nog eene voortreffelijke gezondheid, gebruikt nog geen bril en is niet tegenstaande dat, toch dikwijls uren achtereen bezig met lezen, schrijven en rekenen, zoowel bij dag als bij avond. Het onderwijs van den Heer Zwaai, zoowel wat het lager onderwijs als de zeevaartkundige school betreft, werd indertijd zeer geroemd. Een der oud-leerlingen vroeg en verkreeg verlof om het portret te laten reproduceeren en dan tegen 25 ct. in den handel te brengen, ten bate van een nuttig doel. Van Terschelling schrijft men aan het „H. blad" d.d. 10 December: Reeds 14 dagen lang liggen hier ruim 150 schuiten van Volen- dam, Urk, Texel en dit eiland in de haven te wachten op goed weer om te visschen. Als de noodzakelijkste kosten betaald zijn, hebben de menschen dezen winter niets verdiend. Vier schuiten hebben het in die 14 dagen gewaagd in zee te stekenze hadden samen 25 schelvisschen. Uit het antwoord van den Minister van Waterstaat enz. op het afdeelingsverslag blijkt, dat de Minister meerdere bepleiting van den Zondagsdienst der posterijen niet gerechtvaar digd acht. Plan van uitvoering der betonning in het 3e district volgens het nieuwe aangenomen stelsel. De nieuwe winterbetonning in de Zuiderzee is reeds nagenoeg geheel gelegd, behalve wat de wijziging in kleur betreft. De betonning der Buitengronden van de Texelsche zeegaten, dus tegen de Noorder en Zuider Haaks, benevens de ton van den Pettemer- polder bleven onveranderd. Zeegat van Texel. Schulpengat. Binnenkomende aan S. B. Thans bestaande betonning: Witte buikton No. 1 (Uiterton), id: No. 2 met op den bodem geschilderd rood kruis, (ton van het Pransche bankje.) Witte buikton No. 3 met klok, id. Nos. 4, 5 en 6, Zwarte boei No. 1 (Uiterton). Nieuw te leggen betonning: Roode boei No. 1, id. No. 2 met liggend kruis, id. No. 3, Roode boeien Nos. 4, 5 en 6. Verkenningstonrood en zwart vertikaal gestreepte boei, waarop een kegelvormig geraamte, met den top naar beneden, en een staand kruis als topteeken. Binnenkomende aan B.B. Thans best. bet.: Zwarte buiktonnen Nos. 2 en 3, id. No. 4, (ton van Falga), id. No. 5, id. No. 6 met zwarten bol, (Kroon- of Prinsenton), id. No. 7, id. No. 8 (Zwemmer). Nieuw te leggen bet. Zwarte buiktonnen Nos. 1 en 2, id. No. 3 en 4, id. No. 5 met afgeknotten kegel, id. No. 6. Rood en zwart horizontaal gestreepte kogelton No. 7 met kegel (kogelton van de Zwemmer) Westgat. Breewijd en Heisdeur. Binnenkomende aan S.B. Thans bestaande bet. Witte buikton No. 1 (Uiterton), id. Nos. 2 tot en met 6, waarvan No. 4 met zwarten bol. Nieuw te leggen bet. Roode boei No. 1, id. Nos. 2 tot en met 6, waarvan No. 4 met bol. Binnenkomende aan B.B. Thans bestaande bet. Zwarte boei No. 1 (Uiterton), id. buiktonnen Nos. 2, 3, 4 en 4a, id. No. 5 met zwarten bol, (ton van den Razenden bol), id. No. 6 (Bochton), id. No. 7 met zwarten bol, id. No. 8 (ton van de Laan), id. No. 9. Ongenommerde zwarte buikton bew, de gemeten multonnen. Zwarte buikton No. 10. (ton van de DoodeHond). Ongenommerde Zwarte buikton beoosten de gemeten m;jl tonnen. Nieuw te leggen bet. Zwarte buikton No. 1 met afgeknotten kegel, id. Nos. 2, 3, 4 en 5, id. No. 6 met afgeknotten kegel en liggend kruis boven elkan der, No. 7, id. No. 8 met afgeknotten kegel, id. Nos. 9, 10 en 11, id. No. 12 met afgeknotten kegel. Doet tevens dienst als W .lfjkste gemeten mtjlton, id. No. 13-' Met het oog op de snelle verspreiding van het mond- en klauwzeer hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant den minister van Binnenlandsche Zaken verzocht, het houden van veemarkten in geheel Nedeland tijdelijk te verbieden. Onder vee zijn alleen te verstaan herkauwende dieren, Het schijnt, dat markten als Rotterdam, Utrecht en ook Zwolle veel tot overbrenging der besmetting bijdragen. Een zeer hevige brand brak Dinsdagnacht te ongeveer 12'/3 uur uit in het groot manu- facturen-magazijn en winkel van de firma I. S. de Vries in de Nieuwsteeg te Hoorn, waardoor dit totaal is afgebrand en bij 8 onmiddelijk daaraan en daarover grenzende winkelgebouwen bijna alle ruiten sprongen, lijst en houtwerk der gevels beschadigd werden door den branden den gloed, alsmede zeer veel waterschade in de winkels en winkelgoederen werd aangericht. Met groote inspanning werd het stadhuis bewaard, waar bereids de archieven ter opberging waren in gereedheid gebracht. Een wonder mag het heeten, dat in deze dicht bebouwde buurt, waar nog een groote openbare school, bewaarschool enz. achter aan de brandende perceelen grenst, de brand niet meer uitbreiding heeft verkregen. Naar men meldt, wordt het onderzoek betreffende den dubbelen moord, op den Raam- singel te Haarlem gepleegd, nog steeds voort gezet. Eenig vermoeden zou rusten op een wegens diefstal zich in hechtenis bevindend persoon. Slechte tijdenVolgens de „Bonds courant" (orgaan van den Ned. brood-, koek en banketbakkersbond) verzendt de heer Jamin, te Rotterdam, tegenwoordig dagelijks 100 kisten koek-, banket- en suikerwerken naar zijn depót, Warmoesstraat te Amsterdam, en eiken dag wordt die aanzienlijke hoeveelheid uitverkocht. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1